Podmienky na poberanie invalidného dôchodku

mima343
13. máj 2021

Ahojte, prosím vás, ak by som žiadala o invalidný dôchodok, musím mať 10 rokov odrobenych? Nejak my to nesedí, keď z môjho okolia poberajú invalidný dosť mladý ľudia... Ďakujem, veľmi pekne 😉

mima343
autor
13. máj 2021

@lucka_ke ďakujem, som z toho voľáko mimo🙈

lucka_ke
13. máj 2021

záleží na tom koľko máš rokov v čase kedy žiadaš o ID, podľa toho potrebuješ určitý počet odpracovaných rokov, avšak človek sa môže stať invalidným aj v čase keď je ešte dieťaťom a vtedy sa na roky neprihliada, všetko je tam krásne rozpísané

sweetyna
13. máj 2021

@mima343 mladi ludia mozu poberat dochodok z mladosti, to je nieco ine ako ty ked si ziadas na nasledky nejakeho ochorenia.

mima343
autor
13. máj 2021

@lucka_ke no mam 28 rokov, dve deti, a odpracovaných mam asi 3 roky, keďže som v 20tich rokoch mala dieťa.. Ďakujem

aduskalac
13. máj 2021

Zalezi kolko mas rokov pri ziadosti o dochodok a podla toho je tabulka kolko musis mat odrobenych,ja mam od 19rokov CID cize z mladosti

lucka_ke
13. máj 2021

no ak máš do 28 tak :"najmenej dva roky, ak ide o poistenca vo veku nad 24 rokov do 28 rokov veku,"
nad 28 : "najmenej päť rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov do 34 rokov veku"

aduskalac
13. máj 2021

@mima343 ak uz si mala 28 tak musis mat odrobenych 5rokov

mima343
autor
13. máj 2021

@sweetyna áno, to viem... Len niekedy, niekomu nič nieje a poberajú a naozaj ľudia ktorý sú chorý tam im neschvália... Ale tak teraz je taka doba.. Nič nieje spravodlivé

mima343
autor
13. máj 2021

@aduskalac
@lucka_ke
@sweetyna ďakujem žienky, troska ste ma potešili, ešte len budem mat 28 rokov... Tak možno, by mi to aj schválili, musím ísť po vyšetreniach aby som to stihla, kým mam 27😉pekný deň

aduskalac
13. máj 2021

@mima343 tak len 2roky to by malo vyjst,treba cim skor podat ziadost

mima343
autor
13. máj 2021

@aduskalac no dúfam, že áno keďže mam problém s prsníkom aj chrbtica aj kŕčové žily.. Ale tak za žiadosť nedám nič

casavina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aduskalac
13. máj 2021

@casavina za pokus nic nedas,odpracovane roky mas ,len ci su diagnozy na dochodok

casavina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aduskalac
13. máj 2021

@casavina vies to asi teraz posielaju viacerim aj mne to prislo do mailu a to nemam ziadne chronicke choroby,chcu nahnat ludi na ockovanie

motylik21
13. máj 2021

@mima343 nie je rozhodujúce, či máte v čase podania žiadosti 27 alebo 28 rokov, ale koľko rokov máte v deň, od ktorého Vám posudkový lekár uzná invaliditu (spravidla to býva deň, kedy ste podali žiadosť, ale ak doložíte staršie lekárske správy, v ktorých je jasne preukázateľné, že ste už v tom období boli invalidná, tak Vám môže dátum vzniku nároku na invalidný dôchodok posudkový lekár určiť aj skorší dátum - od toho Vám potom spätne aj ID vyplatia)

casavina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mima343
autor
13. máj 2021

@motylik21 aha, ďakujem..

lucka_ke
13. máj 2021

@mima343 treba dať lekárske správy a uvidíš či ti uznajú ID, ale musia to byť ozaj vážne dg

nelca84
13. máj 2021

@casavina to, ze si dostala prednostný termin na ockovanie nic neznamená, ten som doslala aj ja skrz diagnozu a invalid teda urcite nie som

motylik21
13. máj 2021

@casavina takto ste evidovaná v zdravotnej poisťovni..... na základe rôznych diagnóz.... mail posielala zdr. poisťovňa napr. ženám, ktoré mali v minulých tehotenstvách tehotenskú cukrovku, či ľuďom s astmou a pod..... také diagnózy Sociálna poisťovňa neuzná k ID..... ak ste chronický pacient so závažnou diagnózou, ktorú má Soc. poisť. vo svojich tabuľkách, na základe ktorých prideľuje nárok na invalidný dôchodok, tak v tom prípade sa oplatí skúsiť si žiadosť podať

casavina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
motylik21
13. máj 2021

@mima343 nie je za čo, ale určite je lepšie skúsiť to podať čo najskôr, vyhnete sa dohadovaniu so Soc. poisťovňou, ak by lekár nebol ústretový

nelca84
13. máj 2021

@casavina najlepsie opytat sa svojho lekara ci mas sancu ziskat ID, musis mat stav, ktory ovplyvnuje tvoju schopnost pracovat, nie len diagnozu

casavina
13. máj 2021

@nelca84 ok vďaka

zalka
13. máj 2021

@mima343 aj za deti ak si bola prihlásená na dôchodkové poistenie tak aj starostlivosť o deti sa ti ráta do odpracovaných rokov.

xeniii
13. máj 2021

Pozri si v tej tabuľke, čo ti tu dali aspoň pre predstavu, ale neviem či nie je najlepšie si to žiadať cestou obvodného aby sa ti aj ten k tomu vyjadril. Lebo napríklad, čo viem, tak kamoške ten navrhol, či si to nechce skúsiť, že diagnózy na to má.

oli18
13. máj 2021

@mima343 na chrbticu som bola operovana a nedali mi ID pred, ani po nej. Chrbtica je civilizacna choroba, trpi nom 3/4 populacie, to by vsetci museli byt v invalidnom. Krcove zily tiez pochybujem, prsnik neviem. Teraz su prisne kriteria na poskytovanie ID.