Pracujúci otec poberač materskej a mama doma

nunka281
27. júl 2017

Ahojte žienky 😊 Mam dilemu. S priateľom plánujeme bábätko ale nejprv si chceme dať veci na poriadok ako je materská dovolenka. Samozrejmosťou je že s bábätkom budem doma ja (mamička) ale sa chcem opýtať či môže priateľ ako zamestnanec na zmluvu poberať materskú a popri Tom pracovať keď budem s dietatom doma ja ? Uvažujeme o Tom kôli tomu že ja pracujem len na minimálnu zmluvu s ktorej by mi materská asi nevyšla.

ajka0207
27. júl 2017

Nie som sice odbornik, ale podla mna ako zamestnanec nemoze, jedine ak by bol živnostník.

takitka
27. júl 2017

@nunka281 skus napísať evittam, ona to ovláda.

5peta1
27. júl 2017

Vy mozete byt na materskej obaja. Jeden po druhom. A ano, mozete pri tom pracovat, ale na inu pracovnu zmluvu. Moze to byt u toho isteho zamestnavatela, ale na novu pracovnu zmluvu. Ale ty pri tom nemozes byt doma, resp. mozes byt evidovana na urade prace a ak mas narok, mozes cerpat aj podporu (ale teda to musis dat vypoved v praci). Ja som tak bola, ale mne pocas rodicovskej skoncila pracovna zmluva, tak isiel muz na matersku, ja som bola na urade a poberala podporu

srnka1122
27. júl 2017

Moja znama je pn a muz je na rodicovskej plus chodi do prace kedze ona je doma s dietatkom

mija22
27. júl 2017

pocas poberania materskeho zarobkovu činnosť vykonavat nemoze .. pocas rodicovskej ano

ukulela
27. júl 2017

@mija22 moze pracovat aj popri materskej, len to ma specialne podmienky, ako pise @5peta1.
@nunka281 ak je muz na materskej, ty by si sa mala vratit do prace, alebo dat vypoved a na urad ... znamy to urobil tak, ze siel na matersku, ked mal syn 2 roky. manzelka sa uz vratila do roboty. ked vycerpal otec matersku, este do 3 rokov dostavaju rodicak, aj ked obaja pracuju.

oli18
27. júl 2017

@nunka281 a ty by si mala čo dostavať, keď budeš s bábätkom doma a muž bude dostavať materskú? A v robote ti čo budú vykazovať, keď budeš doma? V tvojom príspevku mi chýba logika 🙂

siska20
27. júl 2017

Nakoľko tento prípad poznám, tak viem, že otec môže poberať materskú a chodiť do práce, ale na novú pracovnú zmluvu...

nunka281
autor
27. júl 2017

Som z toho jeleň už 🤔 mnohe ste ma nepochopili. Ja chcem byť doma s dieťaťom po celý čas od narodenia až pokiaľ nepôjde do škôlky ale aby sa materská vypočítala z priatelovej mzdy stým že bude naďalej pracovať normálne ako doteraz a to chcem vedieť či je to možné či také niečo existuje

misinka0611
27. júl 2017

@nunka281 Ved gynekológ ku koncu tehotenstva vystavuje papier ŽIADOSŤ O MATERSKÉ kt. sa dáva do socIalnej poisťovne a na základe toho papiera vypočítajú výšku materského. Neviem si predtavit ze tam bude figurovať jeho meno a ze kedy ma tvoj partner/ manžel predpokladaný termín pôrodu.

😂😂😂

marcelatje
27. júl 2017

@nunka281 najskor budes na materskej ty, nech uz ti z tvojej mzdy vyjde akakolvek. Potom pojde na matersku tvoj priatel. Kedykolvek do 3rokov veku dietata (ak ju chce vyuzit v plnom rozsahu tak niekedy okolo 2,5roka dietata) Bude mu vypocitana z jeho mzdy. Pracovat sice moze, ale na inu zmluvu to znamena ze bud si to tak dohodne s terajsim zamestnavatelom, alebo bude pracovat pre ineho zamestnavatela. V case kedy bude poberat matersku on, treba pozastavit poberanie rodicovskeho prispevku.

marcelatje
27. júl 2017

Takto to funguje teraz, no kedze este nie si ani tehotna, kym sa vam narodi dieta, moze sa to zmenit.

