Ako nájsť spoločnú reč s manželom?

leona22
24. nov 2014

Ahojte, aby yonebolo dlhe, zacnem priamo.nevieme s MM komunikovat.mame 3 deti, 1,4 a 14 rocnu dceru.byvame v dome, vysoka hypo, s peniazmi nie je problem, ja tiez som schopna poobede kazdy den pracovat par hodin v mojej praci na ciastocny uvazok.problem je, ze je to u nas o jednom a tom istom kolotoci.MM pracuje od rana do 16.00 v inom meste, ja som s detmi, robota, po robote pre deti, s nimi nakup, vecera, pomedzi to upratovanie, varenie, a ved to kazdy pozna.Moj muz je v pohode ked sa ho nic nevypytujem ani on sa nic nespyta, len ohladom deti, ja to nejako zvladam, ale tym, ze sa cely den s nikym nebavim okrem mojich deti, v robote zamakam a utekam domov, asi mi to chyba, to zenske vyrozpravanie.Z casu nacas potom netaktne vybuchnem, ze jednoducho neviem takto zit. Samozrejme v tu chvilu mi nato nepovie ani slovo.ja teda nesetrim slovami, chcem mu len tym vyjadrit, ze aj ked mame dom,2 auta, mozno by som bola spokojnejsia sama s detmi, aj ked ho lubim a pouzivam to iba ako obranu.scenar , ktory nasleduje je rovnaky, rano sms aj tak ta milujem,3-4 dni ako najzamilovanejsi muz, dlhotrvajuce vyznania, tulenie.ale realita nepusti.par dni a zas sme tam.staci zemi nieco vytkne, beriemto az moc osobne, kedze hned si predstavujem ako by to on zvladol s 2 detmi, aj nakup aj vsetky tie povinnosti.100x som mu povedala, ze moze aj on nakupit po robote, ale nejako to stale aj tak asi zo zvyku urobim ja, lebo co aknekupi a deti potrebuju jest.ked sa hadame on odchadza do spalne, stihne mi povedat par bolestivych viet, nad ktorymi zas rozmyslam par dni. A tak dookola.Nevieme sa pekne porozpravat, aj ked za nim idem v dobrom a neodpoveda, necham to radsej tak a odidem do detskej.Chyba mi usmev, bola som spolocenska bytost ,ale stala sa zo mna nic nestihajuca nervna mamina, zena.Ako na sebe popracovat?

bonaqa2013
24. nov 2014

vyhľadať psychológa, poprípade si kúpiť v lekárni lieky na ukľudnenie - Persen

0silvia0
24. nov 2014

@leona22 máš dve ešte malé deti a máš toho veľa. Ak nie si na príjem z tvojej práce odkázaná, nemôžeš zostať doma s najmladším dieťaťom a získať trocha viac času? Nebudeš taká vystresovaná, uponáhľaná a možno sa skľudní aj domáca atmosféra a komunikácia s manželom.

mikema
24. nov 2014

@leona22 vidim u vas dve hlavne problemy. Cislo jedna, citis sa nedocenena. Kto to nepozna, nech hodi kamenom 😀 chlapom pomoze jasna poziadavka, napr sa dohodnite, ze si denne poviete jednu, vec, ktoru si na sebe cenite, naucte sa chvalit sa. Ja chvalim muza za veceru, aj ked navari nieco, co nemusim. Pochvalim ho, ze bol so psom, aj ked len raz za tyzden a ja chodim denne... proste malickosti, ktore ma odbremenia a naopak ma aj on chvali za malickosti, ale vyborne sa to pocuva. Clovek to potrebuje, tak mu to musis vysvetlit a naucte sa to. Druha vecnje, ze ste chyteni v tom stereotype, tam pomoze obcas vypadnut. Mate moznost raz do tyzdna, alebo aspon raz do mesiaca dat niekoho k detom a ist do kina, na veceru, hocikde. A pokecat. Nie o detoch, nie o domacnosti, napr o tom, ako ste prezili poslednu dovolenku, ako ta serie niekto v praci, hocijake lahke temy, ziadne riesenie problemov, len tak kecat. My kecame niekdy len tak o psovi, o nasich kamosoch, oposlednych vianociach, hocico... dolezite je, aby ste mali trpezlivost. Zmeny vo vztahu sa nedeju hned, treba cas. Mozno mu budes prve tyzdne pripominat, ze si dnes este nedostala kompliment. Ale nevycitaj, podotkni vysmiata, ze si prides za hodinu po svoj kompliment. 😉 mozno by ste mohli ist spolu na nakup pre rodinu, skuste viac robit spolu... po case sa tieto novinky stanu zvykmi. Ja nerada chodim s mojim na nakup, lebo mu to trvy strasne dlho, ale ked nejdem, strasne mi to chyba. 🙂

