Hľadám pomoc ohľadne českej legislatívy, ktorá sa týka vydaja neplnoletej osoby

gamakage
6. feb 2020

Nikdy som nečakala že nastane situácia a budem potrebovať na MK niečo riešiť ale je to tu.

Potrebujem pomoc tých čo poznajú Česku legislatívu .. ak chce matka neplnoletej vydať dcéru za 33 ročného chlapa potrebuje povolenie aj od otca dieťaťa ? (Neplnoleta je súdom pridelena matke a obe su Slovenky len žijú v Čechách ).

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď

mala_hobitka
6. feb 2020

@gamakage Ahoj, v u nas aj v Cechach je to postup uplne rovnaky - manzelstvo neplnoletej osoby moze povolit len sud. A sud taketo manzelstvo iba v pripade opravneneho dovodu, ktory sa posudzuje individualne.

lenkakravcova
6. feb 2020

@gamakage Ak je napr tehotná tak to súdom ide.

gamakage
autor
6. feb 2020

Aha takže súd nepotrebuje povolenie od oboch rodičov ? Jednoducho si sám rozhodne ? Bohužiaľ dôvodom je tehotenstvo

veronikaszabova
6. feb 2020
whatever1
6. feb 2020

@gamakage
Ak má dcéra ozaj 14 tak z toho budú problémy. Sex je legálny až od 15 pokiaľ viem.

veronikaszabova
6. feb 2020

@gamakage ty mas 28 a dcera 14??

whatever1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronikaszabova
6. feb 2020

@whatever1 bude to tak... v inej diskusii pise, ze zhana diar pre 14r dceru. A ona ma 28.
@gamakage pri 14r dcere ju nesplnoletnia na sobas. To mozu az od 16r

gamakage
autor
6. feb 2020

@gamakage je to nevlastná dcéra .. (dcéra môjho manžela ) , manžel má 36 ... Snažili sme sa aby sa u nás mala dobre keď prišla ale asi sme neboli dosť :/ .. ďakujem za všetky odpovede ..

veronikaszabova
6. feb 2020

@gamakage ak ma 14r, tak svadba neprichadza do uvahy. To sud nedovoli v ziadnom pripade.

Matka ju chce vydat a tvoj muz nesuhlasi?

gamakage
autor
6. feb 2020

@gamakage ešte jednu vec som zabudla daný muž je Čech ale neplnoleta a aj matka (zákonný zástupca ) majú trvalý pobyt na SK (sice na mesto ako bezdomovci ale majú ) .. čiže na ktorom súde by sa to riešilo ? Na SK ci CZ?

gamakage
autor
6. feb 2020

@veronikaszabova ano matka v tom vidi peniaze takže jej to nevadí .. my s tým nesúhlasíme

veronikaszabova
6. feb 2020

@gamakage tam kde patri dievca.
Ale neboj, svadba nebude. A panko 33rocny bude mat este opletacky s policiou.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kittykat22
6. feb 2020

@gamakage ako pises, ze u vas sa mala dobre - asi sme jej neboli dost ... Ak si sa v tomto duchu k nej aj spravala, tak ma ani neprekvapuje, ze sa rozhodla utiect s prvym muzom ktory prisiel do cesty

gamakage
autor
7. feb 2020

@taskataska matka vidí len peniaze.. funguje tak celý život.. inak by nemala za čo piť.. veď aj celé výživné vždy len prepije .. sama vždy rozkroci nohy tomu kto jej dá nejaké peniaze prípadne chľast..mladá bohužiaľ nerozmýšľa a je spokojná s celou situáciou lebo teraz býva u "partnera" a tak ma od všetkých pokoj ..

gamakage
autor
7. feb 2020

@kittykat22 síce neviem ako presne to myslíš ale vždy som si s ňou dobre rozumela.. aspoň som si to doteraz myslela .. nikdy nezabudnem na to ako vyzerala keď som ju prvý krát stretla.. to dieťa bolo úplne zanedbané.. oblečenie nevhodné na dané počasie (bola zima a všade sneh a ona prišla v činakoch lebo to boli jediné schopné topánky ) .. nebola vzniknutá pravidelne jesť lebo to u nich nepoznali .. dostať aspoň niekedy do nej niečo bol zázrak .. potom prvom rade trávila u nás každé prázdniny (jarné , veľkonočné , polročné ...) Vždy sa tešila a my tiež.. s mojím otcom si rozumela od prvého dňa (kecali cez Facebook hádam denne ) .. boli sme pripravený o ňu bojovať ale ona nechcela už bola zviknuta že tam si môže robiť čo chce.. (nebola panna od 10 alebo 11 rokov ) .. to leto predtým ako som ju spoznala strávila na psychiatrickej liečebni to keď sme sa dozvedeli bol úplný šok.. tých veci bolo za tu pomerne krátku chvíľu veľa.. nezabudnem ako na Nový rok volala s manželom že prestane toľko vymeskavat školu aby sa dostala na strednú ktorú chce a teraz keď to človek spätne počíta asi v tej dobe bola práve u toho "človeka" a otehotnela.. ja som aktuálne v 36tt a myslela som že sa z celej situácie psychicky zrutim.. preto som aj teraz o 4:30 tu na MK lebo jednoducho nemôžem spať..

