Ako ďalej?

88patka88
3. okt 2016

Ani neviem ako zacat v poslednej dobe prezivam ,,horsie,, obdobie a rozmyslam ako dalej ...mam dve otazky ale nechcela som zakladat dve diskusie tak sa to pokusim napisat sem.
1. Som slobodna mamicka moja dcera ma 10 rokov ..roky sme boli same nakolko moja dovera k opacnemu pohlaviu bola na nule.... po rokoch som spoznala muza asi vysneneho uz sme spolu nejaky ten cas (neni ti niekolko tyzdnova alebo mesacna zalezitost) co je podstatne deli nas vyse 1000km ....ja uz v At pracujem niekolko rokov a tu som aj spoznala mojeho sucastneho partnera ...uz minuly rok sme rozmyslali aby sme boli co najviac spolu ze sem pridem aj s dcerou a bude sem chodit do skoly nakolko mala nastupit do stvrteho rocnika povedala som si ze ten prvy stupen ju este necham dochodit na SK...prisiel nastup do piatej triedy ale ona nechce ani pocut ze by tu mala zit....chodi sem bola tu cele leto (chodi sem rada) priatel ju ma velmi rad aj ona jeho ...viem ze teraz je v problematickom veku kedy nechce prist o kamaratov a boji sa takej velkej zmeny skola a v podstate vsetko...nechcem ju odvliect,,nasilne,, a nechcem aby trpela a prezivala zbytocne stresy.Nepomahaju ani argumenty ze bude mat svoju velku vlastnu izbu, moze mat psika ,ma tu omnoha viac moznosti, kamaratov najde je tu plna dedina deti, na SK moze ist hocikedy ked bude v skole viac volna...proste nic niekedy aj povie ze dobre skusi to ale ja mam strach ze po par dnoch mi pride zo skoly placom ze chce ist domov a co spravim ....ja uz jednoducho nechcem pendlovat hore dole je to narocne ....mohla by som sa jej tu naplno venovat pracu tu mam v podstate doma cize by sme mali na seba kopu casu ....opacna varianta odist na SK neni mozna partner tu ma svoje hospodarsto podnika atd....chcem ju mat pri sebe ako som spominala uz par rokov takto pracujem a som z toho naozaj unavena v podstate uz nepracujem nakolko moj zdravotny stav mi to v sucastnej dobe nedovoluje a mam strach co bude dalej ale odhliadnut od mojeho zdravia otom som nechcela...ako by ste to riesili vy?

2. S malou som uz cca. 8 rokov sama myslim bez jej biologickeho otca 4 roky po rozchode sa o nu vobec nezaujimal neplatil vyzivne nic...potom ho nejako osvietilo a spomenul si ze ma dceru co ja si myslim ze v tomto bola jeho nova partnerka ktora mu otvorila oci zacal sa zaujimat zo zaciatku dost casto kazdy mesiac samozrejme ako plynul cas coraz menej...tento rok tam bola mala naposledy mozno v maji ....odvtedy asi 2x pisal ze ju chce no ona odmieta vzdy sa pyta co ma napisat aby tam nemusela a vzdy ma prosi aby som nepovedala otcovi ze tam nechce ist ...dovod ? neviem 😒 ked som sa jej na to pytala tak odpoved bola neviem alebo tak..... nikdy som jej nebranila v styku s otcom a vzdy som jej vravela ze rozhodnutie je len na nej ak chce ist samozrejme pojde ak nehce nemusi ....nechapem co sa stalo a preco takato nahla zmena vzdy sa k otcovi tesila ...

tak to by bolo asi vsetko za vase nazory a rady dakujem

dominika6
3. okt 2016

@88patka88 a kto sa o ňu stará ked ty si v rakúsku?

88patka88
autor
3. okt 2016

@dominika6 striedame sa s mamou ona tiez pracuje v AT zial sama ked chcem aby mala vsetko co potrebuje z platu na SK to nejde pracovala som v nemocnici 2 roky 12stky aj 6x do tyzdna domov vecer unavena nervozna a bez penazi ..takto sice niesom par dni doma ale dalsie co som doma som skutocne doma a mozem sa jej venovat 24 hodin denne ..konecne mozeme aj niekam ist a nieco si dopriat neni je to jednoduche ale viem ze niesom jedina no ako pisem chcela by som ju mat nonstop pri sebe ...ja momentalne nepracujem skrz zdravie cize som vacsinu casu na SK

