Vzniká nárok na dovolenku počas materskej?

koskaaa
29. mar 2015

Ahojte, v decembri roku 2013 som nastupila na MD s 1. dietatkom. Zostavalo mi este 10 dni dovolenky, ktoru som si u zamestnavatela nestihla vybrat. V roku 2014 mi asi pocas MD naskocila nova dovolenka za rok 2014, ktoru som si tiez este nevybrala. Teraz koncom juna 2015 by som mala nastupit na MD s 2. dietatkom. Mozem si vybrat usetrenu dovolenku za rok 2013 a za 2014 pred nástupom na druhu MD? Cize tak, ze by som na UPSVaR oznamila, ze koncim s rodicovskym príspevkom, u zamestnavatelovi nahlasila ze cerpam dovolenku od neho a koncom juna 2015 nastupila na MD? Vztahuje sa na mna ochranna lehota, alebo mozem pocas tejto dovolenky (dovolenky cerpanej od zamestnavatela) dostat vypoved? Pripadne nebolo by lepsie si tuto dovolenku vybrat az po MD ukoncenej s 2. dietatkom, zamestnavatelovi oznamit cerpanie riadnej dovolenky od neho a az potom nastupit na rodicovsku dovolenku? Alebo sa mam na to vykaslat a vybrat tuto dovolenku az po riadnom nastupe do prace do skonceni rodicovskej dovolenky, nerada by som bola keby mi ju zamestnavatel svojvolne pokratil, lebo som si ju nevybrala...Ak sa v tomto niekto vyznate, velmi by mi to pomohlo. Dakujem

rencacaa
29. mar 2015

Aj mna by to zaujimalo, som natom tak isto

miku1
29. mar 2015

@koskaaa Na MD ti vzniká nárok na dovolenku. Ak si na rodičáku, tak nie. Ja som si dovolenku vyčerpala až keď som nastúpila do práce po druhej materskej. Takže som "oficiálne" nastúpila do práce 7.1. a "fyzicky" som prišla až 2.3., za ten čas som si vyčerpala skoro celú dovolenku za obe materské + starú dovolenku, ktorá mi ostala pred nástupom na prvú MD.

gapa
29. mar 2015

@koskaaa RIADNEJ DOVOLENKY budeš mať asi dosť, aj za dalšiu MD ti nárok vznikne.
na tvojom mieste by som si nechala dovolenky aspon tak, aby mi ostala napr. do konca septembra, aby si nemala problém so škôlkou a adaptačným procesom v nom. Ak ale nepredpokladáš nástup do práce alebo máš niekoho na varovanie, je to jedno vždy treba zvážiť to obdobie, kedy sa dieťa cca narodí a že vtedy bude končiť RD. A kvôli možnému skoršiemu pôrodu, treba s tým rátať.
Čo sa týka čERPANIA RIADNEJ DOVOLENKY, to neoznamuješ zamestnávatelovi, ale o nu žiadaš, tj. musí to schváliť. Tiež treba požiadať teda o ukončenie rodič.dovolenky potom (malo by sa mesiac popredu), tak isto nástup na MD aspon mesiac popredu (podla Zákonníka práce)
OCHRANNA DOBA - ak pred čerpaním riadnej dovolenky oznámiš písomne s predložením potvrdenia od lekára tehotnenstv (a budeš mať dôkaz, tj. na kopii prevzatie podpis +dátum), tak si v ochrannej dobe, tj. si chránená proti výpovedi z nadbytočnosti.
URADY:
- SOCIALNA POISTOVNA- do 8dní od ukončenia RD a začiatku čerpania riadnej dovolenky treba odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rkokv (lebo počas čerpania riadnej dovolenky máš prerušené dôch.poistenie zamestnanca a jej ukončením ti nanovo vznikne dôch.poistenie zamestnanca a nie je možné mať súbežne dôch.poistenie štátom aj ako zamestnanec), potom najneskôr v den násupom na druhú rodič.dovolenku treba nanovo prihlášku na
- UPSVAR -tam nahlásiš začiatok poberania materského, to že čerpáš riadnu dovolenku neovplyvnuje nárok na RD, tj. netreba to oznamovať.(príp. si vybav potvrdenie dokedy si poberala RP, vid nižšie zdr.poistenie)
- ZDRAVOT.POISTOVNA- po ukončení poberania rodič.príspevku skontrokuj, či máš riadne nahlásené poberanie rodič.príspevku do doby, kedy si ho poberala (lebo predpokladám aj keby to mzdárka nahlásila, ukončí to ukončením RD, tj. sama s potvrdením z upsvar o dobe, dokedy si poberala RP by bolo asi treba to vybaviť, príp. si tam zavolaj)

gapa
29. mar 2015

@koskaaa ešte tolko, že dovolenka ti neprepadne, no treba si ju potom vyčerpať do konca kalend. roku, v ktorom do práce nastúpiš.

