Ako pomôcť kamarátke s deťmi?

29. okt 2022

Istý čas sme boli ďaleko od seba,no pred rokom sme sa sťahovali do mesta blizko kamarátky.Dali sme sa dokopy.Stretavame sa,píšeme si.Má ťažké obdobie,malé deti 6 a 3 r,nezvláda ich.Biju sa,robia si zle,ona robí policajta medzi nimi.Urcite poznáte život s malými deťmi.Kamaratka je na konci so silami,nemá nervy ani trpezlivosť na deti.Je s nimi 24/7 okrem toho čo sú v škôlke a v škole.Jej manžel robí cele dni od rána do večera.S deťmi jej pomáha cez víkend,no jej to nestačí.Potrebuje si oddýchnuť a nabrať nové sily.Navrhla som jej že postrážim jej deti alebo zoberem niekam na výlet.Hovorila že to nestačí,ona potrebuje dlhodobejsie riešenie.Ja mám tri deti 3 10 15 r,aj moje deti mali obdobie vzdoru,aj si robili zle.No obrnila som s veľkou dávkou trpezlivosti a prežili sme.Viem je to len obdobie a prejde to,zas budú iné problémy čo bude treba riešiť.Aj kamarátka to vie,no aj tak je so silami aj s nervami v koncoch.Bola som u nej na návšteve a jej deti celý čas kričia,stále niečo hovoria,niečo chcú,ani napiť sa kamarátka nemôže bez toho aby deti niečo nechceli od nej.Skacu po nej,sú zavesení na nej.Chce mať chvíľu pokoj a klud no nedá sa pri deťoch.Je mi to ľúto že prežíva ťažké obdobie a rada by som jej pomohla len neviem ako.?

ruzovakrava
29. okt 2022

Určite by im pomohlo nastaviť hranice aby vedeli kedy už stačí. Aby deti v takom veku nonstop od matky vyžadovali pozornosť a nejaké úkony tak to je cez, to už aj to 3r musí pochopiť, nieto 6r. To si musí zariadiť sama ale ty jej môžeš pomôcť aspoň tým že ich občas vezmeš von a ona trochu zregeneruje

miroslava21
29. okt 2022

O neviem o akej pomoci by chcela kamaratka pocut. Ked jej navrhnes vylet to nestaci...vari nie ich mat denno denne. Je pekne od teba jej pomoct a myslim ze obcasne postrazenie a zobratie na vylet je uplne super pomoc. Co viac ako cudzi clovek mozes urobit? Ved deti su doobedie v skole a skolke, teda vari aj do 3 rocne uz chodi do skolky. Ak nie, tak aspon to starsie je doobedie v skole. Vela je o vychove, hlavne oni ako rodicia musia zabrat a zmenit nieco vo vychove. Napr. 6 rocny uz nemusi tolko visiet na mame ze nema cas sa ani napit

elviku11
29. okt 2022

A kým sú v škôlke a v škole čo robí? Je v práci?
Vziať ich k sebe na víkend je len krátkodobá náplasť, podľa mňa by jej viac pomohlo naučiť sa s nimi žiť tak, aby si aj pri nich mohla oddýchnuť. Ak vieš ako na to, skús jej poradiť zo svojej skúsenosti nejak medzi rečou, nenápadne....

liljana
29. okt 2022

Zober si ich k sebe na mesiac a vychovaj jej deti aj za nu. Aby sa deti stale medzi sebou bili, skakali po cloveku a stale nieco chceli, znamena, ze vychovu kamaratka trochu nezvladla.

simsalabim
29. okt 2022

Zacat tym, ze neskakat hned, ako deti nieco chcu. Nech sa naucia pockat. Moje deti od malinka vedeli, ze ked ”mama pije kavu”, nemaju ma rusit. Na krik nereagovat. Nech sa naucia hovorit normalne.
Tym detom treba nastavit hranice - cim skor.

