Čo by ste robili na mojom mieste?

18. máj 2023

Mám 31 rokov, 4 roky úžasného manžela, sme spolu dokopy 6 rokov. Samozrejme na začiatku sme si vyjasnili budúcnosť, že chceme raz spolu dieťa, on už má jednu 9 ročnú dcéru, vychádzame to je fajn. Máme 2 izbový byt na hypotéku avšak neprerobeny. Šetríme na postupnú prerábku, peniaze nerozhadzujeme, nechodíme na dovolenky, nekupujeme si drahé oblečenie, šetríme každé euro ale ide to pomaly. Splácať ho budeme ešte cca 15 rokov. Sme priemerna rodina nezarabame veľa. Ide o to že mi začínajú biť biologické hodiny, avšak keď sa pozriem aká je hnusná doba, ja pracujem v školstve ( nie som učiteľka) a vidím aká je väčšina detí rozmazana, pubertaci si nevážia, majú všetko na čo si pomyslia, bojím sa mať dieťa do dnešnej doby. Aj keď sa pozrieme na dospelých aki sú rozhnevaní so svojimi rodičmi, prípadne fetakov. Moje 2rovesníčky zo strednej 2 sú fetacky pritom ich rodičia sa o nich dôsledne starali, ďalšie sa z trucu nebavia, iné nonstop nadávajú na rodičov.. bojím sa že aj mne sa to stane. Ďalej byt máme zatiaľ tak napoly zariadený, chceme nakomplet nové podlahy, vstavané skrine,dvere v celom byte, kuchyňu kúpeľňu nakomplet, posteľ gauč.. proste takmer všetko. Len kým na to nasetrime bojím sa že už nebudem môcť otehotnieť. Nechcem dieťatko vychovávať v tomto staršom byte nie som materiálna, ale chcem aby sme tu mali novo čisto a potom sa venovať dieťatku. Napríklad kamarátky už majú po 3 deti, žijú v starom, ošarpané steny,pozliepane nábytky a vravia že sa zle cítia, ale netušia kedy si prerobia keď všetky peniaze idú hlavne do detí.Doplním byt sme kúpili úplne v pôvodnom stave tak už sme doňho vložili dalších niekoľko tisíc eur ale to čo som napísala nám ešte chýba. Potom keď budem na.materslej viem že veľa neušetríme keď prídem o veľkú časť príjmu a väčšina peňazí pôjde do dieťatka na jeho potreby. Čo by ste mi poradili? Ďakujem za rady.

luccija
18. máj 2023

Máš strach a zodpovednosť to je normálne.
Daj si na papier za koľko ste schopní našetriť a spraviť byt...nikdy nebude vhodná chvíľa vždy bude niečo.Dolezite je či dieťa chces ..môžeš ho mať aj o 5 r nikto Ti nezaručí či otehotnies aj teraz...
Môže sa stať, že budete mať dokonalý byt a bez deti to si musíš ty zodpovedať.

liljana
18. máj 2023

Pockat dva roky, dorobit byt, Budes mat potom 33r, co je akurat na skusat mat prve dieta.

janinah
18. máj 2023

Tak aby si potom nešetrila ešte aj na umelé oplodnenie...nebyvas pod mostom a dieťa ozaj nemusí mať všetko nové.je mu jedno či má novú podlahu či starú.potrebuje lásku a opateru.nie izbu ako zo žurnálu.

colsami
18. máj 2023

Tak neviem, aby si roky nezariadzovala a potom nebola smutna ze to dieta neprichadza.

Pripadne si dajte aspon presetrit zakladne veci ci je to OK, ak uz teraz su niektore parametre nie idealne, ja by som necakala s dietatom a nevymenila ho za nove podlahy a pod, ak viem ze tu rodinu do blizkeho buducna chcem a ked mam 31... Ani idealne vysledky nezarucuju ze to dieta mat budes, samozrejme. Ale ak vahas a ak by uz teraz bol problem s plodnostou, asi by si necakala dalsich x rokov...

barbora19911
18. máj 2023

Ja by som išla do dieťatka aj keď žijete v staršom byte..deťom je úplne jedno kde vyrastaju hlavne že majú lásku ..ja by som na tvojom mieste nečakala ..ten pocit mat svoju rodinu a svoje detičky je na nezaplatenie ❤️ ..ja viem že dnešná doba je neprajna lebo všade sú len dokonalí ľudia ale čím viac som sa odstrihla od socialnych sieti tak tym viac vidím a počúvam svojich známych a žijú úplne normálne aj keď neprerobene ..