leona22
autor
24. nov 2014

@mikema dakujem za odpoved, toto nam presne chyba, sme obaja tak trochu rovnaki, ked nie ty, ani ja.citime sa obaja asi nedoceneni a jeden aj druhy to ocakava ako prvy. Stale opakuje co on robi vonku a nechvalim, ale ja sem tam pichvalim ale toje pre neho malo , on ked nieco urobi viditelne, dlho o tom rozprava az mam pocit, ze sa sam chvali.no nic, budeme si musiet niekam vyrazit len dvaja, aj ked mam obavu o com by sme adi tak spolu rozprávali.trosku sme sa dusevne vzdialili, i ked navonok sme krasna fungujuca rodinka

leona22
autor
24. nov 2014

@0silvia0 ahoj, no mame vysoky uver, z mojho platu zijeme,aby sme neriesili kazde euro, ale to viem isto, ze mito chyba ajpri jednom aj pri druhom som skoro isla do prace, len aby nam bolo lepsie.jje tolen par hodin denne, ale aj tak sa cloveku narusi ten den.stres, ze sa uz musim chystat, mala zacne vymyslat, odviest ju k babine, no asi fakt tabletky na skludnenie ako tu jedna kocka pisala.dakujem za odpoved

mamutka
24. nov 2014

@leona22 si proste pretazena. Pri tych malych detoch by si nemala chodit do prace, ak to ie je nevyhnutne na prezitie. A velka hypo na dom a dve auta k tomu, to nie je o preziti.
myslim, ze ste urobili tu strasnu chybu ako kopa inych ludi - vysnivany idealny velky dom... a koniec. aby ho rodina uzivila, mozu sa zodrat. Nam sa ludia cudovali, preco si nekupime nieco vacsie. No prave pre toto...volny cas, relax, pohoda.... to nezaplatis.
Naozaj by ste to nepotiahli bez tvojho prijmu? skuste sa porozpravat o tom. Ked ti urobil to najmensie dieta, mal respektovat potreby teba aj dietata. Nie cakat, ze budes rodit a sponzorovat x metrov stvorcovych extra, bez ktorych by ste mohli mat klud a cas pre seba.

0silvia0
24. nov 2014

@leona22 mám taký pocit z toho, čo píšeš, že s manželom vediete taký duchovný boj, kto je dôležitejší v rodine, kto to má ťažšie a jeden druhému sa to snažíte naznačovať práve takýmto nevhodným spôsobom. Tie očakávané ocenenia a docenenia ako písala @mikema by ste nemali vôbec riešiť a robiť všetko s láskou a hlavne by ste mali byť rodina, tím, dopĺňať sa, rešpektovať a nie takto do seba rypkať 🙂 Mne z pozorovania blízkeho okolia vyplynulo, že človek, ktorý neočakáva žiadne docenenie za svoju snahu a robí všetko z úprimnej lásky, tak tomu sa najviac ocenenia a pochvaly dostáva 🙂

mikema
24. nov 2014

@leona22 no vidis, tak sama vies, kde je problem. Chvalenie robi divy! A kazdy to rad pocuva! 😉 Jasne, clovek mozno nevie, co rozpravat, najma po tom, co sa clovek odcudzi, je to ako prve rande s cudzim chlapom 🙂 ale to zvladnete, skus si premysliet nejake obycajne temy... 😉 hlsvne nieco, co nevyvola ziadnu hadku. A uvidis, po takom spolocnom case sa dvaja citia tak blizko k sebe, ako uz dlho pred tym. Kazdy ma vo vztahu fazy, kde nema na druheho moc casu, ale spolocny cas to vzdy da dokopy... 😉

