Prechod z materskej na rodičovskú, čerpanie dovolenky

modrykon12
24. nov 2017

Ahojte, v decembri mi končí MD a zostalo mi par dní dovolenky akurát do konca roka, ktoré si chcem vyčerpať. Dalo by sa to aj tak spraviť, že pred začiatkom čerpania dovolenky by som sa prihlasila na jeden den na RD, za ktorú by som dostala peniaze a potom by som cerpala dovolenku u zamestnavatela a potom znovu pokracovala na RD, mate s tým skusenosť? Každý peniaz sa ved zíde. Ďakujem za odpovede.

katarinka289
24. nov 2017

A preco chces byt jeden den na RD?

modrykon12
autor
24. nov 2017

pretože aj jeden deň stačí na to aby som dostala prídavok ako za celý mesiac

katarinka289
24. nov 2017

@modrykon12
Jaaaj tebe ide o to,ze by si dostala RD za cely mesiac.No to neviem,ako to chces vysvetlit na urade?Mne by to bolo trapne

modrykon12
autor
24. nov 2017

prečo trapne? Ide mi o to či sa to vobec tak dá. Tomuto štátu platím poriadne dane, môže mi niečo vrátiť naspäť.

gabi24
24. nov 2017

Vsak si vyber dovolenku len do 30.12 a za 31.12 si vyberies rodicak...nie je to vobec trapne, trapne je to nevyuzit ;)

majusqa77
24. nov 2017

narok na rp mas hned po skonceni materskej, bez ohladu na to, ci nastupis potom do prace alebo nie

majusqa77
24. nov 2017

a par dni dovo si radsej nechaj po skonceni rd

modrykon12
autor
24. nov 2017

@gabi24
@majusqa77

myslite, že aj na pozastavenych rodicovskych pridavkoch si môžem čerpať dovolenku a potom sa znovu vrátiť na rodičovský prídavok? Viem, že to nie je trápne, to má ani nenapadlo ;)

evittam
25. nov 2017

@modrykon12 Poriadne si prečítaj co ti napisala
@majusqa77 .
Ty nastupis hned po MD na RD. Pracovat mozes kolko len chces a popri tom byt na RD. A tiez by som si dovolenku nechala po RD-nikdy nevies čo bude po RD.

evittam
25. nov 2017

@modrykon12 A btw.co konkrétne ti vráti štát pri cerpani dovolenky.🤔

evittam
25. nov 2017

@modrykon12 A rodinne pridavky dostávas id narodenia dietata-teda ak si si o je poziadala. Ty budes dostávat po MD rodičovský príspevok.

evittam
25. nov 2017

*od, o ne...😊

katarinka289
25. nov 2017

To uz radsej tak,ze dovolenku cerpat do 30.12 a od 31.12 byt na RD.Neboj ja som tiez v tom spekulovala...ale to ako si to chcela urobit ty bolo strasne okate a mne by to teda trapne bolo

evittam
25. nov 2017

@katarinka289 Co ti bolo trapne?
Preboha, zeny ved aj citajte co piseme!!!

evittam
25. nov 2017

Napisem priklad-aby ste to konečne pochopili:
MD konci napr.10.12.2017, od 11.12.2017 nastupuje rodič na RD požiada o RP. Ak nechce nastupit na RD a vyčerpať dovolenku, tak poziada o RP na UPSVaR. Do prace posle pisomne oznamenie-aspon mesiac vopred,ze nastupuje spat do prace od 11.12., vycerpe dovolenku a zároveň pisomne oznami,ze od toho a toho dátumu nastupuje na RD. Hotovo. Na UPSVaR nikoho nezaujima ci popri poberani RP pracuje alebo nie. Len na SP sa prihlasuje az po vycerpani dovolenky na dochodkove ako poistenec štátu.

