Ako reagovať, keď švagor doma asi klame?

11. dec 2022

Ahojte, pisem anonymne, snad mi to odpustite ale mame taku zaujimavu situaciu v rodine a ja by som potrebovala pomoct, poradiť. Pracujem ako mzdova učtovníčka v jednej fabrike a medzi zamestnancov fabriky ktorym spracuvavam mzdy je zhodou okolnosti aj moj svagor (manzel mojej svagrinej)..včera sme sa po dlhšom case stretli ja a manžel so svagrovcami u svokry a svagrina si ma zobrala nabok, že už dlhšie sa chcela somnou porozprávať..spustila na mňa monolog že kedže vie že ja jej mužovi robím výplatné pásky ako to že má taký nízky plat vzľhladom k tolkym nadčasom ktoré ide odpracovať. Nechápala som o akých nadčasoch hovorí kedže jej muž má pracovnú dobu do tretej ja do pol stvrtrej a vzdy o tretej sa odpipne, sadne do auta a ide preč, a samozrejme ako mzdárka mám evidenciu jeho dochádzky a odpracovanych hodin. Tvrdila mi že svagor teda jej muz chodí domov cca okolo osmej vecer, ze taha 12 hodin niekedy 13 hodin ale na tej vyplatnej paske ktoru ja robim to nieje nikde uvedené. že ci si nasa firma mysli ze on tam bude tie hodiny navyse makat zadarmo alebo čo..lebo posledne dva mesiace chodi domov okolo osmej, ešte sa pytala ci mame tolko zákazok že tam ľudí držíme do osmej. Nepustila ma velmi k slovu tak som jej nestihla povedať že kedže vidiím jeho dochádzku tak tam nemá žiadne hodiny navyše a že ho vzdy sledujem z okna ako sadne do auta a ide prec..lebo parkovisko je hned pod nasimi oknami, a navyse som nechcela nieco prezradit tak som povedala ze ak ma svagor nejake nezrovnalosti s peniazmi alebo nieco nesedi na vyplatnej paske nech to pride k nam do kanclu riesit. Tak opat spustila na mňa že ona mi to teraz hovorí že jednoducho tam tie hodiny nesedia a mal by mať urcite vyssiu vyplatu a uplne to dorazila ked mi povedala na konci aby som zvážila ze pojdem opatovne na nejake školenie ohladom mzdového účtovnictva ked neviem spravne hodiny zarátať ( akože povedala to akoby zo srandy ale mna sa to dotklo)- že už asi vychádzam z cviku. Písala som potom aj sms svagrovi lebo sa mi celý cas vyhybal co sme boli u svokry ze co toto malo znamenat ale neodpisal mi nic. co by ste robili vy?

pribinak
11. dec 2022

Povedala svokre pravdu. Nech si švagor robí co chce, ale teba do toho nech nezaťažuje

janai1
11. dec 2022

Povedala pravdu a ešte by som si šla vypýtať ospravedlnenie za tie komentáre ako máš ísť na školenie lebo nevieš zrátať hodiny 😀

januska12323
11. dec 2022

Daj si dokopy myšlienky a napíš jemu aj švagrinej to isté. Keď chce klamať vlastnú ženu to je jeho vec ale teba nech z toho vynechá.

sense
11. dec 2022

Nepovedala by som nič, toez som robila mzdovú účtovníčka vo firme, kde robila, moja mama, teta, mamina teta, sesternica atď. A toto koľko à prečo zarábajú ako zarábajú by som von nevytahovala. Napr u nás vo firme keby sa niečo také prevali tak mam okamžitú výpoveď.

Povedz svagrinej keď ten jej bude robiť zas nadčas tak nech ti dôjde niečo doniesť alebo ta vyzdvihnúť o pol štvrtej s tým ze príde pred fitmu o 5min tri

ketrint
11. dec 2022

No doriti. To je teda situácia…
Asi by som sa snažila to situácie taktne dostať a zároveň nikoho nepotopit. Povedať švagrinej, že hodiny vám rata systém podľa odpipnuti, a že Ty pracuješ len s týmito podkladmi, ktoré máš v systéme. Že ak ma švagor odrobene hodiny navyše, ktoré nie sú v systéme, musi to ísť riešiť so svojim nadriadeným.
Och drz sa. Ale samu seba zastan určite! Nechápem, že Ta takto obviní, že vlastne Ty nevieš čo robíš!… pochopím, keby sa Ta došla spytat na to, ako je to možné, že jej to nesedí, ok. Ale takto Ta vyslovene ponížiť. Oh bože.

ckocka
11. dec 2022

Vysvetlila by som švagrovi že už rozhodne nechcem aby ma jeho žena alebo niekto iný obťažoval s pripomienkami k jeho výplatnej páske a požiadalo ho aby to doma vysvetlil sám. V opačnom prípade samozrejme poviem aká je pravda.

