Ako ste dosiahli, že susedia nahlásili pravdivé údaje o počte osôb v byte?

31. aug 2022

Kazdy rok sa v dome spisuju osoby, resp. pocet osob, ktore obyvaju byt. Tieto udaje su potrebne, aby sa spolocne naklady spravodlivo rozpocitali. V dome zije dost rodin, kde ludia maju deti, pripadne zije v byte viac ludi, no nahlaseny je len jeden ci dvaja. Tych, ktori uvadzaju pravdivy pocet, je minimum. Nechodia ani na schodze, nestaraju sa o nic. Kazdy rok napr. susedia odvedla uvadzaju, ze v byte su len dvaja. Pravdou je, ze su styria. Vieme to vsetci, upozornenie, ze aj deti maju byt nahlasene, viselo aj vo vytahu aj na vchodovych dverach. Napriek tomu si ponahlasovali opat mensi pocet osob. Spravcu to tiez hneva, ale nevie s tym pohnut. Ako donutit ludi, aby uvadzali pravdive informacie do kazdorocne spisovanych udajov?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petamich
31. aug 2022

netusim kolko osob ludia nahlasuju 🤷‍♀️ a vlastne ani netusim kolko ich tam byva, mame 13 posch. panelak, z videnia poznam susedov vlavo a vpravo a aj tak nemam odkial vediet, ze aky pocet osob nahlasili

kazdopadne u nas sme to myslim zmenili na proporcne podla rozlohy bytu, takto sme si to odhlasovali, kedze sa da predpokladat, ze cim vacsi byt, tym viac ludi (nie vzdy musi sediet ale na 80% je to zrejme tak)

sense
31. aug 2022

U nás sa spoločne náklady rozdeľujú na veľkosť bytu nie na počet osôb. V budove mame 2,3 a 4izbove byty, ale v 2jizbakoch býva väčšinou jedna max 2 osoby.

viestta
31. aug 2022

Si si istá, že náklady sa rozpocitavaju na počet osôb?

suzitok
31. aug 2022

Jedine sa odrazat od trvaleho bydliska, kto kazdy je nahlásený, pri podajomnikoch na základe najomnych zmluv, resp.majitel nehnuteľnosti vie podat informáciu, kolkym ludom danú nehnuteľnosť prenajima.
Pokial sa odrazate iba od toho, kto čo svojvoľne nahlási a z toho vychádzajú poplatky, absolutne sa necudujem, ze nahlasuju menej...

suzitok
31. aug 2022

Ale tiez ma zaujíma, co sa u vas pocita na osoby...u nas jedine vytah, spoločne osvetlenie, upratovanie, ale rozratava sa to na byt, nie na osoby...
A v byte ak si ponahlasuju menej a byva ich viac, spotreba sa ozdrazi v ich vyuctovani...

patka06
31. aug 2022

Čo sa vám v nákladoch počíta na počet osôb?
U nás jedine používanie výťahu, ostatné všetko je na m3 bytu.
Kúrenie, voda sú podľa nameranej spotreby

ndrag
31. aug 2022

Nedoplatok moze byt celkom fajn motovacia. Ja napr ako prenajimatel nahalsujem vzdy ak sa nieco meni a zatial som vysoke nedoplatky nemala. Elektrina detto. Vsetko sa da poriesit jednym mailom.

luckynat
31. aug 2022

Nedonutis nijak, neda sa to odkontrolovat. Nemozu ti prist zaklopat na dvere ze haloooo kolki tu zijete? Ja byt prenajimam a vzdy som uvadzala pravdivy pocet. Sme sa jedneho dna zarozpravali s kamoskou, ktora tam tiez byva, som sa stazovala, kolko vela budem platit v byte. Povedala ona svoju sumu a skoro ma porazilo!!! Oni styria nahlasili 1 osobu a ja pravdivo 2 osoby. Este povedala ze vsetci naokolo co byvaju a pozna maju len 1 osobu nahlasenu. Tomu ver, ze to dalsi rok zmenim. Nebudem doplacat na nepoctivych ludi🤦‍♀️

basska_b
31. aug 2022

@patka06 U nas vytah, upratovanie spolocnych priestorov a najma smeti... treba pozriet vyuctovanie. Ja som raz medzi recou nadhodila spravkyni, ze podnajomnici budu cochvila traja a ona ze okamzite sa to ma nahlasit, akonahle sa male narodi... jasne, ze aj ono generuje odpad a tak. Spinave stopy od koliesok kocika sa tiez musia pucovat ... rozumiem tomu,len ma to sprvu zarazilo. Toto si musi podla mna spravca alebo domovy dovernik strazit.