jaga18
29. okt 2022

Kým im nenastavi hranice, nebude lepšie. Treba ich naučiť, že naraz hovorí iba jeden. Keď sa bijú, musia vedieť, že to bude mať aj následky. Dohodnúť sa, napr po bitke ani jeden v ten deň nedostane tablet, či nemôže telku. A žiadne pátranie, že kto začal...jednoducho, rázne a hlavne dôsledne

autor
29. okt 2022

@elviku11 Skúsila som len tak medzi rečou poradiť čo ako som riešila ja.No jej odpoveď bola že ja som mala kľudne deti a nevystrajali ako jej.Nemala som kľudne deti,ale mali stanovené hranice a nerobila som im celý deň animátora.Kamaratka je doma,nenašla si ešte prácu po RD.
@simsalabim Ony keď nemajú v tej chvíli niečo čo chcú tak začnú plakať,po čase plač stupňuje.A kamarátka im radšej všetko dá splní len aby deti boli ticho.
@jaga18 Biju sa lebo ten čo má jeden chce aj druhý.Preto všetko hračky musia im kupovať dvakrát aby sa nebili o hračky.

elbartoslava
29. okt 2022

"Bola som u nej na návšteve a jej deti celý čas kričia,stále niečo hovoria,niečo chcú,ani napiť sa kamarátka nemôže bez toho aby deti niečo nechceli od nej.Skacu po nej,sú zavesení na nej."

Ked toto niekomu vadi, nerozumiem na co si teda deti robila? Ma zdrave zive deti, este k tomu chlapcov - a co cakala ze budu sediet ako 5 penazi?

kiki234
29. okt 2022

A ako sa sptava ta matka k detom? Na jednej strane to musi byt hrozne, neviem si to predstavit lebo moje maju 1 a 2 roky. Ale urcite viem potvrdit napriklad: ja som sice s nimi doma a pracujem homeoffice. Vo vacsine pripadov pracujem ked spia ale sem tam musim odpisat na nejaky mail, otazka 2 minut. Lenze z tych 2 minut je aj 5, pretoze zistia ze mama zapla notebook tak boom ideme na nu, ideme vymyslat.. Ja ostanem nervoznejsia a tym padom je to este horsie. Vi si tie deti len nevsimli ze mama je naozaj v koncoch a nerozumeju tomu. Teda dospely clovek by ju nechaj oddychnut ale dieta tomu nerozumie. A ak dieta robi zle a matka je tak unavena zenevladze uz ani nijako reagovat, dieta v tom bude pokracivat a bude horsie a horsie. Nemoze toto byt problem? A ak hej, tak v tomto ma kamaratka pravdu, tu nepomoze asi vylet na jeden den. Mozno dovolenka kde si oddychne a zaroven jej niekto ppstrazi deti? Muz ako reaguje? A matka nechodi do prace? Ked su deti v skole a v skolke? Ake su deti tam?

majah212
29. okt 2022

nie su nevychovane deti, deti reaguju na situaciu doma, na rodicov a ich pristup k nim. toto vsetko je len volanie o pomoc deti, potrebuju pozornost, blizskot rodicov a potom aj ich rodicov. kamaratka je zrejme vyhorena, nema sil uz nic riesit s detmi, deti za to nemozu, nie su nevychovane, len robia to, co sa naucili a co u nich doma funguje (vztahy medzi nimi, medzi rodicmi, manzelmi). kamaratka sa upla na to, že ked nebude s detmi nejaku dobu tak sa same vychovaju a problemy zmiznu, zial treba zacat zmenu od nej samej/od muza a potom sa to zlepsi (ale kto toto chce pocut, hlavne ked takuto radu da niekto druhy :(... vylet je fajn napad najmä pre deti, uvidia ako funguju ini ludia, nieco pekne zaziju a budu mat pekne spomienky.

lauriik
29. okt 2022

Ona ma obe deti v skolke a skole, sedi doma na riti lebo nepracuje a este chce pomoc? Nechapem.
Ja ked som mala 2 dni v tyzdni obe deti v skolke a ja doobedie pre seba tak som sa citila ako kralovna 😅😅

simsalabim
29. okt 2022

Dobre si ju tie deti vycvicili. Nieco hned nedostanu a zacnu plakat a plac stupnuju, kym to nedostanu. No pekne. Nech v tom len pokracuje. V puberte ju prevalcuju uz uplne. Ja by som ich chytila, odviedla z izby von aj 30x a nech si poplacu. Toto spravanie ako prve treba zrusit.

