Tehotenské dávky

19. aug 2024

Ahojte dievčatá, dávali ste si žiadosť o tehotenské dávky do sociálnej poisťovne predtým ako ste oznámili zamestnávateľovi tehotenstvo alebo radšej až potom? Neviem, či SP aj kontaktuje zamestnávateľa alebo to on vidí niekde v systéme.
A ešte jedna otázka - tehotenské dávky sa počítajú z aktuálneho príjmu alebo príjmu za predchádzajúci rok? Ďakujem

klarissa25
19. aug 2024

Aké tehotenske davky ? Ta je len jedna, či mi niečo uslo 😆

autor
19. aug 2024

@klarissa25 teda tehotenská dávka, ktorá sa vypláca od druhého trimestra, myslela som dávky akože chodia mesačne :D

gejb
19. aug 2024

A plánuješ mu to kedy oznamit?
Ak sa bojis a poziadas o prispevok až neskôr, poistovna ti všetko doplati spätne 😉

autor
19. aug 2024

@gejb chcem to oznámiť radšej až po prvom sone, tak asi počkám a potom zanesiem na SP, nebola som si istá, či nejako nevadí, ak to nebude do konca mesiaca prinesené alebo neviem 🙂

andaluzia12
19. aug 2024

Počíta sa z príjmu za minulý rok. Predstavuje 15% z denného vymeriavacieho základu, minimálne však denne 8,57€. Ak zarabas mesačne menej ako cca 1720€ v hrubom, budes dostavať tu minimálnu sumu…

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gejb
19. aug 2024

A tu žiadosť ti vydá gynekológ, takže aj tak musíš čakať na papier od neho... a nevadí ze to podas neskôr. Tie € ti pridu dodatocne

andaluzia12
19. aug 2024

Menila si prácu alebo ti v tvojej pôvodnej zvýšili plat?

autor
19. aug 2024

@gejb papier už práveže mám ale sono až o týždeň, tak preto som sa pýtala 🙂

autor
19. aug 2024

@andaluzia12 ďakujem pekne 🙂 myslela som, že to moja mzda nejako ovplyvni keďže tento rok sa mi zvýšil plat, ale teda je to jedno, lebo taký vysoký nemám 🙂

autor
19. aug 2024

Nie,v tejto istej práci, ale teraz až pozerám online kalkulačku kde aj keď som si nahodila vyšší terajší príjem, tak mi ukazuje len nárok na minimálku

petamich
19. aug 2024

Rozhodujuce obdobie je minuly rok (ak teda pracujes u zamestnavatela od 1.1.2023), takze terajsia mzda ti to uz nijako neovplyvni tu vysku tehotenskeho

A teda oznamit mozes kedy chces, poziadat mozes tiez neskor, len od oznamenia tehotenstva si chranena v zmysle ZP takze to aj celkom dava zmysel povedat

lilinka88
19. aug 2024

Pokiaľ nie si u aktuálneho zamestnávateľa na RD, tak SP nemá dôvod ho kontaktovať, takže by to nemal vedieť skôr ako mu to oznamiš