kitycat
18. máj 2023

Ja by som sa zacala o to dieta snazit uz teraz. Usetrene na podlahy a skrine hadam mate. To si mozete dat spravit. Aby ti este muz po nasetreni nepocedal, ze uz sa citi stary

Tiez mame taky povodnejsi stav a 2i byt...

popoluskaxy
18. máj 2023

Poviem ti to ako matka troch detí, ktorá žila na veľmi rozdielnych miestach s každým novým dieťaťom...t.j. prvé dieťa prišlo do komplet nového prerobeného bytu (bola to ako novostavba v starom paneláku...jednoducho všetko nové a drahé). Prišlo druhé, dva týždne pred pôrodom sme sa presťahovali ku svokrovcom (predali sme ten super byt, lebo sme kúpili dom a začali prerábať). No a porovnám ti to: ak by sa druhé narodilo do toho nového bytu, asi by som ošedivela v jeho jednom roku, pretože to bolo (aj je) také živé dieťa, že by asi skúšal aj vidličkou tie podlahy vybrať. Tretie sa narodilo už do domu- starého, neprerobeného. A vieš čo? Som pokojná, lebo mi je jedno, že naráža detskou stoličkou do starej kuchynskej linky, že búcha do starej zárubne či radiátora.
Za mňa teda radšej starý nábytok a plno detí, ako nový príbytok a prázdno v ňom. A ešte musím dodať, že o prvé sme sa pokúšali 5 rokov...a to som mala 25. Takže tebe sa to môže podariť hneď, ale aj nie. Držím palce.

h2
18. máj 2023

Čo by som urobila na tvojom mieste: vysadila antikoncepciu (samozrejme s vedomím manžela) a nechala to plynúť.

sissy27
18. máj 2023

Na tvojom mieste by som hladala cestu ako si zvysit prijem (ty aj muz), zrekonstruovala byt kludne cez uver, lebo kym nasetrite, tak budu ceny zas niekde inde a byt v este horsom stave a kludne mala jedno dieta. Nie je predsa povinnost sediet tri roky doma na rodicaku…

hruska91
18. máj 2023

Dieťa nepotrebuje ani polovicu toho, čo si myslíš, a väčšinou ani my nie. Veci ako čas, zdravie sú nenahraditeľné, áno znie to ako klišé - ale je to tak. Doba bola zlá aj keď bola cholera, mor, vojna, kriza… taký je život. Treba sa sústrediť na dobre.

autor
18. máj 2023

Upresnim ja nepotrebujem luxus ani zlaté lustre, a viem že dieťa to nebude vnímať kde je ale ide aj tak o môj pocit že dieťa privediem do nového čistého

deginko
18. máj 2023

Ja by som išla do dieťaťa,nie do rekonštrukcie.predpokladam,že to nie je úplne hnusný byt,kým je dieťa malé vám to bude bohate stačiť....skôr ako rekonštrukciu,by som zvážila predaj bytu a kúpu väčšieho... samozrejme nie teraz,ale možno,keď bude mať dieťa 2-3 roky...budete chcieť ísť určite do väčšieho..tak za mňa zbytočne naháňať peniaze do rekonštrukcie...radšej šetriť si.potom predať..a kúpiť väčšie

maribell
18. máj 2023

Nedala by sa vám navýšiť hypotéka? Zbytočne budeš šetriť 5 rokov, keď za tých 5 rokov budú ceny možno dvojnásobne. Radšej urobiť teraz aj keby skromnejšie. Ostatné sa dá urobiť aj postupne za jazdy. My sme tak kúpili starý dom. Z peňazí čo sme mali sme na hrubo prerobili a zbytok sme robili postupne aj s deťmi. Napríklad doteraz nemáme nové interiérové dvere, a vieš čo? Deťom je to jedno 😅 a už aj mne. Radšej pôjdem na dovolenku, ako celý život len do majetku vrážať. Veď život tak rýchlo uteká 🙏

martinka13
18. máj 2023

Za mňa je dôležité prerobiť kúpeľňu a WC, podlahy a okná . Ostatne sa dá kedykoľvek. Hypotéku by som nenavyšovala z dôvodu možného zníženia príjmu do domácnosti. , A presne ako píšu dievčatá vyššie. Nikde nie je napísané, že hneď otehotnieš.... Ako si správne napísala, biologické hodiny začínajú týkať

gejb
18. máj 2023

Ja by som uz teraz začala s najnutnejsimi prerabkami, potom postupne podľa financií. Lebo ze šetrite je super, ale treba to investovať lebo vďaka inflácii o rok za to nakúpite a prerobite podstatne menej ..

