Ako dostať syna z domu?

1. jún 2022

Dobrý deň, riešime s manželom takú nekomfortnú situáciu. Máme 2 deti, dcéru ktorá je vydatá a má 2 deti, a syna.
Syn pred 4mi rokmi ukončil veľmi nepekné vzťah, a vyjadril sa,že ostane radšej už sám. V čase ešte keď ten vzťah mal, tak sme mu sľúbili,že na neho prepíšeme záhradu, z druhej strany je ulica, a tam si potom postavia dom. Ale keďže sa rozišli, tak sme záhradu prepísali na dcéru, aby si tam s mužom a deťmi postavili dom. Syn bol na nás nahnevaný, lebo sme to sľúbili jemu, no nakoľko sa vyjadril,že ostane sám, tak som teda dala prednosť dcére s vnučkami. Potom sme to nejako urovnali, syn býva u nás, finančne nám dosť pomáha, vozí nás kde treba, kupuje potraviny, drogériu. Aj keď je pravda,že nám veľmi pomáha, no má už 32rokov, a kolegyne aj kamarátky sa má stále pýtajú, kedy sa usadí a odsťahuje. Keď som to párkrát nadhodila, povedal,že si spori na pozemok, aby bral potom hypotéku už len na dom, no ale to môže trvať dlho. Pred nedávnom nám predstavil svoju priateľku, no je od neho o 7rokov mladšia,tak nemám pocit,že by sa ona nejako hrnula do svadby alebo bývania.
Na jednej strane by to bolo pekné, keby sa vydá, postaví si dom lebo to tak malo byť, ale keď aj vidím, kde pozerá tie pozemky, ďaleko od nás, a keď budeme potrebovať niekam ísť, neviem kto nás zavezie. Dcéra tá nikdy nemá čas, nepomáha nám odkedy postavili dom lebo musí sa starať o vnučky naše, aj som mu hovorila,že nech si kúpi v našej dedine alebo vo vedľajšej,ale na to povedal,že to je drahé a hľadá pozemky cenovo dostupnejšie. Mám z toho potom len pocit,že ani nechce pozemok kupovať, a ostať tu.
Raz som sa aj s dcérou rozprávala,že by mi nevadilo,keby sa dom na neho prepise a nadstavi si poschodie, dcére sa to nepáčilo,lebo vraj by mal ísť dom na polovicu, že nech si on hľadá niečo sám, že každý chlap si ma sám zabezpečiť bývanie.
V poslednej dobe sa ma to stále niekto pýta,kedy sa ožení a odsťahuje sa, a už mi je to nepríjemné. Ako mu mám teda naznačiť, aby už konečne hocičo kúpil a išiel teda preč, ale ideálne teda aby bol blízko nás?

ninusa221
1. jún 2022

Tak načo sa má sťahovať keď ho chceš mať aj tak nablízku ?

h2
1. jún 2022

Dcére si dala pozemok, synovi nič. Dcéra sa starať nechce, rodičovský dom chce napoly a ešte sa má starať syn. Ako môže byť jedna matka tak nespravodlivá?

lienka9
1. jún 2022

@ninusa221 tiez som sa trocha stratila :D

Za mna asi tak.dcera ma pozemok,synovi by som dala cast domu (resp to nejako preratat nech je to zhruba v takej cene ako bol pozemok). A nech si nadstavi,alebo prerobi.ak vam vyhovuje,ze je pri vas ,brala by som to skor ako benefit.dcere do toho nic,najma ked je taka nevdacna a ani nepomoze a pritom dostala pekny dar..
Ked sa syn nechce stahovat a vam to klape,naco to silit,zato ze sa ludia pytaju? Nerozumiem tomu celkom..

ukulela
1. jún 2022

ako vazna tema, alebo len na rozprudenie debaty o tom, ako sa spravas vypocitavo a nespravodlivo? Dcera dostala pozemok, ok. syn sa citi ukriuvdeny, lebo on nedostal nic. synovi zas chces dat dom, dcera je ukrivdena, lebo chce polku ....
ak by si chcela byt spravodliva, bud by si synovi kupila pozemok, alebo mu nan prispela. tiez sa mi nepaci tvoja vypocitavost "kto nas odvezie"- mas dve deti. poprosis raz jedno, raz druhe. hotovo. na jednej strane chces syna dostat z domu, na druhej max len na druhu ulicu. ked tak velmi potrebujes jeho servis, kup mu pozemok vo vasej dedine. tym padom dostanu obaja rovnako a bude to ok.

