Preplatenie nevyčerpanej dovolenky pred nástupom na materskú

matkakes
1. jún 2017

Ahojte mamičky, prosím Vás o radu.
Začiatkom septembra mám nástup na MD. ešte mi ostalo celkom dovolenky čiže som mala v plane pre odchodom vyčerpať, kde ma napadá prvá otázka. Možem vyčerpať iba počet dní ktoré mi ostavaju do konca roka (10,5) alebo sa dá k tomu prirátať aj alikvotná čiastka kym budem na MD, tym myslim za mesiac januar a februar?
Dalej ma zaujima, ak by som sa rozhodla isť na PN /uvažujem o nastupne na pn od polky jula kedy už začnem posledny trimester), a tym padom by som tuto dovolenku nedočerpala, preplatenie dovolenky nastane až po nastupe do práce z MD alebo už před nastupom na matersku? /totiž uvažujem že do daného zamestnania sa už nevratim ale to ešte neviem isto...

Dakujem za rady.

majusqa77
1. jún 2017

@matkakes
1. je to o dohode so zamestnavatelom. moze a nemusi povolit cerpanie dovo, ktora este nevznikla
2. preplatenie dovolenky je mozne iba pri skonceni prac.pomeru
3. teoreticky je moznost vycerpania medzi MD a RD, ja by som to vsak nerobila a nechala si dovolenku po navrate

maria1678
1. jún 2017

Určite si môžeš vyčerpať len tú dovolenku, na ktorú máš nárok ku dnu nástupu na MD, nemôžeš počítať dni až do konca roka, celkovo 10,5 dňa. Na tieto ti vznikne nárok postupne plynutím mesiacov, kedy už budeš na MD, nemôžeš čerpať niečo, na čo zatiaľ nemáš nárok. Nárok na dovolenku, ktorý ti vznikne až budúci rok tiež nemôžeš čerpať skôr. O preplatenie dovolenky požiadať môžeš, ak s tým tvoj zamestnávateľ súhlasí, ale znovu, len tej, na ktorú máš nárok teraz. Ak sa už do práce nechceš vrátiť tak môžeš spraviť nasledovné:
1/ po skončení MD si vyčerpať zvyšnú dovolenku, dat výpoved a potom ísť na RD
2/ po skončení RD si vyčerpať dovolenku a dať výpoved

majusqa77
1. jún 2017

@maria1678 pls, odkedy je mozne preplatenie dovolenky? lebo ja viem tak, ze to ZP neumoznuje

moniketa
1. jún 2017

Ja som bola tiez PN,ale posledne dva tyzdne pred nastupom na MD som sa dohodla so zamestnavatelom na vycerpani casti dovolenky,lebo ma tam cakali rigorozky. A zvysok dovci chcem vycerpat pri prechode z MD na RD

liz_lemon
1. jún 2017

@moniketa urcite by som necerpala dovolenku medzi MD a RD, lebo nikdy nevies, ci sa ti nezide po skonceni RD, ked dieta nastupi do MS, a bude kazdu chvilu chore

maria1678
1. jún 2017

@majusqa77 no závisí to zamestnávateľa. Neviem presne § ani nič podobné, ale mna zamestnáva MVSR a u nás to možné je. Viem to, lebo mi to ponúkali. Možno to máme v kolektívnej zmluve, neviem.

majusqa77
1. jún 2017

@maria1678 jedineze tak. lebo inak to mozne nieje

evittam
1. jún 2017

@matkakes Urcite by som si dovolenku nechala az po RD-minimalne z dvoch dôvodov;
1. Ak sa vrátis do prace zide sa ti ju cerpat.
2. Ak sa nevratis tak pomocou dovolenky si mozes zaistit max.podporu.

matkakes
autor
1. jún 2017

@evittam dakujem 🙂 tak teda budem zvažovať pn bo cestujem každy den, v kancli 40 stupnov a už teraz chodim opuchnuta jako hovadko :/

monicka144
1. jún 2017

Keď cítiš, že ti to nerobí dobre tak kľudne tú pnku využi, to ti nemôže mať nikto za zlé 🙂 S tou dovolenkou ti dobre napísali, že to sa vypláca až keď úplne odchádzaš z práce, jedine, že by si teda dala výpoveď ale keď nevieš na isto či by si sa tam chcela vrátiť alebo nie tak to radšej nerob. Nechaj si tú prácu v zálohe, možno ti po troch rokoch bude aj chýbať :D

matkakes
autor
1. jún 2017

@monicka144 jasne, dakujem 🙂