Čo by ste urobili v mojej situácii?

27. jan 2023

Dobrý deň.
Chcem sa vás spýtať, čo by ste urobili v mojej situácii vy?
Ide o to, že ja a moja bývala spolužiačka z gymnázia študujeme v tom istom meste. Akurát ja bývam na internáte a ona na byte s priateľom, sme od seba cca polhodinku cesty.
Nikdy sme nemali blízky vzťah, až teraz, keď študuje v rovnakom meste a na tej istej fakulte. Zdôverila sa mi, že ma problémy, máva úzkosti, panické ataky, tetániu. A poprosila ma, či by som k nej nemohla chodiť na noc, keď jej priateľ bude mať nočnú, lebo vtedy je sama a keď je sama, zvykne mať taký atak… Je mi jej ľúto, chápem, že to musí byť náročné, ale ja mám počas semestra školu prakticky každý deň. Po škole sa venujem učeniu, semtam brigáda alebo si idem zacvičiť. Jednoducho mám svoj program. No a neviem si predstaviť sa takto bežne zbaliť k nej na noc a v podstate na ďalší deň do školy a ísť tam, nemať svoj program, byť v strehu, kedy napíše, že mám prísť, obmedzovať sa, aby som jej robila spoločnosť. Ešte som jej na to nijak nereagovala, no plánujem odmietnuť. Len ma trápi, že ma problémy a ja ju nechám v tom…

zmrzlinka2021
27. jan 2023

Ako by to bolo často? Ak raz za týždeň, nech príde, veď nemusíme mať spoločný program

bajka16
27. jan 2023

Akože to je úplne na tebe. Mne takto kamoška pomohla a to chodila ráno do práce. Kedykoľvek keď som jej zavolala, aj o druhej v noci prišla na noc ku mne. Ďalšia kamoška, kedykoľvek keď potrebovala chodila som jej na noc k psíkovi, nevedel byť v noci sám, ona chodila do nočnej, ja som ťahala 12ky tiež. Takže neviem no, je to čisto na tebe, každý sme iný..🤷🏻‍♀️

janetinka27
27. jan 2023

je to na tebe, obcas prist mozes, neviem ako casto ma priatel nocnu. iste to pre nu nie je lahke a zrejme si ne vedoma toho, ze jej nie si nicim zaviazana a je to len na tvojom rozhodnuti.
ak by si napriklad nebola teraz v jej zivote, musela by to tiez nejako vyriesit.
nevies, ci berie lieky? zvykne si dat lieky, ked citi, ze na nu prichadza atak?

h2
27. jan 2023

Možno by som občas za ňou na noc prišla. Ale určite by som jej nesľúbila, že prídem vždy, keď bude mať jej priateľ nočnú.

teleskop
27. jan 2023

urcite odmietni, nie je to zivot ohrozujuci stav, to pochopi az ked to zacne sama prekonavat...

autor
27. jan 2023

@zmrzlinka2021 Tak minimalne jeden celý týždeň do mesiaca. A neprišla by ona ku mne, ale chce, aby som ja chodila ku nej. Preto to aj takto beriem ako kvázi obmedzenie svojho času…

@bajka16 Chápem. Len… ona nie je moja kamarátka. Štyri roky na strednej sme sa prakticky obchádzali a nevedeli o sebe, začala mi písať len ohľadom VŠ a potom tieto svoje zdravotné problémy spomenula.

@janetinka27 Lieky neužíva. Aj keď bola u lekára a mala by užívať, nechce. Vraj to zvládne sama. No nezvláda podľa toho, čo mi píše. Aj to ma odrádza. Liečiť sa nechce a potom na to majú doplácať ľudia v jej okolí… napr. jej priateľa už vyhodili z jednej práce, keď kvôli tým jej atakom opakovane neprišiel, aby bol s ňou.

jaskolka
27. jan 2023

Tak raz za čas ano, ale zase ako často robí nočné ten priateľ? Lebo zase pendlovat tak 3x,4x do týždňa s vecami (úprimne v cudzom byte to nie je ako doma) ci už v hygiene, spánku, jedle, učení a podobne, vždy sa pobaliť aj na druhy deň, s oblečením a podobne....
Možno by som skúsila, ak by to bolo fakt ze párkrát do mesiaca.. A uvidíš, keby si to nezvládla, tak dopredu jej normálne slušne povedať, že proste ak ti to nebude vyhovovať, tak nebudeš chodiť.

marsmykkok
27. jan 2023

Obetovala by som sa tak dvakrát do mesiaca v dni, ktoré by mi vyhovovali, ja rada pomáham, je to dobrý pocit. Ale ísť vždy ak bude potrebovať, to nie, nie si na špagátiku, vyhovor sa, že cez noc sa musíš učiť, máš večer iný program a tak.

