Pandemicky rodičovský príspevok - spôsob fungovania

nika12323
8. dec 2021

Ahoj mamičky chcela by som sa opýtať dcerka vo februari dovŕši 3 roky.
Chcela by som si požiadať o rodičovský príspevok kvôli pandemii, neviete či to stále funguje ? A treba o to niekde požiadať alebo to automatiky predĺžia ?
Ďakujem pekne.

martinkatinka
8. dec 2021

@nika12323 od januara je to zrusene

nika12323
autor
8. dec 2021

@martinkatinka to naozaj ? Och joj

kate211
8. dec 2021

Tu sa niekto bude pytat este v januari 2025, ci funguje pandemicky. Ja myslim, ze tato statna davka zanecha hlboku stopu v mnohych.

karelova
8. dec 2021

Mne sa uz nozik vo vrecku otvára ked počujem/citam 'Pandemicky rodicovsky príspevok'.....

renata1405
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasa1310
8. dec 2021

@nika12323 do februára času dosť na hladanie práce

ckatka
8. dec 2021

@renata1405 mňa by zaujímalo ako môžeš nazvať "mamičku lenivu" niekoho, kto má na dedine 3r dieťa, a z dôvodu pandémie zatvorenu škôlku. A je napríklad z gastra a nikto ju nezamestna....
(Môj prípad to nie je, ja mam ešte malinke dieťa, ale predstavila som si samu seba v situácii ze sa v 3r nemám kam vrátiť alebo kam dieťa dat...a veru nebolo by mi všetko jedno...) Naša škôlka napríklad je od začiatku korony otvorená zhruba 50% dní. A aj to majú režim skrátený tak, že z roboty to nestiham ani ja ani muž. A babky ani iných príbuzných nemáme. A žiadna opatrovatelka mi nechce prísť lebo do doktorskej rodiny sa boja. Takže...aké napríklad ja mam možnosti? Mam šťastie ze som na začiatku korony otehotnela a môžem sa postarať aj o staršieho. Keby som zamestnaná...už mám dávno výpoveď.

nika12323
autor
8. dec 2021

@ckatka presne mám tu istú sitaciu, ale naschval neodpovedám týmto závistlivým mamičkám😉
Ďakujem ale za podporu . 🙂

sasa1310
8. dec 2021

@ckatka tento problém, ktorý si spomenula tu bol vždy. Aj pred koronou ti tiež počas školského roka žiadna škôlka dieťa nezobrala. Resp. máloktoré. Tiež žena musí ostať zrazu z ničoho nič doma a čakať s nádejou na september, že dieťa pôjde normálne do škôlky. Všetky takéto matky boli bez akéhokoľvek príjmu po 3 narodeninách ich dieťaťa. Takže aj autorka, keby bola v tejto situácii pred 3 rokmi, má to úplne rovnako. Tiež by sa nemohla zamestnať v gastre vo februári lebo však dieťa by mala doma až do septembra.
A to, že máte v škôlke skrátený režim. To sa skús opýtať rodičov tých starších detí ako to robia, že stíhajú aj pracovať aj voziť deti v skrátenom režime. A tiež nemajú mnohí blízko ani babky ani príbuzných

darkswan
8. dec 2021

@nika12323 tie zavistlive mamky ti na neho zarabaju 😀

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kate211
8. dec 2021

@viestta Lenze tento stary dobry osvedceny sposob, ktory popisujes pocas poslednych dvoch rokov krasne zanikol. Bola tu moznost predlzeneho poberania, spokojne to fungovalo, to tazko vysvetlis, ze to nedavalo zmysel a preco sa to rusi. Najmodernejsie riesenie, ked dieta je casto chore alebo ho nevzali do skolky je 'hodit sa' na pandemicky. K starym zvykom sa tazko prechadza. A pokusit sa vysvetlit, ze sa to plati z dani vsetkych pracujucich? Tie matky o tom asi ani vobec netusia, kazdopadne neprajna a zavistliva budes ty, lebo ty nechapes, ze ich deti su chore.

renata1405
8. dec 2021

@ckatka Kto chce hlada sposoby kto nie hlada dovody. Iba tolko.

nika12323
autor
8. dec 2021

Ako je mi zle z tejto “ skupiny “. Človek sa niečo normálne opýta a vy viete len rýpať rýpať a rýpať. Ak mi neviete slušne odpovedať radšej to prosim nekomentujte a starajte sa o svoje veci, ďakujem .