barbora19911
18. máj 2023

Aj to nové čisté bude špinavé keď ho budeš učiť na nočník atď 😅😅 takže nie vždy platí čo je nové to je čisté 😂😂😂😂

deti95060810
18. máj 2023

pri takomto zmýšlaní sa neodhodláš na deti nikdy...

sasa1310
18. máj 2023

a u tej 9ročnej slečne ti nevadí, že chodí do takého bytu? Či u nej to je jedno.
Inak aj v neprerobenom vie človek žiť čisto. Okrem toho, asi to dieťa moc nechceš, keď takto rozmýšľaš.

sense
18. máj 2023

Osobne by som sa snažila už teraz. Dieťa môže prísť do čistého a to či príde aj do nového je mi suma fuk. Poznám par rodín kde deti priviedli do nového a potom to bolo len nerob, pozor daj. Nechytáj a aj tak bolo obite všetko a o tom ze maľovali pomaly 2x do roka radšej pomlcim

olimuc
18. máj 2023

Tvojemu dietatu bude ukradnute ci je v novom alebo nie.. cistota a nove su rozlicne veci. Byvame v starsom dome a nevadi mi starsia kuchyna, nabytok hlavne Ikea a je to uplne v poriadku. Dieta si ani nabytok nevsimne, na podlahu padne cokolvek a nakolko ide s odrazadlom po celom dome tak staci to co je, nezblaznim sa …

sajmonka_1216
18. máj 2023

ja len k tým deťom, lebo som učiteľka, tak to trochu viem porovnať..
bojíš sa, že aké bude tvoje dieťa rozmaznané, nebude si nič vážiť a pod... no v prvom rade má dieťa tieto veci z rodiny... a je to výsledok výchovy ich rodičov..
často keď je dieťa arogantné, povrchné a pod. tak je len presnou kópiou a obrazou svojho rodiča..
ale keď už vravíš, že ti tikajú hodiny, tak neviem.. práca na dome je vždy a vždy treba niečo prerábať, takisto aj hypotéka je dlhodobá záležitosť.. či chceš čakať 15 rokov, kým ju splatíte? mám v okolí veľa prípadov, že najprv škola, potom auto, potom kariéra, potom luxusný dom a keď už mali všetko a chceli dieťa, už bolo dosť neskoro..
v 31 by som povedala že je najvyšší čas... nakoľko pochybujem, že sa vám podarí dieťa na 1x... väčšinou je to dlhodobejšia záležitosť aj keď nemáte žiadne problémy..
my sme sa o dieťa snažili s manželom od mojich 22 a nedarilo sa.. a to sme boli mladí... trvalo nám to 2 roky

mimi3008
18. máj 2023

@janinah veru tak. My sme kupili stary dom, interier sme prerobili, pekne vsetko nove, nastahovali sme sa, mala som 28, hned som otehotnela, tesne pred 29.narodeninami porodila 1.syna. A veru, ze uz mi nebolo vsetko jedno, mala som pocit, ze uz mam vela rokov, len sa nam vyse roka nedarilo otehotniet. Mame 2 velmi zivych chalpcov, co uz poznacili drevene parkety, ciste nove biele steny, aj po gauci obcas skacu, aj ked samozrejme, ze to nemaju dovolene, ale skusaju.
@autorka Mas 31, co ak sa ti nepodari otehotniet 2 roky? Postupne vsetko prerobite pri detoch, resp. odrastu, mozno si aj spatne povies, ze dobre, ze sme s prerabkou istych veci pockali, alebo dobre, ze skacu po starom gauci. Nemas uz podla mna vek na to, aby si cakala este neviem kolko, kym zacnete pracovat na babatku a moze (aj nemusi) trvat, kym sa zadari a este 9 mesiacov kym porodis.

ivangeline
18. máj 2023

Ja tiez napisem len...ze co bolo nove raz bude stare a pri detoch aj velmi rychlo opotrebovane. XD A si materialistka. ;D Ne..ze..ne..

mimikarol
18. máj 2023

Blbosť že dnešné deti su zle, rozmaznané. Deti sú také aké ich rodičia vychovávajú, a že majú "všetko"? To si myslím že je normálne, aspoň čo vidím u seba je, že dieťaťu chcem dopriať to, čo som ja nemala. Teraz je veľa jedinackov, tak samozrejme že jedno dieťa má viac ako keď sú deti 3 (napr) A píšeš že chces mať všetko nové a čisté. Čisté môžeš mať aj staré, či?