ketrint
11. dec 2022

A ako by som reagovala teraz, keď už je po situácii? - napísala by som švagrinej aj švagrovi sms, že si to spatne skontrolovala a že výplatná páska mu presne sedi podľa hodín, ktoré sú v systeme, podľa odpipnuti. Že ak odrobil niečo navyše, čo v systeme nie je, nech to uteká riešiť s nadriadeným.
Týmto nikoho neobvinis a ešte aj akoby si švagrinou vypočula s pochybnosťami a pásku si skontrolovala. Ďalej už si to musia doriesit oni dvaja, ale takto si mimo toho… 🙏

zuzana9393
11. dec 2022

Ako nic v zlom, ale hentak pride za tebou? By ma zaujimalo ako jej toto svagor vysvetlil. Ona musi mat riadne klapky na ociach.

petamich
11. dec 2022

ja by som jej proste povedala, ze nie som opravnena sa o jeho mzde s nikym rozpravat, co ani nie si 🤷‍♀️ to posledne co by som chcela je narobit si problemy vo firme, ze som s tretou stranou riesila plat zamestnanca

maximalne by som jej povedala, ze mzdy uz davno nie su vypocitavane manualne a pocitaju sa okrem ineho na zaklade vstupov z dochadzkoveho systemu

syslik81
11. dec 2022

svagrinej povedz,ze teba nepustia hodiny co si odpipne ked ide domov.. ze nadcasi sice mozno berie ale nie u vas vo firme a mala by si manzela lepsie odsledovat kde travi cas po praci z kt odchadza na minutu presne o 3

loginexistuje
11. dec 2022

povedala by som jej ze ty nie si opravnena jej podavat onformacie za vyplatnymi pskami si stojich a udaje o odpracovanom case na vyplatnej paske su nahravane z dochadzkoveho systemu a zvysok co z toho vyplyva nech si riesi so svojim muzom a nepoucuje ta o tom ako mas vykonavat svoju pracu
a to kde robi nadcasy nech si preveri sama u vas sa nadcasy teraz nerobia

viestta
11. dec 2022

Svagrovi by som napisla, nech si spravi v hlave poriadok. O jeho plate a pracovnej dobe by som sa s nikym nebavila.

nikpa
11. dec 2022

Nemyslím si, že ťa nepustila k slovu a preto si jej nič nepovedala. Bola si ticho vedome a dobre to vieš. Mala si ju proste zastavit, skočiť jej do reči a povedať jej ako to je. Ale namiesto toho si bola ticho a ešte si potom aj písala švagrovi. Tak sa rozhodni na koho strane vlastne si lebo zatial jednoznačne na jeho. Zakrývaš lož a zbytočne sa do toho klamstva zamotas lebo keď sa to prevalí, čo sa prevalí tak švagrinej dopne, že si to musela vedieť

zuzinka888
11. dec 2022

Povedz jej nech to riesi s manzelom- preco nema zaplatene nadcasy a robi vela nadcasov. Nie s tebou.

pbra40
11. dec 2022

Tak toto bude sledovat, lebo teda, ak to u nich praskne, ver, ze ty budes prva, koho obvinia, ze si nic nepovedala. Hrozna situacia.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
h2
11. dec 2022

Už viackrát tu bola diskusia, či by sme kamoške, sesternici, švagrinej atď. povedali, že ju muž podvádza, keby sme ho niekde videli s inou. Vždy som písala, že by som to nepovedala. V zmysle, že by som nešla z vlastnej iniciatívy niečo také oznámiť. Ale ak by sa ma opýtala, tak by som povedala pravdu. No a toto je prípad z tej druhej skupiny. Hneď vtedy a tam by som švagrinej povedala, že jej muž má výplatu spravenú v poriadku, adekvátne tomu, že pracuje do 15:00 a potom z práce odchádza. A že o tom, že odchádza viem nielen z pracovného výkazu, ale vždy ho aj odísť vidím. Čiže, ak veľa "pracuje", u vás vo firme to nie je.

autor
11. dec 2022

ja fakt neviem zeny co robit..bohvie kade svagor chodi ked pride domov o osmej..cesta z prace trva autom cca 15 minut..

zuzanka.zuzu
11. dec 2022

😂 a keď tretej strane povieš čokoľvek čo si sa dozvedela pri výkone svojej práce mzdárky, na koberček k šéfovi pôjdeš ty či tieto mudrlantky morazilátorky? sakra dobre si premysli, akú jednu vetu budeš opakovať celej rodine, aby to nemohla v tvoj neprospech otočiť ani švagriná, ani švagor (lebo teoreticky ona vie urobiť dusno v rodine, ale on ti vie urobiť dusno v robote 😉 ) jednu vetu. ideálne čo napísala @petamich . ostatné rady sú cesta do pekla. tvojho 😉

januska12323
11. dec 2022

Kam chodí je jeho vec, zastan sa seba a svojej roboty. Zvyšok si musia riešiť sami.