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikpa
8. dec 2021

@renata1405 ale no, nezávid toľko 😄

ckatka
9. dec 2021

@viestta neviem ako to riesili vtedy. Zrejme dali deti babkam, do súkromnej škôlky alebo proste vydržali len s manzelovou výplatou a míňali pripadne úspory. Ja som šla do prace keď mal malý dva roky. A pred materskou som.mala.odrobenych cca 10 rokov. Takže ja nemám problém s tým, sedieť chvíľu doma a brat nejakú sociálnu dávku, pretože s naším.prijmom sme do systému.odviedli habadej...
Co ale vidím v svojom okolí je veľký rozdiel vtedy a teraz.
Pred koronou mnohé škôlky nemali problém zobrať dieťa aj pred 3 rokmi (aj môj šiel v dvoch aj kúsok). A navyše otcovia mali obvykle robotu. Vedeli to preklenúť. Súkromné škôlky ficali na 120%. Teraz majú malé kapacity lebo keď sa zatvárajú štátne každu chvíľu, mnohí presúvajú deti do súkromných (z nejakého dôvodu boli u nás súkromné škôlky otvorene aj keď štátne boli zavreté).
Teraz aj mnohí otcovia prišli o robotu alebo majú poznizovane mzdy. Sedia na homeoffice za 70% plat a podobne.
Ďalší rozdiel aspoň u nás je, že ja napríklad neviem zohnať stráženie k deťom. Proste aj keby som chcela -nemám. Pretože automaticky všetci sa boja ochorenia alebo chcú ísť hneď do karantény keďže môj muž je denne v kontakte s pozitívnymi ( a logicky aj s nami).
Z každého mesiaca mam min dva týždne staršieho doma - bud bol v škôlke niekto pozitívny a je zavretá. Alebo je dieťa so soplom a nevezme mi ho. Kto.ma.vezme nazad do prace keď budem 50% času na OCR?
Alebo inak? Kam mam dat dve (našťastie zdravé) deti, kým budem v práci? Kým bude trvať tento šialený stav a škôlka nebude fungovať v normálnom režime?
Ja to zatiaľ neriešim,keďže mám bábätko...ale ak sa situácia za rok-dva nezlepší, tak úprimne zatiaľ neviem, ako to budem riesit. Asi tiež budem "sedieť doma", lebo holt o dve deti (z toho jedného.prvaka) sa mi niekto.postarat musí...

ckatka
9. dec 2021

@renata1405 samozrejme 😉to je vždy tak. Ale to zrejme nebol cieľ tejto diskusie.
Sú ľudia a skupiny ľudí; ktorí majú rôzne prekážky, ktoré iní nepochopia kým nezaziju.
A vieš, aj to blbé tesco, na ktoré sa tu mnohé tak odkazujú, ma len obmedzený počet zamestnancov. A tiež prepúšťali. A dnes si fakt.kazdy dvakrát rozmyslí, či zamestná matku. Keď ti stále vypadáva na OCR...
A chodiť upratovať? Ja napríklad upratovačku mam. Výbornú. Vraví že prišla o viac než polovicu prijmu, pretože ľudia šetria (prirodzene) a dvakrát si rozmyslia, ci ju zavolajú...
A môžme pokračovať....nechtarky, kaderníčky, kozmetičky....všetky takéto "neesencialne" služby zaznamenávajú obrovský pokles záujmu...
Ženy (najmä matky teda) skutočne majú oveľa menej možností príjmu ako mali pred koronou.

A nie každý po maturite rozmýšľal spôsobom "idem študovať /robiť niečo, čo moju.rodinu uživi aj keď bude akákoľvek kríza" ako napr. môj muž...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renata1405
9. dec 2021

@ckatka vies ja som tiez pred x rokmi bola na materskej tiez mi skoncila musela som zobrat akukolvek pracu nakolko som ostala sama s dietatom a ver alebo never nikdy som si nemohla dovolit ostat doma na ocr a dokonca ani pn. Takze preto ja tieto srandy ako pandemicka ocr a pod. neuznavam mne nikdy stat a ani nikto nepomohol vsetko som si musela vydret sama dnes sa mam sice ako prasa v zite mam vsetko co chcem ale len svojou zasluhou a vies najviac ma sere to ze aj ja prispievam na tieto srandy. Tot vse k tejto teme.

