Výpočet materskej pre samostatne zárobkovo činnú osobu

jankaremka
30. dec 2013

Dobrý deň, z čoho sa mi bude rátať materská dávka, keď PP trval od 2008 do 12/2013. Od 01/2014 budem na ÚPSVaR, no od 02/2014 si chcem založiť živnosť. Zaujíma ma, či ako SZČO budem mať nárok na novú materskú dávku, ktorú by som mala dostávať od 03/2014. Ďakujem.

zalka
30. dec 2013

@jankaremka Kedže ti PP končí 31.12.13 a si tehotná, tak v marci 2014 ak ti dovtedy nevznikne nové poistenie budeš dostávať MD z OL zo zamestnania.
Ako szčo neplatíš odvody takže ako SZCO nič nedostaneš ... ale z OL zo zamestnania áno. Bude to 65% z priemernej mzdy za rok 2013

jankaremka
autor
14. jan 2014

@zalka ešte som nepoďakovala 🙂 ďakujem za odpoveď

zalka
14. jan 2014

@jankaremka rado sa stlao

jankaremka
autor
14. apr 2014

@zalka Dobrý deň, takže realita: keďže som tehotná a PP mi skončil 31.12.2013 v tehotnosti, som v ochrannej dobe, východiskovým rokom pre určenie výšky materskej dávky je rok 2012! Dôvod? "8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia." (zák. 461 o soc. poistení).... t.j. nemocenské poistenie mi skončilo 31.12.2013, takže vraj východiskový rok je 2012 a môj pravdepodobný zárobok, nakolko v tom roku som poberala len rodičovský príspevok a bola som len na rodičovskej dovolenke. Myslíte, že je to správny výklad? Pretože aj na samotnej sociálke ma v decembri informovali inak. Poviem Vám, skoro som dostala infarkt.... ale čo už .... má zmysel ist za právnikom? dakujem

zalka
14. apr 2014

@jankaremka je to správny výklad, takže bude minimálna MD .. ja som sa pomýlila ..prepáč...
v ktorom si týždni? nevieš si n ájsť ešte zamestnanie na min. 90 dní ...

jankaremka
autor
14. apr 2014

hmmmm.... tak je to aj moja chyba, že som dôverovala... prišla som tak o zamestnanie a cca 400€ k dobru na materskej... a rodím o tri týždne, takže to nepôjde ... prajem všetko dobré

zalka
14. apr 2014

@jankaremka kurňa , keby si sa bola na pár dní zamestnala .. ale keby bolo keby .... :(

jankaremka
autor
20. jún 2014

@zalka dobrý deň, takže nakoniec ten výklad správny nebol a materské mi rátajú z roku 2013 !!! Odvolali sme sa a vyšlo to, sranda, že?

zalka
20. jún 2014

@jankaremka fakt? tak to je super naozaj ... napíšeš ako vyzeralo to nové prehodnotenie? teda aké paragrafy určili, že ti vyrátali MD z roku 2013?

lubkasungirl
20. jún 2014

@zalka podla mna to mal byt r.2012

zalka
20. jún 2014

@lubkasungirl ja už nejdem polemizovať ... a tak sa to mení, že už aj ja sa strácam v tom všetkom

lubkasungirl
20. jún 2014

@zalka ten novy zakon myslis od jula,vsak?trosku je to neprehladne pre mamky na rodicaku /ale mihal pisal kdesi,ze maju prerusene povinne poistenie,tak môzu byt dobrovolne poistene az do skoncenia rodicaku,vtedy ked sa im obnovi poistne a maju 26t ,tak sa im dnp zrusi/ - ja zasa mam dilemu,ako sa prihlasit na povinne odvody ked mam dnp z vz 1600e 😀

zalka
20. jún 2014

@lubkasungirl tak to mi je jasné ... :( neviem poradiť ja som sa v tom stratila

jankaremka
autor
20. jún 2014

@zalka žiadne iné paragrafy.... vyhovorili sa na zamestnávateľa, že podal zlé potvrdenie... ale to ma už nezaujíma, dosiahli sme, čo sme chceli ... inak pred podaním toho odvolania riadny rozruch na pobočke... ale to uz je minulost, nastastie

jankaremka
autor
20. jún 2014

@jankaremka resp. po jeho podaní ... lol

zalka
20. jún 2014

@jankaremka no sranda .. ale dobre to dopadlo našťastie pre teba .. a to je super

danielsanka
29. jún 2014

prosim, vie mi niekto poradit...som SZCO, momentalne na rodicovskej do augusta 2014....odvody do socialky si samozrejme neplatim. Podarilo sa nam asi pred 3tyzdnami otehotniet. teda pre vypocet materskej nesplnim potrebnych 270dni nemocenskeho poistenia . Da sa s tym neak vybabrat a zvysit si matersku? pripadne zamestnat sa na neaky ten cas? dakujem

zalka
29. jún 2014

@danielsanka súbežne 2 zamestnania ( získanie 270 dní poisteni) a pritom jedno musí skončiť pred nástupom na MD ... a o MD požiadaš len z toho zamestnania čo trvá k nástupu na MD.