patka06
31. aug 2022

@basska_b
Údaje mám z vyúčtovania, u nás fakt iba výťah je reálne na počet osôb v byte
upratovanie spoločných priestorov je 2 E na byť / bez ohľadu na osoby
smeti neplatíme správcovi, ale priamo mestu podľa počtu osôb, ktoré majú TP
zálohove platby ÚK, SV, TÚV ... sú síce podľa počtu osôb, vo vyúčtovaní sa už hodnotí spotreba na meračoch, tzn. kto mal nízke zálohové platby to doplatí

viestta
31. aug 2022

@basska_b u nás sa smeti platia mestu, podľa počtu osôb s trvalým pobytom. Výťah, upratovanie platíme za byt, nie podľa počtu osôb. Všetko ostane sa rozpocitava podľa spotreby alebo stvorakov. Nikoho počet osôb nezaujíma odkedy sa zaviedlo meranie spotreby.

lienka.7
31. aug 2022

Ja keď som nahlásila deti, tak vo vyúčtovaní mi automaticky zvýšili (o tie 2 osoby) poplatky za smeti, upratovanie a spravu pre BD. Cize platim asi o 30€ viac len kvôli tomu, ze som čestná a prihlásila som deti. Okrem poplatku za smeti, umývanie by tak ci tak, ci si myslíš ze upratovačka dajú 12€ naviac a moje deti? A samozrejme poplatok za spravu tiez si hned nauctovali podla poctu osob. Cize ani sa nečudujem, že tých ludi neprihlásia

suzitok
31. aug 2022

@viestta presne takto aj u nas ..

mistymay33
31. aug 2022

Ja som to tu pisala uz viac krat, u nas robi rozdiel na osobu 30 eur rozdiel na najomnom. Co je velmi vela, tak sa ani necudujem, ze ludia nechcu nahlasit presny pocet osob. Asi sa s tym nic neda robit, bohuzial. My taktiez vzdy kazdy rok vypisujeme tzv. osobomesiac, kde si za kazdy mesiac v roku nahlasujem pocet osob za dany mesiac. U nas sa na pocet osob v domacnosti rozratavaju smeti, vytahy, kurenie a elektrina v spolocnych priestoroch, upratovanie, sprava domu… zda sa mi to spravodlivejsie ako rozratavanie na m2, lebo ked v teojizbaku byva jedna dochodkyna ma platit viac ako ked v garzonke byvaju dvaja s dietatom a so psom? Dochodkyna nevychadza z baraku, pomaly nepouziva vytah a nesvieti vo vchode, lebo ide von raz do tyzdna do potravin ako dvaja dospely, ktory chodia do prace a so psom von, cize vytah pouziju tak 5 krat denne, 5 krat denne zasvietia vo vchode… len keby sa to dali odkontrolovat a saankcionovat ked si niekto nahlasi mensi pocet osob ako tam naozaj byva.

patka06
31. aug 2022

@mistymay33 Nemáte v bytoch merače spotreby vody a kúrenia?
30 eur na osobu mesačne sa mi zdá strašne veľa

autor
31. aug 2022

Dakujem za reakcie. Tak ako tu viacere pisali, tak aj u nas sa pocitaju osobomesiace a teda na pocet osob sa rozratavaju spolocne naklady v dome (nie to, kolko kto minul teplej vody u seba doma a pod., pretoze na to su merace v kazdom byte), ale veci, ktore sluzia vsetkym. Teda osvetlenie spolocnych priestorov, upratovanie v dome, odvoz smeti, sprava domu a pod. Nerata sa to na pocet metrov, pretoze niekedy v 4i. byte je jeden ci dvaja ludia a naopak v dvojizbovom su 4 aj so psom (a prave taki si pisu 1-2 osoby). Zaujimalo ma teda, ako to riesia inde, ked ludia v dome klamu a nepisu realne, kolko ludi byt obyva. Dakujem za vase reakcie.