1sally12
1. jún 2022

Tak dcére ste prepísalí pozemok, ale chceš od syna aby odišiel ale zároveň vás vozil kade tade. Prečo sa nestará dcéra keď prišla zadarmo k pozemku? Pekný podraz si myslím keď ste ten pozemok už slúbili jemu, prečo ste ho prepísali na dcéru? Za to že ona je vydatá a syn sám?

elizabet173
1. jún 2022

sorry, ale vy ste obidve aj dcérou neskutočné. Sľúbiš pozemok synovi, ale keď sa rozíde s priateľkou, dáš ho dcére...áno, po rozchode povedal, že chce byť sám, ale kto z nás to po rozchode nepovedal? Chceš, aby sa odsťahoval, ale zároveň, aby bol na blízku, lebo vám pomáha. Dcéra, ktorá nablízku je, na vás kašle, to ti neprekáža? A ešte určuje, ako ty naložíš so svojím majetkom, či niečo na syna prepíšeš, alebo nie. Ty sa začni konečne správať k obidvom deťom rovnako, za života na nich nič neprepisuj, ani náhodou nech na vašom dome nič nenadstavuje, to veští len problémy. Nech sa syn odsťahuje, kde on uzná za vhodné a ty by si mu mala dať niečo v hodnote pozemku, ktorý si dala dcére.

k0l0b3zka
1. jún 2022

Tak sestra dostala pozemok zadara a este pozaduje aby siel dom na polovicu? Hotovy charakter 🙂 A este sa o Vas ani nestara , to robi syn, ktoremu ste slubeny pozemok nedali (nieze by to bola Vasa povinnost), syn Vas vozi, financne Vas podporuje a este je za zleho.

No syn si asi kupi taky pozemok na aky mu vydaju peniaze. A dcere odkazte, ze ona pozemok tiez nemala preco dostavat,mal sa o nu postarat jej manzel. Podla jej teorie 🙂

deginko
1. jún 2022

Žasnem,že dcére si dala pozemok,synovi nič a ešte sa hrabe dcéra po ďalšom majetku po dome...a syn nič?ak by vôbec bol ochotný bývať s Vami tak by som mu celý dom dala ...očividne je syn dobrý na pomahanie a keď by mal odísť ďalej už je zle..lebo by Vám kto nemal pomôcť...a dcéra si môže užívať

macikovaiveta
1. jún 2022

Dcéra mala bratovi niečo za pozemok dať, nespravodlivé z Vašej strany

estrella5
1. jún 2022

Sorry, ale z tohto mi je nevoľno. Úplne chápem, že 32 ročný človek by už ideálne mal byť osamostanený. Ale za 1. uvádzať hlavne ako argument, že sa okolie vypytuje? a čo ... nech sa okolie stará o seba.. a za 2. tak keď už by sa aj odsťahoval tak hlavne blízko lebo kto by vás vyvážal kade tade? Čooo? To čo je za dôvod??

dskjhfdlkdjhl
1. jún 2022

No, to je perfektne. Nic mu nedat, hlavne nech sa odstahuje, ale zase nie tak daleko, lebo vas treba vozit.

mamamasama
1. jún 2022

Takže syn ti pomáha a za odmenu ho chceš vydediť? Dcéra má pozemok a ešte chce pol domu? Nad čím ty vlastne ešte uvažuješ? Buď rada, že máš takého syna a prepíš na neho dom. Len či ho vôbec bude chcieť. Môže sa stať, že jeho frajerka prekukne tvoju vypočítavosť a bude sa chcieť radšej odsťahovať ma druhý koniec Slovenska.

betulinka1
1. jún 2022

Prepac ale teda takto sebecké zmýšľanie som nevidela. Len vy a kto sa bude o nas starat a tak. Akoze mas tam dceru. Dala si jej zahradu, tak syn nech ide kde chce. Dcera nechce prepísať dom na brata, lebo polovica je jej. No tak nech sa aj stara.

janewithane
1. jún 2022

Ako sa ty cítiš, že je tam s vami? Ak ti ti prekáža tak to je 1 vec ale 2.vec je ak to riešiš len kvôli okoliu. Sú to nevhodné otázky, pokojne si nastav hranicu ze je ti o tom nepríjemné rozprávať, nechceš sa o tom baviť a bodka.

