Výpočet materskej

11. aug 2021

Ahojte, vedel by mi tu niekto poradit ako sa vypocitava materske v tomto pripade?
Viem ze sa pocita z roku predtym a z VZ, ale co vtedy, ak nemam odrobeny cely mesiac, lebo som bola na materskej s predoslym dietatom?
Uvediem jednoduchy priklad:
Mesiac - VZ
Januar- 1000€ (odrobeny cely mesiac)
Februar- 1000€ (cely mesiac)
Marec- 200€ (odrobenych 8 dni)
April - 0€ (md)
Maj - 0€ (md)
Jun- 0 € (md)
Jul - 0€ (md)
August - 0€ (md)
September- 0€ (md)
Oktober - 0€ (md)
November - 200€ (odrobenych 10 dni)
December- 1000€ (odrobeny cely mesiac)

Ako sa mi teda z tychto VZ pocita materska? Beru sa VZ ako take a deli sa to poctom mesiacov? Lebo potom je to nefer, kedze nemam odpracovany cely mesiac z dovodu MD a VZ mam teda patinovy cca.

PP stale trva, u rovnakeho zamestnavatela ako predtym.
Medzitym som mala sice dohodu, netrvala vsak 270 dni, nemam teda narok si uplatnit odtial ani tehotenske ani materske.

Dakujem za akukolvek radu.

alenah31
11. aug 2021

delí sa to počtom dní a nie mesiacov pričom dni na MD, PN, OČR je tzv, vylučiteľná doba a tiež príjem počas MD, PN. OČR nepočítaš - neplatíš z neho daň ani odvody. Do úvahy ber len príjem z práce a taktiež kal. dni počas práce - laicky povedané. Na nete je kopec kalkulačiek ak si chceš vypočítať aspoň približne výšku ďalšej materskej.

dominikag1507
11. aug 2021

Bud to bude tak ako pise vyssie...cize ratat sa ti bude len to co si zarobila cize 3400€ deleno 108 dni cize VZ by bol 31€...alebo sa to bude ratat z roku predtym...urcite to nemoze byt tak zeby si teraz mala ovela nizsiu md

dominikag1507
11. aug 2021

@dominikag1507 a este plati ze materske pri retazovom porode nemoze byt nizsie ako pri prvom...neviem ale vsak ked si potom robila ci sa to berie ako retazovy porod este

autor
11. aug 2021

@dominikag1507 nemam retazovy porod kvoli tej dohode. Ale dakujem, skusim si tak vyratat 😁

autor
11. aug 2021

@dominikag1507 rata sa mi z minuleho roku, lebo som tam mala prijem z klasickeho TPP. len teda nie tie 2 cele mesiace, len urcity pocet dni (kym spm sla na MD a vratila sa), nic som nemala prerusovane RD.

autor
11. aug 2021

@alenah31
@dominikag1507 dakujem kočky, skusim si to tak preratat 😘

aneta129
11. aug 2021

Dohoda ti to riadne pokaka tu materskú.... Mojej kolegyni dohodo úplná zle... Po materskej nastúpila na dohodu, zarobila 3x po 200 e nastúpila na maródku a tak materskú mala 200 eur

autor
11. aug 2021

@aneta129 preco by mala? Pokial nemam z nej narok (nemam 270 dni) tak logicky mi nemoze vstupovat do vypoctu...

nafka0483
11. aug 2021

Odkial beries to ze ak nemas z dohody 270 dni tak nemoze vstupovat do vypoctu? Nemozes si ziadat materske z nej, ale do vypoctu VZ vstupovat moze.

autor
11. aug 2021

@nafka0483 vychadza mi to tak logicky... pokial nemam na nieco narok ja, preco sa mi z toho ma vyratavat nejaka davka?
Mozno sa ale mylim, preto sa pytam skusenejsich. V zakone su rozne klucky, ktore sa obycajnemu cloveku daju vylozit tak ci tak...

nafka0483
11. aug 2021

No ale ak zena meni zamestnania a ani z jedneho nesplni 270 dni ale zo vsetkych spolu ano, tak kazde vstupuje do vypoctu. Nie len jedno.
Napr pocas RD poistenie trva, prijem z dohody aj ked je len na par dni vstupuje do vypoctu - a hups zrazu mala materska.
Ppzruem este zajtra poriadne ako to mas, teraz som len narychlo na mobile.

autor
11. aug 2021

@nafka0483
dakujem ti vei pekne za pomoc.
Ano, ano, to viem ze sa z viacerych PP alebo dohod sa to spocitava... resp. moze. ale ja som nebola na RD. po MD som sa hned vratila do prace. Nemenila som nic. PP na TPP mi trval.
Na to obdobie MD som mala dohodu.