danielsanka
29. jún 2014

No ale kedze som na RD, nazbieram len cca 240 dni, kedze som neni tieto 3tyzdne poistena...Teda je to tak, ze ak nebudem mat plnych 270 dni, mozem platit odvody ake chcem, byt zamestnana aj v 5zamestnaniach, nedostanem nic? teda len ten "uzasny" rodicovsky? vdaka

zalka
29. jún 2014

@danielsanka nechápeš písanému slovu .... ja píšem o súbežnom poistení ...
ak sa poistím 1.7.14 a som poistená v zamestnaní do 31.8.2014
a súbežne sa poistím 1.7.2014 a toto poistenie bude nepretržité ...
a dátum pôrodu mám 10.2.2015

tak z prvého poistenia získam 62 dní .. z druhého poistenia získam 223 dní do pôrodu ... a dokopy mi to urobí 285 dní a to je viac ako treba .... ja píšem o tom ... lebo ukončené poistenie dni ukončeného poistenia sa pripočítajú k trvajúcemu poisteniu ....

už chápeš?

danielsanka
29. jún 2014

ano uz chapem...prepac, fakt viac rozumiem grafike ako tymto veciam. Zatial mi ziadne forum "neporadilo", ze subezne poistenia sa zratavaju.
Dakujem dakujem...prosim ta este toto: plati to aj ked si budem platit ako SZCO, z minima, a zaroven sa necham zamestnat? a potom jedno ukoncim. Este raz dakujem, aj za trpezlivost

zalka
29. jún 2014

@danielsanka áno samozrejme, platí aj ked budeš platiť ako SZCO ... ale z tým zamestnaním čo si necháš sa poponáhľaj ... lebo dni bežia ... a ked bude krátko do pôrodu tak ani takto so súbehom to nestihneš.
A len tak mimochodom , zo zamestnania ak chceš mať vyššiu MD ako z minima , tak treba odpracovať 90 dní bez PN a OCR ... ( ako szčo budeš mať MD len z minima, takže doporučujem riešiť zamestnanie )

danielsanka
29. jún 2014

Ano, moc dakujem, este prosbicka : zivnost je nutne pozastavit aspon tych 90dni pred MD? alebo staci tak mesiac pred MD?

zalka
29. jún 2014

@danielsanka prečítaj si ešte raz moje príspevky ... lebo to nechápeš ...
a ukončiť živnosť, resp. platenie odvodov treba najneskôr den dva pred nástupom na MD ...

a dalšia vec, kedže si bola na RD, nemala si príjmy. Tak ak sa vrátiš na živnosť v auguste 2014 tak odvody zo živnosti platiť 100% ne budeš .... a ak neplatíš odvody nemáš poistenie,
ak nemáš poistenie nemáš dni
ak nemáš dni nemáš MD ...
a na DNP sa nebudeš môcť ako szčo prihlásiť ak b udeš súbežne zamestnaná ....

danielsanka
29. jún 2014

dakujem, som z toho uplna lama....kedze nebudem mat odvody zo zivnosti, co si zajtra zistim na socialke...zostava mi len sa zamestnat 2x inde, zivnost si mozem ponechat, pred MD zrusit. Podla potreby sa prepustit z jedneho zamestnania...a zo zostavajuceho zamestnania so mzdou cca 1500e odist na MD...spravne?
naozaj sa snazim to spravne pochopit 😉

zalka
29. jún 2014

@danielsanka živnosť môžeš mať aj počas MD ...
a zamestnanie zo mzdou 1500 e je vysoké
stačí zamestnanie zo mzdou 1207,50eur

a hej chápeš to už

danielsanka
30. jún 2014

Dakujem, velmi pekne za pomoc

danielsanka
30. jún 2014

@zalka Poprosim este jednu radu: ako je to s touto novelou platnou od 1.7.2014? Bolo mi povedane, ze sa nemocenske, ktore sa "ako keby prekryvali" nezratavaju... idem sa sice opytat na socialku, ale vsimla si si, ze tymto veciam vobec nerozumie. Prosim este by si mi poradila, budem ti moc vdacna. dakujem

zalka
30. jún 2014

@danielsanka vysvetli čo ti bolo povedané bo vieš viac ako ja

danielsanka
1. júl 2014

takze, ak budem szco a sucasne zamestnanec, a budem ziadat o matersku zo zamestnania, rataju mi iba dni z odvodov zo zamestnania, ak zo szco, tak zas len tie zo szco....cize ak by som ziadala z oboch musim mat 2x270dni...a dni ktore sa mi prekryvaju sa rataju len ako jeden den....tak neviem. Myslim,ze ti vies o tom tiez dost,stracam sa v tom a uz fakt neviem ako to je.