Nástup manžela na materskú dovolenku

ghelena
13. jún 2014

Manžel pracuje cez pracovnú agentúru a od 1. júla by mohol nastúpiť na materskú dovolenku, lebo mu končí pracovná doba na dobu určitú a spĺňa podmienky na jej nástup. Agentúra mu však chce predĺžiť zmluvu do konca roka, na ďalší polrok. Čo bude pre neho, nás najvýhodnejšie z finančného hľadiska, prípadne aby bol - ak by bol v ochrannej lehote, či by sa ho to netýkalo? Má ísť na materskú ako "nezamestnaný" alebo ako "zamestnaný" - po podpísaní zmluvy???? Ďakujem za rady

ghelena
autor
13. jún 2014

ja poberám len rodičovský príspevok na dvojičky, lebo pred tehu som dlho hľadala prácu a nič nenašla a ako tehu som to už neriešila....... nespĺňala som podmienky na materskú . . . . ak bude manžel na materskej a ja si nájdem prácu a budem spĺňať podmienky, môžem po jeho materskej stihnúť ešte poberať materskú aj ja, po odrobený potrebných dní. . . .prípadne môže stihnúť, či môcť manžel ešte raz ísť na materskú, či je to nejak obmedzené????

swennie
13. jún 2014

Spravne tomu rozumiem, ze ste momentalne na rodicovskej a cakate babätko, pricom termin nastupu na matersku mate 1.7.? Alebo si len mylite pojmy materska dovolenka (ak su splnene podmienky, nastup 6tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu) a rodicovska dovolenka (nastup bud po materskej, alebo v pripade, ak nie je narok na matersku, tak odo dna porodu)?
Lebo mne osobne to nie je celkom jasne a nerozumiem presne, na co konkretne sa pytate. Ak jasnejsie napisete, mozno dostanete viac odpovedi.
Ale podla toho, co som sa docitala, tak ak cakate babätko a ste na rodicovskom, nema manzel narok ist na matersku. Ak babätko necakate a ste iba na rodicovskom, tak ho budete poberat do 3 rokov veku deti (vy alebo manzel). Tento prispevok je jednotny, takze je jedno, ci sa medzitym zamestnate alebo nie.

swennie
13. jún 2014
ghelena
autor
13. jún 2014

@swennie mám pomaly 10 mes. dvojičky chlapcov

ghelena
autor
13. jún 2014

ďalšie bábätko nečakám 🙂

hanka_april
13. jún 2014

ano, mylis si pojmy materska a rodicovska.....ak ty poberas rodicovsky a aj sa zamestnas, je t jedno, rodicovsky prispevok poberas aj opri praci ci uz na dohodu aleb na PP. Manzel by mhol nastupit na rodicovsku dovolenku, ale zrejme sa pre Vas nic nezmeni, ak by isiel na UP ako nezamestnany, dostane skor podporu, rdicak pobera len jeden. Dalej ak mu daju zmluvu na dobu urcitu, aj ked nastupi na RD nic sa nemeni, mluva uplynutim doby konci....
@ghelena

ghelena
autor
13. jún 2014

@hanka_april nemýlim si pojmy rodičovská a materská

ghelena
autor
13. jún 2014

@hanka_april manžel chce nastúpiť na materskú dovolenku

ghelena
autor
13. jún 2014

@hanka_april ja som zatiaľ na materskej s deťmi nebola, iba na rodičovskej . . . . neviem, či ma už chápete

@swennie

rooskoliv
13. jún 2014

V kazdom pripade je materska nizsia ako mzda, takze ked pojde tvoj manzel na matersku a ty nebudes mat robotu Vas prijem bude nizsi ako je doteraz.....

Pokial ty nemas dobre platenu robotu nevymyslaj, bud na rodicovskej a pokial ma manzel robotu tak nech je v robote...

A pokial viem, tak materska je iba od nastupu (cize 8 tyzdnov pred porodom) do 1/2 roka. Potom je to vzdy rodicovska. Takze ak dvojicky maju 10 mesiacov, uz to bude vzdy rodicovska

hanka_april
13. jún 2014

@ghelena mylis, pretoze materska dovolenka je 6-8t pred terminom porodu do 3 mesiacov veku dietata pre matku, pre otca je vzdy len rodicovska dovolenka, ta je mozna od narodenia do 3r dietata

to je dovolenka, potom su tu prispevky - materske a rodicovske, ako pises, ty na matersku narok nemas, takze ci ty alebo manzel, ale len jeden z vas ma narok na rodicovsky prispevok

ghelena
autor
13. jún 2014

@hanka_april mám na mysli to, že ak sa teraz zamestnám, či už nebudem mať nárok na materskú do 3 rokov dieťaťa aj ja ako matka, keďže som ju nečerpala, lebo som počas tehotenstva a po pôrode na ňu nárok nemala

ghelena
autor
13. jún 2014

@ghelena otec dieťaťa má tiež nárok na materskú a určite nie do 3 mesiacov dieťaťa, ak mu ja ako matka dám súhlas

majusqa77
13. jún 2014

@ghelena takto. ty si na rodicaku. chces aby siel muz na matersku. to samozrejme mozes, ale ty tym padom nedostanes rodicak. ak si raz narok na matersku nemala, nemas sancu ju ziskat, az pri dalsom dietati.

shania31
13. jún 2014

@hanka_april
Pri dvojickach materska dovolenka trva dlhsie- 43 tyzdnov od vzniku naroku (zhruba od 34 tt).