lucuska28
27. júl 2017

@nunka281 Ano da sa to my sme to tak mali. Otec dietata na materskej a do prace chodil normalne dalej ale musel mat novu zmluvu, pretoze podla starej zmluvy sa mu ratala materska a na tu pracovat nemohol. Museli sme ale poziadat o zrusenie rodicovskeho prispevku a ja som bola na toho pol roka evidovana na urade prace aby som si nemusela platit sama odvody do zdravotnej poistovne. Po pol roku ked skoncila jemu materska som sa prihlasila spat na rodicovsky prispevok. Ak nieco potrebujes vediet pytaj sa, poradim ak budem vediet.

majusqa77
27. júl 2017

jedina
@marcelatje ti dala spravne info. Moze ist na md, moze popri tom pracovat a za teba moze zdravotku platit stat

nunka281
autor
27. júl 2017

@lucuska28 potešujúca správa 😊 ale chcem sa ešte opýtať prečo iba na pol roka bol na materskej on ?

suzie.h
27. júl 2017

@nunka281 lebo ty mas narok na materske 34 tyzdnov, muz 28.... ale tak, ako si to ty predstavujes, to nefunguje, citaj: http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=89

ukulela
27. júl 2017

baby,ak by cerpala matersku, potom chlap matersku - ona zatial na urade prace - a potom by docerpala do 3r rodicak, ako je to s povodnym zamestnanim? museli by jej drzat miesto a prijat ju, ked medzi tym bola na UP?
@lucuska28 @marcelatje
... opat vkladam obrazok, lebo nejde odoslat text:(

majusqa77
28. júl 2017

@ukulela a preco by mala byt medzitum na up?

3009
28. júl 2017

@ukulela samozrejme, že zamestnávateľ by jej miesto nemal prečo držať, keď ona pôjde na UP, tak predsa musí dať u svojho zamestnávateľa výpoveď a tým to pre zamestnávateľa skončilo. Po úrade prace pôjde na rodičovskú a po skončení rodičovskej si hľadá nové zamestnanie. Ibaže by ju starý zamestnávateľ bol znova ochotný prijať na novú zmluvu do zamestnania ako hoc ktorého iného nového zamestnanca.

jankap55
28. júl 2017

@lucuska28 dobry den. Chcela by som sa opytat, ci to je nejaka specialna pracovna zmluva, aby mohol manzel poberat matersku a zaroven pracovat. Moj manzel teraz bude menit robotu, a tiez sme o niecom takomto uvazovali. Dakujem za odpoved

veronka1234
28. júl 2017

@nunka281 nie nie je to mozne, aby pracoval ako doteraz a poberal matersku. V praci ho musia mat evidovaneho ako zamestnanca na materskej

veronka1234
28. júl 2017
majusqa77
28. júl 2017

@veronka1234 posledny bod - moze mat prijem plynuci z ineho pravneho vztahu. takze uzavrie novu zmluvu/dohodu, trebars aj u toho isteho zamestnavatela :D
@jankap55 nieje to ziadna specialna zmluva. len musi byt ina napln prace a pracovna pozicia, ako je na povodnej zmluve

jankap55
28. júl 2017

@majusqa77 dakujem. A mohlo by to byt aj tak, keby menil zamestnavatela? Alebo musi aj tam mat podla vyssie pisaneho dohodu, alebo moze mat TPP? Mam v tom trochu chaos

majusqa77
28. júl 2017

@jankap55 teoreticky mohol. ale ja by som v takom priade riesila nastup na md najneskor v posledny den trvania PP a nasledne az po odovzdani uzatvorila novy PP

evittam
28. júl 2017

Jedine co spravne pisu su
@majusqa77
@marcelatje
Ostatne-prepacte -splietate "dve na tri".
Najskôr ide na MD matka ak ma narok na MD. Ak nema môže ist otec najskôr vsak po 6 tyzdnoch od narodenia dietata. Moze nadalej pracovať ale na inu zmluvu s inym prac.zaradenim. Matka v tom pripade moze byt doma, voci zamestnavatelovi ak PP trva je na RD-toho nezaujima ci je na MD otec dieťaťa. Len sa zrusi poberanie RP a matka sa prihlasi na ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov. Pozor dochodkove plati stat len za jednoho z rodicov.
@mija22 Velmi zle pises.😉

lucuska28
28. júl 2017

Tak ako uz pisali predomnou, musi to byt iba nova zmluva, cize napr. dohoda alebo aj tpp na dobu urcitu alebo tpp na inu prac. poziciu a podobne, to zalezi ako sa dohodne so zamestnavatelom. Takto to umoznuje zakon.

ukulela
28. júl 2017

@evittam a ak by ostala doma, musela by si za ten cas, kym by chlap cerpal MD aj nieco sama platit?

majusqa77
28. júl 2017

@ukulela nemusela

evittam
28. júl 2017

@ukulela Nie.