Bývanie s rodičmi verzus sami

matej_gal_0
29. sep 2017

Ahojte viem že už podobní príspevok tu niekde je ale my so ženou mame podobní problém bývame u rodičov nieje to zle ale nemáme svoje tak sme rozmyšlali sa osamostatniť len v dnešnej dobe je to ťažké chceli sme si zobrať hypotéku a kupit RD. A ja sa chcem spýtať mame radšej prerobiť rodičovsky dom na dve samostatne jednotky alebo rizknuť to a zobrať Hypotéku. Hypotéku nám ponúkli strašne vysokú až 580 eur mesačne na 30 r. mame trocha obavy či to zvládneme .chcel by som vedieť aké mate skúsenosti vy .

marinana
29. sep 2017

Ahoj neviem či ti to pomôže ale odporúčam určite radšej si postaviť vlastný domček,ja som bývala takisto u mamy nebolo to dobre 🙂 keď bývaš v jednom dome nikdy nebudeš sám a vždy bude mat niekto s niekym problém 🙂 postavila som si domček aj keď menší skromnejší tým pádom som si brala menšiu hypotéku 🙂 a všetko je Ok

zuzkavladko
29. sep 2017

580 na mesiac a na 30 rokov? Staviate zamok? U rodicov rozhodne neostavajte a neprerabajte!!!! To nebude robit dobrotu. Teraz hovorim za seba - kupila by som radsej starsi domcek a opravila ho namiesto takychto nehoraznych investicii.

matej_gal_0
autor
29. sep 2017

@zuzkavladko nie nestaviame zámok ale v okolí BA RD toľko stoja a hypotéku potrebujeme 150000 aspoň

zuzkavladko
29. sep 2017

@matej_gal_0 mam sestru v okoli BA, kupili rozostavany domcek, vzali hypoteku a platia 300e na 30 rokov. 580 je pre mna nepredstavitelna suma na 30rokov. To by ste museli mat obaja prekrasny zarobok aby ste si to mohli dovolit. Ked tvoja zena pojde na matersku, dokazes nieco take zatiahnut sam?

zuzanka.zuzu
29. sep 2017

presne tak, 150 000 vychádza na 580 mesačne na 30 rokov pri 2,1%, jedna z našich hypoték tiež toľko vychádza, preto viem 😢
a nedali vám niekde nižší úrok? teraz keby som brala, tak cca 1,8% a to vie urobiť aj 30e mesačne...

blahowoman
29. sep 2017

Fuha,len hypoteka 580€ je sialena suma. Aj ked byť niekde v podnajme je to iste. Musite si dat dokopy vase prijmy a vydaje,ale to je vam isto jasne. Pokial mate prijem do 2tis€ tak sa to da zvladnut.

matej_gal_0
autor
29. sep 2017

@blahowoman však to chyba nám ešte 700 euro a sme na tých 2 tisíckach

matej_gal_0
autor
29. sep 2017

@zuzkavladko no toho sa obávame lebo keď si to dám do kopy tak teraz nám ostane pri všetkých výdavkoch na vyžitie 400 euro a keď bude na materskej dovolenke tak by sme boli v mínuse to by som musel zobrať ešte jednu robotu

zuzkavladko
29. sep 2017

@matej_gal_0 skuste viacej hladat, nemusite hned stavat nove. Chyba vam "len" 700 eur? To su sialene peniaze moje nervy. Vazne, hladajte dalej...Pezinok, Vinicne...len si dajte namahu najst nieco. Najdete hotovy domcek za ooooovela mensiu hypoteku. S malinkou zahradkou, mistom len pre jedno auto, ale nebude to stat 580eur!!! Ver tomu, ze take sa da najst 😉

matej_gal_0
autor
29. sep 2017

Keď sme zo ženou rozmýšľali tak 350 - 380 mesačne zvládneme lebo do teraz som mal spotrebak jeden a mal som tam splátku 300 eur mesačne a zvládali sme to v pohode.

