Je toto správanie normálne?

28. okt 2021

Zdravím, chcela by som sa poradiť, vidieť názor ostatných, keďže to sama hodnotím iba z môjho pohľadu. S partnerom mame spoločnú domácnosť. Ja mám necelé 2 mesiace do pôrodu a už toľko nevladzem. Nevarim každý deň, ale varím niekoľko krát do týždňa, buď varím teplý obed alebo večeru, ale na tom si nejak veľmi nezaklada, vie sa najesť v práci a večer nemá problém so studenou večerou. Čo mi ale vyčíta je neporiadok. Lenže tu je ten problém, ja som nebola vychovaná takému poriadku a ja nevidím jednoducho take veci ako neporiadok ako on. Že stare letáky mám v kuchyni, vôbec som si nevšimla že im už vypršala platnosť, že prečo mám slnečné okuliare na kuchynskej linke. Náhradný mobil na stole už 3 dni. Nejaký kúsok plastu na linke, 2 utierky len tak pohodené na linke a nie zavesené. Dozu ktorú mám vrátiť mamine som tam pri umývadle mala tiež asi 3 dni a vždy ju zabudnem zobrať. Krém na tvar som mala na kuchynskom stole namiesto kupelky, mne to nepríde ako nič strašne… Príde vam toto dôvod na hádku? Ja som taká bordelárka alebo priateľ je príliš prísny ? Povedal mi že nebudem mať bordel ako u rodičov, lenže ja sa naozaj snažím aby bol poriadok, a on mi povie že to tak nevyzerá a mňa to vytáča lebo keby nič nerobím tak to vyzerá naozaj inak.. predtým ako príde z prace si skontrolujem aby som mala taniere po sebe umyté, hrnce,… Lenže tým že som nebola vychovaná takému tip top poriadku tak mne proste nejak nedôjde že čo všetko je bordel 🤷🏻‍♀️. Ak je chyba na mojej strane, rada to napravím..

0silvia0
28. okt 2021

milujuci muz zatazeny na poriadok by ti to rozhodne mal povedat inak. Napriklad, janka, tieto letaky uz mozem vyhodit? Nebude ti vadit, ked ti tie okuliare odlozim do zasuvky? Prepac, mne tu v kuchyni nejako vadia.
Utierky moze bez blbych kecov zavesit aj on.

dmk_1
28. okt 2021

Mna osobne by to tiez rozculovalo. Manzela mama tiez tak vychovala, kde co hodi, tam to ostane aj keby na tom mal narast novy zivot, ona to po nom spratala
Mozno je partner az prilis pedant, ale myslim, ze v niecom pravdy ma, tak ako sa obhajujes, ze teba doma k poriadku neviedli - si dospela, budes k niecomu viest tiez vlastne dieta a vediet si po sebe spratat by nemalo byt to, co ho nenaucis.

mirko84
28. okt 2021

Ked sa mu nepaci, nech uprace. A priprav ho na to, ze ozajstny neporiadok nastane az po narodeni dietata a bude sa to len zhorsovat s tym, ako bude dieta rast

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hederamonstera
28. okt 2021

U nas je to naopak…mam rada, ked su veci na svojom mieste - vsetko ma svoje miesto. Ale viem, ze to tak pozadujem ja a tak si to bez kecov smerom k drahemu aj spravim. On je fajny bordelar. Najlepsie je, ked on mi nieco povie na poriadok-to ma vie rozculit😂 to co si popisala je aj podla mna bordel.

neviem ti poradit, nie si kvoli tehotenstvu len citlivejsia? Povedz mu o tom, co ti jeho reci robia…mozno si to neuvedomuje.

zojazoja
28. okt 2021

Aj mne by ti vadilo 🤣🤣 ale u mna doma. 😉ine je, ked decka malinke roznasaju hracky kade tade, ale oaobne napriklad na linke mat krem, okukiare, atd.. Keby kazdy clen domácnosti nechaval veci kade tade, ako by to vyzeralo? Samozrejme, ze tiez necham sem tam veci tam kde "nepatria".

