Je to fér voči partnerovi?

12. jún 2022

Poraďte prosím. Partner má svoj byt. Momentálna hodnota cca 90 000. Potrebujeme ísť do väčšieho. Ceny väčších bytov sa v meste v ktorom žijeme pohybujú okolo 160 000 eur. T.J. minimálne 70 000 budeme potrebovať hypotéku ak by sme predali starý byt (co sa aj cez realitku chceme pokúsiť). Ako to prosím vás urobiť, aby mi nezostala hola rit a aby to bolo aj férové voči partnerovi? Vzhľadom na to, že on bude mať 90 000 ktoré vloží do nového bytu a ja vložím pr.d makový? Zatiaľ nie sme zobrati, mame jedno dieťa, harmonicky vztah. Zoberieme hypotéku spolu? Chceme sa zobrať. To znamená, že nový byt bude oboch..avsak je to fér, že on dal takú obrovskú čiastku a byt bude narovnako môj ako jeho? (jemu by aj samotnému dali 70 000 eur)
Ďalšia vec..obavam sa, aj keď už mám zopár tisíc usporene, stabilnú prácu a pekný plat - stalo sa mi ze som sa omeskala asi 4 x so splátkou úveru (bola som vo veľmi ťažkej životnej situácii) neubehlo odvtedy ešte 5 rokov. Co keď si nebudem môcť zobrať s partnerom hypotéku? Respektíve ze v tej žiadosti o ňu nebudem "schválená" nakoľko som nedôveryhodny klient z pohľadu banky?
Ďakujem vám..

syslik81
12. jún 2022

najskor skus zajst do banky ci by tebe samotnej nedali tych 70 ..ak ano ty vezmi 70 na seba on da 90 a mate byt pol na pol skoro ... alebo alozit byt co mate vziat plnu sumu ... byt do podnajmu a zneho platit novy ... ak tebe nedaju peniaze nijako to fer nebude .. to je uz na partnerovi ci vezme vsetko na seba alebo nie ...

zmrzlinka2021
12. jún 2022

Fer, nefer, do kelu, ved mate dietatko a idete sa brat!!!
A kazdopadne, aj ked si byt kupite ako manzelia, byt v hodnote 90 tis by sa v pripade, zeby ta chcel poslat do kelu, uviedol ako jeho vklad pred manzelstvom.

Naucte sa obaja rozmyslat ako rodina, inak tou rodinou nikdy nebudete.
Kupte si byt spolocne, ak teda planujete pokracovat vo vztahu.

A zisti si, ci nie si v registri neplaticov, na toto je najlepsi nejaky financny konzultant.

Vzdy je aj moznost, ze kym nie ste manzelia, hypoteku vezme len priatel a polovicu bytu na teba prepise.
My sme to tak spravili pred manzelstvom. Byt kupovat vtedy priatel, polku supol rovno mne.
A nezabudni 90 tis. je PRED manzelstvom.

autor
12. jún 2022

@syslik81 ako mi môžu dat 70 000 hypotéku? Nemám žiadnu nehnuteľnosť, žiadnu zábezpeku. Dajú mi max spotrebný úver vo výške 20 000 eur s 20% úrokom

zuzanockamt
12. jún 2022

Autorka: Jedine ak si ty vezmeš hypo na tú zvyšnú časť, aj tak to spravodlivé nebude, lebo dáš menej. Ak budete brať hypo spolu, tak na teba prepísať menšiu časť bytu. Ak ti dajú len 20 000, tak alikvotnú časť bytu budeš vlastniť. Snáď
nechceš polovicu za 20 000. Ak by si nesúhlasila, tak na mieste partnera by som si vzala tú hypo sama a byt by bol len môj.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petik22
12. jún 2022

a nemoze partner byt prenajimat a spolu si zobrat hypo 160000 na novy byt - 50/50?

syslik81
12. jún 2022

tak spiste dohodu ... v pripade rozchodu/rozvodu sa byt preda a jemu sa vyplati 90 tisic(al to za co preda byt) a zvysok si rozdelite na polovicu po vyplateny zvysneho uveru .. predpokladam ze uz budete platit spolocne ako mnzelia zvysnu sumu ..

zuzanockamt
12. jún 2022

@mamula20 To je super rada, ako pekne oklamať partnera. Ona donesie nulu a odíde s polkou bytu.

queen_mary
12. jún 2022

@zuzanockamt to su tie stereotypy otca zivitela rodiny. A potom tu tie zeny vyplakavaju. Ja zasa vitam, ze autorka takto rozmysla. Tiez by som to riesila nejaku spisanou dohodou

zuzanockamt
12. jún 2022

@queen_mary Veď nech na ňu prepíšu takú časť bytu, koľko dokáže investovať. To bude spravodlivé.

mistymay33
12. jún 2022

Pre neho to fer nebude asi nikdy. Lebo on vlozi 90 tisic a este si zoberiete hypoteku, ktoru budete splacat spolu, cize aj z jeho penazi.
Najlepsie by asi bolo, keby ste zobrali hypo na novy byt a ten jeho stary by si nechal a dal do prenajmu. Z toho by str vedeli splacat cast hypoteky, mozno aj celu…

slovenka753
12. jún 2022

Zoberte hypo obaja a on nech vlastní 2\3 a ty 1\3 nového bytu. Nemusíte mať ten byt co kupujete na polovicu. Malo by sa to tak dat vybaviť. Známy to tiež tak riešili keďže muž dával väčšiu sumu do domu.