sasa1310
29. sep 2017

@zuzkavladko záleží kedy kúpila tvoja sestra. A asi nebývaš v BA alebo blízko pri BA, keď nevieš aké sú reálne ceny. Dom za 150 000 eur pri BA je ešte super cena.

sasa1310
29. sep 2017

@matej_gal_0 trošku nechápem, chýba vám 700 eur a banka vám ponúka úver s mesačnou splátkou 580 eur? To ktorá banka vám schváli takú hypotéku, keď vám toľko chýba? Vám by ju v takej výške aj schválili? Si si istý?

Ja si myslím, že na začiatok je pre vás dom pravdepodobne nereálny, a riešila by som to radšej menším bytom. Ešte, keď chcete deti. A potom, keď sa manželka vráti do práce a budete už vedieť ako tak fungovať aj s potomstvom, tak potom by som riešila dom. Lebo mať dom je pekné, ale nie všetci na neho majú.

zuzkavladko
29. sep 2017

@sasa1310 nie, nebyvam v BA, dokonca ani na SK. Sestra s manzelom kupili skoro dokonceny dom nedaleko BA takto pred rokom. Hypoteka ich stoji 300e. Co je na tom nepochopitelne?

nightrover
29. sep 2017

A co tak ist byvat do bytu? 🤔

deniky
30. sep 2017

Určite sami bývať a mať vlastné súkromie.

yoxinka
30. sep 2017

@matej_gal_0
Ako hovorí moja svokra: "mladí majú byť sami" ;)

lilyianka
30. sep 2017

@matej_gal_0 urcite byvat sami a ani neprerabat rodicovsky dom na 2 samostatne jednotky....my sme tak urobili a mam pocit,zr za tu sumu by sme pimaly aj bungalov pistavili....bohuzial u nas nastala situacia,ze 2r po svadbe sme v dome ostali sami (svokrovci zomreli) a nam ostal dom jak krava plus kedze vrch sme si porobili a spodok ostal na uzivanie svokrovcom tak budeme musiet porobit este nejaku prerabku aj tam dole 🤔

mirro
30. sep 2017

Pri vašom príjme je to šialená splátka. Hľadajte iné možnosti,ako a kde bývať sami. Alebo zvýšiť príjem.

jana_eyre
30. sep 2017

My mame taky "zamok" za podobnu sumu na este aspon 25rokov.. Nemyslim, ze je to nejaka nezvycajna suma, byvame za bratislavou a dom sme si stavali svojpomocne..

To, ci to financne utiahnete nemoze vediet nikto iny iba vy - ved ty vies svoj prijem.. U nas to zo zaciatku bolo tazke (suma este vyssia), ale po case sa vsetko ustalilo, hypoteku sme prefinancovali, manzel v praci stale karierne postupuje a tak je nasa financna situacia lepsia.. Na rodicovskej som sa naucila dobre hospodarit.. Sice stale nemame dokonceny predok domu a to uz byvame 7rokov.. Ale byvame celkom obstojne a raz si to dokoncime..

Ja osobne by som nikdy nebyvala ci uz s rodicmi, alebo svokrovcami.. Radsrj som zadlzena na 30rokov, ale sama ako si vytvarat ponorku s rodinou.. Uplne mi stacili 2roky byvania so sestrou a jej rodinou.. Dospeli ludia s detmi by mali byvat sami a mat vlastnu domacnost.. To je moj nazor..

A moj nazor este je, ze nie kazdy musi mat rodinny dom, ak by to malo velmi zasiahlo jeho rozpocet.. Ak by u nas bolo casom zase tazko financne, mame plan dom predat a kupit si byt.. Sice by som to tak nechcela, zvykla som si, ale ako nudzove riesenie to nie je zle..

