Čo povedať svokre ohľadom našich financií?

11. jún 2020

Kde začat? Mám svokru, má 60r., vitálna veľmi, nebudem rozpisovať, aká je, lebo idem riešiť niečo konkrétne. Od malička vyrastala v blahobyte. Solventní rodičia jej zabezpečili veľkorysý život, neskôr sa aj vydala za podnikateľa. Nikdy nemusela nič ušetriť, mala všetko čo chcela, aj môj muž ju označil za márnotratnú. Lenže sa rozviedla, rodičia umreli. Veľa dostala rozvodom, veľa podedila. Za 10 rokov, čo potom nepracovala, všetko minula. Postavila si väčší dom, v ktorom žije sama. Zariadila si ho pomerne nadštandarne - hlavne dizajnovo. Nestarali sme sa do ničoho, nebol to náš život. Lenže peniaze sa minuli. A tak svokra sa vrátila do práce a zarobí tam +- priemerný plat, možno trochu viac, no tak asi 1300 eur čistého mesačne. Podľa mňa super. Nejaký čas fungovala. Ale ako to už býva, časom sa aj nové veci kazia.
Podotýkam, že ona komunikuje s manželom, ja s ňou veľmi netelefonujem. S ňou sa iba stretávam, podľa príležitosti. No a manžel asi pred pol rokom príde domov a vraví mi, že jeho mama potrebuje opraviť kotol, lebo sa jej pokazil a ona mu vraví že na to nemá peniaze. Tak to zaplatil on asi 250 eur. O 2 mesiace zas potrebuje nejaký prístroj do záhrady, 180 eur. O pár ďalších mesiacov zase čosi - 300 eur. Teraz mu "plače", že sa jej pokazila sušička a kazí sa jej práčka. A potrebuje si dať do servisu auto. A môj muž premýšľa ako to čo najlacnejšie vyriešiť. A mne dochádza trpezlivosť. Vešia mu to na nos, lebo je zvyknutá, že sa o ňu stále ktosi staral. Ako niečo som strpela, ale už som mala niekoľko vážnych debát s mužom doma. Akurát sa jej zastáva, že ona má iný štandard a on nestrpí, aby jeho matka žila skromnejšie, než sa na jej "status" patrí. Aby ste rozumeli, sme 4-členná rodina s 2 menšími deťmi, s celkovým príjmom asi 2200 eur. A vyžijeme v pohode. Ale nie sme milionári aby sme živili zdravú ženu. Mužovi som vymenovala 1000 argumentov, že už s tou charitou stačilo, že pri jej "štandarde" by sme teda my potrebovali príjem aspoň 5000 eur mesačne (1300x4).
No, ideme k nej, a ja som si povedala, že to tam vytiahnem. Viem, aká je, a myslím, že to bude aj tak prd platné, ale aj to musím dostať zo seba von, aj chcem, aby o tom vedela, lebo myslím, že manžel jej zaplatí, ale nepovie jej, ako to zasahuje do našej rodiny.
Tak ak máte dajte tipy, ako na to, či zvoliť len taktiku, že budem u nej vyplakávať, ako si nemôžeme dovoliť niektoré veci, ako nám nevychádzajú peniaze (akože nech si vstúpi sama do svedomia) - lebo aj to už bolo, keď som chcela do bytu záclony, tak muž: ževraj teraz na to nemáme peniaze. Každý mesiac krúti očami, že sme málo ušetrili, totiž ja hospodárim s peniazmi, a myslím, že doposiaľ dobre, ale veru to začínam prehodnocovať - aby som ja šetrila, aby išli peniaze mimo rodiny? A potom tu ešte musím mužovi skladať účty a vyratúvať, kde som čo minula naviac?
Alebo jej mám niečo na rovinu povedať? A čo? Ona je strašne urážlivá. O tom ako bude muž reagovať, radšej pomlčím. Svokra si vôbec neuvedomuje, že má dobrý plat z ktorého sa dá pekne šetriť. Ona v pohode presvedčí samu seba o tom, čo potrebuje. A zakladá to na tom, aký postoj k nej môj muž má. Mám jej povedať, nech si kúpi na splátky? Tak si aspoň trochu uvedomí, že tie peniaze treba aj splatiť, lebo my sme ešte späť nič nedostali, vraj keď bude mať tak vráti. A kedy? Keď zatiaľ len berie? Akože máme čakať, s prepáčením, kým umrie a muž podedí? Čiže toto mám trpieť ešte tak 20 rokov?
Tak babo raď.

pribinak
11. jún 2020

Som v polovice tvojho textu a už má tvoj muž dobre vytočil 🤣🤣 ja by som toto celé zastavila.

