16-ročná dcéra ma často kritizuje

13. jún 2024

Ahojte, dcéra má 16, puberta kvitne. Učí sa dobre, nechodí poza školu. Vždy sme mali dobrý vzťah ale neviem ci pubertou v poslednom čase dochádza k výmene názorov. Keď nesúhlasím s niektorým z jej názorov, tak mi vyčíta, že ju nepodporujem, správna mama podľa nej podporí každý nápad svojho dieťaťa. Často ma kritizuje, hľadá na mne chyby a potom keď poviem, že ma mrzí hádka, tak to vždy otočí, že to bola moja chyba. Keď mala sviatok, kamarátka jej kúpila jeden kvietok, skákala od radosti, ďakovala jej hodinu. Ja som jej kúpila veľkú kyticu, povedala ďakujem a dala ju do vázy. Kamarátky objíma každú chvíľu, ked sú u nás a môjho objatia sa už stráni. Príde mi to, že ku kamaratkam vzhliada, ja som ta nemoderna mama. Už ma to vyčerpáva. Ako k nej pristupovať?

prasiatko30
13. jún 2024

Yeah welcome to adolescence

ivanakal
13. jún 2024

Toto je podla mna normalne obdobie. Kazda 16 rocna bude radsej s kamoskami ako s mamou. My sme neboli ine. Akceptuj to. Rozpravaj sa s nou, ale nevtieraj sa.

tamky123
13. jún 2024

My sme tri sestry (mám aj bratov) ale ani jedna sa nikdy od mami citovo nevzdialila. Stale mame aj teraz k sebe blízko. Nie je to len o puberte a dospievaní. Záleží aj od toho, aký vztah ste mali doteraz, ci mala od teba dostatok lasky a pozornosti (nemylit si to prosím z rozmaznanostou) a hlavne aké vzory správania videla od malička. Mam kamosku, ktorej 17 ročná dcéra robi nieco podobne, co tebe. Stale ju upozorňuje, nikdy neni dost dobre, co urobí, nikdy ju neobjíme, nepovie pekné slovo a toto všetko si osvojila od otca. Správajú sa celá rodine k nej ako k handre, ktorá nemá city. Za vsetko môže žiaľ jej muž, ktorý nema problém jej predomnou povedať, ze je sliepka.

doriiis
13. jún 2024

Úplne normálne 16 ročné dievca

simona20201309
13. jún 2024

Môžeš si zagratulovat. Vychovala si zdravé sebavedome dieťa a jej vývoj ide správnym smerom. 😀
Tak to ma byt. Je to preto, aby sa dieťa dokázalo odpútať od matky a bolo schopné v budúcnosti opustiť matkinu náruč, nájsť si muža a založiť si vlastnú rodinu. Ta protivnost v puberte ma svoj význam- aby ten odchod ,,vtáčika z hniezda" nebol taký bolestivy.
Ty sa s tým zmieri. Áno, jednoznačne sú teraz pre ňu kamarátky dôležitejšie a hádam nebudeš žiarliť???
Je čas aby si sa postupne vrátila k svojmu predošlému životu, kedy si mala na seba kopec času a ziad e starosti o malé dievčatko.
Tvoje dcéra dospieva a ešte par rokov a budeš písať- dcéra mi nezavola ani za celý týždeň... 😆
Ja sa toho obdobia bojim, na druhej strane budem šťastná ak budem vedieť, že ma skvelé kamarátky, ze je životaschopná, že ma okolo seba vytvorený svoj svet podľa ktorého si žije.

anavianavi
13. jún 2024

Suhlasim, ze je to normalne obdobie. Mamu uz dobre pozna, vidi chyby, je zvedava na svet a zacina sa citit nezavisla/sebestacna. Uz nepotrebuje tvoju ruku.
Je uplne normalne, ze vztahy medzi kamaratmi su v tomto obdobi precitene nad ramec reality. Nechaj ju mat kamaratov a lietat okolo nich. ak ti bude nieco vycitat, povedz jej, ze toto nie je objektivna vycitka a svoj dovod. Podporuj ju ako uznas za vhodne. V tomto obdobi si ta jedina s racionalym pristupom k zivotu. Dcera lieta v oblakoch. Naspat precitne okolo 20 a bude jej trvat az do 25 kym pochopi, ze mama je najlepsia a rodina je najviac. Pretrp toto obdobie s co najmensimi skodami na vasom vztahu. Bud voci nej chapava aj ked nema pravdu.

vilma7
13. jún 2024

Pekne jej vysvetlil, že rodičia pochvália nie "každý " nápad deti, ale len každý dobrý nápad...klasická puberta a to ze viac inklinuje k svojim spolužiačkam je úplne normálne, patrí to k puberte. Co kamoši povedia, urobia je sväté, mama je a bude.

