Tehotná na Úrade práce

laura222
9. aug 2018

Ahojte, som odhadom 4tt, este to nemam potvrdene doktorom. Pracovala som cca 6rokov vo firme a dostala som vypoved k 30.4.2018. Od 1.maja som vedena na UP. Pracu zhanam aktivne avsak vyzera to tak ze sa nam podarilo otehotniet. Ake su podmienky toho aby som mala narok na matersku? Ratam ze 270 dni nemocenskeho poistenia vramci 2 rokov pred porodom by som mala splnat ak termin bude 4/2019. Pracovala som nepretrzite do 4/2018. Avsak zaroven som sa docitala ze narok na matersku by som mala iba v pripade ze si najdem urychlene pracu, pripadne ze je nejaka moznost pripoistenia? Mate s tym niekto skusenosti? Nerobi mi problem nastupit do prace ak nejaku takto narychlo najdem ale pride mi to trochu nefer aj voci buducemu zamestnavatelovi ze nastupim uz tehotna. Bohuzial asi nemam na vyber. Viete niekto poradit ako postupovat? Clovek robi dlhe roky a odvadza velke peniaze statu a zrazu sa citi jak nejaka socka lebo zisti ze nema narok na matersku a este aj musi zamlcat informacie pred pripadnym buducim zamestnavatelom? 😤

majusqa77
9. aug 2018

@laura222 aspon na 1 den sa zamestnat, aby si ziskala narok na md

laura222
autor
9. aug 2018

@majusqa77 to vazne staci 1 den? A potom pojdem naspat na UP a zvysne mesiace vyberiem davku v nezamestnanosti? A potom co? PN? Lebo do aprila 2019 je dlha doba, z coho budem zit? 😳

mimiqa
9. aug 2018

@laura222 skus pn

majusqa77
9. aug 2018

@laura222 sak vyber podporu, ak mas u koho sa na 1 den zamestnaj a chod na pn az do materskej 🙂 a mas vybavene 🙂

lilijana
9. aug 2018

@laura222 takuto podobnu situaciu riesi moja svagrinna a vlastne aj ja,len ja to mam trochu ine ..svagr.pracovala do maja t.roku a otehotnela v juni a kedze oteh.po ukonceni PP narok na mat.davku nema...jedine ze si najde druhe zamestnanie,pri ktorom musi mat odvody min za 90 odpracovanych dni alebo si bude platit sama odvody tusim je to 26 tyzdnov alebo tak nejak.Treba sa pytat na soc.poistovni a hlavne trafit pri okienku ochotnu pani,ktora vsetko vysvetli popripade poradi....

majusqa77
9. aug 2018

@lilijana 90dni plati iba v pripade, ak chce, aby sa materska pocitala z daneho prijmu. Na obnovu poistenia staci 1 den

lilijana
9. aug 2018

@majusqa77 o.k.nehadam sa pre mna je to spanielska dedina ovladat resp.pochopit tie ich zakony na soc.poistovni 🤔

laura222
autor
9. aug 2018

@lilijana
@majusqa77 hmm okej tak ja by som radsej aby mi matersku ratali z predosleho zamestnania lebo to by mi vyslo celkom fajn. Cize ak budem zamestnana napr len 2 mesiace budu mi matersku ratat z predosleho zamestnania? Alebo nejak pol na pol? Ak by som sa zamestnala len na 1 den a tehu knizku dostanem az potom ako uz tam nerobim tak asi som neni chranena statom nie? JA musim knizku dostat v priebehu toho noveho zamestnania nie?

laura222
autor
9. aug 2018

@mimiqa ale pn z uradu prace? Pomoze mi to nieco?

sasesoe
9. aug 2018

@laura222 pozri cim skor you tube mihal, materska.

https://www.youtube.com/watch?v=gkQlqMkof0k
laura222
autor
9. aug 2018

@sasesoe ked mi datum otehotnenia lekar urci na jul resp august ked som bola na UP? A ja nastupim do noveho zamestnania v septembri? Som v ochrannej lehote? Ja teoreticky pri nastupe do zamestnania este ani nemusim vediet ze som tehu nie? Pockat s navsetevou lekara alebo?

sasesoe
9. aug 2018

@laura222 pozri si tie videa. V ochrannej lehote by si bola ak by si otehotnela v aprili al skor.
Zavisi ci sa mas u koho zamestnat cca 3-4 mesiace pred porodom (po vybrati podpory). Ak nie, tak potrebujes cim skor zacat platit dobrovolne poistenie - len to je dokopy cez 3000e, ak by si chcela max matersku, no potom by si dostala dokopy cez 10tis, takze stoji to za zvazenie, prepocitanie.
Popozeraj tie videa, riesi tam viacere konkretne priklady, uvidis, co sa ti bude dat.

majusqa77
9. aug 2018

@laura222 nepomoze ti ist na pn z up, nemas aktivne nemocenske poi
@laura222 ak budes mat v novej praci menej ako 90 dni, bude sa ratat z prijmu minuleho roka

sasesoe
9. aug 2018

@laura222 mozes nastupit tehu do zamestnania, aj s tym,ze to vies, ale zavisi aku dostanes zmluvu - ty potrebujes mat trvajucu zmluvu v den nastupu na md, cize ak dostanes na 6m s 3mesacnoi skusobnou a po 6m ti nepredlzia, tak neviem, ci budes v ochrannej al nie, mozno bude niekto vediet,...
Po nastupeni do prace potrebujes mat zaplatenych aspon 90dni nemocenskeho poistenia - tzn odpracovanych bez lekarov atd a az potom mozes ist na pn, ak spravne chapem...