koala7
24. nov 2014

Ty potrebujes kamosky, najdi si cas raz to tyzdna s niekym na kavu pokecat len tak a hned sa budes aj lepsie spravat k manzelovi. Nehladaj v nom uplne vsetko, nemoze ti nahradzat babske vykecavanie. Ani konicky krore ho nebavia. Ani za teba neodcvici yogu. Daruj cas sama sebe, urob samu seba stastnou, a nebudes to ocakavat od inych. Potom je aj vztah v pohode a v harmonii, vecer si s nim ptvor vinko a pokecaj co si cea den zazila

velkacica
24. nov 2014

1) "oceňovanie za maličkosti" (za prechádzku so psom) = klamanie, vodenie za nos...
2) na zmenu spoločenského statusu ("bola som spolocenska bytost ,ale stala sa zo mna nic nestihajuca nervna mamina - zena") a toho dôsledky bolo treba myslieť skôr, tak pred 1 alebo 4 rokmi...

leona22
autor
24. nov 2014

@koala7 ja by som vypadla rada, on nikam nechodi ale on sa vykeca v robote, tak on ocakava, ze po robote musime ten chaos vzdy zvladat dvaja. Mam ho aj ja niekam poslat? A potom zas ma vypadnut? Mozno sa bojim, ze mi povie, ze sa nestaram, neviem.

koala7
24. nov 2014

@leona22 myslim ze ak sa s nim porozpravas ze raz tp tyzdna potrebujes ist s ka oskou do sauny a na pohar vinka nechces nic exoticke, nie sme len rodicia, zamestnanci, sme aj zeny, muzi, bytosti s vlastnymi potrebami, skus mu vysvetlit ako by to prinieslo novu energiu a pocit uvolnenia do vasho stereotypu. Ak on nepotrebuje nikam chodit to je jeho vec, ale mozno jeden vecer by si aj on chcel zajst s kamosom na bowling len tak vypnut, nacerpat energiu a vratit sa domov refreshnuty. Skuste sa o tom porozpravat, najst nieco co by vyhovovalo obom

leona22
autor
24. nov 2014

@koala7 dakujem za radu, nejako sme sa dali vtiahnut do toho kolotoca, ja by som bola celkom rada, keby sme toto narocne obdobie zvladli, mozno aj tym sposobom, ze vypadnem prec.Ja ked sa spolu nebavime, mam pri sebe mobil a citam si len tak kadeco, on je z toho nervozny, aj ked vie ze nechatujem.ja zas moc nemusim tv a niekedy sa fakt len tak pozeram s nim, aby bol pokoj, ale ma to vobec nenaplna.

koala7
24. nov 2014

A hlavne netreba mat vycitky svedomia, deti ta nepotrebuju mat nonstop pri sebe, znude u unavenu zdeptanu, potrebuju mamu ktora ich nauci naplnit svoje potreby, aj prikladom naplnenia tych svojich. Urcite stoji za to jeden den do tyzdna povedat muzovi, dnes vsetko zvladnem sama, urob si program, precitaj si knihu, chod si zacvicit, a potom jeden den do tyzdna poprosit o to iste od neho, zvladne to doma aj sam jeden vecer ;)

koala7
24. nov 2014

Myslim ze by vam obom oddych pomohol najst aj cestu k sebe, zdielanie zazitkov, novy nadhlad nad situaciou, stastnejsi pocit ako sa my vlastne mame dobre, sme zdravy, zabezpeceny, stastni spolu aj na chvilu bez seba

leona22
autor
24. nov 2014

Dakujem za super rady, povzbudenia, bala som sa, lebo tu clovek schyta aj riadne facky, ale s tym som do toho sla.clovek asi sam v sebe ked sa zoziera denne nic nevyriesi.