gamakage
autor
7. feb 2020

@whatever1 ďakujem za komentár.. každý máme pravo na názor a mnohých by napadlo asi to isté .. ja som ju za dcéru považovala .. a popravde s prvou osobou som spala vo veku 26 rokov (pre niekoho divné pre mňa normálne) a teraz je tá osoba môj manžel s ktorým čakám syna 🙂 .. netreba mazať komentáre ani nič podobné na internete sme všetci sudcovia druhých to je proste naša povaha

veronikaszabova
7. feb 2020

@gamakage a v kolkom tt je?

gamakage
autor
7. feb 2020

@veronikaszabova vraj 10tt

kittykat22
7. feb 2020

@gamakage je vidiet ako ju neustale ponizujes v diskusii. Je to zjavne problematicke dieta ktore potrebuje dlhodobu odbornu psychiatricku pomoc. Nie kazdy clovek je dizajnovany na to aby mal v zivote korporatne uspechy, a super socialny status v spolocnosti. Pre niekoho je umenie vobec zvladnut ten zivot na beznej urovni. Obzvlast po skusenostiach ake ma dievca o ktorom pises. Vyuzit takto slabe dieta je velmi jednoduche. Stale vnimam ako sa povysujes stylom - co vsetko si ty spravila, ze ty si mala sex AZ ked si mala 26 ... Ty neustale cakas vdaku a obdiv za to, co si spravila. Lenze deti nemame preto aby nam boli vdacne. Uloha matky je uplne ina. Ak bude mat matka stastie, tak sa ta vdacnost dostavi. To, ze nemala dobry start - je chyba jej otca. Ona nema byt za co vdacna, ona nedostala zakladne podmienky k dobremu rozvoju - a moze za to aj tvoj manzel. Nechapem kde bol, ked ste dostali dieta v tak zanedbanom stave bez informacii. Asi sa venoval ?tebe ... ako je mozne ze mu preslo pomedzi prsty ze jeho vlastne dieta bolo v psychiatrickej liecebni?

gamakage
autor
7. feb 2020

@kittykat22 zaujímavý pohľad.. na otázku ohľadom manžela... Tak to je cele tak komplikované že to by nestačila asi ani kniha... V skratke.. vzali sa mladý a ona otehotnela ..ešte počas tehotenstva so našla iného a kratko po narodení dieťaťa požiadala o rozvod.. na súde žiadala na výživnom obrovskú sumu (manžel bol vtedy podnikateľom ) ale súdom jej to neprešlo za čo sa dá sa povedat že sa urazila že nemá toľko koľko chce a tak začala robiť problémy (nedáva manželovi dcéru , sťahovala sa kade tade po Slovensku a tak ) a v tom case sa už vydala za ďalšieho muža ktorý spáchal samovraždu .. tak si našla ďalšieho (ale neviem či to.bol druhý ci už treti ) s ním má ďalšie 2 deti (vždy rozdiel tak 3 roky medzi nimi ) ten to tiež nezvládol tak si našla ďalšieho ale ten mal obrovské dlhy na SK tak odišli z krajiny a tu sa už nevedelo ani kam jednoducho nič .. vedelo sa len to že je mimo Slovenska.. ešte pred tým už neviem s ktorým chlapom sa im podarilo doslova vytunelovat manželovu firmu (blízkej rodine dal práva aby sa mohol viac venovať dcére čo sa mu ani nepodarilo nakoľko mu ju odmietala dať a ešte aj peniaze mu s tou osobou pobrali ) ... Celé je to tak domiesane a komplikované že keď sme spolu zacali o dcére mi povedal .. mal jej jedinú fotku (neviem či nie z prvého ročníka ) a to bolo asi všetko .. až potom cez jedno leto sme dostali telefonát o tom že je v liečebni ...a postupne sa začali dostávať informácie o tom kde je .. čo sa tam vlastne deje.. že samotná dcéra nahlásila matku za zanedbanie starostlivosti na sociálke (má ešte 3 súrodencov čo tam žijú ) .. že všetky peniaze vždy matka prepije aj so súčasným mužom ... A to je len kvapka všetkých veci čo sa udiali .. pokiaľ z niečoho vyplýva že sa nad ňou povyšujem tak sa ospravedlňujem .. každý z nás bral tu situáciu ako niečo čo sa udialo a tak to zmeniť nemôžeme .. boli sme s ňou v kontakte hadam vsetci (aj manželovi rodina ) ale keď niekto býva cez 300 km nie je to tak jednoduché.. niekedy aj niekoľko dní jej odpovede boli len smajlíci alebo "palec hore" len aby s nami nemusela komunikovať .. kúpili sme teraz byt tak aby mala vlastnú izbu keď príde.. zoznámila ma s jej kamarátkami ešte zo školy keď bola na SK.. strávili sme super chvíle vonku ..na výletoch s rodinou .. najprv sa vždy tvárila že nechce ale nakoniec bolo vidieť že sa baví .. najhoršie boli chvíle keď sme ju museli vrátiť .. nikdy sme nevedeli čo sa bude diať ďalej .. raz napísala že skolabovala v škole (nakoniec sa zistilo že ju matka deň pred tým večer napadla) a skončila v nemocnici .. potom zas ju zbila lebo jej vynadala že si domov nemá vláčiť chlapov keď sú decka doma ( myslím tým že matka si nemá domov vláčiť chlapov) ... Tých veci bolo strašne veľa ..hľadali sme pomoc.. ale tam kde žije bolo úplne normálne že dieťa malo dieťa (a dokonca vlastným otcom) ...môžem tu porozprávať všetko na čo sa budeš len pýtať ale situáciu to už nezmení .. pokiaľ sa nad ňu povyšujem tak som na vine tiež.. manžel je na vine lebo mu vlastne dieťa prešmyklo pomedzi prsty ... Ale to už je teraz asi jedno.. dozvedeli sme sa o tejto celej situácii len preto lebo z nejakého dôvodu uznali že máme právo o tom vedieť inak by sme nič nevedeli .. na Vianoce ani Nový rok už ku nám nechcela lebo chcela byť s niekým iným (už vieme bohužiaľ s kým ) nútiť sme ju nemohli ... A všetko čo nam teraz bolo povedané je že oni to už majú vyriešené že sa nemáme do toho starať .. a ich riešenie je vlastne dôvod tejto diskusie ..