Takze na tvojom mieste ak vies ze by to.bolo tazke, uvazovala by som o mensej investicii.. A neskor ked si financne polepsite mozete ist do domu..

emilia25
30. sep 2017

Este skusit naozaj do inej banky s nizsimi urokmi ale uz je dost tazke dostat prvu hypo aj ked vynimky robia aj banky.no stavat dom je dost aj dlhodobo narocne.ked sme sa rozhodovali ci ist do stavby alebo kupit starsi dom a prerobit tak muz ako vtedy stavbar radsej do opravy nechcelo sa mu tak dlho cakat a ako sme kupili v novembri v marci sme uz boli prestahovany aj ked chodil na dom kazducky den a makal od rana do vecera.a pri nasich detoch po skoro 4 rokoch uz by sa nam patrilo znova vymalovat a uz aj plavacku vymenit ale to uz som povedala az ked deti budu velke..drzim palce az to poriesite co najlepsie.

ammellia
30. sep 2017

Bývať sami. Jednoznačne. Aj za cenu, že to bude najprv v jednoizbaku.

deti95060810
30. sep 2017

150 000e? Však dom postavíte aj za oveľa menej.... my sme dom postavili za 50-60tis. samozrejme svojpomocne.
Ak máš kupovať pozemok, a potom si dávať postaviť dom - tak to radšej sa poobzeraj buď po staršom dome, alebo rovno kúp byt - oplatí sa to lepšie....

janinah
30. sep 2017

prerábku po času oľutuješ tisíckrát,a nielen z finančného hľadiska...čudujem sa,že tvoja žena je ochotná vôbec o prerábke rodič. domu sa baviť

hettinka
30. sep 2017

@matej_gal_0 všetko ma ZA a PROTI
v prípade bývania s rodičmi, je to výhodné v nižších nákladoch na bývanie, rodičia môžu pomôcť s deťmi, neskôr, ak budú potrebovať pomoc rodičia, tak si nablízku, netreba riešiť opatrovateľky a dochádzať za nimi atď.
No spolužitie je často náročné, treba sa veľa prispôsobovať, človek je stále "pod kontrolou", čo robí, ako robí, vedia o skoro každej hádke a závisí od toho, akí sú .... ale niektorí sa radi starajú do toho, do čoho ich nič. Tie závisí, či máš súrodencov, pretože ak treba ešte časom niekoho vyplácať, tak to ani také rentabilne nemusí byť... Stále budeš mať pocit, že nič nie je tvoje ... lebo je to v prvom rade dom rodičov.

Ak si kúpiš svoje, máš pokoj ... lenže treba všetko utiahnuť finančne a bez pomoci. Urobíš si sám podľa svojich predstáv, nemusíš sa prispôsobovať "pôvodnému stavu", kde je aký odpad, základy, veľkosť a pôdorys a človek je hned limitovaný. No ak sú rodičia starší, aj tak tam budeš musieť chodiť pomáhať (robiť na 2 domoch) a starať sa o nich. Teda nemusíš ... ale malo by to tak byť.

My bývame tak, že sme si prerobili podkrovie s úplne zvlášť vchodom, ale spoločným dvorom a niekedy je to v pohode, inokedy dosť náročné a najmä manžel to tak berie, že to nie je jeho a nie vždy sa mu chce robiť "na cudzom". Rodičia su už starší, ale otec je dosť akčný a často niečo rozrobí, kúpi na dom, a ani sa neporadí, vmyslí robotu na sobotu a naše plány sa rušia (ale to je jedno, aj keby sme tu nebývali, "museli" by sme nabehnúť) a to mam nervy ... ale zasa finančne je to fajn, že sme nemali žiadny úver, všetko platíme spoločne, takže ma mesačne vyjde bývanie veeeľmi lacno (je to polyfunkčný dom v meste, kde máme aj nájomníkov, takže sa to delí aj s nimi), pomáhajú nam s deťmi, ak niekam ideme, starajú sa o psa bez toho, že by musel pes do neznámeho prostredia ... takže v globále je to dobre, s občasnými stavmi, že by som sa najradšej odsťahovala aspon 500 km preč! 😅