lavender94
13. jún 2024

Podľa mňa sa správa ako každé 16 ročne dievča. Kamarátky su v tom veku prirodzene viac než rodina, takisto kritika a hlasne vyjadrovanie svojich názorov je v tom veku prirodzene a asi by som spozornela, keby to nerobi. Tiež k tomu patrí to, že už nebudes môcť vedieť všetko čo robí a nebudes mať kontrolu nad veľkou častou jej života. Myslím si, že nie je treba nijak zasahovať. Len dokola vysvetľovať, že to, že máš na veci iný názor neznamená, že tie jej su zle, len ty vidíš veci inak keďže už máš niečo odžite

jamimo
13. jún 2024
ktochytavzite
13. jún 2024

A preco sa chces objimat so 16r?Ved bud jej mama,nie kamaratka.

monnci2226
13. jún 2024

no toto je presne moja 5 rocna 😅 ta je cely den s kamoskou a ked ma ist domov len reve ako jej uz kamoska chyba, ked sme v obchode ide kamoskam kupovat darceky od výmyslu sveta, povie mi ake mam velke brucho, ako mam chlp na brade a uz nejsom dievca ale som chlap, ako som smiesna ked tancujem, ako si nemam davat to a to tricko lebo mi nepasuje..... takze ja sa uz ,,neviem dockat,, puberty, to bude asi iny hardcore 🫣 🙃

moonlight1210
13. jún 2024

Enem klid, bude hůř. 🙂

To mas tak. Do cca 13 sme pre deti polobohovia, co vsetko vedia, vsetko zvladaju, vsetko vedia vyriesit.

Potom cca do 20 sme vyzyvatelia, ktorych treba zdolat a prekonat. Vsetko ostatne je lepsie nez my. Teda, pokial sa nieco vazne zrovna nedeje, alebo na nas nachvilu nemaju naladu. Vtedy sme zase doleziti.

A potom sme postupne znova milovani rodicia. Radcovia, strazitelia vnucat, utociste, ked sa ruca svet.

Tak este chvilu vydrz, aj ked je to unavne a deprimujuce. Uplne ta chapem. I tu frustraciu. Ale prejde to. Vydrz.

simona20201309
13. jún 2024

@monnci2226 😨 riadne drzé dievčisko

monnci2226
13. jún 2024

@simona20201309 ale ju vsetci miluju, ona je oblubena v skolke, u uciteliek, na kruzku, ako kamoska je neskutocna deti ju maju radi, nikdy sa mi na nu nikto nestazoval... ona ma len so mnou problem 😅🤷‍♀️ trenuje ma na tu pubertu

simca06022011
13. jún 2024

si mama a nie kamoska. PRedbiehat sa s kamoskou o kvetinky, nema vyznam.. ty jej mozes kupit aj lamborgini, pistat bude kovli lesku na pery od kamosiek... to som pochopila uz pred nejakou dobou :D ku kamoskam a partiam pubertaci vzhliadaju, podla mna je to kvoli budovaniu svojej pozicie v spolocnosti, svojej partie, ty si rodic = ano si stara zena pre tie baby, aj keby mala co i len o 18r viac ako ona, stara a nemoderna :DDD Ale k starsiemu vies ako sa spravame? s uctou ;)

a ku kritike? mne sa noz vo vrecku otvara, ked moje dieta zacne komentovat co vieme/nevieme s chlapom :D a posmesky si robit... posledne dostala slusne s kludom, taku hubovu polievku odo mna, ze ostala v miernom soku a hanbila sa ako pes. Mala momenticek vyskakovania, kvoli tomu, ze si ona mysli, ze momentalne je z nej spicka v cudzom jazyku, dokonca dvoch, aka je ona premudrela a my jej hadam nebudeme nieco sa pytat alebo jej nebodaj nieco radit/vysvetlovat (ci ucivo, alebo jej nieco ukazat ked chcem aby nejake domace prace urobila, alebo cokolvek v podsate). Ked to zhrniem: co ty mater vies, ja som najmudrejsia, ty si najsprostejsia. Ako sorry, puberta nepuberta... Rovnako dupkanie "nie", toto nie, hento nie, tamto nie.. aleee mama.... a zmurkanie... ako sorry :DDD husi sme spolu nepasli

januska12323
13. jún 2024

Ona je tvoja dcéra a nie kamarátka. Keď je drzá treba jej nastaviť hranice ale inak ju nechaj žiť. Ty si v 16 bola len s mamou a s kamoškami nie?