nataly_111
9. dec 2021

tieto reci za zrusenie pandemickeho rodicaku maju len nechutne zavistlive matky ktore maju deti starsie ako 6 rokov.. keby mali mladsie deti som zvedava ako by reagovali… situacia je totalne ina ako kedysi… kazdu chvilu su zatvorene firmy, prevadzky, tazsie sa hlada praca… od leta sa snazim najst pracu… niektore pozicie na ktore som reagovala zrusili kvoli pandemii, naposledy som mala pohovor pred 2 tyzdnami kde som sice postupila do 2.kola ale vybrali ineho kandidata… mam 2 male deti a som na ne sama…. takze matky premudrele zavistlive nemyslite si ze pandemicky rodicak chcu len lenive matky ktore sa nesnazia najst si pracu… ked vam koncil rodicak bola uplne ina situacia ako teraz… divim sa kolko zavisti a zlosti je vo vas… a ako si dokazujete ake ste hrdinky - ved za vasich cias ako ste to zvladli…. ano, zasekli ste sa v casoch davnych minulych…. zial tato doba chora je uplne ina ako kedysi ….

elizita
9. dec 2021

Ale baby,necertite sa. Kazdy vychadza hlavne zo svojho okolia. V mojom co su baby na pandemickom RP su fakt take,ze ved naco si mam hladat pracu,ked mi kazdy mesiac pipne a staci nam to. 2 deti v skolke a ked ju zavru,tak aspon sa v klude moze postarat o deti a manzel zivitel v klude chodit do prace. Myslim,ze kto to ozaj potrebuje,pracu si hlada. Na brigady sa im ani neoplati.kazdy system ma vzdy diery a vzdy tu bude ista krivda a nespravodlivost.... koho sa este tykaju prispevky pre SZCO.. to by ste sa este za hlavu chytali kto a preco ako pobera...

ave17
9. dec 2021

@nataly_111 tak v tomto nemáš pravdu... Mne dosiahlo dieťa 3roky v roku 2020,kľudne som mohla poberať maximálnu podporu, pretože na tu som mala nárok, pripadne pandemicky a teraz rodičak..., ako to niektoré mamičky využili, takže pomaly s 5 ročným dieťaťom som mohla byť doma.. Ale nie, hľadala som si robotu, podporu som poberala mesiac a nastúpila som do prace s oveľa menším príjmom, ako by si mala podporu.. Na ktorej výšku už ani nedosiahnem, a dala som to, a nie, nemám opatrovateľky, ani babky na dôchodku, decko chodilo do škôlky lebo som bola v prvej vlne, nemohla som robit HO, platala som to všelijako, zatiaľ čo mamičky naokolo sa usmievali, ze na čo by išli do roboty, ved majú pandemicky...

ave17
9. dec 2021

@elizita presne tak, 100% pravda

ukulela
9. dec 2021

@nika12323 sorry, nik nie je zavistlivy. Skolky funguju, ak ich zavru, tak len kvoli karantene. Ak si bola zamestnana, mas narok na podporu.

luliu
9. dec 2021

@nataly_111 a čo máme závidieť? Schopnosť vyciciavat štát a nechať sa vydrziavat tými zavistlivymi matkami? Spamataj sa. V zahraničí je žena doma pár mesiacov a potom sa kohútik zatvorí a hybaj do roboty. Tu by ste chceli poberať nezmyselné dávky pomaly do konca ZS

nataly_111
9. dec 2021

@luliu tebe by som priala nenajst robotu pri 2 malych detoch keby si to tahala sama😀

dzina007
9. dec 2021

@nataly_111 preco mas pocit ze zavidia matky deti nad 6 rokov. Lebo neviem ako to vnimate vy ale matky 6 a viac rocnych deti ziju posledne dva roky zivot asi takto
- karantena 1 dietata lebo v triede niekto nakazeny - 1 rodic doma
- nasledne karantena 2 dietata - 1 rodic doma
- online skola prvaka a druhaka naraz - nutne kupovat PC pre kazde diete + 1 rodic doma
- karantena 1 dietata lebo zas niekto nakazeny - 1 rodic doma
- karantena 2 dietata lebo zas niekto nakazeny - 1 rodic doma
- riaditelske volna lebo covid - 1 rodic doma
- zimne praznidny trvajuce od 17,12-9.1 - rodic doma
letne prazdniny 1.7.-1.9 - rodic sa moze uz zblaznit

A co mozeme robit? Nic, len zatnut zuby a snazit sa nezblaznit a udrzat si ako tak pracu a dufat ze kvoli postu OCR nas sef nevyhodi.
tak ano matky 6 rocnych deti zavidia, zavidia ten skvely zivot ze matky 4,5 rocnych deti sedia doma za ten cas kym ich deti su v skolke a placu ako je k nim stat nespravodlivy.

nataly_111
9. dec 2021

@dzina007 jasne, kazdy tu lutuje len seba ako aj ty…. chapem ze by ste sa najradsej potesili ak by som do februara nenasla ziadnu pracu (co je dost realne v tejto situacii) a moje deti by nemali co do ust… to by sa vam pacilo takym neprajnym matkam ako ste vy….