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gamakage
autor
7. feb 2020

@taskataska to nevieme tiež.. možno s tým že sa dohodli na svadbe on im bude dávať peniaze? Bohužiaľ žiadne detaily sme nedostali .. nám to bolo len oznámené a hotovo....

gamakage
autor
7. feb 2020

Ešte raz ďakujem všetkým za odpovede... Bolo nám povedané že sa nemáme do toho starať tak budeme celú situáciu sledovať aspoň z diaľky cez iných keďže za pár týždňov mám termín a do čiech sa teraz nedostaneme .. túto noc som skoro celú prebdela čo som mala v hlave rôzne scenáre.. malý krpec bol zo mňa na prášky a stále sa mi bruchu mrvil (musim sa k tomu nakoniec postaviť možno až chladne ale nebudem malého ohrozovať svojim psychickým rozpoloženim )... Verím že právny systém nášho štátu urobí správnu vec .. alebo možno len verím v nejaký zázrak a toto všetky bude len zlá spomienka

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gamakage
autor
7. feb 2020

@taskataska skôr by som povedala že peniaze budú za to že neskončí v base .. no on si s ňou v podstate už teraz môže robiť čo chce keďže už býva u neho (to nám povedali len tak medzi rečou ) ...

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gamakage
autor
7. feb 2020

@taskataska má iba 14 rokov.. v máji bude mať 15.. to že bude mať problém tým sme si istý
. Nás na začiatku hneď zarazilo ich presvedčenie že svadba bude a v žiadnom prípade dotyčný nebude trestné stíhaný .. preto som hneď položila otázku tu na MK ci nie je v CZ nejaká iná divná legislatíva.. manžel by toho chlapa asi na mieste zmlátil (pokiaľ nie niečo horšie ) snaží sa držať v kľude hlavne kvôli mne keďže ako sám povedal nechce kvôli tomu skončiť v base a nechať má samú.. .. my sme ohľadom dcéry riešili už veľa veci a často sme narazili na problém s tým že matka nikdy nikam.otca neuviedla a zákonným zástupcom je ona.. dokonca neplnoleta dcéra má už aj exekúciu čo sme si mysleli že nie je právne možné ..chceli sme to riešiť a zisti viac ale bez úspechu .. Všetko len s matkou lebo na zmluvách je jej meno a podpis a je zákonný zástupca.. dokonca sme sa snažili dopátrať aj to ako a prečo a na koho žiadosť skončila na psychiatrickej liečebni .. poslali sme žiadosť ..všetko urobili správne ..chceli sme slon kópiu prepustacej správy keďže tu nám matka nikdy nedá a z liečebne prišla odpoveď že nikto taký tam nikdy nebol (podľa rodného čísla ) a pritom vieme že tam na 100% bola lebo tam vtedy bol za ňou jej dedo zaniesť jej mobil čo sme narýchlo kúpili aby sme ju vedeli aspoň nejako kontaktovať ...

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz