Poberanie dvoch dávok

15. okt 2024

Môže sa poberať súčasne predlzeny rodicovsky prispevok z dôvodu dlhodobého nepriaznivého stavu dieťaťa a príspevok na súkromnú škôlku/jasle, ktorý je vo výške 280eur? Vďaka

bublinka1426
15. okt 2024

dufam ze nie. sukromnu skolku snad platia rodicia, ak ti nevyhovuje statna

autor
15. okt 2024

@bublinka1426 jasle. Sú to jasle. Z dôvodu, že syna nevzali do škôlky. Do 5 rôznych škôlok konkrétne. Tak musí chodiť do jaslí.

bublinka1426
15. okt 2024

pri skolke viem ze bol prispevok o jasliach som nepocula.

luliu
15. okt 2024

Určite nie, nechcela by si veľa? Ak máš RP na príspevok nemáš narok

9lf9
15. okt 2024

Neda sa.

autor
15. okt 2024

@luliu chcem len to, načo mam nárok. Ak nemám, tak v poriadku 🙂

zojanka
15. okt 2024

Nie nedá sa poberať obidve dávky súčasne.

selest
15. okt 2024

Nie

mamina7070
15. okt 2024

nie neda

lonely66
15. okt 2024

nerozumiem tomu. ak chceš poberať dávku pre dlhodobo nepriaznivý stav, tak nech dieťa sedí doma a venuj sa mu. absolvuj vyšetrenia, kontroly, rehabilitácie, atď.... ak chceš, aby chodilo do zariadenia, tak ho tam daj a choď pracovať. akosi sa vylučuje jedno s druhým. a nie, nemáš nárok. rozhodni sa, čo vôbec chceš, lebo zjavne tvoje dieťa choré nie je...

selest
15. okt 2024

@lonely66 zas toto sa nevylucuje. Aj deti s dg potrebuju chodit do skolky.. ale myslim ze autorka ma 2 deti kedze hovori o jasliach a predlzeny rp je po 3 rokoch..

luliu
15. okt 2024

@lonely66 absolútne sa to nevylučuje. Dieťa môže kľudne chodiť do škôlky a matka povedať RP do 6 rokov

lonely66
15. okt 2024

@selest
@luliu možno sa to nevylučuje. mne to pripadá vyslovene ako špekulácia.... a myslite si, čo chcete. mne je už zle z tých vyciciavačov systému.... áno, viem, sú aj horší... ale i tak.

luliu
15. okt 2024

@lonely66 prečo by malo byť dieťa s dg izolované doma? Napr. Downov syndróm a pod.

selest
15. okt 2024

@lonely66 neviem co je na tom spekulacia. Starat sa k chore dieta je praca 7 dni v tyzdni takze tych par hodin v skolke nikomu nezavidim. Rehabilitacie, terapie pomocky stoja niekedy cely plat takze nezavidim ani rp. A ver mi nedostanes vsetko na co mas narok ani z poistovne ani up..U nas skolka znamenala ze sa mu venuju odbornici logopedicka, spec pedagog, psycholog tyzdenne atd to by sme si nemohli dovolit zaplatit. Polka rodicaku isla len na benzin na vozenie do skolky x kilometrov. A ver mi ze u nas ludia s chorymi detmi veru spekulovat musia ak chcu z deti "vydolovat" maximum, lebo ten predlzeny rp je velakrat jedina pomoc tohto statu..

milanemila
15. okt 2024

@luliu preco nemoze zena pracovat, ked je dieta cely den v skolke? 🤷🏼‍♀️ napr aj dieta s downovym syndromom. Ja by som kludne ten predlzeny rodicak z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu aj zdvojnasobila, ale nech ho dostavaju rodicia deti, kde jeden z nich naozaj nemoze pracpvat, lebo beha s dietatom po doktoroch, rehabilitaciach alebo operacie, zvysene naklady na lieky atd. Nie ze dieta je cely den v skolke a rodic pobera predlzeny rodicak. Socializovat (integrovat) by sa urcite deticky mali, ale ked vie byt dieta cely den v institucii, tak ten jeho zdravotny stav zrejme taky hrozny nebude.