dominika6
3. okt 2016

@88patka88 kamarítka presne takto funguje...má syna 11r. ona je už cca 5r v rakúsku a starajú sa o malého starý rodičia..poviem pravdu že majú s ním čo robiť,kedže sú to starší ľudia,dokonca on je hokejista tak musai zabezpečiť aj treningy a všetko okolo školy..
ona je z toho tiež na prášky,lebo tu na SK robotu za tie peniaze nenájde,ale nenapadlo ju v živote vziať syna preč...ona sama nemá zázemie,stabilnú prácu,bývanie na to aby narušila chlapcovi život ktroý sa tam nemusí vydariť..trpí neskutočnými bolesťami chrbta a sama povie že mže ju kludne odstrihnúť a bude bez roboty v tak či tak..
priateľ by nemal do toho zasahovať,kedže sa jedná o citlivú situáciu ak by vám to nevyšlo budeš dieťa prehadzovať ako vrece krumplí každý rok inde..

88patka88
autor
3. okt 2016

vsak o toto ide ja som uz velmi opatrna co sa vztahov tyka ako som spominala toto neni niekolko tyzdnova ani mesacna zalezitost ..moj partner je o dost starsi rozumny clovek ktoremu plne doverujem ma srdce na dlani ani hlas nedokaze zvysit....moja dcera je vyborna ziacka a v podstate velmi kludne dieta cize v tomto nasi nemaju problem starkym pomaha a viem ze ked odide budu si navzajom velmi chybat ...zazemie mam momentalne a na Sk aj v AT ak by sa v AT nebodaj nieco stalo na co vobec nemyslim vzdy sa mam kde vratit pracu tu mam stabilnu nakolko partner ma hospodarstvo ......on do toho nezasahuje no chceli by sme sa niekam posunut a bol by rad keby nas mal obidve uz pri sebe ...horsie je to s mojim zdravim to je pravda cakaju ma nejake vysetrenia neviem ako to dopadne no v tom pripade ostavam na SK ako dlho bude treba....nikdy som an nepomyslela na to ze odidem sem nastalo bez malej to si neviem ani predstavit samozrejme by sme chodili na SK vzdy ked by to cas dovoloval len neviem ako pohnut s malou ...nechcem v ziadnom pripade na nu talcit no fungovat takto dalsie roky je naozaj o drzku

janinah
3. okt 2016

Čo si budeme nahovárať,v AT bude mať lepšie možnosti pre školu aj život,takže by som slečnu zobrala tam "nasilu". Nie doslova,ale jednoducho si moja dcéra,neplnoletá,ideš ,dajte si nejaký čas trebárs tri mesiace,ty za sebou nezatvor všetky dvere /byt nepredávaj a pod./ a ideme žiť.Nenadarmo sa vraví,že vajce nemá čo rozkazovať sliepke.Nie je taká malá,aby nevedela pochopiť ,že takto sa jej mama vyšťaví a donekonečna sa tak nedá behať a tiež,že máte obe všetky podmienky,aby ste tam boli spokojné. A je sebecké kvôli kamarátom nepozerať na mamu a jej život.A ty sa tiež nepros vlastnej dcére,a neboj sa,na leopšie sa zvyká dobre a rýchlo.

natalym
3. okt 2016

@janinah Súhlasím. Mamy pozerajú na každého aby dobre bolo a na ne nepozerá nik. Pôjde keď bude mať 15? Zase problém, ešte väčší.

88patka88
autor
3. okt 2016

@janinah vies len sa bojim ze ked mi prid po par dnoch zo skoly s placom ze naspat nejde co potom prenasat ju hore dole menit pod chvilou skolu ale zrejme nemam na vyber 😒 ona z ked je tu je fajn ma tu vsetko o com doma ani nesniva moj by jej dal aj modre z neba rozmaznava ju ma vsetko co jej na ociach vidi no ako nahle sa spomenie skola panika je viem ze velky problem je jazykova bariera a ona ma velky strach ako tam ojde ked nikomu nerozumie

88patka88
autor
3. okt 2016

@natalym tak isto si myslim ze cim viac budem cakt tym to bude horsie

natalym
3. okt 2016

@88patka88 Neboj zvládnete. A nie je také niečo ako adaptačný ročník pre cudzincov, to bývava?