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monnci2226
13. jún 2024

@sella38 zase to neberme tragicky preboha 😅 napisala som 10 riadkov a par viet a uz vies aky mam vztah s dcerou. ja to absolutne tragicky neberiem a nic ma nemrzi. viem ze to su len nejake obdobia a za rok to zase moze byt ine 😊 napisala som to skor na odlahcenie, vobec nie ako staznost. ja som na nu nesmierne hrda a som rada ze mame takyto uprimny vztah. sice ma vie uz aj teraz sprdnut ale vie mi aj priniest utrhnutu kvetinku, vyobimat ma, je to moja pomocnica a moje zrkadlo 😊 nemenila by som

danica2711
13. jún 2024

trpezlivosť, nádych-výdych, počítať do 20... pre každého teenagera sú rodičia tí najväčší blbci ma svete, ale prejde to. Ja som si to preskákala s dcérou (kupodivu so synom to bolo menej náročné), ale puberta vyhučala, dospela a teraz sme si úžasne blízke, milujeme sa, trávime spolu čas, smejeme a zdôverujeme sa. Takže neboj, bude lepšie

iva812
13. jún 2024

@tamky123 Hovorí sa, že vzťah matka a dcéra je najkomplikovanejší. Gratulujem Vám.

7miriam77
13. jún 2024

@monnci2226 tak toto by ma moc mrzelo, a nechápem odkiaľ na to 5 ročná chodí?? Také malé deti väčšinou nevnímajú až tak také veci ako nadváhu, atď. A hlavne k mamám vzhliadaju s láskou. Moja bude mať 9 o mesiac a stále je moj ceckos...a furt mi povie aká som pekná 😊. Ale tak, veď možno to je všetko úplne inak ako opisujes. Aj každé dieťa je osobnosť a odlišuje sa

barborachors
13. jún 2024

nie, toto nie je puberta. Tak si si asi liberálne vychovala tak ti nastavuje zrkadlo. Nemá kúska rešpektu pred tebou. Je rozmaznana a nema absolútne nastavene hranice a tebe je to ľúto,... nuz mne je luto teba lebo zameta si s tebou ako chce.

iva812
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sidicek
14. jún 2024

Ja budem rada ,ak toto bude to najhoršie co ma v puberte stretne 🙂 Tie hormonálne zmeny sú nevyspytateľné

mandzula
14. jún 2024

Ak tu niekto tvrdi, ze toto robia vsetci pubertaci, tak sa velmi myli. Moja dcera by si to kritizovanie a hladanie chyb nikdy nedovolila, rovnako ako som si to ja nedovolila voci svojej mame (akurat tak pre kamaratkami som si posomrala). Nemyslim si, ze toto je ten spravny sposob, ako sa odputavat od rodica, pretoze ani rodic v ramci puberty nemusi strpiet vsetko len preto, ze mladou plieskaju hormony.
Moja ma pomaly 18 a stale sa pride pred spanim potulit, takze na tom, ze to autorka ako mama potrebuje, nevidim nic zle, rovnako vsak nevidim nic zle na tom, ze sa dcera viac stiska s kamoskou, ako si vsimam okolie, je to dnes bezny prejav kamaratstva.
K tomu podporovaniu - dceru podporujem, no v napadoch, pri ktorych vidim, ze maju vyznam, co si spolu preberieme a vyargumentujeme, nebudem ju predsa podporovat v piti ci fajceni len preto, ze si to praje.
A co sa tych kvetov tyka, z toho by som dramu nerobila, aj moja sa viac tesila z plysaka od frajera ako z nasho daru, to je normalne.

autor
14. jún 2024

@tamky123 asi tu bude problém, že muž často pred nou na mňa dvihne hlas, nikdy ma pred ňou neobjal. Ja som k nej vždy bola dobra, nebila som ju po zadku nikdy, bola som jej opora, venovala som jej veľa času. A paradox je, že čím viac ju on ignoruje, tým viac ju to za ním ťahá.

autor
14. jún 2024

@ivanakal Snažím sa nevtierat ale človeka to zamrzí. Ja som možno iná ale ja som aj v puberte s mamou rada trávila čas.

autor
14. jún 2024

@simona20201309 ja som rada, že je šikovná a uvedomujem si, že je to dospievanim. A že raz odíde z domu. Ale v práci pracujem s mnohými mladými dievčatami okolo 20 rokov a s mamami majú pekné vzťahy. Niektoré sú by som povedala až veľmi upnute na matky a chcú bývať v rovnakom meste ako ony. Toto ja nechcem. Ale už ma vycerpavaju tie nezmyselné konflikty. Čím viac sa snažím, tým horšie. A ešte mám mladšie deti ale so všetkými som chcela pekné vzťahy.

autor
14. jún 2024

@mandzula tak nejako to necítim, nechcem aby jej odputavanie od rodičov prebehlo v zlom. Ja som si to k mame v puberte nedovolila, by som dostala od otca vzduchom chladenu. Mne to príde, že čím som ku nej lepšia a milsia, tým je protivnejsia. A čím viac si ju muž nevšíma, tým viac za ním chodí. Mne nevadí, že viac objíma kamošky. To je v poriadku. Ale niekedy má také reči, že si objatie nezasluzim. Alebo poviem, že nehadajme sa a ona, ze začni od seba.

autor
14. jún 2024

@sidicek no keď ti povie, že si hrozná a nezasluzis si objatie potom co ráno vstanes o hodinu skôr a žehlis jej blúzku na vystúpenie. Ver že by ťa to zamrzelo