lonely66
15. okt 2024

@selest tak ťažko 7 dní v týždni, keď 5 z nich je v škôlke, nie? nezávidím, ale ak je dieťa postihnuté, tak buď nech sa oň rodič stará alebo ho dá do príslušného zariadenia a môže ísť pracovať... aj rodičia "zdravých" detí sú mnohí takí, čo majú dieťa 2 týždne v mesiaci doma - choré, lebo imunita. kvôli tomu prichádzajú o príjem alebo dokonca o prácu. a nemajú nárok na nič, lebo však - len soplíky... mne toto príde naozaj už úplne mimo, nič v zlom.
obdivujem všetkých, ktorí sa starajú o takto choré dieťa, ako píšete vy
@luliu či
@selest
a nech sa páči, nech poberajú aj 1000 eur, mne to nevadí... ale nech sa o dieťa primerane starajú.
a nie že dieťa šupnú do škôlky, vyložia nohy a poberajú dávky. toto sa mi nepáči.

lonely66
15. okt 2024

@milanemila presne tak. rovnako zmýšľam aj ja. ale týmto je slovensko typické.... nezmysleným rozdávaním. a rodiny, ktoré majú ozaj dieťa nemobilné a minimálne jeden sa stará 24 hodín denne, nedostávajú ani hovno.... smutné

selest
15. okt 2024

@lonely66 bolo by to skvele ale nie je to take jednoduche ako to vypada zvonku. Bud rada ze tomu nemusis rozumiet

maminkadeticiek
15. okt 2024

Tak bud jedno alebo druhe,nie?Ale skvele,a ze je na Slovensku zle.Treba ist pracovat,ci sa to paci alebo nie.

lonely66
15. okt 2024

@milanemila ešte podotknem, že mám takto postihnutého bratranca, ale má vážne jeden z tých najhorších stupňov downovho syndrómu... taký, že dodnes nosí plienky (má cca 40 rokov). a normálne sa aj pokadí. ale aj jeho matka aj otec normálne pracovali bez toho, aby poberali dávky. chlapec chodil (teraz netuším, či chodí) do zariadenia pre podobne postihnuté detičky.
@selest

nikaeli
15. okt 2024

@lonely66 ako učiteľka v špec.MŠ by som vedela rozprávať o tom, ako nepracujúce maminky na predĺženom rodičáku stepujú s deťmi už 10 minút pred siedmou pri bráničke a odchádzajú domov posledné o štvrtej a ešte sú urazené, keď ich upozorníme na hnisavé oči, či zelené sople..

Postihnuté dieťa nikto nikomu nezávidí. Súhlasím však s názorom, že ak je dieťa v MŠ na celodennom pobyte, nemal by mať rodič vyplácaný plný príspevok, pretože sa v tom čase o dieťa reálne nestará. Niekedy to bolo obmedzené a príspevky mali rodičia iba vtedy, ak šlo dieťa domov po 4 hodinách.

luliu
15. okt 2024

@milanemila dieťa je celý deň v škôlke a rodič môže normálne pracovať, určite nesedí doma. Tie peniaze dostáva pre zvýšené náklady na starostlivosť o také dieťa.

lienka.7
15. okt 2024

@autorka narok mas na jednu alebo druhu dávku.

bublinka1426
15. okt 2024

@luliu nesedi? mozno niektori ano

moje susedy sedia a chodia na kavicky ...
ono vies, treba zajst na spravne miesta a zaplatit si posudok, ale navody sem pisat, nejdem
takze zial mnohe to vyuzivaju umelo.

luliu
15. okt 2024

@bublinka1426 netreba hádzať všetkých do jedneho vreca - pracovať môžu
A ja píšem o naozaj reálnych diagnózach, nie o vychcanosti

bublinka1426
15. okt 2024

@luliu mozu ale nepracuju. na co aj. :/ ( samozrejme ze nepisem o kazdej matke na predlzenom rodicaku)

lienka.7
15. okt 2024

@luliu zvýšené náklady na starostlivosť ma matka, ktorá má naozaj vážne chore dieťa, postihnuté a pod. Ze je s ním 24/7/365. Potrebuje rehabilitacie a nákladné lieky. Taka do prace ist nemoze do konca života. Nie ze som doma s deckom, ktoré ma "neustále soplik". To je ten rozdiel, na ktoré tu niektoré narážajú. O účelových predlžených rodicakoch, co decku naozaj nič nie je, ale nejako si to predsa len vybaví, tu snáď nemusíme ani rozprávať. To by potom predĺžený RP mohlo poberat tak asi 80% matiek.

bublinka1426
15. okt 2024

@lienka.7 ako idu sprisnovat Pnky, verim ze aj na schvalovanie PR si konecne riadne posvietia.

lienka.7
15. okt 2024

@bublinka1426 ja poznám prípady z môjho okolia, ze "damy" si takto pravidelne robia z prace dovolenky, lebo vsak dieťa je chore 👌👎 o príjem sa predsa báť nemusia, vsak majú predlzeny rodicak na to predsa 👌🤦‍♀️