mimi3008
1. jún 2022

Sorry, ale mate to cele velmi cudne, pripada mi to miestami az vypocitave. Synovi si prislubila pozemok, no dala si ho dcere, lebo sa rozisiel (???!!!). Chces, aby syn vypadol, ale len tam, kam je to pripustne pre teba, aby vas mohol obskakovat a vozit (vypocitavost z tvojej strany). Chces aby spravil nadstavbu, ale pytas si od dcery povolenie. Dcera chce, aby siel dom na polovicu. Chcela tiez, aby siel aj ten pozemok, co od vas dostala, na polovicu? Asi nie, vsak?(vypocitavost z jej strany). Presne tak - Ako môže byť jedna matka tak nespravodlivá?. Mate nekomfortnu situaciu, lebo ste si ju takuto vyrobili.

zienka966
1. jún 2022

Chudák syn

loginexistuje
1. jún 2022

daj mu precitat co si tu napisala a dufam ze syn dostane rozum a vykasle sa na vas a pojde si kupit svoje

si nespravodliva matka a nezasluzis si svojho syna

surama
1. jún 2022

Uplne suhlasim s komentarom vyssie. A dodam, ze ked ste raz slubili zahradu synovi, tak mala byt jeho. Jasne, ze po rozchode nebude hovorit, ze hned si ide hladat novu. Proste clovek si povie, ze radsej bude sam (ale jasne, ze hlada dalej, ked to preboli).
Cize ten, ktory sa o vas stara, vyvaza, prispieva, nedostal nic a dcera, ako pises, dostala zahradu, ale o vas sa nestara. Tak vidis. Robis rozdiely medzi detmi, tak sa necuduj, ked sa syn odstahuje daleko od vas. Deti to vidia a citia ako ku komu rodicia pristupuju. Ako sa asi musi citit, ked jeho vztah stroskotal, plany s domom ste mu zrusili a napriek tomu, ze sa o vas stara este cakate kedy vypadne z domu...

autor
1. jún 2022

Dcéra za nami po ich rozchode prišla,že keď sa teda rozisli a on povedal,že ostane sám,že či by sme teda ten pozemok nedali im. A keďže sme si mysleli,že on už ostane sám, keď to tak povedal,tak sme ho prepísali na dcéru, aby si s vnúčatkami postavili. Je pravda,že sme sa ho nepýtali,ale vtedy sme to tak brali. Aj keď sme to vtedy urovnali, cítim a vidím,že ten vzťah so synom už nie je taký, ako bol.
Dom keď sme chceli prepísať,dcéra nesúhlasila,lebo dostala len pozemok a ten má menšiu hodnotu ako dom so záhradou,tak nám to povedala, a ževraj by to teda bolo nespravodlivé. Mne popravde syn nevadí v dome,ale keď mňa sa na to stále ľudia pýtajú, a kolegyne sa stále chvália,že si ich deti pobrali hypotéky a kúpili byty, domy a mne je to tak ľúto,že môj syn nič. Kúpiť pozemok mu nemôžme,prispieť by sme mohli, ale aj to by bolo iba možno nejakých 10tisic. No nechcem aby sa na mňa hneval ani syn ani dcera

pandusica
1. jún 2022

mna by len zaujimalo o co sa postaral teda dcerin manzel?

mogaa
1. jún 2022

dcére záhradu a s domom potom pôjde pol na pol? a z akého dôcodu? dom nechať tomu, kto vás doopatruje.....žiadne rozdávanie majetku pred smrťou, na staré kolená ešte ostanete bezdomovci......normálne deťom povedať že dom ostane tomu kto vás oboch doopatruje so vštkým čo k tomu patrí....ale treba myslieť aj na to že dcéra už niečo dostala a syn nič....

sasa1310
1. jún 2022

keď si dala jednému dieťaťu pozemok, tak treba dať aj druhému. Keď nemáte, tak kúpte aj synovi pozemok. A keď na to nemáte, tak ste nemali ani dcére dávať pozemok.
A keď nemá čas dcéra, tak nech vás vozí zaťko, ktorý došiel k pozemku ako slepe kura ku zrnu. Pán zaťko ako správny chlap si nemusel zabezpečiť bývanie sám?

spadnutaslivka
1. jún 2022

Nevyužívajte ho a nechajte, nech si zariadi s nastávajúcou sám. Pre všetkých bude lepšie, keď nebudete všetci na jednej kope. Neviete spolu vychádzať už teraz. Čo bude, keď sa vezmú a on bude v prvom rade manžel svojej manželky a nie syn šofér svojich rodičov? Mladá bude vkuse vyhubovaná, keď si dovolí niečo namietať alebo nebodaj byť na prvom mieste (čo by u neho ako manželka mala byť). A to nechcem vedieť, čo zas bude vadiť sestre...

