Pandemická OČR - dieťa nevzali do škôlky

lulu119
14. dec 2021

ahojte, 21.1. mi konci RD, budem cerpat pandemicku OCR, kedze syna nevzali do skolky, kedy si mam o nu poziadat, aby som nieco nepresvihla a ako je to so zamestnavatelom? jemu staci len oznámiť že, ze budem na OCR? kedy mu to oznamit? ako dlho mozem tuto OCR cerpat? kym ju nezrusia? alebo je to obmedzene na urcity pocet dni? potvrdenie o tom, ze vam dieta nevzali do skolky ste tiez prikladali k tej ziadosti, mate niektora podobnu skusenost, ďakujem pekne

zmrzlinka2021
14. dec 2021

@lulu119 pandemicka ocr nie je umoznena z dovodu, ze ti dieta nevzali do skolky. Vybav si sukromnu skolu, opatrovatelku a normalne nastup do prace. Praveze uvazuj, aby si pracu mala a mohla sa postarat o rodinu, zaplatit seky a nie hladat len moznosti ako do prace neist.

zmrzlinka2021
14. dec 2021

@lulu119 a pre doplnenie pandemicky rodicák sa ruší - konecne

https://index.sme.sk/c/22799629/pandemicky-rodi...

sissy27
14. dec 2021

@lulu119 no ak sa nemýlim, tak pandemická očr sa vzťahuje na deti, ktorým z rozhodnutia hygieny zatvorili škôlku / školu, nie na tie, ktoré nevzali do škôlky. Na to bol pandemický rodičák a ten sa od januára ruší.

lulu119
autor
14. dec 2021

@zmrzlinka2021 dnes som volala na socialku a bolo mi povedane, ze mam na nu narok, ja som stale zamestnana, ale do prace nemozem nastupit z dovodu, ze nemam kde dat maleho, tak vyuzijem ocr ked sa to da

elanor
14. dec 2021

@sissy27
@zmrzlinka2021

dievcata naco trepete?

Pandemicky rodicak bol pre tie co su nezamestnane. Pre zamestane zeny, ktore z dovodu, ze im nezobrali deti skolky a teda mali by problem nastupit do prace, bola a zatial stale je urcena pandemicka OCR.
Staci si precitat na stranke SP v casti - kto ma narok na P-OCR.
"U detí, ktoré ešte nie sú žiakmi materskej školy, a u blízkych príbuzných, ktorým je poskytovaná starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb, zostáva situácia nezmenená, t. j nárok na pandemické ošetrovné majú oprávnené osoby naďalej aj v prípade, ak sa rozhodnú nedať dieťa alebo blízkeho príbuzného do zariadenia z obavy pred koronavírusom."

@lulu119 zatial to este plati, a ano mozes ist na pandemicku ocr. Do kedy? Nuz dovtedy dokedy ti dieta nenastupi do skolky, alebo ak by ju zrusili skor, tak do datumu jej zrusenia.
Ci sa potvrdenie priklada neviem, v kazsom pripade ak ho mas, preventivne si ho odloz, ak by ho pytali, nech vies dolozit.

lulu119
autor
14. dec 2021

@zmrzlinka2021 ale pandemicka ocr je ine ako pandemicky rodicak, to viem ze uz zrusili

lulu119
autor
14. dec 2021

@elanor dakujem, aspon niekto kto tomu rozumie a netrieska somariny, len zato, ze niektore zneuzivali pandemicky rodicak, ked je taka moznost, preco to nevyuzit, ja som stale zamestnana, ale kedze mi maleho nevzali do skolky, tak do prace nastupit zatial nemozem, tak hladam vychodisko, dakujem

zmrzlinka2021
14. dec 2021

@elanor
@lulu119

Starostlivosť o deti mladšie ako 11 rokov (alebo do 18 rokov)

V prípade starostlivosti o deti mladšie ako 11 rokov alebo do 18 rokov (ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav; o posúdenie dlhodobo nepriaznivého stavu môžete požiadať aj priamo v žiadosti o pandemické ošetrovné) máte na pandemické ošetrovné nárok ak:

1. dieťaťu bola nariadená karanténa/izolácia, alebo
2. jasle, materská škola alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, bola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu, alebo
3. osoba, ktorá sa inak o dieťa stará ochorela, bola jej nariadená karanténa/izolácia alebo bola hospitalizovaná.

https://korona.gov.sk/pandemicke-osetrovne-zakl...

elanor
14. dec 2021

@zmrzlinka2021 a? to mi akoze chces tvrdit, ze info priamo zo Soc. poistovne je menej?
Toto co si pridala su vseobecne podmienky.
Dieta este neprijate do skolky je specificky pripad, na ktory sa vztahuje vynimka. Citaj pozorne. A hlavne si otvor stranku SP.

elanor
14. dec 2021

@zmrzlinka2021 ci sa ti to paci ci nie, pani ma zatial narok na pandem. ocr.
Mi to pripada, ako by si narocky ju chcela odhovorit a snad skodoradostne pripravit o peniaze.
Ano, to klasicke - a koho zaujimali neprijate deti pred coronou, ostali sme doma s detmi bez koruny a ani pes po nas nestekol a blablablabla. No a co? teraz je taka moznost aka je, bola by sprosta ju nevyuzit. Lebo su sukromne drahe skolky? Lebo su opatrovatelky? a co ked su? Deti su male iba raz. Potrebuju nas. Tak nieje o com. Ak si to mozu dovolit a netru nudzu z huby so ust, co je teba po tom? Bars nech sa doma aj po zadku s 500kami plieskaju.
Ked ta moznost nebude, zariadi sa inak. To je ich vec.
Bud mas poradit poriadne a pravdivo, alebo radsej cus, ak mas napisat blbost.