calmmeadow
29. okt 2022

Podľa mňa má už dosť veľké deti na to,aby neboli na nej nonstop zavesené.Ja mám 5 ročného a áno vyžaduje často,aby som sa s ním hrala a pre mňa to problém nie je,rada s ním trávim čas,ale keď potrebujem chvíľu pre seba,tak mu jednoducho poviem,teraz sa musíš pohrať sám,mamka si potrebuje oddýchnuť a vypiť kávu a nie je absolútne žiadny problém.
A za ďalšie,kamarátka si za ten čas čo sú v škole a škôlke musí mega dobre oddýchnuť,obzvlášť keď nechodí zatiaľ do práce.Koľko hodín denne by pre seba chcela,keď jej nestačí ten čas,čo sú v školských zariadeniach???Tak nech si to s mužom vymenia,ona nech ide robiť dennodenne od rána do večera,keď jej deti tak strašne lezú na nervy a manžel môže byť namiesto nej pol dňa doma a poobede tráviť čas s deťmi.

zuzubb007
29. okt 2022

Tak tvoja kamoska zjavne deti nezvlada, a to este pocas skoly a skolky ma ona cisty veget, to ako vazne sa ti este stazuje, vsetky mamicky mimo toho pracuju a ona nic ma casu na oddychovanie habadej, 6 rocne dieta musi posluchat a ked ona im dovoli vsetko skacu jej po hlave, takze nemusis jej pomahat nijak zjavne si za vsetko moze sama ako si nauci tak ma, tiez mam hyperaktivne deti, nonstop bez zavretia pusy, tiez kricim, stale su v pohybe a tu som, ked nezvlada deti nemala ich mat

autor
29. okt 2022

@kiki234 No je z nich nervózna a niekedy aj nakrici na nich nech sú ticho.Neviem či to je povahou detí,no fakt stale niečo chceli,napiť sa,na záchod,najesť sa.Co chcel jeden to aj hneď druhý.Doniesla som im neake hračky a omaľovánky,aj sladkosti,o to sa bili.Kamaratka ich stále napominala,plakali,potom kričala na nich.Ako začarovaný kruh.V škôlke a v škole vraj poslúchajú lebo musia.Manzel ich zobere von cez víkend aj sa s nimi zahrá,venuje sa im.
@lauriik Nevie si nájsť vhodnú prácu.Ako som písala manžel od rána do večera preč,tak ona si hľadá na jednu smenu a nič také nenašla ešte
@calmmeadow Manžel dobre zarába tak si to nevymenia.

kiki234
29. okt 2022

Ked som pisala moj nazor tak tento koemnt tu este nebol. A teda svoj koment mi uz nejde upravit tak sa opravim. V tomto su na vine rodicia. Neexistuje kupovat 2 hracky pre 2 deti.. To je hlupost. Aj moje sa zo zaciatku hasterili ale nastastie som bola tam, a ako mama som zakrocila. A teda ty mas prva hraj sa, ty si zober nieco ine a vymenite sa. Tak isto aj to ustupovanie. Je to u deti normalne.. Napriklad cgces piskotu ok chod si pekne upratat tito hracky a ja ti dam. Pekne uprace pochvalim dam piskotku.. Neuprace ok nevadi nebude piskotka lebo si si to neupratala ako som ta ziadala. Aj ona poziadala aj ja. A zacne rev ok zacne.. Neprestane tak idem za nou este raz jej vysvetlim preco piskotu nedostala. Ked sa znova durdi tak zase pockam a pridem o chvilu s tym vi uz je v poriadku a znova vysvetlit preco neustupim. Ten brutus bude naozaj par dni ale pokial raz ustupite to dieta si zo zapameta a bude to cgciet znova a bude vediet ze aha ja zaplacem a dostanem co cgcem. Kanaratka by sa mala zamestnat.

autor
29. okt 2022

@kiki234 Približne takto ako opisujes som išla aj ja na svoje deti a naučili sa pekne aj sami sa zabaviť zahrať na chvíľu alebo spolu.Pokial ja som mala inú robotu alebo chcela si chvíľu posedieť a vypiť si kávu.