nafka0483
12. aug 2021

Ahoj, no pozeram na to a teda tvoja dohoda bola pocas MD, nie RD a MD sa vylucuje, cize asi by ti toto nemalo vstupit do vypoctu... ale priznam sa, nie som si v tejto situacii uplne ista

autor
12. aug 2021

@nafka0483 nie su si iste ani tety na soc. poistovni 🙈🙈🙈 2x som volala, 2 nazory 🤣🤣🤣😔😔😔 jedna mi dokonca povedala, ze podla toho co mi potvrdia v praci ! Pytam sa ze halo a to je ako mozne, vsak vy mate zaznamy predsa od zamestnavatela. To ako keby mi potvrdil max.tak mi date max.matersku??? No hroza.
Preto som sa tu pyatala, ci baby s tym nemaju skusenost.kopu sa ich tu vyzna.
Asi mi ostava sa nechat len prekvapit... v kazdom pripade sa na obycahny sedliacky rozum pri nasich zakonoch asi neda spoliehat.
V kazdom pripade ti dakujem za ochotu a cas 👌😘

nafka0483
12. aug 2021

Napis do SP otazku cez ten kontaktny formular - dostanes mailom odpoved s odkazom na prislusne zakony a vyhlasky. Do telefonu ti povie kazda inak, ale ked uz nieco davaju pisomne, tak si na tom daju zalezat aby to bolo spravne, lebo mas pisomny dokaz. Telefonat nedokazes ze ti povedali ine.

nafka0483
12. aug 2021

A pocuj, tehotenske poberas? Ak ano, pozri do rozhodnutia ako ti pocitali, z akeho VZ a len si prerataj ine % na matersku.

autor
12. aug 2021

@nafka0483 ano tehotenske mi uz prislo... len papier nemam zo SP. Prisla mi len nejaka ciastka alikvotna, cize ako to ratali ani boh nevie 🙈🙈🙈

nafka0483
12. aug 2021

No ak si dosiahla 13tt v strede mesiaca alebo tak, tak ti pride alikvotna cast... pockajna rozhodnutie, tam budes mat napiane z akeho VZ, tak od toho si odvodis aj matersku ;)

autor
12. aug 2021

@nafka0483 ano dakujem 😘
Pripadne sa ozvem. 😁

lilinka88
12. aug 2021

@nafka0483 nie som so teraz istá či v rozhodnutí na tehotenské je uvedený aj presný VZ, z ktorého sa išlo, či tam nie je len suma na deň, čo je vo väčšine prípadov minimálna suma

nafka0483
12. aug 2021

@lilinka88 Hej? Nie som si ista ani ja, nemam pri sebe teraz rozhodnutie, len viem ze tam boli odkazy na zakony, co musi byt splnena, z coho ako, ale mam pocit ze pisalo aj nejake sumy... ale ci len vyslednu ci aj cely VZ veru neviem... budem musiet pozriet svoje rozhodnutie.

lilinka88
12. aug 2021

@nafka0483 no štandardne je v rozhodnutí uvedená celková suma na deň, čiže napr tých 55% alebo 75%, čiže si vieš odvodiť z akého VZ to je. Ale pri tehotenskom pokiaľ sú nízke VZ, tak je denná suma zvýšená na min 7 aj niečo €, tá je aj uvedená v rozhodnutí a nevieš si teda odvodit z akého VZ je ratana

autor
13. aug 2021

@nafka0483
@lilinka88
Baby, takze tehotenske mi dnes prislo vo vyske 222,60€ 👌 to je za cely mesiac
Viem si z toho nejako odvodit tu matersku? 😊
Dakujem za pomoc ! 😘

lilinka88
13. aug 2021

Nevieš, to je minimálne, čiže ti pravdepodobne bolo zvyšovane na toto minimálne

autor
13. aug 2021

@lilinka88 minimlane je tych 215 daco. Toto je to vyssie

lilinka88
13. aug 2021

Nie, toto je minimálne. 215 je na 30 dňový mesiac, 222 je za 31 dni

dominikag1507
13. aug 2021

No z tehotenskeho moc nezistis VZ nakolko tam je rovnaka suma ci zarobis 500 alebo 1400€ 🤷🏻‍♀️

zuvelyn
13. aug 2021

Podobný prípad. Do polky marca tpp, materská,cerpanie dovo 15dni v novembri a nástup na RD a hneď dohoda u toho istého zamestnávateľa. Teraz som to riešila s SP lebo mi mi zle vypočítali tehotenské brali VZ z 2019 nie 2020, po odvolaní uznali chybu a poslali upravené rozhodnutie aj s výpočtom. Tehotenské je 15% VZ tak si to prerataj ci ti to sedí (ak nemáš ten minimlany) viacero ženám to vypočítali zle.

autor
13. aug 2021

@zuvelyn dakujem za radu, pozriem si to jasne ale nemam este rozhodnutie zo SP.
Len ja som na RD nenastupovala, po MD som sa hned vratila do prace.

zuvelyn
14. aug 2021

Chápem uz, potom sa ti bude MD počítať normálne z TPP (ked len teraz mas tehotenské, stihas nástup na MD v 2021?) Ak by si chcela z dohody musela by si tam mat 270 poi plus o ňu zvlášť požiadať.