Takýto príbeh tu kedysi dávno rozoberala jedna kocka. Muž jej ohľadne financií nedôveroval, všetko musela do centu vyúčtovať, zdôvodniť každý nákup. A dôvod? Jeho mama nedokázala hospodáriť s financiami a in to všetko preniesol na svoju manželku. Myslím zen pocit že ženy nevedia hospodáriť s peniazmi
A presne rám fungovala tá optika: na mamu mäkký a na manželku ostrý ako britva

Normálne povedz že si neželás robiť svokre sponzora a ani jej nič požičiavať. Sú banky, splátkové spoločnosti, .... mimochodom má nadstandartny plat, z takého platu musia vyžiť niekedy celé rodiny, nie 1 osoba

Toto ty musíš vyriešiť s muzom, svokra je až sekundárny problém

karolinakr
11. jún 2020

Do riti by som ju poslala.S takými luďmi nemám zĺutovanie.Ja si mam utiahnuť opasok, aby druhý sa na zlatom mercedese mohol voziť.Keď to tvoj manžel zacvakal, objednaj najdrahši 5* tabor pre tvoje deti na 3 dni za 750€ a povedz, že na ňom trváš. 🙄

777januska777
11. jún 2020

No ja by som jej to povedala pekne polopate, že nemáte nato aby ste ju živili, pomôcť jej občas finančne môžete, ale nie ju živiť. A ak by sa nič nezmenilo, tak by som rozdelila financie teba a muža. A od muža by som brala časť financií na chod domácnosti a starostlivosť o deti, buď dobrovoľne alebo súdne. A on ak sa chce starať o mamičku finančne tak prosím, ale nie z peňazí pre rodinu.

karolinakr
11. jún 2020

Vieš, keby si ona ušetrila dedičstvo a prniaze z rozvodu, zveladila ich alebo dala na sporiaci učet, ale všetko rozfofruje a z 1300€ nevyžije, pri čom sa dá celkom slušne od tvojho muža pýta a tvoje decka z bazošu budu veci nosiť, tak to už je vrchol.Hnus

s_a
11. jún 2020

mňa by len zaujímalo, kde sa zamestnala 60 ročná žena, čo poriadne nikde nepracovala a zarába 1300e v čistom :D len či si nevymýšľa, či naozaj toľko zarába

0kristina0
11. jún 2020

V prvom prefackat muza a svokre to povedat narovinu, ze vy ju dotovat nebudete.

daganov
11. jún 2020

manzelovi povedz, ze presne tolko, kolko on da jeho mame, das ty svojej. Budete na to mat? Poriadok by som robila s muzom, nie so svokrou, lebo rozdava aj z tvojich penazi. Tu nejde o pomoc pri tazkej chorobe, kde su treba drahe lieky a clovek sa dostane do problemov, ale rozsafnost. Nech svokra preda dom, ide do garsonky a moze rozhadzovat

sense
11. jún 2020

By som jej povedala ze zas nevyslo na.zaclony lebo minuke to bol bojler, teraz pracka...pritom ak tolko zaraba tak to zaraba v podstateviac ako vy? Ktory ste na prijem 4, a ona na svoj sama...
A tiez by som mu povefala zlato aj moja mama potrebuje novu pracku a susicku ako zareaguje
Tvoj muz je jedinacik?

karolinakr
11. jún 2020

@daganov 😃😃

autor
11. jún 2020

@karolinakr Presne, normalny clovek by setril, ale ona nevie.

@pribinak Predtym som skladat ucty nemusela, teraz ma manzel dusno. Ja viem, ze chyba je v nom, tu som zatial nijako nepochodila, preto este uvazujem ist na to z druhej strany, cez svokru.