jaskolka
27. jan 2023

Tetaz čítam, že neberie lieky a ani nechce sa liečiť a ze priateľa už vyhodili raz... Tak úprimne zase to už je druhá vec, v tom prípade by som asi rovno odmietla. Ja mam pravidlo, pomôž si človece, aj Boh ti pomôže
Ak ona to "chce zvládať sama" tak nech sa páči, môže začať t tým, že nebude otravovať okolie, a zvládne to v noci bez priateľa sama.

bajka16
27. jan 2023

Tak toto celé je už iná pesnička. Nemá bližšie kamošky? Také s ktorými si je blízka tie celé 4 roky?

syslik81
27. jan 2023

tak jej povedz ze ta to mrzi ale ze cely tyzden casovo nedas .. rozdel ro pol tyzdna u teba pol u nej a popritom nech s tebou chodi cvicit . aspon pride na ine myslienku a dohovor jej k tym liekom aby brala ze toto je len docasne riesenie na mesiac dva ,..ze sa tak neda stale ... iste to ani pre nu nebolo lahke ta poziadat o pomoc ..

marca12
27. jan 2023

Musi to byt s nou vazne,ked nedokaze byt sama. Pokial nie ste kamosky a nemas k nej blizky vztah,nie si povinna jej pomahat. Je to tazka pomoc,co od teba ziada. Aj blizkemu cloveku s uzkostami sa tazko pomaha. No ak nadtym uvazujes,tak by som skusila trebars na jednu noc j nej ist,nie na cely tyzden. Aj ona sa musi spamatat a chodit na terapie a skusat byt sama.

luccija
27. jan 2023

občas pomoct, ale skús ju presvedčiť, že sa ma liečiť toto nezmizne mávnutím prutika

dadka128
27. jan 2023

Tak nech pride ona k tebe.. a ak nchces vobec tak slusne jej to povedz noo chces mat svoj klud ...no ona ma nejaký problém, nechce byt sama... ja presne viem ake su to stavy a je mi jej ozaj luto ale zas ja som chodila ku svojej mame na noc nedokazala som byt proste sama neslo to

h2
27. jan 2023

@dadka128 Autorka býva na internáte, veľmi pochybujem, že sama na izbe s ďalšou voľbou posteľou pre kamarátku.

janetinka27
27. jan 2023

potom je to jej rozhodnutie, ked sa odmieta liecit.ano, clovek ju lutuje,ale ona takto ublizuje sebe aj druhym. musi sa liecit a tiez pri prichadzajucom ataku si da tabletky od lekara. nemam priamu skusenost,ale tete teraz zistili tet.syndrom a stavy mala tazke,ale dostala lieky a pri naznaku ataku uziva dalsie.
jedna vec je,ze by si spala u nej,dalsia vec je, ze by si musela mozno pri ataku byt svedkom jej stavu,mozno by si jej nedokazala pomoct napriklad pri silnej uzkosti abo zachvate.
mala som postupne 3 blizke kamaratky s roznymi typmi (nie tetanuckych) zachvatov uzkosti a bolo to pre mna tazke,snazila som sa im pomoct,ale tiez sa odmietali liecit a ublizovali tak velmi vsetkym naokolo.
skus ju nasmerovat k liecbe a drz si odstup,pomoct jej mozes,navstivit ju,prespat,ale nenechaj sa do toho vtiahnut

autor
27. jan 2023

@jaskolka Súhlasím. Úplne inak by som to brala, keby chodí na terapie a má nejakú liečbu, ale ona odmieta, lebo to chce zvládnuť sama. No ale očividne jej to nejde… a povedať si nedá.

@bajka16 Netuším. Vravím, my sme sa len zdravili celý čas na strednej. Až teraz na VŠ sa mi ozvala, brala som to ako fajn nápad, pomáhať si pri štúdiu, ale toto sa mi už prestáva páčiť. Ono, ja som jej za ten čas už pomáhala aj tak, že som si s ňou písala alebo volala počas toho, ako sa cítila nepríjemne.. A ono sa to možno nezdá, ale už aj to vezme veľa času, stalo sa aj, že s nejakými prestávkami celý deň. A toto už pociťujem ako príliš, aj keď mi jej je ľúto…
@janetinka27 Presne si to vystihla. Tým, že odmieta pomoc, ťahá dolu ľudí okolo seba. Jej rodičia sú údajne tiež už na prášky z nej.