88patka88
autor
3. okt 2016

@natalym ja som si toto uz zistovala chcela som najskor aby piatu triedu dorobila na slovensku s tym ze bude chodit na skusky ja sa snou budem ucit doma a tu bude chodit do skoly iba koli jazyku nebude klasifikovana no to zial nejde ....tu ked nastupi do skoly nebude klasifikovana len s nemciny ak si dobre pamatam prve dva roky ....no co som zstovala mamicky ktore sem dali deticky do skoly vzdy ten prvy rocnik nepresli skrz tu jazykovu barieru no dalej sa uz uchytili dobre ta adaptacia na jazyk trva rok v skole medzi detmi to ide ryclo mne by to ani nevadilo keby prisla o ten jeden rok co uz nebola by prva ani posledna

natalym
3. okt 2016

@88patka88 No však práve, rok je nič. Dáte, ja by som do toho šla.

janinah
3. okt 2016

@88patka88 to vieš,že plač bude,preto píšem,že sa dohodnite,že 3 mes. vydrží hoc by čo bolo,ak treba,tak to rieš s psychologičkou,ako zmeniť školu ,reč a kamarátov....chcem len napísať,že dcére si obetovala dosť,mysli na seba,ona o 8-10 rokov odíde kdesi na školu či s frajerom a ty čo? drž sa terajšieho partnera,ak je taký super ako píšeš,dieťa sa prispúsobí

88patka88
autor
3. okt 2016

zeny toto som potrebovala pocut vase slova mi dodavaju odvahu bala som sa sem uz len napisat a cakala som skor reakcie ako som krkavcia matka ze chodim od dietata prec a podobne som uprimne rada ze mate nadhlad .....tak uz len to moje dietko pobalit ona sa tu chysta na zimnu lyzovacku cez pazdniny no asi si ju pretiahneme dufam ze ja budem ok a mozeme balit ..myslite ze je dobre v polke rocnika alebo este pockat kym dokonci tento rok?

natalym
3. okt 2016

@88patka88 Však od pol roka môžete. Ak malá lyžuje, tak ju nálakaš..........
Držím palce.

dominika6
3. okt 2016

@88patka88
Nechaj ju aspon rocnik ukoncit..a cez kazde prazdniny ju tam zober s tym ze jej ukaz skolu akebo jej najdite tam kamaratky nech sa ma na co tesit...taky stres jej nerobte narazovo...

sisaka
3. okt 2016

Čím staršie dieta, tým ťažšie ...
súhlasím s @janinah . Este dodám, nežijem na Slovensku a tu sa ľudia sťahujú v kuse, nielen v rámci mesta ale aj provincie, o prisťahovalcoch z inch krajín ani nehovorím . toto su rozhodnutia, ktore sa nenechávajú na deťoch, ty sa môžeš snažiť to dcére co najviac uľahčiť, ake ty si rodič a ty mas hlavne slovo a nesies zodpovednosť . Ak si myslíš, ze je pre vás lepšie sa tam presťahovať tak to dcére povedz, povedz jej kedy sa sťahujete ako často budete chodiť na Slovensko na návštevy a je to.
Písala si, ze vás vzťah je dlhodobý a nie niekoľko mesačná záležitosť, uz si mala dcéru dávno pripravovať na možný odchod a hlavne jej zebezpečiť jazykovú prípravu. Teraz si "prepásla" začiatok školského roku, mne to príde ze sama stále vahas. Čím dlhšie budeš čakať tým horšie to potom bude a to uz bude iný cirkus, ked sa budeš snažiť presvedčiť pubertacku aby sa vzdala kamarátov, prvej lásky...
nehovorím, ze na názore deti nezáleží, ale hlavne slovo majú mat rodičia a dieta sa musí prispôsobiť

janinah
3. okt 2016

@sisaka tiež si myslím,že nemčinu už mala mať zvládnuté aspon základy

88patka88
autor
3. okt 2016

@sisaka dcera sem chodi skoro kazde prazdniny teraz cele leto bola tu samozrejme zaklady ma s mojim partnerom hovori len nemecky no ja som vzdy na blizku a ked nieco nevie prekladam ....ale napriklad komunikovat sama s detmi alebo cudzimi to vobec ked sme chodili na kupalisko bala sa sama si ist kupit nanuk aj ked vypytat si ho a podakovat vie bez problemov skamaratila sa napriklad s ceskym dievcatkom co sme stretli na kupalisku bez problemov ale rakuske dieta by neoslovila takisto tu v dedine par metrov od nas sa pred pol rokom pristahovala madarska rodina maju takisto staru dceru ..ona ma strach ze nebude rozumiet a co potom ked ja tam nebudem .....ja som v podstate bola rozhodnuta dat ju sem do piatej triedy vsetko som si zistovala le aby som jej to ulahcila chcela som teda ze ja sa s nou budem ucit doma a externe dorobi piaty rocnik na SK a tu bude chodit len na par hodin do skoly kazdy den najde kamaratov nauci sa jazyk len to nejde a necakala som e jej reakcia bude taka chodi sem rada paci sa jej tu no ked som spomenula skolu koniec ona sem nechce ist do skoly...ale uz to budem riesit siestu triedu zacne tu som rozhodnuta ...pokusime sa najst nejakych kamaratov a zaclenit ju cez prazdniny aj ked v tomto je to s nou tazke keby som aspon v okoli vedela o niekom to ceske dievcatko sem chodi len na prazdniny ma tu otca o nikom neviem vo vedlajsej dedine su nejake opatrovatelky no samozrejme bez deti ....