laura222
autor
9. aug 2018

@sasesoe pozrela som jedno video chapem vsetko az na ten datum otehotnenia. Cize hypoteticky keby chcem dosiahnut aby mi matersku ratali zo zamestnania ktore trvalo v obdobi do 4/2017 co robit? Ja si viem najst pracu napr teraz od septembra ale nechcela by som aby mi matersku ratali z nej.. co mam potom robit? Zmluva bude urcite minimalne na rok, na pol roka ani nepodpisem to budem hladat dalej.

majusqa77
9. aug 2018

@sasesoe zle chapes. Netreba ziadnych 90 dni. Hlavne nie, ak chce aby sa materska ratala z predch.roka
a nemusi byt ani trvajuca zmluva ku dnu nastupu na md. Obnovou poistenia sa obnovi aj 8 mesacna ochr.lehota pre nemoc.davky

sasesoe
9. aug 2018

@majusqa77 jasne,ja som myslela,ze chce md z novej prace. S tym obnovenim som si nebola ista.vdaka

majusqa77
9. aug 2018

@laura222 do 4/2017??? to nedas, musela by si mat nastup na md v roku 2018

pupavka5
9. aug 2018

Ja som bola tiež v takej situácii výpoveď tehotenstvo a úrad práce...riešila som to tak že som vyberala podporu a každý mesiac až kým som nastúpila na materskú som si platila poistenie aby som vlastne nejakú materskú dostala tiež som bola nahnevaná lebo som robila v podstate od skončenia strednej školy až do vtedy musela som to riešiť takto je to vlastne dobrovoľné poistenie ale výhodné by si mala aj hodiť sa na maródku dať si to poistenie a v tomto prípade by ti to myslím štát platil skús si pozistovat na sociálke mne poradili tam 🙂

laura222
autor
9. aug 2018

@majusqa77 jeeezis sorry myslela som do 4/2018 🤦🏼‍♀️ Na UP som 4ty mesiac teraz.

laura222
autor
9. aug 2018

@pupavka5 rozumiem ale ak by chcem MD ratanu z predoslej prace neoplati sa mi predsa len niekde na mesiac-dva zamestnat?

majusqa77
9. aug 2018

@laura222 tak potom ako som pisala.. ...treba obnovit poistenie prostrednictvom zamestnavatela na menej ako 90 dni

ukulela
9. aug 2018

@laura222
@majusqa77 ti to vysvetlila - ty potrebujes mat opat aktivne nemocenske poistenie - a v takom stave - aktivne NP(alebo ochranna lehota - dobre to chapem, majusqa77?) musis nastupit na MD. nemusis pracovat mesiac - dva, na to, aby si mala nemocenske poistenie aktivne, ti staci aj jeden den. ak chces, aby sa ti materske ratalo z posledneho zamestnania, nesmies u noveho zamestnavatela odrobit viac, ako 90 dni. (resp iba v pripade, ak by si mala v novom zamestnani vyssi plat, ako v starom sa to oplati)
pride mi nekorektne chodit na pohovory a zatajovat tehotenstvo, keby sa to dalo, skusila by som to riasit u nejakeho znameho s firmou aj na to zamestnanie na par dni pro - forma.

laura222
autor
9. aug 2018

@majusqa77 to znamena ze tteraz som 4 mesiac na UP, oplati sa mi viac 1. Vybrat pol roka peniaze z UP a potom sa niekde zamestnat na par dni ked dostanem knizku, ale potom co? Matersku dostanem az po porode a co dovtedy? alebo 2. Zobrat teraz rovno nejaku pracu kym to nevidno aj za menej penazi a byt tam max 2 mesiace /sept-okt/ aby mi z nej neratali matersku a potom sa vratit na UP a vybrat zvysne 2 mesiace peniaze /da sa to?/

ukulela
9. aug 2018

@laura222 termin, ked dostanes knizku, nie je smerodatny, niekto ti ju da skor, niekto neskor ... mne ako potvrdenie tehotenstva sluzilo uz prvy zaznam od lekara, aj mi to povedal, ze v pripade potreby ukazat zamestnavatelovi ... knizku mi dal az po 12 tt.

majusqa77
9. aug 2018

@laura222 mozne su obe varianty, aj dobrat podporu potom. A jedina €varianta potom je pn

laura222
autor
9. aug 2018

@ukulela rozumien aj ja by som to chcela riesit tak ze neist do prace niekam na par dni/mesiacov ale matersku dostanem az kedy? Z coho mam dotial zit ked nebudem na UP a nebudem mat odtial peniaze?

majusqa77
9. aug 2018

a na matersku sa nastupuje 6tyzdnov pred tp

laura222
autor
9. aug 2018

@majusqa77 ale PN by som musela ist z prace a nie z UP ci? Praca na par dni, potom naspat na UP a z UP rovno na Pn?

miskak33
9. aug 2018

@laura222 Vsak ked si teraz na UP nepoberas podporu ci poberas?? lebo mas nanu narok na 6 mesiacov ja osm teraz dobrala..zamestnala som sa u znameho na par dni (staci jeden) a momentalne idem na PN (ochranna lehota)..a pn mam do zaciatku MD.