Nezvláda adaptačný proces v škôlke

damianam
7. okt 2018

Ahojte,
prosím vás poradíte mi... Už som sa v živote pasovala s veľa situáciami a problémami .. aleee...
Moja malá 3r. nezvláda adaptačný proces v škôlke. nemusím písať, že je na mňa silno naviazaná a je dosť citlivá...Akože vety typu ona si zvykne neberiem, to počúvam aj od okolia a to z jedinéhoo. Ona ide späť - akože prvý 1,5 týždňa v pohode, žiadny plač, ani ráno, ani poobede.. Potom to začalo, mám pocit ako tam bola celý deň, plač, krik, rev, potom chorá už 3x doteraz...Už mám brucha bolenia každý deň aj ja, ráno na wc min. 3x 😞 Ešte aj tá moja práca, neviem na čom som😞(
Aj mi volali zo škôlky, aby som pre ňu prišla, lebo stále iba plače, nepije, nepapá, nezapája sa, slintá, napína ju a trase sa 😞 😞 akože celé zle, ktorá ste to zažili viete.. 😞 😞 Je mi jej jasné že ľúto.. Stále mi hovorí, že ona bude sedieť a čakať ma pohovke a tak to aj bolo. Vždy tam sedela s plačom a čakala ma.. A doma tiež, stále dokola, ráno, večer, cez deň ..
Budúci týždeň mám nastúpiť do práce, oznamovala som im nástup ešte v auguste písomne, doteraz s ami neozvali 😞 😞 Akože serióznosť, neviem ako s amám zariadiť. Písomne som im to oznamovala z toho titulu, lebo som žiadal čerpať dovolenku a ešte skrátenie pracovného úväzku.. Akože urgovala som to tam už 4x a riaditeľ to stále rieši.. 😞 Neviem čo na tom toľko rieši..
No a teraz keď nastala takáto situácia uvažujem že by som išla na Neplatenú predĺženú rodičovskú.. Buď by chodila, iba na tie 4 hod, alebo by som ju ešte nechala rok doma 😞
Len teraz neviem kedy sa to má nahlasovať, v práci mám ešte 40 dní dovolenky. A neplatené voľno ak chcem žiadať a neschvália mi ho (čo je viac ako pravdepodobné), tak by som po skončený PP išla na podporu, alebo ako to je??
ĎAKUJEM moc za každú radu a povzbudenie !!!

anemone123
7. okt 2018

@damianam ahoj, my sme tiez nezvladli skolku, vzdali sme to uz po par dnoch, ludia ma odhovarali, ze s tym mam este pockat, ze si zvykne, ale tak najlepsie si poznam dieta, viem, ze to bol prenho hrozny stres a sok, jednoducho nebol pripraveny. Ak tam ma dieta doslova trpiet, tak v tom nevidim zmysel, nam dost dlho trvalo kym sa maly dostal do normalnu, po skolke bol uplne vydeseny z cudzich ludi, doteraz sa nechce hrat s detmi, aj ked donedavna s tym nemal problem. Daj na svoj pocit, ty si poznas dieta a nenechaj sa ovplyvnit okolim.
Ak das v praci vypoved a pred nastupom na MD mas odpracovane myslim 2 roky (tieto udaje neviem presne), tak mas narok na podporu. Potom pripadne ak ma dcera nejake zdravotne problemy, mozes skusit poziadat o predlzenie rodicovskej dovolenky az do 6 rokov.

damianam
autor
7. okt 2018

@anemone123 A to treba nejako riaditeľke dať oznámenie o skončení dochádzky, alebo ako sa to robí?? prvý syn nemal problém s ničím... ale tak gény ani povahu si nikto nevyberá ..

anemone123
7. okt 2018

@damianam u nas stacila dohoda s riaditelkou, ze dame odklad na pol roka a skusime vo februari.

damianam
autor
7. okt 2018

@anemone123 a on tam mal to miesto? Nemusel ísť znova na zápis? Lebo nám ju zobrali po vybavovačkách :( tak neviem

jana005
7. okt 2018

@damianam ahoj,a kedy mal malý tri roky? Lebo keď máš ešte 40dní dovolenky,možno by sa dala dosiahnuť maximálna podpora. @ewittam čo ty na to?