katarinapekna
3. okt 2016

Nič v zlom,ale chuda dieťa:| neviem si to predstaviť ani v najhoršom sne,tento tvoj (pre mňa) nezmyselný život. Ja len jedno: počúvaj svoje dieťa a prehodnot svoje pracovné aktivity kdesi v pazi,o existencii nejakého chlapa sa ani radšej vyjadrovať nebudem.smutné....

88patka88
autor
3. okt 2016

@katarinapekna uz len ty si tu chybala uprimne mi ta je luto musis mat velmi smutny zivot

mawka
4. okt 2016

@katarinapekna preco chudak dieta? teraz to mlada este tak nevnima, ale v dospelosti oceni vzdelanie v rakusku, bude ovladat cudzie jazyky, co je nevyhnutnost. zena, ktora je po rozvode alebo slobodna matka nema uz narok mat vlastny zivot a citit sa stastna? nie je prva ani posledna, co sa odstahovala kvoli vztahu do inej krajiny. dnes je to uplne bezne, ze ludia migruju za pracou. niekomu vyhovuje byt na slovensku, niekto si lepsie zarobi v zahranici. autorku chapem, viem, co je to byt zdravotna sestra na slovensku, byt matka samozivitelka, imrvere v robote za poondenych 500 eur.
sama sa vraciam na slovensko, ale len z jedineho dovodu, ze exmanzel nesuhlasi, aby sa moje deti odstahovali do inej krajiny. keby suhlasil, tak tu sme davno natrvalo. ale vzhladom k tomu ako "rychlo" pracuju nase sudy a tato vec by sa hodne dlho tahala, tak sa do toho nepustam. no s najvacsou pravdepodobnostou v zahranici skoncim, ked deti odrastu.
nic proti tebe v zasade nemam, katarinapekna, ale niekedy najskor rozmyslaj a az potom komentuj. neviem, ci si vobec takuto situaciu niekedy zazila. ak nie, neviem, preco mas potrebu do toho zasahovat takym stylom akym zasahujes. takuto situaciu nepochopi clovek, ktory ju nezazil.

mawka
4. okt 2016

a este by som dodala - na slovensku je kvantum matiek, ktore odchadzaju von ako opatrovatelky a dovtedy su s detmi stari rodicia alebo ine pribuzentvo. take matky vacsinou nemaju na vyber, ak chcu detom zabezpecit standard nejaky. nie kazda totiz ma karieru ako z ucebnice. hlavne zdravotne sestry - ked ten odbor studovali, ani netusili, aka kriza v nasom zdravotnictve nastane. tu v mnohych pripadoch ide o preziitie, rozumies? asi nie.....
a poviem ti jedno, radsej dvojtyzdnovy v rakusku a mat strechu nad hlavou a co jest ako mat tragicky prijem a nemoct si dovolit nic. UVAZUJ! @katarinapekna

maminkasisa
4. okt 2016

@88patka88 ona vzdy tak reaguje, v kazdej jednej diskusii...ani si to nevsimaj...

anetka1978
4. okt 2016

Ty ako matka sa musis rozhodnut ako dalej! Ano, samozrejme treba prihliadat na pocity, tuzby vlastneho dietata a konat tak, aby bolo aj dieta, aj Rodic spokojne. Tvoja malá este nie je rozumovo tak vyspela, ze vie posudit rozdiel medzi AT a SK pomermi, zivotom....to vies len ty. V jej veku je normalne, ze su dolezity teraz kamarati a stary rodicia..kamaratov si urcite najde aj tu a stary rodicia budu tu pre nu vzdy, ked to potrebuje, ich lasku..ked mas dobreho partnera, stara sa o vas, miluje vas, akceptuje tvoju dceru a snazi sa, aby ste sa vsetci traja mali dobre, nevahala by som ani minutu. Musis brat ohlad aj na seba, ty tu musis byt pre nu este veeelmi dlho, musis byt silna, vediet sa o nu postarat, zdrava a v neposlednom rade stastna a spokojna..a to vsetko by si mala tu v AT, tak nerozmyslaj. Nenechaj, aby ti dcera diktovala zivot, ty si jej matka a chces pre nu to najlepsie , rozhodni sa podla seba a tvojho srdca! Stale mate otvorene zadne dvierka, neboj sa zmenit zivot a buducnost...Mozno bude smutna na zaciatku, mozno bude par dni Plakat po navrate zo skoly - ako pises, ale mozno nie..A ak ano, prejde to, kazdy zaciatok je tazky, ako aj pre dospelych, tak aj pre deti. Nevahaj dlho, rozhodni sa zmenit zivot tak, ako to citis! Prajem ti Vela stastia . Drzim palce 🙂