skaredekacatko
13. jún 2014

ný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku. Zákon v ustanovení § 49 odsek 2 zákona o sociálnom poistení pozná celkom 6 prípadov, kedy iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti má nárok na materské. Ide napríklad o otca dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela, alebo manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, prípadne otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok.Znamená to, že otec dieťaťa môže na materskú dovolenku nastúpiť v prípade, že matka dieťaťa vyčerpala minimálne 6 týždňov materskej dovolenky po pôrode a výslovne s tým súhlasí. Ďalšou podmienkou je, že matka dieťaťa nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Vyplýva to z ustanovenia § 49 ods. 2 písm. d) citovaného zákona.

majusqa77
13. jún 2014

@hanka_april zle pises. aj otec moze ist na matersku. 28 tyzdnov, do troch rokov veku dietata. nesmie vsak popri tom vykonavat zarobkovu cinnost (a musi mat na matersku narok)

hanka_april
13. jún 2014

@ghelena ty poberas rodicak, na ten mas narok aj ked si zamestnana - aj ja to tak mam a na matersku budes mat narok bohuzial aZ pri dalsom tehotenstve ak budes mat odrobenych tusim 270 dni v TPP

ghelena
autor
13. jún 2014

@nikad2 ďakujem, pomohlo mi to
@rooskoliv ďakujem

majusqa77
13. jún 2014

@skaredekacatko presne tak. takze ja si skoncim svoju matersku, pojdem do prace, na matersku pojde muz a potom jeden z nas na rodicak 🙂

hanka_april
13. jún 2014

u otca sa to vola jednoducho rodicovska dovolenka, lebo nie je MATKA - je to len rozdiel pojmov

V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

skaredekacatko
13. jún 2014

@majusqa77 podla toho co som nasla tak hej raz to bolo tusim v tv a dokonca zivnostnik nemusi prerusit zivnost a neplati odvody.

shania31
13. jún 2014

@skaredekacatko
@majusqa77
Ano, mate pravdu, aj otec sa moze po narodeni starat o deti a poberat tzv "materske"- lenze jej dvojicky budu mat 10 mesiacov a nemyslim si, ze uz v tomto veku deti by otec poberal tzv. "materske".
V pripade otca je ten pojem pritiahnuty za vlasy. 😀

shania31
13. jún 2014

@hanka_april
Ano, vola, rodicovska- len jej islo hlavne o to- ci by muz dostaval este "materske" a nie ten smiesny rodicovský príspevok. Viem, v pripade muza je ten pojem pritiahnuty za vlasy. 😀

majusqa77
13. jún 2014

@shania31 moze. az do troch rokov moze poziadat

uhnakova
13. jún 2014

Mozno by bolo pre vas ako rodinu vyhodnejsie, keby najskor muz odrobil ten polrok na predlzenu zmluvu, ty by si zatial brala rodicak. Potom nastupi na matersku on a ty do roboty. Tak nepridete zbytocne o jeho polrocny plat, lebo co ak by mu uz dalsie predlzenie zmluvy neponukli. Zamestnavatel mu sice ma drzat pocas materskej miesto, lenze hned ako sa vrati spat do prace, tak ho kludne po mesiaci mozu vyhodit za to, ze robil problemy s nestandardnou muzskou materskou. Samozrejme uvedu iny dovod.

uhnakova
13. jún 2014

A zaroven by si ziskala viac casu na dohodnutie spatneho nastupu do prace, zamestnavatelia obvykle neocakavaju, ze sa zena vrati do prace hned po materskej dovolenke, rataju aj s rodicovskou (aspon na nejaku dobu). Plus by si bola doma troska dlhsie s detickami 🙂

ghelena
autor
13. jún 2014

ďakujem za reakcie . . . uvidíme...... keďže máme dvojičky, tak to s nimi nie je med lízať . . kto dvojičky nemá, to nepochopí..... . pomaly sa budú učiť chodiť a ja som s nimi sama, keď je muž v práci v BA a ja v ZV, kde nemáme rodinu a ani známych . . cesta do BA a ubytovanie MM tiež niečo stojí, takže je možno vhodnejšie, aby bol s nami doma ako v práci. . máme v ZV 1-izb. byt, úver a nevieme, čo by bolo pre nás a naše deti najvhodnejšie . . . . písala som o mužovi a materskej, aby nedošlo k omylu ohľadne rodičovského príspevku z ÚP, keďže muž chce poberať zo SP . . . . proste je to komplikované.......ale hádam bude ako bude a bude hádam DOBRE pre nás 4 😀

monicm
13. jún 2014

@ghelena byť vami,tak si sadnem,vezmem papier a ideme si to spolu zrátať.vyrátajte si,koľko by dostával materské a ty v práci (pozor,to že sa vraciaš do práce by si mala oznámiť minimálne mesiac pred nástupom) a odrátajte si výdavky,ako by vám to vyšlo.lebo nezabudni,že ty by si stratila nárok na rodičovský príspevok (nakoľko by manžel poberal materské na deti),dostávali by ste len prídavky na deti. a potom si vyrátajte koľko by ste mali spolu,ak by zostal v práci,tvoj rodičovský a odrátajte výdavky (tu budú samozrejme vyššie,nakoľko by ste platili cestovné.............. ) na nič nezabudnite.

osobne si myslím,že finančne by bolo lepšie aby zostal ešte toho polroka v práci,ty na rodičovskom a ked mu skončí zmluva,tak by išiel na materskú,ty prípadne do práce.

ghelena
autor
13. jún 2014

@monicm ono to nie je ťažká matematika..... len má dosť divného šéfa MM a ak sa náhodou zle vyspí a siahne mu na peniaze, tak sa zbytočne bude v práci stresovať, je to rizikové zamestnanie a nemá záujem tam zostať do budúcna . . . . mali mu po roku cez agentúru dať zmluvu ako kamennému zamestnancovi, čo by prijal, ale vymysleli si to opäť cez agentúru . . . .je to komplikované a nemám to tu akosi až tak dopodrobna chuť rozoberať . . . .🙂