damianam
autor
7. okt 2018

@jana005 ešte nemal, teraz budem mať 13.10.

evittam
7. okt 2018

@damianam Podla toho co pises-este si nenastúpila do práce? Ak nie tak dohoda o skončení PP k 15.10., vycerpes jeden den dovolenky a zostatok preplatia=max.podpora.

evittam
7. okt 2018

@anemone123 Narok na podporu vznika ak mas za posledne 4roky pred ziadostou o podporu aspon 730dni PvN, ktoré trvá aj pocas obdobia MD ci RD pokial PP trvá.

sasesoe
7. okt 2018

@damianam skus podla toho ako ti radila
@evittam dohodnut sa v praci, zostan doma pol roka, mozno aj rok a potom bude starsia, bude to lepsie. Nie kazde dieta je pripravene na skolku v 3r. Zatial mozete skusit nejale hernicky, kruzky, adaptacbe proceny, iba pol dna a pod. Drzim palce

damianam
autor
7. okt 2018

@evittam Nechcem dať výpove%d v práci, chcem požiadať o neplatené voľno

kikulienkadd
7. okt 2018

@damianam ak sa dá,vybav si odklad napr.od pediatra na 1/2 roka. Vtedy malej "drzia miesto"a nemusíš vybavovať znovu prijatie. Mne to poradila sama riaditeľka mš.

luliu
7. okt 2018

@damianam len sama píšeš, že s tým asi nebudú súhlasiť. Ak to spravíš ako radi
@evittam budeš mat max podporu

damianam
autor
7. okt 2018

@kikulienkadd a na základe čoho mi to dá, ja nie som psychológ, aby som posúdila či je nezrelá.. a chorá je takj sople, kašle, teploty s tým lekárke neutekám, aby tam nechitila niečo viac :(

@sasesoe Do herničiek sme začali chodiť ešte nemala rok, aj na krúžky chodíme.. Hlavne kvôli tomu, aby nemala problém v škôlke .
Ale ak vie, stačí len podvedome že som tam s ňou tak je v pohode bez problémov ...

damianam
autor
7. okt 2018

@luliu ale ak s tým nebudú súhlasiť dajú oni výpoeveď mne a mám nárok aj na odstupné v tom prípade či nie?

kikulienkadd
7. okt 2018

@damianam...keď vysvetlíš pediatricke problém a zaplatis polatok za potvrdenie,určite sa dohodnete. U nas sme davali odklad lebo som bola tehotna a nechceli sme dat starsieho do kolektívu kvôli chorobám aby mi ich nenosil domov k babu. Vsetci to chápali.

luliu
7. okt 2018

@damianam podľa mňa nie, ty máš nastúpiť a keď nie, tak ty žiadas o ukončenie PP
@evittam?

evittam
7. okt 2018

@damianam To ti nemusia schvalit a dostaneš výpoveď ak nenastúpis a žiadna max.podpora. Ale to je uz na tvojom rozhodnutí.

evittam
7. okt 2018

@damianam Ano,mas narok na odstupné podla odpracovanych rokov. Ale ty musis vediet co sa ti viac oplati,ci odstupné podla platu alebo 940-970Eur/mesiac podpora....Btw.aj v dohode sa da dohodnúť odstupné.

evittam
7. okt 2018

@luliu Tiež pravda, ak nemá problem s nástupom zamestnavatel nema preco ti davat výpoveď, moze ti dat Acko,....

ankare
7. okt 2018

Ostan s nou este doma. Nic jej neujde, pojde zrelsia do skolky. Este aj Tvoja práca do toho hrá...

koniarova
7. okt 2018

Muž s ňou ostať nemôže?

natia
7. okt 2018

Určite ju odtiaľ zober...za akúkoľvek cenu, ja by som neváhala ani sekundu...mne mala tiež ráno ešte niekedy piští, ale cez deň je ok...ale to čo popisujes ty...ufff

mogaa
7. okt 2018

No ak dáš výpoveď ty, tak na odstupné nárok nemáš....a rovnako ani zamestnávateľ ti nie je povinný dať odstupné, lebo nastúpiť k nemu môžeš, on ti miesto držal, to že ty nemôžeš nastúpiť kvôli osobným dôvodom - to je tvoj problém, nie jeho...Neplatené voľno ti schváliť nemusí, hlavne ak si mu oznámila nástup do práce, takže ty sa s ním musíš dohodnúť čo ďalej - takže ho požiadaj o neplatené voľno alebo ak ti ho neschváli tak mu oznám predlženie MD - ale to už nie je povinný ďalej to držať miesto.