miadi
18. máj 2023

Ty podla toho co pises vobec nie si ready mat dieta . Ked fetakov tu do toho spominas. Ja som zazila v mexiku zobrave deti matky s babatkami na zemi v noci zobrali popri tom milionari vo Ferrari prefrcali okolo na svete je ovela vacsia chudoba ako si vies predstavit aj vacsi blahobyt. Ale ten zivot ani nestoji za vela ked si nic nedoprajes oblecko dovcu len setris na skrine a radsej ani deti nemas Lebo .. tak ti poviem ze moje deti prisli do krasneho cisteho luxusne zrenovovaneho domu .. deti su zivel sliz hracky oskreta podlaha skvrny .. a to su este dobre deti niektore carbu po stenach rozbiju ( a aj to su dobre deti len nedavaju pozor na veci) ty si este nie si ista ci deti vobec chces. A ked ich vidis v robote tak sa tomu necudujem 🤣cudzie su vzdy “ horsie” ako vlastne. Este mas cas rok dva ci deti vobec chces. Lebo ked to citis takto .. Neviem ci by si vedela uzit materstvo. Cas na dieta je vtedy ked mas kde zit mas dobreho muza a velmi po tom tuzis. Teba len tlaci vek ze mas 31. Ja som mala prve v 33 pre mna v tom spravnom case . Dieta nove skrine neriesi tsk este tu podlahu po tej sa dost plazy tu by som riesila prvu.

adka176
18. máj 2023

Možno sa začať pozerať na svet trochu optimistickejšími očami....

lujza123
18. máj 2023

S týmto prístupom to budeš mať ťažké, lebo vždy sa nájde niečo čo by mohlo byt novšie, lepšie, väčšie...
Ako chapem tu potrebu základnej rekonštrukcie bytu - aspoň kúpeľňa, kuchyňa, okná,.. ostatné sa ale dá prežiť podľa mňa. Neviem no, dom sme komplet zrekonstruovali pred 7 rokmi a na vstavanú skriňu ci novú bránu peniaze neostali... Teraz na tu skriňu konečne mám a vieš čo? Kúpili sme letenky na druhý koniec sveta a ideme trochu cestovať pár mesiacov, oplieskame tie našusnene tisíce a teším sa.
Dom už zožral veľkú časť života, peňazí načo to toľko kŕmiť a sypať peniaze len do jednej veci.

Treba aj žiť, čo máš z toho života otáčat každé €, ani dovolenka, ani rodina, len vidina nejakého nového nábytku ktorý vlastne ani nepotrebujes

autor
18. máj 2023

@sasa1310 vadí a práve preto že o pár rokov bude v puberte chcem aby sa tu aj ona cítila dobre.

autor
18. máj 2023

Možno som mala konkrétnejšie napísať že kuchyňu kúpeľňu, skrine sú z 98- roku.. v kuchyni musíme mať pod odtokom kýbel pretože neustále tečie, kych. Stôl sme vyhodili lebo ten tu bol dovezený zo 79- teho. nie je to byt starý 10 rokov ako ste si možno niektoré mysleli. od malička až do dnes som žila v bývaniach pôvodného stavu a 31 rokov snívam o novej kuchyni, kúpeľni čo je myslím prirodzene. Nie som typ že by som každý rok chcela niečo nové , bola som vychovaná doslova v biede. Avšak aj veľmi snívam aj o bábätku. Preto ďakujem za rady, vyzerá to tak že najnutnejšie prerobíme a ostatné počka na neskôr. Verím že dieťatko bude tiež čoskoro . Ďakujem všetkým za názory🙂

miadi
18. máj 2023

Vies co Moja mama je rozvedena predal sa byt v centre Ba a kupila byt v povodnom stave kuchuna z roku 1980 Alebo aj viac. Podlahu skarede lino som este ako student kupila take lepiace stvorce . Obyvacku som ( Moja izba ) dala urobit plavacku nabytok nam dal svoj stary ujo co mal tiez Asi z 1970 kupila som kompdy v Ikea a zvysok mama renovovala az ked dedila … a chodila som tam s dcerou este to nemala prerobene od 11m aj v 2r na mesiac na prazdniny. A Strasne sa jej pacilo hoci zvyknuta na Ritz Carlton . Male deti vobec neriesia. Jej sa Strasne pacili panelaky Lebo si myslela ze su to hoteli . U nas je 90% domy strasne malo bytov a potom mrakodrapy v Toronto , detom ide o to skor ako sa kde citia. Do voza aj do koča. Ide im skor o to skym su. Ze je dobra nalada maju co jest . Ja ucim deti vazit si vsetko co maju. A vedia sa tesit z malickosti. Tvoje deti budu take aky pohlad na zivot materialno im vstepis ty. Ked budes mat pocit ze vas byt nie je dost dobry bude ho mat casom aj dieta .