gapa
29. mar 2015

@koskaaa MAM TAM CHYBU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
V časti o SOCIáLNEJ POISTEOVNI píšem
- NESPRáVNE v zátvorke, že "( lebo počas čerpania RIADNEJ dovolenky máš prerušené dôch.poistenie zamestnanca ...)
- SPRáVNE tam malo byť " (leob počas čerpania RODIčOVSKEJ dovolenky máš prerušené poistenie zamestnanca v soc.poistovni a jej ukončením a nástupom na riadnu dovolenku ti nanovo vznikne
-----------------------
tj.
- počas čerpania RODIčOVSKEJ DOVOLENKY - NETRVá POISTENIE ZAMESTNANCA v soc.poistovni,
- počas čerpania RIADNE DOVOLNEKY- TRVá poistenie ZAMESTNANCA.
SúBEH DôCHODKOVéHO POISTNENIA ZAMESTNACA + DôCH.POISTENIA šTáTOM (ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov) zákon nepripúšťa, preto treba odhlášku nástupom na riadnu dovolenku

katren
29. mar 2015

@gapa prosim ta, nevies mi poradit aky je max, vymeriavaci zaklad pre vypocet materskej????

gapa
29. mar 2015

@katren
Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia; DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor
obmedzenie DVZ - DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2015 = 40,6357 EUR)

zdroj: http://www.socpoist.sk/materske/1293s

koskaaa
autor
29. mar 2015

@gapa ďakujem veľmi pekne za tvoju odpoveď. Čiže ak som to správne pochopila dovolenka mi neprepadne a môžem si ju vybrať, keď nastúpim do zamestnania do konca kalendárneho roka. Ďakujem

katren
29. mar 2015

@gapa dakujem pekne....a este mam otazku, moze si uplatnit celu nezdanitelnu cast zakladu ak pracovala 6 mesiacov??? ci mame iba alikvotnu cast vypocitat????

susanne6
29. mar 2015

samozrejme 🙂

gapa
29. mar 2015

@katren ak si mamička podáva za seba danové priznanie, tak si uplatní celú odpočítatelnú položku na seba, aj keby pracovala len časť roka.

havana_frost
30. mar 2015

@gapa a môžem si uplatniť daňový bonus za celý rok (12x tých 20 euro), keď pracujem iba časť roka (3 mesiace)? Za tie tri mesiace zarobím cca 6 tisic.

gapa
30. mar 2015

@havana_frost ak zarobíš aspon 6násobok minimálnej mzdy, tak môžeš a 6tis eur je iste viac ako 6násobok (6x352 = 2112eur), napr. tu je to fajn napísané:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

ramka2
14. apr 2015

@gapa Zdravím môžem Vás poprosiť o pomoc?
Som u zamestnávateľa zamestnaná od r 2002. Koncom marca 2012 som nastúpila na MD a ostalo mi 10 dní nevybranej dovolenky, teraz som sa 6.4.2014 vrátila do práce ale pršla som pod inú firmu tak som musela dať výpoveď a dovolenku mi preplatia povedali že tam mám 30 dní. Môže byť že počas celej materskej mi vznikol nárok len na 20 dní dovolenky, všetci mi hovoria, že to je málo? Ďakujem vôbec sa v tom nevyznám ☹

gapa
14. apr 2015

@ramka2 kolko si mala v r.2012 rokov? (33 či menej, podla toho je nárok za rok 20dní alebo 25dní. A tých 10dní je za čo? rok 2011??? Kedy skončil pp?

ramka2
14. apr 2015

v roku 2012 som mala 31 rokov, tých 10 dní je dovolenka ktorú som nevyčerpala lebo som bola PN od septembra 2011. Do toho septembra 2011 som normálne pracovala.
@gapa

shania31
14. apr 2015

@ramka2
No cize mas narok 20 dni dovolenky na rok (kedze si mala menej ako 33 rokov) a 10 dni je tej starej , cize to sedi tych 30 dni 😉

gapa
14. apr 2015

@ramka2 je to ako píše shania, len počas md vzniká nárok na dovolenku, nie počas RD. Len teda za rok 2014 či 2015 to bude zaujímavé, podla dátumu nástupu a ukončenia pp, lebo píšeš 6.4.2014, neviem, či je to správny dátum a či je nástup či ukončenie pp.