@s_a Celkovo ma odrobených asi 20 rokov, nechcem konkretizovat, ale robi v sektore kde je strasne malo ludi, takze to nebol ziaden problem. Nad tym, ci tolko zaraba, som premyslala, u nej je mozne ako ze si prilepsi, moze si aj prihorsit, inymi slovami ze nema vlastne prehlad - prijem ma kombinovany, cosi na papieri, cosi mimo papiera, takze sa v tom s jej pristupom moze stratit
@daganov Vsetky argumenty boli uz povedane, a veru ja som sa prestala obmedzovat, a preto je teraz nervoznejsi, ked nam menej ostane ku koncu mesiaca. Cize aj konam.
Ano, nad tym som uvazovala, ze nech si preda dom, ale tak nemam na to dosah.
@sense Nie je, jeho brat ma na to triezvejsi pohlad ani to ale nezabera.

joja101
11. jún 2020

Nie je to váš problém. Nemala si všetky peniaze rozflákať. Ak ptorebuje viac peňazí nech si dá na súd žiadosť o výživné na manželku ale neviem aj tak či jej to schávlia keď zarába koľko zarába. Nech predá dom a ide do bytu, Bude mať niečo v rezerve a keď si to zase minie tak jej problem

pribinak
11. jún 2020

Cez svokru určite nepochodia. Veď keby iná tebe chytila stranu, tak ide sama proti sebe a vyzerá že vychcana je dosť. Takze tudy cesta nevede

autor
11. jún 2020

@joja101 Uz som to navrhla v minulosti, manzel ma este byt, ze nech ide jeho mama tam, dom nech preda, vyplati jemu cast za byt a zvysok si moze minat, ale tak trosku ide aj o princip, ze ked rozflaka peniaze za dom, budeme tam, kde teraz. A mam aj pocit, ze trosku aj moj muz kalkuluje, ze aby uz nemohla rozflakavat ziadne peniaze, nech radsej ziadne cachre machre s nehnutelnostami nie su. Lebo sa mu javi, ze sa lahsie drzi pod kontrolou taketo "dotacie", ako keby mala zase rozsustrovat velku sumu. Ja neviem, je to komplikovane skor riesim, co povedat jej. Ci este mate niekto napad zo suflicka "zensky dovtip".

korunka1
11. jún 2020

Uf...márnotratná svokra a mäkký manžel.
V prvom rade by som som to prebrala s mužom, aj za cenu zvady. Nech si uvedomí, že berie z vašich spoločných peňazí. Kúpiť jej raz na vianoce telku je ok, a nie ju dotovať, keď ona míňa jak trafená. ON by to mal obmedziť, ked nie utrhnúť...argument, že ona je jeho matka a má nejaký štandart je mimo misu. Vy dvaja musíte držať spolu a obaja jej povedať dosť.

0silvia0
11. jún 2020

ženský dôvtip? Jedine pred ňou vyplakávať ako nemáte peniaze a že potrebujete to a hento a aký máte malý príjem...

korunka1
11. jún 2020

@0silvia0 toto nepomôže, svokra ju preplače

karolinakr
11. jún 2020

Žensky dóvtip by som použila v tom, že ked muž je neoblomný a chce jej zachovať štandard, tak potom mne ten istý štandard a žiadne jogurty už v akcii za 0.33€ ale za 0.70€ a hned teraz by som šla do obchodu a naplnila nimi chladničku, až by muž oči vytreštil😄😄

0silvia0
11. jún 2020

@korunka1 tak si poplačú spolu jedna na druhej na pleci😂😂

0silvia0
11. jún 2020
daganov
11. jún 2020

Boze isla by som este dnes do mesta a kupila si najdrahsiu kabelku a najdrahsie topanky, ake najdem a muzovi pohrozila, ze ak bude nadalej sponzorovat mamu, budem to robit pravidelne a moze znervozniet este viac. Ak to s muzom nepojde, tak by som uz asi vystartovala na svokru s spytala by som sa jej, ci jej pride normalne, ze vy styria musite vyzit z takej sumy, aku si udala a este ju sponzorovat a ona rozhadze viac ako polovicu vasho mesacneho prijmu sama.

zuzkaz91
11. jún 2020

Počkaj o chvíľu bude téma rozvod kvôli svokre.Klasika muž píska ako ona skáče atď.