0kristina0
12. jún 2022

Ja ta vyvediem z omylu, ten byt nebude rovnako tvoj ako jeho, resp. pri rozchode nedostanes polku bytu ak on dokaze dolozit doklad o tom, ze vacsiu ciastku penazi dal do bytu on. Moja znama toto riesila. Ona mala byt, nasla si frajerra, casom sa zobrali, kupili spolu vacsi byt ale pri rozvode jej muz dostal len to na co mal narok, cize jej zostala vacsina ale samozrejme to musela sudu dokazat.

luccija
12. jún 2022

Preco by tebe nedali hypo ved pises, ze mas dobry plat, nieco nasetrene...spotrebak je najhorsia mozna varianta.Ty si zober hypo a byt bude pol na pol.Ideal by bol, keby si si ju splacala sama.Alebo jeho dom do podnajmu a novu hypo.Nikdy to nebude uplne spravodlive, sle potrebujete vacsi byt...
@mamula20 to by si poradila aj svojmu dietatu, sk by ono malo ten byt?

bosorka2302
12. jún 2022

Ved skus vziat tych 70 000 sama a zalozis novy byt ak mas dobru pracu

sasa1310
12. jún 2022

no jednoducho. Vlastníctvo bytu môžete mať rôznorodé. Môžeš vlastniť 1/3 alebo aj 1/4 a zbytok tvoj partner, aby to bolo v poriadku. Poprípade nech si on svoj byt nechá a druhý byt kúpite už spolu 1/2. Ten prvý môže prenajímať

cicuca
12. jún 2022

Neporadim ti z praktického hľadiska, ale z takého emočneho. Máte spolu dieťatko, harmonicky vzťah, stabilnú prácu, čo-to našetrené. To máte ako pár a tak na váš spoločný život aj nahliadaj. Pokiaľ je priateľ s tým ok, tak príjmy, že to robí pre vás a nie pre seba. Podľa toho ako vás popisuješ nerozmýšľaš, že by ste sa rozišli, práve naopak 🙂 obavy sú niekedy na mieste, ale pozeraj do budúcnosti z prítomnosti a z toho, čo je teraz.

autor
12. jún 2022

@luccija pokiaľ viem, na hypotéku treba mať nejakú hovotost aspoň 20% tuším alebo vlastniť nejakú nehnuteľnosť. Nič z toho nemám

qetka
12. jún 2022

ten byt ma prtner na hypoteku? ci splateny?

adalmba
12. jún 2022

My sme mali tak, vzala sa hypotéka. Ja som zdedila byt pred manželstvom. Počas manželstva som byt predala a vyplatila časť hypotéky. Keby sme sa ,,rozviedli,, viem zdokladovať moju časť z dedičstva. Čiže by som dostala o tú sumu viac.

autor
12. jún 2022

@qetka zostáva mu vyplatiť 20 000 eur

sasa1310
12. jún 2022

veď ak idete kupovať spolu nový byt, prečo teda nekúpite spolu rovnakým dielom? Už máte dieťa, takže mali by byť všetky nasporené peniaze spoločné. 20 000 eur čo mu ostáva vyplatiť, to je nič. Dajte ten jeho byt do prenájmu a do nového choďte spoločne s rovnakým štítom a nebudete si nič vyčítať, ak by prišlo k najhoršiemu. Jemu jeho byt ostane a budeš vlastniť niečo aj ty. Samozrejme rátam s tým, že príjem na toto všetko máte.

ivangeline
12. jún 2022

Nevidim tiez riesenie inde ako v dohode..

sasa1310
12. jún 2022

a ešte môže pridať ako zábezpeku aj ten jeho byt, aby vám vyšla hypotéka a aby ste nemuseli dávať toľko eur v hotovosti. Poprípade vcucnete obe hypotéky do jednej a založený bude váš nový byt + jeho byt.

zuzzuzi909
12. jún 2022

Skusila by som si najskor zistit to v akej si ty situacii, ci by tebe nieco dalo, aku sumu a teda ako by sa to dalo vyriesit aby ste to cca podobne na polovicu vedeli dat. 🙂

noami12
12. jún 2022

Ak chceš napíš mi spravu, poradím ti 🙂

mrkvicka060
12. jún 2022

ale ved zalozis v hypo ten novy byt 🤦‍♀️ si myslis ze vsetci ti mladi co si na byvanie beru hypoteku maju nejaku nehnutelnost? logika nic? on preda stary byt za 90tis, ty si vezmes hypo 70tis. pricom zalozis nehnutelnost ktoru idete kupovat, ktora ma vacsiu hodnotu ako bude tvoja hypo, takze ziadnych 20% nepotrebujes, novy byt kupite za 160tis. splatky hypo budes splacat ty. vyriesene

qetka
12. jún 2022

tak v tom pripade zoberte spolu hypo, jeho staru refinancujte tou novou, stary byt je jeho, novy spolocny. Zalozite oba byty a mohlo by to byt OK. Stary prenajmete, z toho sa dosplaca tych 20000, aby sa nepovedalo, ze sa to platilo z tvojich penazi.

sasa1310
12. jún 2022

@mrkvicka060 vždy potrebuješ hotovosť.

sense
12. jún 2022

Nečítam všetky príspevky ale tak zoberte hypo spolu s tým ze ak je byt povedzme 160 tis a on dá 90tis. Tam zvyšok spolu tak on nech vlastní 75perc hodnoty bytu a ty 25 alebo on 2/3 a ty 1/3. Tak by to bolo ako tak férové.