ramka2
15. apr 2015

@gapa 5.4.2015 ukončenie prac pomeru a 6.4.2015 nástup do zamestania. Na tento rok od toho apríla mi povedali že mám nárok na19 dní (už mám 33rokov).
Ďakujem Vám dievčatá za odpovede 🙂

drobcek89
19. apr 2015

Ahojte chcem sa spytat od 2.11.'14 som na Pn ostalo mi 6dni dovolenky nastup na MD je 7.5'15 mam narok len na na tie 6dni dovoleniek alebo je neaka aj ked som bola Pn??

evittam
19. apr 2015

@drobcek89 Mas narok aj pocas PN a aj pocas MD. Az pocas RD uz nie. Pri PN sa ti krati dovolenka za prvych neodprac.100 dni o 1/12 a potom za kazdych neodprac.21 dni o 1/12;

gapa
19. apr 2015

@drobcek89 Tých 6dní asi myslíš zostatok z roku 2014. Za rok 2015 ti zatial nárok na dovolenku nevznikol, lebo doba pn sa neráta ako odpoacovaná doba, tak isto ako doba rodič.dovolenky. Len dni md sa berú ako odporacované, po 60dnoch odpracovaných (pondelky až piatky) ti vznikne nárok na dovolenku za kalend.rok. Ak máš Md od 7.5., tak je do konca roku, 34týž. do 30.12., tj. neodpracovaných dní v roku 2015 máš menej ako 100, tj. krátená dovolenka za rok 2015 nebude.

engie35
19. apr 2015

@gapa Môžem sa prosím opýtať? 16.5.2015 bude mať malý 3 roky a 17.5.2015 nastupujem do práce po ukončení RD. Chcela by som vedieť, či mi vznikne nárok na celú dovolenku za kalendárny rok 2015 teda 25 dní /mám už viac ako 33 rokov/ alebo len na alikvótnu časť? Ďakujem.

gapa
19. apr 2015

@engie35 v rýchlosti som zrátala, že k 17.5. máš 97neodpracovaných dní, no predpokladám, tj. ak nebudeš celý rok 2015 na pn, či očr (resp. max. 2dni), tak krátenie nebude. Ak budeš aj očr, pn, tak sa to zráta a za prvých 100dní je krátenie o 1/12tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu. Zrátaj si dni pondelky až piatky počas RD + neskôr pn a očr.
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php

engie35
19. apr 2015

@gapa A ak by Pn ani OČR nebola, ale mala by som Paragrafy na seba a na dieťa / teraz myslím tie, čo mám zo zákona nárok 7 dní na seba a 7 dní na člena rodiny/ tak by sa tiež dovolenka krátila? Ďakujem.

gapa
19. apr 2015

@engie35 nepoviem ti na 100%, no myslím, že tieto % sa rátajú ako odpracované (som to kedysi študovala, čo nejde do odprac. vid § 109 Zákonník práce), no povedala by som, že 50% mzdárok ich dá do odpracovaných a 50% do neodpraocovaných ale už to krátenie o 2 a pol dna, to ak bude treba, myslím, nebudeš s tým kalkulovať.

engie35
19. apr 2015

@gapa A túto časť o dovolenke, že ak nebudem na PN ani OČR, tak mi vznikne nárok na celú dovolenku za rok 2015 kde presne nájdem v zákone? Ďakujem veľmi pekne za rady 🙂

gapa
19. apr 2015

@engie35 ak trvá prac.pomer celý kalend.rok, máš odpracovaných aspon 60dní, tak vzniká nárok na celoročnú dovonleku - vid § 101 a kráti sa len ak máš neodpracovnaných 100 a viac vid § 109

engie35
19. apr 2015

@gapa Joj, ďakujem krásne za pomoc. 🙂

alicka123
28. apr 2015

@gapa ahoj, prosim velmi o radu, nejako citam, badam, jednoducho neviem sa dopatrat k cislu kolko dni dovolenky mam, nakolko zamestnavatel tvrdi ze len 21,50 a to som nevycerpala staru pred 1.MD , tu co vznikla pocas 1.MD a dalsiu pocas 2.MD, porad mi dakujem
2010-
1.1.2010 - 25.4.2010 som bola riadne zamestnana, ziadna PN, prisluchajuca dovolenka necerpana, nakolko som mala vela z r.2009 a tu som musela vybrat

26.4.2010 - 7.11.2010 MD1 nakolko som odpracovala viac ako 60 dni,

bol mi odobreny narok na dovolenku v plnom rozsahu a to 20dni, (ak by sa ratalo len odpracovane + alikvotna cast vyslo by to cca 16,5dni)
8.11.2010 - 20.1.2013 RD

2013
8.11.2010 - 20.1.2013 RD
21.1.2013 - 6.10.2013 MD 2

7.10.2013 - doteraz RD s druhym dietatom
dakujem este raz za kazdu radu