leona22
autor
24. nov 2014

@koala7 mozno nam chybaju navstevy, ziadne okrem rodiny nemame.akosi nebolo cas na stretavanie.stavanie domu, dve male deti za sebou, praca, akosi vela zmien za kratke obdobie a na mna to priserne dolahlo.a do toho nezvladnutelny puberiak s ktorym treba ,ale aj bojovat hned ako sa zobudi, lebo samozrejme ma energie za 10 hned mudro komunikovat, proste vycerpanost a potom ked je uz vyhrotene, len zjapem a vsetci to perfektne komentuju, ze len kricim.vtedy mi je do placu, ze to neviem zvladnut normalne.

koala7
24. nov 2014

Odporucam tento kurz, je super nielen na zlepsenie komunikacie s detmi ale aj s partnerom, na uvedomenie si vlastnych potrieb, na hladanie kompromisov atd, nie je to zadarmo, ale mne velmi pomohol

http://www.nevychova.cz/kurzy/

leona22
autor
24. nov 2014

@velkacica mas pravdu, tretie babo sme neplanovali, ale prijali,sme to.stalo sa, deti mame sikovne, az moc hyperaktivne, priznavam a uvedomujem si, ze tohoje vela, preto som potrebovala radu.

mikema
24. nov 2014

@velkacica co je presne klamstvo na tom , ked niekoho ocenis za malickost? Vsetci cakaju velke veci, velke stastie, velku lasky... kedy bol ten den, ked sa rozhodlo, ze sa nebudu malickosti cennit? Ja si vazim kazdy den, kazdy luc slnka, tesim sa z kazdeho kvetu, dnes som mala uzasny den pre tri malickosti a prave preto sa radim medzi stastnych ludi, .ebo si vazim kazdu blbost a ludi za to aj ocenim. Ci je to mily telefonat kamaratky, vazim si uz len to, ze si robi namahu s zavola, sko sa mam...

stefka33
25. nov 2014

@leona22 No nehnevaj sa na mňa, ale poviem ti to po lopate - Ty si presne ten prípad, že nemám problém, tak si ho vyrobím. Baby ti napísali kopec milých slov, ale podľa mňa ti najlepšie poradila
@bonaqa2013 Kúp si Persen a nájdi si kamošku, lebo si kompletne otráviš celkom fajn muža.

prasiatko30
25. nov 2014

@leona22 najdi si cas na seba a cas na vas zivot vo dvojici - pokial je nutne tak si vybavte babysiterku - i ked vasa starsia dcera uz za par rockov moze fungovat aj ako obcasna babysiter kebyze si vyrazite na veceru raz za tyzden/za dva. a proste pracuj na tom co sa ti nepaci. ako si najdes cas na seba aj ked by slo len o to abysi si isla zabehat 3-4x za tyzden uz len to bude lepsie a potom spolocny plan vo dvojici mozno na zaciatku bude pre manzela aj pre teba nieco cudne ale treba sa ist odreagovat aj spolu bez deti. potom suhlasim so
@stefka33 pokial tvoj muz nema nic insieho negativneho len to ze nechce rozpravat tak sa snaz trochu aj navodit situaciu a primat ho k tomu aby ste si pokecali -ulozit deti skorej pripravit dobru veceru s dobrym vinkom, pokazit televizor a pc 😀

leona22
autor
25. nov 2014

@stefka33 ja sa na teba nehnevam, a kym si neobujes cudzie topanky asi nevies ako sa v nich chodi.ja som podakovala aj za slova aj za povzbudenia tak neviem o co ti ide?

stefka33
25. nov 2014

@leona22 O nič. Však ty si chcela pohľad nezainteresovaných ľudí. Dala som ti čo si chcela. Prečo sa ma pýtaš o čo mi ide? Nerozumiem ti.