kengurica
30. sep 2017

Jednoznacne svoje. Ale treba sa zakryvat takou perinou, na aku mas.... Domcek je sice pekna vec..... Ale treba nan mat.
Ak som to spravne pochopila, niekto pisal, ze pri prijme do 2000 eur by sa ta splatka utiahnut dala, a ty si pisal, ze do toho vam chyba 700. Teda vas prijem je cca 1300 eur??? A to vam dala banka hypo so splatkou 580???? Nikdy by som nechcela zit s pocitom, ze to vychadza len tak tak... Nas prijem je teda vyssi ako 2000, a splatka je ale 320 eur. Samozrejme mame byt, nie dom, a nie v BA, ale v blizkom okoli.... Preto mozme kludne spavat, odkladame na predcasne splatenie hypo, na dovcu, na vacsie veci do domacnosti, postupne kazdych 5 rokov sa vymeni auto, poistky "keby daco", detom sa platia kruzky, nemusim v obchode rozmyslat, ake potraviny kupit... Zvladali sme vsetko v pohode, aj ked som bola na MD a rodicovskej, aj ked som bola ja uplne bez prijmu... Ak si na krk vezmes toho prilis vela, zacne ta to dusit, ze si nemozes nic dovolit, "lebo hypo", a pod. Takze odporucam urcite ovela mensiu splatku, a znizit tym padom naroky, ktore su zrejme trochu vysoke, alebo zvysit svoj prijem.

marion09
30. sep 2017

jednoznacne nebyvat s rodicmi!aj ked slubia ze sa do vas nebudu miesat tak raz sa i tak budu.ja tak byvam preto viem o com pisem.na vasom mieste sa uskromnim s malym bungalovom...3 izby+socialne zariadenia vam bohate budu staci,takze si vezmite mensiu hypoteku.

adalea
30. sep 2017

My tiež platíme skoro 600 mesačne na 28 rokov. A postavili sme obycajný bungalov, nič obrovské. A to sme pozemok nemuseli kupovať. Dosť peňazí išlo ale na terénne úpravy, lebo pozemok je svahovitý. A cez RD sme to prežili tak, že sme mali našetrené a mínali sme úspory.
Moja sestra býva s našimi a teda nemenila by som. Mám s nimi super vsťah, ale byvať by som s nimi nemohla. Radšej da zadĺžim a mám svätý pokoj a sukromie.

matej_gal_0
autor
30. sep 2017

@kengurica presne tak lebo keď som to dobre počítal tak nám ostane 400 eur na vyžitie a žena pôjde na materskú a potom začne asi ten najväčší boj. Rozmýšľal som aj na takou variantov ze vydržíme u rodičov pokiaľ manželka bude na materskej dovolenke a potom zobrať hypo menšiu a lepšiu ved nej sme ešte starý ja mam 28 a žena 27 podľa mňa asi je lepšie počkať a zobrať potom v 30 asi.

jana_eyre
30. sep 2017

@matej_gal_0 a preco sa branis bytu s mensou hypo a neskor, ked pojde manzelka spat do prace byt predate a kupite si to, po com tuzite? Uprimne - najhorsie co moze byt je byvat u rodicov ked sa narodi dieta.. Ty to tazke mat nebudes, ale tvoju zenu porazi.. Moze mat so svokrou najsamlesi vztah, staci par rozdielnych nazorov, obcastne staranie sa do chodu domacnosti a bude ohen na streche.. Ale tak ked chces, vyskusaj si to..

jana_eyre
30. sep 2017

Ked mate do 30rokov a budete si prefinancovavat hypoteku po par rokoch,budete mat uz ako klienti lepsi profil a daju vam vyhodnejsie podmienky.. Teraz je na vzatie hypo idealny cas, uroky su nizke..