PS. nie, necerpala som pandemicky rodicak, ani pandem. ocr na dieta nezobrate do skolky.
Ano, bola som doma rok a pol na tzv. neplatenom rodicaku bez centu, este pred coronou.
Ale nebudem zavidiet tych par supiek, tym co na ne teraz maju narok, a ani ich nebudem odhovarat. Naopak.

loginexistuje
14. dec 2021

@lulu119 ano mas na to narok tuto anomaliu zatial nezrusili zamestnavatelovi oznamujes mesiac vopred ze sa
vracias po RD spat do prace a zaroven ze ides na OCR z dovodu neprijatia do MS nemusis dokladovat nic len nesmie byt dieta v skolke samozrejme
kum nenastupi do skolky alebo to nezrusia mozes poberat

zmrzlinka2021
14. dec 2021

@elanor potom sa vsak netreba cudovat, ze je problem so zamestnavanim matiek a zamestnavatelia sa velmi radi zbavuju takychto zamestnankyn.
A prosim neusmerovat ma styl "cus", takto sa hadam ani doma nevyjadrujes, nieto este k cudzim osobam.

loginexistuje
14. dec 2021

tu je ziadost tu podas raz a potom kazdy mesiac cestne vyhlasenie kymnti ho vezmu do skolky (prip to vyriesis inak a zacnes pracovat) neda sa poberat popri praci ci inom prijme
https://eformulare.socpoist.sk/sluzby/ziadosti-...

elanor
14. dec 2021

@zmrzlinka2021 radila si zle a nespravne? radila. Tak co sa teraz stavias na zadne? Miesto toho, aby sii priznala chybu, sa este budes tvarit ako obet? Ozaj?
Tak pre tvoj dusesny klud a pokoj - nabuduce ked niesis svojimi infomaciami ista ci su alebo niesu pravdive, radsej nereaguj, nepis, nekomentuj, (a ako je tu modernym zvykom casto pouzivat = roluj dalej).

ludinka
15. dec 2021

@lulu119 jasné že máš nárok, normálne musis nastúpiť do práce, a následne si vypíšes tlačivo na stránke sociálnej poistovne, zrušili len pandemicky rodičak to poberali nezamestnane matky

ludinka
15. dec 2021

@lulu119 a komenty závistlivých mamičiek si nevšímaj, nemôžeš predsa za to že v škôlke nie je miesto!!!.

misickajakubko
17. dec 2021

@lulu119 ano,na pandemicku ocr mate v takom prípade nárok, len neviem ako dlho sa môže poberať. Tiež by ma to zaujímalo. Ja som si o ňu už požiadala.

ludinka
17. dec 2021

@misickajakubko mozes ju poberať až dokedy ju nezrušila, alebo dokedy ti dieťa nevezmú do skolky

lulu119
autor
18. dec 2021

@misickajakubko mozem si o nu poziadat uz teraz, aj keď syn bude mat 3 roky az 21.01,? ale pockat este aj ziadat az potom v januari, ďakujem

loginexistuje
18. dec 2021

@lulu119 nemozes kym si na RD az potom ak este bude

natalija13
20. dec 2021

@lulu119 lepšie požiadať čím skôr, oni na rozhodnutie majú 60 dní, potom by ste mohla dlho čakat na rozhodnutie.

adus126
5. jan 2022

@lulu119 dobrý deň, chcem sa opýtať, že ako to dopadlo. Ci ste o to požiadali uz? Dávali ste žiadosť online? Vdaka

lulu119
autor
5. jan 2022

@adus126 este som neziadala, ze az ked mi skonci rodicak, ale este pre istotu budem volat do socialky, aby som to nepresvihla, lebo kazdy vam povie nieco ine

adus126
5. jan 2022

@lulu119 ďakujem, drzim paste, riešim obdobnu situáciu.

misickajakubko
8. jan 2022

@adus126 ked vam skonci rodičák, musite akoze nastupiť do práce-cerpanie aspon 1den dovolenky, aby vam vznikol narok a Očr, a hed druhy den si podate ziadosť online

adus126
9. jan 2022

@misickajakubko ďakujem, v práci mi to inak povedali. Prechádzam na pandemicke ošetrovne hneď deň po 3.narodeninach. Vyslovene dovolenku povedali ze nemám čerpať. Co mam info od právnicky, tak práve čerpať aspoň 1 deň dovolenky po ukončení RD a pred pándemickym ošetrovnym sa mam urobiť vtedy keď plánujeme dat v práci po ukončení pandemickeho osetrovneho výpoveď. Vtedy sa dosť navýši to, z čoho sa počíta dávka v nezamestnanosti, tam je dôležité čerpať dovolenku istotne.

ludinka
9. jan 2022

@misickajakubko ani ja som žiadnu dovolenku necerpala a ocr som mala hneď od prvého dna

lulu119
autor
9. jan 2022

@adus126 ja planujem dat po skonceni OCR vypoved, takze si mam radsej vycerpat aspon 1 den dovolenky, aby mi potom vysla lepsia podpora? spravne tomu chapem? ďakujem

adus126
9. jan 2022

@lulu119 ano, na fcb je pani Mária Dvončová, právnická, ktorá robí rôzne webináre na tému materské, rodičovské atď atď.. Absolvovala som to v októbri, bola tam táto info vypichnuta ako dôležitá, že aspoň 2 dni čerpat dovolenku pred pándemickym osetrovnym ak chcem potom dat výpoveď. Skúste pozrieť Pravne pre rodiča na fcb a overiť si info.

lulu119
autor
9. jan 2022

@adus126 ok, dakujem