katarinka289
25. nov 2017

@evittam ano uz som si spomenula.Aj ja som to tak mala...z materskej som isla na RD a zaroven som cerpala dovolenku.
@modrykon12 vyplateny ti bude rodicovsky aj dovolenka.To je ako ja teraz,ze uz som nastupila do prace a dcera este nema tri roky.Mam vyplatu aj rodicak...

majusqa77
25. nov 2017

@modrykon12 co je to rodicovsky pridavok a preco ho chces mat pozastaveny? Su pridavky na deti a rodicovsky prispevok

evittam
25. nov 2017

@katarinka289 Nesla si na RD. Pocas cerpania dovolenky si bola zamestnanec co pobera RP.

modrykon12
autor
25. nov 2017

@majusqa77
@katarinka289
@evittam

Dakujem baby. Nevedela som, že možem poberať RP a nebyť na RD ale čerpať dovolenku u zamestnávateľa, to mi nedošlo. Predsa prvé dieťa 😉

lal
5. jan 2018

@majusqa77
@evittam baby, viete mi poradit? Ja mam takuto situaciu:

4.marca mi konci materska dovolenka, od 5.marca nastupujem naspat do prace s tym, ze si budem cerpat este dovolenku a "realne" nastupim az 8.aprila.
To znamena, ze od 5.marca do 7.aprila by som si chcela uplatnit narok na rodicovsky prispevok a od toho 8.aprila prispevok na jasle.

Moja otazka znie - za april dostanem aj rodicovsky prispevok aj prispevok na jasle v plnej vyske? Predpokladam ze ano, nakolko rp sa vyplaca za cely mesiac, aj ked narok na neho by bol len jeden den v mesiaci. Je to spravne?

evittam
5. jan 2018

@lal Podla mna nie. Bud rodičovský príspevok alebo prispevok na starostlivosť.

majusqa77
5. jan 2018

@lal nie. bud RP, alebo prispevok. rozhodni sa co

lal
5. jan 2018

@evittam
@majusqa77 to vazne? Akoze mne to je v podstate jedno, len som nad tym rozmyslala, ze ten rp sa vyplaca aj ked by bol na neho narok len jeden den v mesiaci. A ja si o odnatie rp poziadam az k tomu 7.4.

majusqa77
5. jan 2018

@lal tak si poziadaj k 31.3. a za april si vybav uz prispevok na starostlivost

evittam
5. jan 2018

@lal No veď v poriadku, tak dostanes RP za apríl, nemozes cakat,ze dostanes od tej istej inštitúcie dve socialne dávky....

lal
5. jan 2018

@majusqa77
@evittam len ma tak napadlo ci sa to neda vyuzit. Lebo mne to pride logicke - rovnako ako ked je niekto narodeny dajme tomu 1.1. a rp dostane za cely januar este.

majusqa77
5. jan 2018

@lal no mne to az tak logicke nepride 🙂 kedze prispevok na starostlivost nahradza rodicovsky 🙂

evittam
5. jan 2018

@lal Ako pise
@majusqa77 . Nevidim tiez na tom nic logicke. Ako pises-narodi sa dieta 1.1.-dostane rodic bud RP alebo príspevok na starostlivosť za cely mesiac -podla toho čo poberá.

lal
5. jan 2018

@majusqa77 to je jasne, ale ja davam dieta do jasli az od 8.aprila - a dovtedy co?

majusqa77
5. jan 2018

@lal ale ved dostanes celych 280eur za april ak si poziadas o prispevok na starostlivost. tak ake co dovtedy?

lal
5. jan 2018

@majusqa77 ja tomu celemu rozumiem, ale prispevok na jasle dostanem od 8. do 30.4. Rodicovsky prispevok dostanem do 31.3. Otazka znie co ten tyzden medzitym? Lebo za ten tyzden vlastne nedostanem ani rodicovsky, ani prispevok na jasle? To sa mi zda hlupost. Chapem ze rodicak sa nevyplaca za dni ako materska, to by riesilo moju otazku.