leona22
autor
25. nov 2014

@stefka33 lebo ak by clovek nemal problem, isto nemam cas pri 3 detoch a robote len tak z nudy tu vypisovat.citim ze je u nas vyhrotene, padaju silne slova, tak skusila aj touto cestou piziadat o par rad, skusenych maminiek, ktore maju mozno podobnu situaciu, ze si nemozu vychutnat matersku, ale tahaju aj domacnost aj deti aj robotu a citia sa vycerpane.to je vsetko

stefka33
25. nov 2014

@leona22 Naozaj žiaden problém nevidím. Asi si len precitlivelá. Muža máš dobrého, každá druhá mamička bez partnera, presne o takom sníva. Chlapi nie sú moc na reči, aj ten môj je taký. Potrebuješ kamošku - všetko ostatné už máš.

leona22
autor
25. nov 2014

@stefka33 ok.dakujem za radu.

womankc
25. nov 2014

@leona22 určite musíte viac vecí robiť spolu , my máme tiež tri deti teraz 15 , 14 a 6 rokov , predtým som mala aj veľmi postihnutých zdravotne rodičov ešte kým sa najmenšia narodila, takže permanentný zhon , práca v kuse do toho, nemali sme moc kam ich dávať . Ale stále sme sa snažili , čo i len na víkend niekam chodiť , aj keď to bolo náročné. To je proste normálny stav, čo pocituješ , si preťažená . Ono je to taký stereotyp a keď človek nemá moc priestor na vypnutie, tak presne vznikajú takéto malicherné a zbytočné situácie. Aj u nás sem tam zavládne ponorka . Keď pocítime, že sa začalo takéto presové obdobie, tak vždy ideme spolu do divadla, alebo len na kávu, či pivko si niekam posedieť mimo dom a detí , tam sa vždy porozprávame, alebo aspoň na prechádzku večer. A treba sa veľa rozprávať , tak spolu si uvariť kávu, čaj. V pokoji si povedať jeden druhému , čo ťaží. Ja napríklad by som nebola schopná ešte aj chodiť ako ty do práce . Ja som bola na materskej vždy do konca, nakoľko manžel mám intenzívnu prácu a ja som viedla deti, domácnosť , rodičov. Je to únavne aj robota doma aj vonku. Presne toto bolo aj u nás, že ja som ho čakala pomaly pri dverách , lebo mi doma už zašibkávalo, ale on prišiel vyrozprávaný a už nemal chuť doma so mnou, pričom ja som na to čakala, ale my sme si to vyrozprávali. Ja napríklad som pochopila, že on si musí proste aspoň raz do týždňa urobiť svoj program, doslova som ho posielala, lebo vidím, že potrebuje vypustiť paru. Mne to doteraz nikdy nejak nechýbalo, ale v poslednom čase som tiež naznačila, že asi takto nejako tiež potrebujem vypnúť, takže budem chodiť cvičiť a s kamarátkou som sa dohodla, že pôjdeme s času na čas do kina alebo divadla , aby som aj ja mala svoj priestor, síce manžel mal s tým trochu problém, lebo je mierne žiarlivý, ale pochopil. A ja som mu rovno oznámila, že neustúpim a keď budem cítiť, že to potrebujem jednoducho vypadnem aspoň na dve hodiny, opäť sme si to vydiskutovali , takže rozprávať rozprávať rozprávať a snažiť sa vnímať aj pocity toho druhého 😀 . Tvoja ponorka je úplne normálna bežná vec , tie malé detičky dajú zabrať a ty máš jednoducho tých povinností viac, musíš si nájsť chvíľku len sama pre seba , uvidíš ako sa ti uľaví .

luka2510
25. nov 2014

@leona22 hej presne aj ja si to myslim..je sice pekne ze kazdy vecer travim v spolocnosti mojho manzela...ale potom je cas aj na vycitky a zduvanie..keby ze k nam chodia pravidelne kamarati..nemame cas mysliet na seba ale na druhych

luka2510
25. nov 2014

tak pekne dievcata pisete az mi je luto ze to necitaju nasi muzi...
aby si precitali, ze nie sme az take hrozne a kriciace ...len sme unavene a sem tam potrebujeme objatie a prijemne slova , pri ktorych mame pocit ze sme tie najdolezitejsie osoby pre nasich manzelov...ved to nie je tak vela nie? 🙂

ked sa druhykrat narodim chcem byt muz ! :D :D :D