bagre
28. okt 2021

jeho poriadkumilovnosť by mohla byť ok, ale jeho štýl ako sa s tebou ohľadne toho baví už nie... mal by sa skôr zapojiť plus "pomôcť" ti s tým aby si to vedela doladiť ak to on vidí
u teba - no jedna vec je, že si tak nebola naučená, druhá vec, že aj sama s tým vieš pracovať a nemusíš ostať v bode, že ty to proste nevidíš a hotovo. Stačí si nájsť na veci miesto a tým pádom všetko navyše čo nie je na mieste kde byť má je "bordel"

autor
28. okt 2021

No lenže mi povie že čo cely deň robím, keďže ja som doma, on chodí do roboty, že ci ma byť na všetko sám. Ja si svoju chybu samozrejme uznám, lenže hlavne sa ml nepáči akým tónom sa so mnou rozpráva. Keby mi pekne povie že či si môžem dať to a to tam a tam tak to spravím, nie vyvolať kvôli tomu hádku ako keby som neviem aký bordel mala … a presne aj to zvykne povedať, že čo tu teda bude keď sa narodí dieťa. A ešte mi zvykne povedať že to so mnou nezvláda… ja teda chápem že bol asi zvyknutý na väčši poriadok, ale dá sa to aj krajšie povedať, a vzhľadom na to že som tehotná by mohol chápať źe nebudem kmitať od rána do večera

ailiba
28. okt 2021

U nás je to podobne. Nie som síce puntickar, ale pre môjho muža je poriadok umyté riady. Kde co položí, tam to zostane. Kde si nohavice vyzlečie, tam sú... No hrôza. Zrejme ideálne je, keď každý trosku poľavi zo svojho postoja. Pravda je niekde uprostred. Ale hádať sa kvôli neodlozenym okuliarom? Nech zvolení. Čoskoro bude stresu až, až.
A keď sa babo narodi, tak bude musieť partner poľavit urcite.

hederamonstera
28. okt 2021

Tak ked si cely den doma, tak chapem, ze by chcel prist do poriadku. To ti hovori furt alebo mal blby den?

mirko84
28. okt 2021

A ako ste fungovali, kec si aj ty chodila do prace? Prilozil aj on ruku k dielu?

tom_i
28. okt 2021

Tak sa nehadaj, pripomienky len zober na vedomie. Inak utierky hoc do prania, bude treba vytiahnes novú, misku daj do nejakej skrinky, krém poloz niekde na chodbu ...

jaskolka
28. okt 2021

Dôvod na hádku možno nie, ale tiež napríklad neznášam keď muž necha trebárs tepláky na kresle alebo sprej do nosa na linke v kuchyni, alebo vatové tyčinky na stole
Tak mu to len normálne poviem, že ma to svoje miesto. Ono keby fakt každý si nechal všetko kde príde, tak je brajgel a o chvíľu nevies, kde co máš.
Na linku slnečné okuliare nepatria, ani krém na stôl. Predatav si, že o pár rokov príde aj dieťa do kuchyne a položí si tam slnečné okuliare, alebo si natrie ruky a hodí krém k rozloženej zelenine na polievku. Bude sa ti ti páčiť? Lebo len bude kopírovať teba a ťažko ho upozorniť, keďže mama robí to isté....

0silvia0
28. okt 2021

Jeho komunikacia rozhodne nie je v poriadku. Vyries si s nim ten ton reci, lebo s tymto budes dlho bojovat. Pocas celej materskej a rodicovskej dovolenky budes trpnut, ked bude mat prist domov, co ti zas otrepe o hlavu. Takto manzelstvo nema vyzerat...
A co konkretne s tebou nezvlada? Aky bol predtym, ako si zostala doma?

evkamotka
28. okt 2021

Podla mna ma pravdu muz. U nas sme nastaveni rovnako, nie je to podla mna puntickarstvo. Krem na tvar v kuchyni, okuliare na linke...mam dve malicke deti a mame vsetko na mieste. Podla mna sa nemusis velmi snazit a vysledok bude skvely - staci nevytvarat nezmyselny neporiadok. Ved krem mam cely rok v kupelni, tam si nakremujem tvar a vratim do policky. Netreba s nim chodit do kuchyne atd atd