zuzikak
1. jún 2022

presne aj ja sa vyjadrim k dievcatam. To ze ma 32 rokov a nie je zenaty a nema vazdny vztah za to predsa nemoze. To si ma na krk uviazat hocikoho len aby "staval a bol z domu ?" Dcera dostala pozemok, on nie. A nestara sa o vas a nepomaha vam. Ano ma vlastne deti. Ale v porovnani so synom, co vas vozi kade tade, robi nakupy a pod, tomu dom nedate lebo dcera ho chce na polovicu ? Tak kupte niekde v dedine pozemok aj synovi, ked dostala dcera. To by bolo spravodlive. On si uz zabezpeci stavbu nie ? Zatial od vas nema nic - len starosti s vami a este aj to vam vadi, ze byva u vas lebo pocuvate sproste reci okolia....troska porozmysajte o rovnakom diele pre obe deti. Lebo nema nikoho ? A dcera keby sa rozviedla tak potom co ? Nie je to od vas fer taketo spravanie.

jana_eyre_2
1. jún 2022

To musel mať syn teda "radosť" že keď sa veľmi sklamal v láske, ešte aj mama uprednostnila jeho sestru v majetku, od neho čaká že pomôže a keď si konečne nájde novu priateľku tak ho chce rýchlo poslat preč, lebo sa kolegyne pýtajú.. tak rychlo, rýchlo preč z domu ale len kúsok, lebo veď pomáha.. 🤷

sense
1. jún 2022

Si ne spravodlivá k deťom. Záhradu ste sľúbili synovi ale nakoniec ste ju prepísali dcére. Syn síce býva u vás ale nie zadarmo.
Syna sa chceš síce "zbaviť" ale stále očakávaš ze vám bude k dispozícii lebo dcéra nemôže.
Keď sa to dcére nepáči žeby mal ostať synovi tak nech dá bratovi polovicu sumy pozemku. Pretože ak by si bola spravodlivá dala by si aj synovi bud pozemok alebo predpísala podiel domu v tej hodnote.
Ale mi to príde tak ze dcéra chce aj polovicu domu aj sa ne starať.
Na mieste tvojho syna urobím to isté, hľadám dom alebo pozemok tak aby som nemusela byť nonstop k dispozícii

h2
1. jún 2022

Tebe je prednejšie, čo si pomyslia cudzí ľudia? 🤦🏻‍♀️ Keď tak veľmi chceš byť s každým za dobre, tak by si mala syna odškodniť. Neviem, akú hodnotu má dom a akú pozemok, ktorý dostala dcéra. Ale treba to rozdeliť spravodlivo. Ak syn nedostane celý dom, mal by rozhodne dostať väčšiu časť. Priamo úmerne k hodnote pozemku.

deginko
1. jún 2022

A ty si v matematike asi veľmi zlá...keď ti príde spravodlivé dať dcére pozemok a ešte navyše polovicu domu...tak kto je tu ukrátený dcéra či syn?aku vyššiu hodnotu má dom s pozemkom?podľa mňa žiadnu...pretože by doživotne mal na krku vás,doopatroval by vás,stalo by ho to aj peniaze,aj súkromie a o nervoch ani nehovorím..keď chces aby to bolo spravodlivé tak mu kúpte tiež pozemok a dom na polovicu,aby chamtiva dcéra nezbesnela závisťou

marsmykkok
1. jún 2022

to je hnus, dcére dáte pozemok, lebo Vám urobí vnúčatá a máte sa čím chváliť pred známymi, hoci bol sľúbený synovi. Dcéra na Vás kašle, ide jej len o majetok. Zo syna robíte otroka, ale doma ho nechcete lebo je to čudné okoliu, ale nepomôžete mu finančne. Tak ked ste dali pozemok dcére, kúpte v dedine alebo v dedine nablízku pozemok aj synovi a nech si niečo postaví a bude.

svetlonos
1. jún 2022

Autorka ahoj - vies si predstavit, ze by obe vase deti zili v zahranici? Kto by okolo vas behal? Kto by vas vozil? Alebo by boli velmi chore a starat by sa nemohli. Nechcem byt zla ani to nemyslim rypavo.