mila23
11. jún 2020

ako pise
@daganov isla by som do mesta a kupila si nieco drahe...a rovnako aj detom, popr. zarezervovala nejaku drahu rodinnu dovolenku....na Slovensku nejaky drahy hotel s detskymi animatormi a bazenom a pod.....preco Vy mate mat nizsi standart ako jeho mama?

mogaa
11. jún 2020

Jedna vec je že svokra je zvyknutá na nadštandard, druhá že vie že syn s manželkou majú tiež veľmi slušný príjem (cca tých 2200,- eur).....takže jednoducho je zvyknutá že synáčik zacvaká......pokiaľ jej ale synáčik nepriškrtí kohútik, tak nevesta sa môže postaviť aj na hlavu....

bodkolienka81
11. jún 2020

Toto by som so svokrou vobec neriesila. Je to zbytocne, problem je muz. Dohodla by som sa s nim, ze kolko mamicke, tolko mne a ukladala to "detom na ucet".

eva112014
11. jún 2020

Ahoj. Niečo si opísala, príbeh nikdy nie je kompletný. Takže tvoj manžel má súrodenca? Ďalej z akého rodinného zázemia pochádzal jej manžel ? (tvoj svokor)
Trebárs ona síce podedila, ale možno investovala tie peniaze aj do manželovho podnikania, o čom možnože ty nevieš.
Ďalej, hlúpa asi nebude, keď dokázala zarobiť 1300 Eur a to tak, že 10 rokov nepracovala.
Čo dala tvojmu manželovi, nepíšeš. Trebárs, zaplatila svadbu? Dala tvojmu mužovi nejaké peniaze do vašej nehnuteľnosti? Koľko platila na vzdelanie tvojho muža?
Nie je jedno, keď môj syn je vyštudovaný murár, alebo ja neviem, je lekár. A toto jeho denné štúdium platím ja.
A väčšinou, keď ona žila " luxusne", tak takto bolo dopriaté aj tvojmu manželovi tiež, keď bol dieťaťom.
A že dala postaviť dom a to nadštandardne? Prepáč, ale hodnota zdedeného domu závisí aj od roku výstavby. Čiže zdediť 50-60 ročný dom, zariadený z lacných materiálov, nebude mať takú hodnotu.
Mne sa ťažko "súdi" tvoja svokra. Nepoznám okolnosti a ty chceš radu tak, že toto je len tvoj uhoľ pohľadu..Príbeh nie je kompletný.

korunka1
11. jún 2020

Kur@a, toto keď čítam...moji rodičia žijú z 860 € dvaja, kopec výdavkov na opatrovateľku a lieky, dom a nežobronia. Mama doteraz nikdy nič nepýtala, natajnáša jej platím ja opatrovateľku a určite bude zle, keď na to príde. Kopnúť ju do riti, babu nepodarenú

dusankomoj
11. jún 2020

Priamo sa svorky opýtať, či jej nepríde blbé,že to čo ona zoberie od vás,ide na úkor jej vnúčat, ktoré majú o to menej! A pred mužom!

katarinka89
11. jún 2020

Fuuuuu, no toto keby urobila mne a muž tiež, nedopadlo by to dobre. Jemu povedz, koľko míňa mesačne na mamu- ty si minies na seba a ak by si to chcela vyhrotiť viac, nech ráta X3 ( aj deti) keď môžu ísť peniaze zo spoločného rozpočtu na ňu, tak rovnako aj na vás a potom môže aj spávať v práci. Je tu hlupák,- prepáč, a dúfam, že túto tvoju tému si nielen prečítajú ale ti aj reálne poradia super svokry ktoré tu často komentujú nevdacne nevesty. Svokre by som to na rovinu povedala ,že vás oberá o prachy a vy si nielenže musíte utiahnuť opasok kôli nej ale sa aj hádate. Do kelu s takou pijavicou hnusnou

katarinka89
11. jún 2020

@eva112014 ty si svokra? Keď ju tak obhajuje s?

lindusss2016
11. jún 2020

@s_a mna to tiez hned napadlo, ako sa moze celkom slusne zamestnat poflakovacka pred dochodkom