elizabet173
28. okt 2021

mne sa tiež nepáči, akým tónom ti to povedal, to by sa nemalo stávať, ale nehnevaj sa, keď si celý deň doma, skutočne by si nemusela mať pohodené veci kade tade. On ti nevyčíta neumyté obloky, ani nevymaľovanú chodbu, ale máš najvyšší čas naučiť sa hlavnú zásadu, ktorá ti pomôže nemať bordel - vrátiť vec tam, kde si ju zobrala - utierky zavesiť, okuliare do kabelky, kúsok plastu do koša. Trvá to vždy iba chvíľu, keď tú vec dáš na svoje miesto, ale keď ich máš ukladať naraz dvadsať, už to je na dlho. Čo sa týka tých letákov, mala si ho poopraviť, nie máš tu staré letáky, ale máme tu staré letáky. Mohol ich vyhodiť tak on, ako si ich mohla vyhodiť ty, je to otázka pár sekúnd. Nauč sa teraz udržiavať byt v poriadku, nie preto, aby muž prišiel do vyupratovaného, ale preto, že ak budeš mať náročné bábätko, tak si nebudeš vedieť nájsť kávu, ktorú si si uvarila pri takomto systéme. Takže tieto aj keď nie vhodne povedané poznámky považujem za opodstatnené. Ale dúfam, že upratovanie, nakupovanie je záležitosťou tak tvojou, ako jeho. Myslím tým, že nemá muž problém povysávať, umyť kúpelňu, povešať bielizeň a pod.

h2
28. okt 2021

☹️ Najhoršie sa mi čítala veta, že predtým, ako on príde domov, všetko kontroluješ. Toto je zle. Ty máš už normálne z neho strach, že čo Ti zase vytkne. A to si ešte neporodila! To sa potom pánko aj zblázni, lebo teraz nemáš upratané len to, čo Tebe nevadí. Potom nebudeš mať možno upratané ani to ostatné, lebo nebudeš stíhať.
Prestaň sa ho báť. Veď Ťa hádam miluje. Skús sa s ním o tom porozprávať, vysvetli mu to tak, ako si to napísala sem.

jaskolka
28. okt 2021

Chápem, že si tehotná aj že samozrejme nemá sa s tebou rozprávať ako s nejakou podriadenou sluzkou.
Príklad. Vezmeš si slnečné okuliare, lebo ideš von. Zrejme predtým boli na nejakej skrinke alebo puzdre na poličke. Keď sa vrátiš, je problém dat ich nazad? Prečo ich vezmeš do kuchyne?
Nakremujes sa. Z akého dôvodu berieš krém do kuchyne? Veď zrejme je v kúpeľni, alebo spálni, odkiaľ ho vezmes. Alebo ak ho už aj vezmes, prečo ho nedáš nazad? Keď s ním ideš do kuchyne je problém ísť s nim do spálne a dat ho odkiaľ si vzala?
Dóza na potraviny. Keď je umyta a ideš ju odložiť, tak nemôže byť ťažké dat ju do skrinky,a nie na skrinku. Veď tak ci tak musíš urobiť pár krokov, tak prečo nie rovno ju odložiť?
Kamoške som raz (tiež bola taka trusku chsoticka vo veciach a vždy všetko hľadala) povedala, že poriadok sa nerobí, ale udržiava. Teda keď si vezmem a pouzijem niečo, potom to vrátim na miesto, odkiaľ som to vzala. A tak mam v podstate vždy veci uložené.

ysseba
28. okt 2021

A vy koľko spolu bývate? Vieš, hovorí sa, že každá minca má dve stany. Jedna strana mince je on - skutočne by sa s tebou nemusel baviť hentak - že nebudeš mať bordel ako u rodičov. To podľa mňa úplne v poriadku nie je. A druhá strana mince si ty - tak krém na tvár by si si skutočne mohla dať do kúpeľne, kuchynské utierky namiesto šľahnutia na linku proste prevesiť na kuchynské madlo,... Ešte mi povedz - máš 2 mesiace do pôrodu. To má aký súvis s tým, že toľko nevládzeš? Ako ti bráni v tom, že máš 2 mesiace do pôrodu, že nevládzeš spraviť banality ako - dať leták do koša. Krém dať do kúpeľne? Dať kúsok plastu do koša. Veď ťa nenúti umývať okná v 7 mesiaci alebo vyliezať na rebrík a utierať prach nad kuchynskou linkou, či? A ešte by ma zaujímalo ako to je s iným poriadkom? Aj on porobí poriadok, napríklad povysáva? Podľa mňa aj ty, aj on by ste si mohli trošku vstúpiť do svedomia... Podľa mňa dieťa u vás narobí riadnu skúšku vzťahu....