Ďakujem vám za vaše komentáre. Ešte si to premyslím a buď jej navrhnem, že semtam by som prišla, keď by sa mi dalo, alebo jej vysvetlím, že to proste nejde…

loliki
27. jan 2023

1x môžeš vyskúšať a zistíš ako sa veci majú.

lindous
27. jan 2023

Je úplne jedno čo by som urobila ja, ty to očividne robiť nechceš, máš na to svoje proti a je to v poriadku, nemusíš si to ospravedlňovať, ani si to nechať odobriť niekým iným, či mať akékoľvek výčitky 😊 skús jej odporučiť záťažovú prikrývku, za mňa fajn vec, ktorá mi pomohla pri podobných pocitoch..

ropucha6
27. jan 2023

Odmietla by som…nie je to nejaka dobra kamoska, skor znama a navyse, ak povies ano, uz sa z toho nevymotas, ked to budes chciet limitovat. Mne by to tiez vadilo, nie som taka flexibilna, ze by mi bolo jedno, kde spim.

muchotrafka298
27. jan 2023

Ja by som urcite na nieco taketo nepristupila a uz vobec nie, ked ten clovek mi nie je az tak blizky. A urcite popremyslaj o tom, ze ci skutocne by si jej vedela pomoct, ako to ona ocakava. Lebo nie si terapeut, lekar, cize vobec nevies, co sa bude diat a ako zvladat jej stavy, ked dostane zachvaty. Ak si ublizi nahodou pri nejakom ataku, co spravis? Pises ze odmieta pomoc, tak potom co vlastne ona ocakava? Ze tam budes spat ked si ona zmysli bez ohladu na tvoje plany a sukromny zivot?

dadka128
27. jan 2023

@h2 pardon to som akosi preprecitala.. pardon .. no .. urcite je pre autorku mat svoj komfort svoj system svoje pohodlie .. takze je to na nej ako to spravi .. ona ak ma problem treba to riešiť.. ja som to riesila nech si kupi persen mne to pomohlo ... ale moj problem co som mala nemozem porovnat z jej samozrejme

ttonicum
27. jan 2023

Ak ti smiem poradit, odmietni to. Taky clovek ta moze znicit. Bohuzial ja som tak pomahala a nakoniec som aj ja z toho skoncila u psychologov. Neberie lieky a spolieha sa na druhych. Boji sa prevziat za seba zodpovednost.

simona20201309
27. jan 2023

Nieeee.... ja som sa konečne naucila po rokoch nerobiť samaritanku. Raz sa stane, že budeš mať iný program a nakoniec budeš za najhorsiu, ešte budeš mat z toho nejaké problémy. Pokiaľ by nešlo o sestru a najlepšiu kamarátku, ani by som neuvažovala.

taminka1986
27. jan 2023

Je to spoluziacka a ta nemusi byt kamoska. Tym chcem povedat ze nemas voci nej ziadny zavazok ani povinnost jej pomahat. Ja mam 2 ozajstne kamky za kt.aj o polnoci vyrazim keby bolo nieco treba. Toto by som odmietla

mirco50
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkami123
28. jan 2023

Mne ta tvoja známa príde typ - podám prst, stiahne celu ruku. Ktovie aká je jej skutočná diagnoza ku ktorej sa ti neprizná, keď hľadí iba na seba a využíva druhých. Pokým si nevidela záznamy, neverila by som jej moc tu tetaniu, môže to byt aj iné, závažnejšie. Mne to skôr príde, ze už si jej ostala zatiaľ ty, ostatní kamaráti už tiež stratili nervy.

ttonicum
28. jan 2023

@katkami123 Mala som to podobne, nikdy som ziadnu lekarsku spravu nevidela, lieky som poriadne nepoznala (poschovavane vselikade). Vraj je to len jedna diagnoza a zvladnuta, co vobec nebola pravda a ja som na to doplacala.

katkami123
28. jan 2023

@ttonicum
Tiež sa mi to nezdá, keď je taka tvrdohlavá a nechce sa liečiť na skutočnú diagnózu, ktorú si nechce asi pripustiť, tak to hádže na tetaniu. Nemá žiadnu empatiu a vôbec ju netrápi, ze jej priateľ už o jedno zamestnanie kvôli nej prišiel, žeby bolo na čase brat už konečne lieky, ľudia čisto iba s tetaniou nie sú takýto sebci. Bacha, aby to nebolo omnoho vážnejšie. Ja by som z takéhoto kamarátstva vycúvala a odôvodnila to tým, že jej teda dáva možnosť zvládnuť to sama.

danulicek
28. jan 2023

Kedysi by som povedala áno, ale potom by som mala cely čas výčitky, že som nedokázala povedať nie, aby sa nahodou druha strana neurazila… obvykle to druha strana začala využívať vedome i nevedome - podáš prst, schmatne ruku a ešte sa urazi, že nedáš aj druhu. Dnes by som v tejto situacii povedala nie (mojej blízkej kamarátke by som ale napríklad neodmietla) - máš pocity, ake z toho máš a máš na vyber - bud sa obetujes a úplne ti to “rozhodí” všetko alebo si urobíš, ako to citis a možno sa urazi. Ale ako píšeš, nie je tvoja kamarátka. Navyše ona sama nerobí nic preto, aby to dostala aspoň čiastočne pod kontrolu.