Predĺžený rodičovský a škôlka

29. feb 2024

Ahojte,prosím Vás vysvetlite mi,viem,že je tu tich tém už viac ,len by som to potrebovala vedieť na 100% ,malý ma 4 roky,kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu ,nám imunologicka navrhla predĺžený rodičovský príspevok.Ja však mám prácu o ktorú by som nerada prišla.Je teda možné pri prípadnom schválení,že pokým to bude drobcov stav dovoľovať,môže byť v škôlke normálne celý deň a ja 8 hodín v práci?A teda až ochorie primárne s ním musím byť doma ja?Treba to nahlásiť v práci m

chvostik1
29. feb 2024

Ahoj. Pri platenej predĺženej rodičovskej dovolenke môže byť malý v škôlke max. 4 hodiny denne.

michelle567
29. feb 2024

Pri platenej rodičovskej môže byť normálne celý deň. A keď aj bude chorý, nemusíš byť primárne doma ty ..

alenah31
29. feb 2024

@chvostik1 určite nie - pri vyplácaní RD pre nepriaznivý zdr. stav dieťaťa môže byť v škôlke celý deň.

veronikaszabova
29. feb 2024

@chvostik1 urcite nie

alenah31
29. feb 2024

@autorka pokiaľ ti RP priznajú - dieťa môže do škôlky na celý deň, ty môžeš do práce, pokiaľ to nebudeš dávať môžeš zasa požiadať zamestnávateľa o návrat na RD (min. mesiac vopred). Pokiaľ budeš pracovať a poberať RP - ak malý ochorie - môžeš na OČR, bude ti normálne vyplácané ošetrovné + RP.

autor
29. feb 2024

@veronikaszabova
@alenah31 preto som znovu položila túto otázku,presne z môjho okolia tvrdí že môže byť celý deň v škôlke a ja pracovať a iný zase ,že isto nie max.4 hodiny

alenah31
29. feb 2024

môžeš pracovať normálne + dieťa celý deň v škôlke. Okolie nech sa stará samo o seba.

autor
29. feb 2024

A mám nejakú ohlasovaciu povinnosť voči škôlke a zamestnávateľovi?

aliziana
29. feb 2024

Pri platenom RP môže na celý deň, pri neplatenom (že sa len zaregistruješ do ZP) môže max na 4h
Aspoň ja takto viem...

autor
29. feb 2024

@alenah31 ďakujem ,viem ,že je s tým schvaľovaním problém ,ale teda už keď to navrhla imunologička a predtým aj pediater,tak či ísť do toho.Ako som písala mám prácu o ktorú by som nerada prišla ,zamestnávateľ nemá problém s OČR ale pokym malý nie je na Tom zle viem to vykryť aj starými rodičmi

michelle567
29. feb 2024

Nikde nenahlasuješ že poberáš RP. Do práce chodíš normálne, vieš si ísť na očr. A nemusíš byť na očr len ty. Kľudne aj muž, dieťa môže byť aj doma s babkami atď... Je to ako taký príspevok navyše. Čiže keď ma naň nárok a dr výpišu papiere. Tak prečo neskúsiť požiadať

dnld
29. feb 2024

@aliziana presne tak to je …

pe_mi
29. feb 2024

Ahoj,na 100% takto:
som na platenom RD, dcéra je v škôlke na 8 hod.,môžeš teda pracovať normálne na koľko hodín chceš a o rodičovský príspevok neprideš.budeš mať aj výplatu, aj rodičovský prispevok.
pri neplatenom RD môže byť dieťa na 4 hod.
Píšem to tu znova, viem ,že tu zazneli správne odpovede vyššie.
Ale nech je to tu od viacerych potvrdené.

nikpa
29. feb 2024

@chvostik1 určite nie, nepíš tu hlúposti keď tomu nerozumies a nemás ani skúsenosti!!
Autorka, môj malý je v škôlke 8hod. už tretí rok a ja mam celu dobu platený RP kvôli jeho zdrav. stavu. Môžes chodiť normálne aj do prace a keď ochorie, tak s nim kľudne ma OCR môže zostať aj muž.

1mina
29. feb 2024

zo zdravotnych dovodov rodicak moze chodit normalne cely den do skolky, aj ja tak idem riesit, a ak mi ho zoberu do speci skolky na cely den pojdem do prace

derdia
29. feb 2024

MOZES BYT V ROBOTE NA PLNY UVAZOK, , DIETA V SKOLKE CELY DEN. NIKTO TO NEBUDE RIESIT.
MALA SOM TO TAK AJ JA.

katkatonkova
29. feb 2024

@chvostik1 zle píšeš.... normálne na celý deň....

hanaxxx
29. feb 2024

Mozem sa spytat? Nerozumiem tomu, ale predpokladam, ze len nemam dostatocne informacie...Ked moze ist dieta do skolky na 8 hod a matka ide do prace, z akeho dovodu stat plati nadalej rodicovsky prispevok aj po 3tom roku dietata?

chvostik1
29. feb 2024

@nikpa ty čo hneď na každého prskas? Moja sestra je doma s dieťaťom na predĺženom platenom a maly jej môže chodit do škôlky len na 4h denne! Ono to asi závisí od konkrétnej škôlky. Nemusíš hneď vyskakovať do každého, že trepe sprostosti keď to náhodou má inak než ty!