mysicka36
4. okt 2016

Ludia sa za prácou sťahujú bežne aj v rámci SVK a berú so sebou aj deti, ktoré menia kolektív. No čo chvílu to trvá kým zapadnú do nového a potom je dobre. Zober to z lepšej stránky, bude mať plynulú nemčinu a vyštuduje v rakúsku (asi aj strednú a vysokú ak bude chcieť) Tu bude čo? Spokojná v striedavej opatere s babkou? Ja by som ju zobrala so sebou hneď.

libawet
4. okt 2016

@88patka88 určite odíďte do Rakúska, ak tam cítiš to všetko, čo opisuješ. Dcéra je ešte malá a zvykne si časom a časom pochopí, čo si pre ňu a pre vás obe urobila. Tá druhá vec s Tvojim ex a biolog. otcom dcéry je horšia. Bolo by najlepšie sa s ním nejako rozumne dohodnúť, aby to nebral ako únos dcéry, na ktorú má tiež nárok a boli mu súdom pridelené dni, kedy s ňou má a môže byť...mohol by tým argumentovať proti Tebe.

atenna
4. okt 2016

1. dceru by som zobrala do rakuska. Musis sa pripravit na velmi tazke zaciatky. Bude vela placu, nesmies ustupit. neskor ti bude vdacna za to aky zivot si jej ponukla!!!
2. o otcovi by som sa s nou vela rozpravala stylom on ta velmi lubi,daj mu sancu nech si s tebou vybuduje vztah, je to tvoj otec atd..nech si pekne vztah vytvoria a pravidelne sa navstevuju..v tomto by som urcite hodne nadrzala tvojmu ex

a ty si s tym rakusanom uz zila? Zijete spolu intenzivne v jednej domacnosti? Alebo sa len pravidelne (ked aj dlhe roky) len vidate a obcas u neho prespis?? pretoze to je obrovsky rozdiel. Ak ste spolu este skutocne nezili (minimalne aspon rok v kuse - povedzme si otvorene, ked su v tom uz deti), urcite by som dobre popremyslala...

janickacrazy
4. okt 2016

@88patka88 Rozhodne chod a dcéru zober so sebou, ja som bola v podobnej situácii a syna som nezobrala, lebo nechcel ísť, vtedy mal 10 rokov, teraz má 16 a vyčíta mi to, že som ho mala zobrať, že tam by sme sa mali lepšie. Ked si dokončí školu, tak pojde do zahraničia určite, už je rozhodnutý. Takže takto som dopadla ja. 😀 Nakoniec ja budem na SK a syn vonku, no super.

trdelnik234
4. okt 2016

@88patka88

Ahoj, a teraz si na PN-ke na Slovensku? A priatel v AT? Ci ako to mate?
Nie je moznost, aby sa zacala ucit nemecky uz teraz a zacala skolu na buduci skolsky rok? Ty mas dobru nemcinu? Preco s nou s nemecky nehovoris?
Zaciatky budu krusne. Neviem ako to je v AT, ale viem, ze u nas su tzv integracne triedy, kde sa deti najprv ucia prvy rok iba jazyk a az ked ho maju zvladnuty, tak mozu postupit normalne do rocnika. takze 10 rocne deti su v triede so 7-8 rocnymi.

Nepride mi to ako dobry napad, ale nepoznam ani teba ani tvojho partnera. verim, ze sa tvoj zdravotny stav zlepsi a ze budes ty a aj tvoja dcerka stastna.
P.S. S odchodom dietata do zahranicia musi suhlasit biologicky otec. Inak ti moze narobit nepekne problemy.

trdelnik234
4. okt 2016

@janickacrazy

Jani, ty mas troch synov alebo dceru a dvoch synov? Lebo minule si v jednom prispevku pisala nieco o tom, ze 8 rocna dcera vodila mladsieho brata rano do skolky. Tak teraz neviem. Bolo to v teme " Tazko si najst pracu" volaco take