evittam
7. okt 2018

@mogaa Predĺžená MD neexistuje (alebo teda ano ale len o 3tyzdne pre osamele matky-ale toto nie je taky pripad). 😉 Ak bude mat predlzenu neplatenu RD tak zamestnavatel nie je povinný poskytnúť neplatené volno.

katkalubkova
7. okt 2018

mas narok ist na zdrav. poistovnu, teda zahlasit sa tam, ako " starostlivost o deti do 6 rokov"
Budes mat platene zdravotne a nemusis behat po urade prace. Ak si vsak bola zamestnana mas narok na podporu v nezamestnanosti, neviem ale ako dlho.
Skus nechat dcerku 4 hod. v skolke a nech ide spinkat domov, ak by sa ti to tak dalo v praci. Ja si myslim, ze ona sa tam okukavala tie cca 2 tyzdne a ten plac moze byt aj z toho, ze obkukala, ze placu aj ine deti. Aj u mojho mladsieho syna to tak chvilu bolo.. Uplne by som ju od kolektivu neoddelovala. Ja si myslim, ze si zvykne, i ked to nerada pocuvas, vsetky deti si musia zvyknut. Je to krute, hlavne pre mamu, ale je to tak. Drzim palce

mogaa
7. okt 2018

@evittam ano máš pravdu - nie MD ale RD🙂

kittykat22
7. okt 2018

@damianam pri takýchto deťoch môže spraviť obrat v správaní prístup pedagóga. V štátnej školke si nemôžu tento luxus dovoliť - myslíš že by si fin. zvládla aj súkromnú? To je len taký nápad. Neskôr môžes prehodiť do štátnej. Mali sme to takto doma a super.

xxxkatka
7. okt 2018

@damianam 1,5 tyzdna bolo vsetko ok a potom nastal obrat... zamysli sa preco. Dieta pochopilo, ze toto nie je sranda, zabava atd a ked sa mu bude chciet moze ist domov, ze je to povinnost a ono to robit musi. Do toho choroba, co je pripomenulo ako je pri maminke doma dobre a ona sa potom ma vratit do skolky? Do toho ty dobehnes po nu hned kedy ti ucitelky zavolaju (tu by som trocha dzubala aj pani ucitelky, oni nemaju co volat pokial nejde o nieco vaznejsie, co plac za mamou urcite nie je, no zjedodusili si to...), ze robi "cirkus". Priemerne inteligentne dieta okamzite pochopi, ze ak to chcem "po mne" musim to dat patricne najavo. Co by som spravila ja: 1. Dieta nech vodi do skolky otec, babka, kamaratka, susedka...nie matka 2. Nepridem ked mi volaju ucitelky, ze place za mnou, pokial nie je situacia vazna 3. zacnem 4 hodkami a postupne po tyzdni dvoch pridavam, kym sa dostanem na cas poobedneho odchodu. 5. vysvetlujem, vysvetlujem a opät vysvetlujem preco je skola dobra. 6. dovolim z domu priniest oblubenu hracku 7. navstivim detskeho psychologa a poradim sa pripd. poziadam o nazor k pripravanosti dietata na skolku. Ak si sa vsak rozhodla, ze tvoje dieta tam nepojde a nenechas ho trapit sa v "blbej skolke" tak rady ignoruj. Btw nezabudni, ze ak to nie je on pripravenosti ale o ehm nazvyme to "spekulovani" (slovo ber s rezervou) toto sa ti moze zopakovat aj o rok dva...

anemone123
7. okt 2018

@evittam dakujem za upresnenie, pisala som, ze neviem presne tieto udaje, tak som rada, ze autorka dostala uplne info 🙂

ceresnovci
7. okt 2018

Velmi si ju na seba nechala naviazat :/ SKus s malou aj psychologa.