dilino
29. okt 2022

Tak TY si jej ponúkla pomoc s jej detmi. A ONA povie že to nestačí to je krátko dobe riešenie. Má muža ten nevidí v akom je stave či sa prebudí až skonči ONA na psychiatri na oddelení. No neviem tak čo chce lepšie ich vziať aby si oddýchla a mala pokoj ako že to chce dlhodobé riešenie. Podľa mňa tvoja kamarátka jej nestáčí tvoja pomoc. Ja keby som bola v takej situácii tak by som bola šťastná aj za takú osobu ako si TY a za tvoju pomoc že si aspoň jeden dva dni v týždni môžem vdaka tebe oddýchnuť. Ved nech si nájde opatrovateľku. Jej muž je slepý čo robia deti. Ked ju psychický vyčerpajú tak že skonči na psychiatri tak už odrazu otecko bude fungovať. Lebo ked skonči zlé na liekoch tak asi sa o tie dve nespratne decka bude musieť niekto postarať. Nechápem toto že otec deti to vidi a preberie sa až ked sa niečo stane. Môže byť tak že mama sa zbalí odíde a otcovi deti zostanú a čo bude s nimi robiť sám. Nie jeden taký prípad tu bol.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiki234
29. okt 2022

Vy ste sama mama ako pisete a teda sa opytam Vas: kriciacej mame vadia deti ktore kricia. Rozumiete? Ona musi v prvom rade prestat kricat na svoje deti a ucit ich ako sa riesia konflikty. Ved vlastne to co jej vafi robi ona sama na ne. Pokial nie je v skole a v skolke problem navrhujem aby tam zasla a porozpravala sa s ucitelkkami ako najlepsie na jej vlastne deti

dilino
29. okt 2022

Jaj oni chodia do školy a škôlky ja som myslela že sú cele dni doma. A mama nemá čas oddýchnúť ked sú v škole a v škôlke fakt je nevdáčná že jej chceš pomôcť a ONA ešte povie že málo. A prečo nejde do práce. To mení celú situáciu ja som si myslela že ONA je s nimi cele dni sama doma. Tak je lenivá a nič jej nie je dobre ani pomoc kamarátky tak takej kamoške by som dala pápá.

liz_lemon
29. okt 2022

ved nech oddychuje, ked nie su doma, to ma more casu na oddych, neviem co si ona predstavuje ako dlhodobe riesenie

kiki234
29. okt 2022

Ano a o tomto to je. No tych deti mi je velmi luto. Este ma napadol tabor na 2 tyzdne pre deti? Aj ked osobne nevidim problem v detoch ale v kamaratke ktora ich zle vychovava.. Ale pokial budu deti v tabore ona si oddychne aj ked uprimne by ma zaujimalo co robi ked su deti v skole a v skolke pol dna ale budis. A ked bude oddychnuta tak nech zmeni svoj postoj k vlastnym detom. A nemyslim si ze deti su rozmaznane, skor mi to pride na to ze si pytaju pozornost svojej mamy (koho ineho ako vlastnej mamy). A to sa im ani necudujem pokial ich hovori aby boli ticho a podobne.

doriiis
29. okt 2022

Kamarátke pomoze jedine to,že si konečne začne deti vychovávať poriadne

autor
29. okt 2022

@elizabet173 Ďakujem,skúsim jej odporučiť tu knihu
@dilino Nechodí do práce,lebo zatiaľ nenašla vhodnú prácu na jednu smenu.Ano chodia deti do školy a škôlky,no nie celý mesiac,bývajú aj doma chorý.
@liz_lemon Keď je sama doma tak upratuje alebo chodí do mesta na nákupy,neoddýchuje celý deň.