cacianka
11. dec 2022

Švagrinej napíš že ty nie si oprávnená hovoriť o mzdových veciach zamestnancov, že by si hrubo porusila pracovnú disciplínu a kvôli jej nervom sa nedáš vyhodiť z práce, vyprosis si jej radoby srandy že nevieš počítať, keď u vás výplaty spracovate cez vyplatny systém ,ktorý veľmi dôsledne eviduje príchod a odchod z práce. Nech láskavo neútočí na teba ale overí si nadčasy svojho muža

syslik81
11. dec 2022

nerob nic uz ..ak ta znova napadne povedz,ze ty nemozes dat viac hodin ako si on sam odpipne - ze je to automaticky dane .. a nech sa o nadcasoch porozprava s nim a nie s tebou ze ty si svoju pracu robis svedomito a aj na jej podnet si to presla niekolko x a chyba tam nieje

sisaka
11. dec 2022

@h2 prísť o prácu koli nejakému debilovi? Ty asi nevieš, čo je mlčanlivosť! Keď raz niečo také podpíšeš, tak vieš, že informácie, ktoré máš z prace nesmieš zdieľať s osobami, ktoré nemajú nárok na tieto informácie.

cherrystone
11. dec 2022

ja by som svagrinej dala informaciu, ze nevies o akych nadcasoch rozprava, ked ho vidis kazdy den odchadzat o tretej. neprezradis nic, co by si nemala a zaroven tym povies vsetko.

h2
11. dec 2022

@sisaka Nemyslím si, že to, že niekto odchádza z práce vtedy, kedy má, je informácia, spadajúca pod mlčanlivosť. Mlčanlivosť sa podpisuje kvôli inému druhu informácií.

cacianka
11. dec 2022

Neodporúčam hovoriť, že ty ho vidíš cez okno, lebo aj tak budeš ty tá mrcha, čo sliedi. Veď on to hádam vie, kde parkuje a kde máš ty okno pracovne.
Nehovor nikomu nič, je to veľmi ošemetná situácia, lebo nevieš či chodí na brigády aby zarobili na prekvapenie alebo na prietrtky.
Keď to povieš v rodine, budeš za rozvracačku a kravu čo rozbíja manzelstvo. Keď zverejnis dochádzku, prúser bude na pracovisku.
Stoj si za svojim, že nemôžeš hovoriť o dochádzke ani o platoch zamestnancov. A ak má s tým niekto problém ( v rodine), nech to riešia vo svojom súkromí. To by som povedala švagrovi aj švagrinej. Jedna veta obom do sms, nech máš dôkaz.

0kristina0
11. dec 2022

Toto si mala riesit na mieste, vtedy ked ti svagrina "cistila" zaludok. Ako to, ze ta nepustila k slovo ked si jej ty sama na to povedala, ze ked sa mu zda ze ma v paske nezrovnalosti ma prist za tebou do kancelarie. Tvoja reakcia mala byt asi taka, ze si si mala svagra ihned zavolat a povedat mu, nech ta jeho manzelka neuraza a lasko nech jej povie ku komu chodi nadcasovat.

sisaka
11. dec 2022

@h2 ako vieš? U nás nesmieme poskytovať neoprávneným osobám informácie kedy niekto je/nie je v práci. Ak niekto volá, že chce s dotyčným hovoriť, tak poviem, že momentálne tu nie je (nekomentujem, či robí, či nie) a či chce nechať odkaz alebo telefónne číslo. Na otázky, kedy ho môže zastihnúť v práci odpovedáme, že takéto informácie nemôžeme poskytnúť.
Informáciu kedy muž odchadza z prace má mať manželka od manžela, nie od zamestnanca firmy. Takéto veci sú citlivé a rýchlo sa otočia proti tebe, za poskytovanie informácií, na ktoré tretia strana nemá nárok je bežný vyhadzov.

0silvia0
11. dec 2022

Povedz svagrinej, ze robis vyplaty podla realnej dochadzky, ktoru vidis, viac nie je v tvojej kompetencii.

h2
11. dec 2022

@sisaka Vychádzam z toho, čo autorka napísala. Nikde žiadnu mlčanlivosť nespomína. Ani ja som nikdy v žiadnom zo svojich zamestnaní nič také nepodpisovala. Ty máš možno prácu, kde informácie sú tajné. Ale naozaj si nemyslím, že by toto bol ten prípad. Ak by mala autorka dostať vyhadzov, musel by jej švagor nahlásiť vedeniu firmy, že jeho manželke, svojej švagrinej, poskytla informáciu o jeho pracovnom čase, ktorá bola pravdivá, na rozdiel od informácie, ktorú svojej manželke povedal on. Neverím, že by ju kvôli tomuto prepustili z práce, ako nedôveryhodnú osobu, ktorej sa nedá veriť, že nevyzradí tajné firemné informácie.