Lebo tiež potom nechápem tomu prečo máš brat peniaze do 6r dieťaťa a ty si dieťa supnes spokojne do škôlky a ty ideš do práce! Ja to chápem tak, že ak má dieťa nepriaznivy zdravotný stav, tak nie je vhodné ho dať do kolektívu na celý deň. Však takto potom moze koľko mamičiek využívať systém? Poberať rodicak do 6r, zarábať a mať dieťa v škôlke.

michelle567
29. feb 2024

@chvostik1 v škôlke sa absolútne nenahlasuje,.či matka poberá ešte rodičovský prispevok

candii
29. feb 2024

@chvostik1 Ja mám tiež také informácie, že pri rodičkaku od 3r kvôli nepriaznivému stavu dieťaťa, môže dieťa chodiť do škôlky len 4h. Potom nechápem význam predĺženého rodicaku, keď dieťa má celodennú starostlivosť v skolke, rodičia sú v práci a ešte využívajú aj OCR .. a ešte majú aj rodicak. Tam bude určite chyba.

candii
29. feb 2024

@michelle567 no nenahlasuje sa ani OCR ale samozrejme je to dohladatelne. Keďže škôlka každý mesiac vykazuje koľko detí a na akú starostlivosť ci dennú alebo pol dennú bolo v daní mesiac v škôlke.

janka_266
29. feb 2024

@chvostik1 viete koľko mamičiek by Vám ten predĺžený rodicak kľudne prenechalo, len aby ich dieťa bolo zdravé?
@hanaxxx lebo ten nepriaznivý stav môže byt rôzny, to neznamená, že dieťa hneď umiera a je odkázané na lôžko. Verte, že by ste nechceli mat dieťa s takým stavom a ešte aj chodiť do práve. Terapie, dochádzanie za doktorom nie je zadarmo.

aliziana
29. feb 2024

@hanaxxx malo by to byť kvôli tomu, že je to akoby kompenzácia zlého zdravotného stavu dieťaťa, lebo teda tie deti potrebujú viac liekov, kúpele apod
Čo nevravím, že je vždy spravodlivé voči deťom, ktorým to neuznajú...

slavomira236
29. feb 2024

Pokial to nema v rozhodnuti zakazane moze na cely den.

nikpa
29. feb 2024

@chvostik1
@candii nechápete význam lebo asi mate zdravé deti. Ja rodičak míňam na terapie pre syna, ktoré by som si inak nemohla určite dovoliť. Ale kľudne by som vám ten rodičak prenechala aj s tými chorobami. Len to je také slovenské, závidieť si aj nos medzi očami...

candii
29. feb 2024

@nikpa prepáč ale asi ťa sklamem, vôbec ti nezávidím. To je tiež typicky slovenské myslieť si, že každý mi závidí 🤷🏼‍♀️
Prajem veľa zdravia 🍀 takto som nad tým nerozmýšľala pravdu povediac.

1mina
29. feb 2024

@nikpa presne rodicak ak mi schvalia teraz pojde na terapie, na ktore teraz miname na ukor zas toho ze som sa vzdala inych vymozenosti - napriklad prestala som chodit cvicit, co bolo take jedine moje odreagovanie z domu od deti, ale bohuzial terapie su drahe a do prace som sa este nedostala. Ak dostanem dieta do speci skolky chcem sa vratit aj do prace. Ale ja to sama vidim ze ludia vidia skor ten prispevok, a nebodaj clovek si dovoli pritom aj zarabat, alebo v mojom pripade teraz ze ako sa maaaaaam ze nejdem do roboty hned ako ma 3 roky. No neviem ci by to menili za dieta s diagnozou.

zuzanka.zuzu
29. feb 2024

waaaaw toto som vôbec netušila, ja že keď má dieťa zdravotné problémy až takého rozsahu tak sa proste lieči doma a nie že ho šupnu na 8h do škôlky a rodičia do roboty 😳🙈 toto by mali zatrhnut, 3 roky takéhoto režimu stačí... ak treba rodičak aj potom kvôli zdr.stavu tak nech sa páči ale doma a nie 8h škôlka 🤦

luliu
29. feb 2024

@zuzanka.zuzu nemáš šajnu o čom píšeš, prečo by sa deti nemali socializovat? Tie peniaze rodičia míňajú na terapie, špeciálnu stravu, lieky. To neznamená, že dieťa musí sedieť len doma