liz_lemon
29. okt 2022

ale ved je aspon sama bez deti, uz len to musi byt pre nu oddych, a nemusi upratovat kazdy den, ani nakupovat, nechapem preco ju tak obranujes, bud je absolutne nemozna, alebo dobre vychcana

kiki234
29. okt 2022

No ono vacsinou mami to robia ze sa staraju o deti, o domacnost, upratuju, nakupuju. Ja tento prispevok urcite preposlem muzovi 🙂 lebo ja som doma s 1 a 2 rocnou, k tomu sa o vsetko staram a este aj cca 4 hod pracujem denne na homeoffice. To ked spia. A ujazte mi jednu mamu ktora oddychuje ked su deti v skolke. Ved je zo nerealne, zena sa musi o vsetko postarat a aj ked jej muz pomoze to neznamena ze ma vyhradenych 5 hodin na svoje oddychovanie. A nehovoriac ze nepracuje este, potom by co cgcela oddychovat este navyse alebo ako? Vlastne akoze aky oddych uz tomu nerozumiem. Vecer o 20 mi deti zaspia, vsetky domace prace aj varenie robim s nimi aj zahradu. Teda ked spia mam priestor pre seba. Teda 2-3 denne a v noci od 20 do 7. Takze dokopy cca polku dna moje deti spia a polku som s nimi z 24 hodin. Ak ratam ze na spanok cgcem 8 hldin ostane mi na oddych 4 hldiny denne 7 dni v tyzdni.. A to je malo? Nerozumiem a asi nechapem dobre tomu oddychu.

tosomja
29. okt 2022

Tak ja mám 12r, 2,5r a 1,5r a keď sú všetky spolu, tak nemám šancu. Krik, naháňanie, bitky, bordel. Ale raz skričím, a aj to najmenšie stojí v pozore, možno aj susedia. A hneď sa ukľudnia. Najstaršia do svojej izby, pratať, syn sadnúť na gauč, mala na zem, buď knižky do ruky, alebo hocičo, aj keď rohlík, nech pre mňa za mňa aj strúhanku robia, ale nech budú hodinu ticho.
Ale ja som doma. 24/7 už tretí rok. A ešte mi imalne jeden budem. A ani muža nemám doma, ani na noc. Takže ešte aj v noci vstávam k najmenšej. Chodíme veľa vonku.
Ona už má staršie deti, v podstate do 16tej má kľud. Či je v práci, či doma. Cez víkend aj pomoc. A 6r keby nevedel chvíľu držať ústa, asi mu ich zalepim. To ona nezvládla výchovu, nie že je to na ňu veľa. Keby sa s nimi rozprávala každý deň aspoň hodinku, tak verím, že jej tú hodinku denne dajú aj oni.
A stačí jedno také slovo ...keď od nej vždy niečo chcú. "počkaj!"
Alebo formou odmeny. Vy sa budete pekné hrať, niečo kresliť, tvoriť...a potom dostanete nálepku, magnetky, testovacku...atď.
Zase tak veľa nehucia, veď do 16tej môžu byť v škole, a potom o 20rej by mali byť v posteli. To sú 4 hodiny denne, z toho hodinu jedia 😃

miroslava21
29. okt 2022

Ako som pisala vyssie, jednoducho je to vychovou. Ona ma dost casu si oddychnut, nie je s nimi non stop. Jasne ze nie oddychnut v style lezat v posteli cele doobedie, ale uplne staci psychicke oddychnutie od deti ked su v skole a cez vikend ich dokonca aj otec berie von a venuje sa im. Takze len sa pokusit dohovorit a skusit poradit zmenu vo vychove, ak nie je moc urazliva skusit jej dat precitat tuto diskusiu a vidiet nazor ostatnych.

kiki234
29. okt 2022

@liz_lemon pre mna je oddych kazdy vecet o 20 ked deti zaspia, zoberiem notebook na kolena, dam sa do kresla a pracujem. Popri tom si sptavim chlebik, cajik pozeram telku, sem tam prejdem fb. To je pre mna oddych.. Bud bud prec alebo spi, ja si robim co mam rada a ako bonus este zarobim. Kazdy jeden den sa tesim na 20 00 😀 ja mam skor pocit ze inak chapeme slovo oddych lebo ako ho chapem ja mi prispevok a samotna kamoska zmysel nedavaju

autor
29. okt 2022

@liz_lemon Neobhajujem,ja píšem len to čo mi ona hovorí.Tiez nechápem čo sa dá každý deň upratovať a nakupovať.
@miroslava21 To je, koľkokrát aj na mňa sa urazí keď jej dám neaku radu príklad čo u mňa pomohlo na deti.