dusankomoj
28. okt 2021

Ja tiež neznesiem takýto drobný neporiadok! Keď už máš niečo v ruke,tak to rovno polož na miesto,kam to patrí. Ja mám mamu,ktorá robí to čo ty celý život a ona ten bordel jednoducho nevidí. A baby ti dobre radia,keď budeš mať babatko,tak ťa neporiadok zasype z každej strany. Mužovi povedz,ze teraz toľko nevládzeš,aby pomohol. Ale snaž sa hlavne ty.

madeline1
28. okt 2021

Podla mna je to neporiadok, ja tiez nenechavam po stoloch a kade tade hocico a vadilo by mi ak by to robil partner.

madeline1
28. okt 2021

@dusankomoj to nie je o tom, zeby teraz nevladala...takyto drobny neporiadok robi, lebo to robila stale a nevadi jej to

zmrzlinka2021
28. okt 2021

a preco svojmu priatelovi alebo manzelovi nepovies, ze sa ti nepaci ako ti to povedal, ale chapes ho, ze veci vnima inak?
Kedy sa chcete naucit komunikovat, ked nie teraz?
Chapem, ze tu na koniku cakas nejake nazory, ale v prvom rade musis prist za nim a s nim si to vydiskutovat. Rozpravate sa? Zdielate?

Ja tvojho manzela uplne chapem - nechas jednu vec, druhu, tretiu... a mozes mat celodenu brigadu, kym das byt doporiadku. Ja a muz sme povodom bordelari a jediny system ktory nam funguje - kazda vec ma svoje miesto. Vezmem, pouzije, odlozim.

A ak si cele dni doma, nepracujes, nemusis lezat, tak chapem jeho pocity, ked pride vycerpany z prace a letaky pohodene, miska neodlozena...

chapem, ze mas inak nastavene hranice, ale pre niekoho je to proste bordel

madeline1
28. okt 2021

@0silvia0 povedal jej to, lebo to uz robi dlhodobo a uz ho to vytaca. Predstav si napriklad, ze by ti muz hadzal ponozky na zem niekolko mesiacov, rokov, uz by ta to nebavilo, ved v bordely sa zit neda.

oli18
28. okt 2021

Možno si mala položiť otázku, čo je vlastne poriadok v domácnosti. Dostala by si tu užitočné rady, lebo ako sama píšeš, ty ten neporiadok nevidíš.

dusankomoj
28. okt 2021

@madeline1 aj ja si to myslím😉,len tým,že je tehotná, je aj precitlivejšia a tam by mal byť chlap trošičku trpezlivejší. Týto ľudia ten neporiadok naozaj nevnímajú a keď je tak naučená z domu,tak buď bude robiť to isté(a chlapa to raz prestane baviť), alebo sa naučí upratovať po sebe. Veď pri dieťati čo bude robiť? Nechávať všetko všade?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dusankomoj
28. okt 2021

@viestta toto nieje o vyblískanom dome,ale je rozdiel neporiadok a špina. Moja mama bola schopná upratovať tak,že zodvihla vec,ktorá mala byť dávno napr.v pivnici utrela ju,utrela pod ňou a položila ju NASPÄŤ. A keď sa tých drobností nazbiera veľa,tak nieje divu,že muž vypení na utierkach.

autor
28. okt 2021

@mirko84 nebývame spolu dlho, takze v takej situácii sme neboli
@jaskolka keby mi pekne povie, tak to odložím a je po probléme…
@0silvia0 veď práve ten tón reči sa mi nepáči, dá sa to predsa aj pekne povedať, nemusí hneď zvyšovať hlas po mne a hádať sa so mnou …
@h2 áno mám stres že čo zas mu bude vadiť, tak vždy si tak pozriem aby som niekde nenechala nejaký tanier, pohár,..
@ysseba bývame spolu krátko, a mne problém nerobí si upratať, lenže ja neviem, mne to proste všetko nenapadne, musím si na taký poriadny poriadok zvyknúť, potrebujem usmerniť ale nie krikom, ale normálne… on nemá problém pomôcť, lenže keď som doma tak čaká že dôjde do poriadku
@zmrzlinka2021 ja mám pocit že on keď sa mu niečo nepáči, on to nedokáže pekne povedať…
@viestta tak ale aj teraz mi tu veľa zien napísalo že by im to tiež vadilo, tak ja už fakt neviem či som ja vadná alebo čo …