suzitok
31. aug 2022

Mne to ajtak nejde do hlavy, ako sa da nahlasit menej ľudí Bytovemu druzstvu/podniku...ved ked kupim byt, dam si tam trvale bydlisko + clenovia mojej rodiny a toto cislo musi byť zhodné s nahlasenymi osobami....ak su v byte 5-ti a nahlásení su dvaja, tak zvysne tri osoby by mali mat tym padom trvale bydlisko inde, alebo zmluvu o nájme a logicky si tieto poplatky hradia tam..
No u nas nie je take jednoduche odhlasit osoby...Bytove družstvo žiada bud preukazat, ze osoba si zmenila trvale bydlisko, alebo predklada najomnu zmluvu, ze byva inde..tu sa to neda len tak horedole....

tahomi
31. aug 2022

Nedonutis nikoho, u nas sa tiez osvetlenie, upratovanie, smeti, sprava domu rozratava na pocet osob a dovolim si tvrdit z toho co som videla, ze vacsina ludi nenahlasuje deti.
Argument, ze je o 30 eur vyssie “najomne”, no ale je vas v tom byte viac, preco maju za vase deti platit ostatni?

viestta
31. aug 2022

@suzitok bytové družstvo nemá oprávnenie zisťovať, kto ma na akej adrese trvalý pobyt. Trvy pobyt je čisto evidenčný údaj a s tým, kto kde skutočne používa výťah nemá nič spoločné. Bytovecdrusztvonlen vykonáva s Oravu domu podľa zmluvy so spoločenstvom vlastníkov bytov. Co je obsahom zmluvy a spôsob rozpocitavania nákladov majú v rukách iba a len členovia spoločenstva, takže ak chcú iný spôsob rozuctovania, stačí ak si to zákonným spôsobom odsúhlasila a družstvo to bude robiť podľa ich pokynov. Tak isto družstvo nebude v tom koľko má kto nahlásených osôb poriadky. Poriadky si musia urobiť vlastníci bytov.
V prípade, že byty nie sú v osobnom vlastníctve, poriadok ma zjednať majiteľ domu.

suzitok
31. aug 2022

@viestta toto mi je jasné...ja narazam skor na cielené odhlasovanie osob

patka06
31. aug 2022

@suzitok trvalé bydlisko nesúvisí s počtom nahlásených osôb v byte
napr. v byte môžu mať trvalé bydlisko dospelé deti, ktoré reálne žijú napr. dlhodobo v zahraničí a samozrejme aj naopak v byte môže byť napr. majiteľ, ktorý ma priateľku /aj s dieťaťom/ s trvalým pobytom v inej vlastnej nehnuteľnosti

suzitok
31. aug 2022

@patka06 rozumiem tomuto úplne, tiez mame dve nehnuteľnosti...ale z príspevku a komentárov mi vyplýva, ze niekto len tak povie, ze sme tu štyria, o pol roka si premysli, ze uz mu je to vela, tak povie, ze uz len sam som...

patka06
31. aug 2022

@suzitok presne tak, je to na majiteľovi bytu, koľko osôb si v byte nahlási.

viestta
31. aug 2022

@suzitok a nespravíš s tým nič. Ojebabravat system je naším národným športom. Niektorí sú v tejto discipline majstri

suzitok
31. aug 2022

@viestta ved uz som sa prebrala do reality..ani som netusila, ze aj v tomto sa robia "vyhybky" ..

liljana
31. aug 2022

Pocet osob ma hlavne vplyv na poplatky za smeti, zvysok je zanedbatelny. Mne vadi viac, ked niekto v dome prenajima byt, najomnici nesetria, plytvaju teplom a to sa pomerne rozpocitava na vsetkych v dome. Cim viac bytov je v prenajme, tym horsie pre ostatnych majitelov.

liljana
31. aug 2022

U rodicov v bytovke bol chytrak, co mal chatu a kazdy tyzden si v pracovni "natankoval" 4 100 litrove sudy s vodou, lebo nemal na chate studnu. Domovnikovi dal flasu a nechapal, ze sa to casom ostatnym nepacilo.

viestta
31. aug 2022

@liljana u nás to robila domova dovernicka. Pekne potajomky po večeroch nakladali do auta

mistymay33
1. sep 2022

@patka06 mame v byte merace. Ale ja som pisala, ze sa rozratavaju spolocne priestory, cize kurenie a svietenie vo vchode, v pivniciach, vytahy, smeti, upratovanie. Mama byva v trijizbovom byte v Petrzalke a ked odhlasovala sestru lebo odisla do zabranicia (aj ked tam ma stale trvaly pobyt) tak jej znizili najom o necelych 30 eur. Myslim ze to bolo presne 27.50. Eur.