Materská je stereotyp

mishaella
16. dec 2015

Ahojte nepríde vám materská ako príšerný stereotyp? Dokola prebaľovanie, kŕmenie, spanie.. Na nejaké voľnočasové aktivity, už len taká kniha, nieje šanca mať čas, malé pohltí všetok čas. Niekedy stihnúť sa najesť je luxus.
Ako s tým nudným stereotypom fungujete vy?
Ja večer doslova prosím muža aby ma vzal hoc aj niekam so ahoppingu, ani nie tak kvôli nákupom ale zmene prostredia, že sú tam ľudia, počujem hlasy..
Na druhej strane bojujem s tým ísť keďže malý je ešte maličký ba také miesta no ako nesofer sa nemám ako tam dostať sama, večer už MHD jazdí mizerne a spojov z domu mam málo. Takže ma veze muž.

natalym
16. dec 2015

Ja som nejako nepociťovala stereotyp na MD, bola som rada. Potom som išla skoro do práce a je mi to dodnes ľúto, že som si to viac neužila.

1henika1
16. dec 2015

Posledné 4dni mam čistú depku presne z toho čo píšeš ... Ako drobca milujem nadovšetko ale už ma ide poraziť presne z toho stereotypu,,a citim sa strašne obmedzovanáá ,, a neprejde den aby som nemyslela či už na prácu alebo že by som niekde vypadla,.a hlavne sa chcem aspon raz poriadne vyspať 😀 ako vedela by som vela pisať o mojich pocitoch a ked vidim čo píšeš ty,asi by sme si rozumeli 😀

siska53
16. dec 2015

@mishaella ja som po 5rokoch MD/RD a je to omnoho horsie. Teraz je to len o rychlom utekani do skolky,roboty,nasledne ak sa stiha,po deti,obchod..rychlo sa pohrat,deti spat,ja daco robit,spat....
Steeeotyp je vzdy. Materska m pripadaka omnoho pestrejsia,stale boko daco ine,deti prekvapovali..
Ale kazdy to vnima.inak....

santafe
16. dec 2015

presne ako pise @siska53 stereotyp je vzdy, neviem co cakate od toho ,ze pojdete do prace, ako neviete si predstavit teraz ako vam je dobre, ked zacnu behy rano do skolky, potom do prace, potom rychlo pre dieta/deti, rychlo nieco nakupit, rychlo nieco navarit, rychlo sa detom trocha povenovat, pripadne este ked zacnu chodit do skoly tak rychlo ucit, pisat ulohy, kruzky, a takto to bude niekolkorocny kolotoc v stereotype az vam s prepacenim zle bude... nuz, uz to nie je ten slobodny zivot. aj ja som si tazko zvykala... 😒

margarita
16. dec 2015

hmmm, ja som najhorsie zvladala ten stereotyp pri prvom, s kazdym dalsim dietatom prislo viac prace, aktivit a koordinacie vsetkych prckov, takze nestiham riesit ani ci je to stereotyp alebo nie 😀

asi aj tym, ze pri svojich sa nenudim,oni su tak akcne a zabavne, ze poslednych 7 rokov nikdy neviem, co bude o 5 minut 😀

nasta55
16. dec 2015

@mishaella nepocitujem a to mi konci teraz rodicak a este chcem ostat s malym doma niaky cas.

siska53
16. dec 2015

@1henika1 a myslis,ze nastup do prace to vyriesi?
Moji spali dobre,coze v noci som sa vyspala. Teraz som.permanentne nevyspata,lebo to,co sa da,dohanam jedine v noci...
Materska bola v tomtp uplen super,najma teraz vidim,ako mi bolo perfektne a vsetko som.krasne stihala.

anuska74
16. dec 2015

Kde bývaš, ak niekde okrajovo, sprav si vodičák, to je už v súčastnosti nevyhnutnosť a že sa izoluješ tvoj problém, choď do centra detského, plávať s malým cvičiť.
Ja vídavam mamičku bežkynu s kočíkom. nájdi si aspon jednu dobrú kamošku mamičku.

zuzulienaba
16. dec 2015

🙂 @mishaella veru skus najst vo vasej blizkosti detske centrum,ked nie je skus zalozit,daj sa dokopy s inymi mamickami,aj s takymi co maju auto,vodicak. pripadne cvicenie s detmi,moznosti je veru velaaa. potom po nastupe do prace budes len s laskou spominat ako bolo dobre na MD

sense
16. dec 2015

pracujem na ciastocny uvazok....doma oddychujem od prace a v praci od domacnosti a vsetkych tych povinnosti...

cerez
16. dec 2015

Tak ako to napísala @siska53 by som ani ja lepšie nepopísala. Toto presne pociťujem.
@mishaella

jana_eyre
16. dec 2015

Ja milujem stereotyp, stihnem vsetko co potrebujem a ked chcem nieco zmenit, tak beriem deti na vylet.. Skor sa desim ako to budem zvladat, ked sa vratim do prace, lebo to budem musiet zvladat pracu, dom a deti naraz..

Je pravda, ze prve mesiace prveho dietata som si tazko zvykala, ale to rychlo preslo.. Babo bude uz len rast, nebude to stale o tych istych cinnostiach co pises..

lusyke
16. dec 2015

@mishaella Tiez obcas pocitujem take....dcera ma uz vyse 2,5 roka ale uz som z nej unavena. Milujem svoju dceru ale pravda je ze odkedy je na svete tak som od nej nebola prec dlhsie ako na 2 hodiny a to iba ked som sla na nakup alebo k zubarke. A ten stereotyp ma ubija...teraz v zimnych mesiacoch je to este horsie pretoze sa uz neda ani tak chodit von a stale trcime doma a mna uz ani nebavi sa jej tak venovat. To muzi asi tazko pochopia kedze su cely den v praci a ked pridu domov tak sa povenuju detom dve hodiny. Viem ze by som potrebovala vypnut a ist niekam prec na cely den...a viem ze ked by som sa po tom celom dni k dcere vratila tak by som nabrala novu energiu a bola by som stastna ze som zase s nou....bohuzial nemam taku moznost len tak si niekam odist. Inak som na materskej rada...len keby som mohla obcas vypnut ☹

katarinamarkova
16. dec 2015

@mishaella materska - je tak ako kazde ine bezne obdobie v zivote - pracovne, studentske, mamickovske, letne, zimne, hocijake - len takym obdobim, ake si z neho spravis ty sama.
- stereotyp? co ti brani v tom do materskych dni zaviest aktivity co ten stereotyp odburaju? resp. co ti brani skoncovat s materskou a ist do prace?
- nesofer? chces soferovat? sprav si vodicak
- to ze si matkou, neznamena ze mas mat dietatko 24/7, 12mes. do roka dietatko iba pri sebe.....par min.,hodin, podla veku kludne dni vydrzi s oteckom, starkou, tetou, ujom, kamoskou........
- dieta pohlti vsetok cas a najest sa je luxus? treba si len uvedomit ze tak ako je dieta pre matku prioritou, malo by byt pre matku prioritou aj jej zdravie, spokojnost, oddychnutost - ved prave ona je tou, co to dieta doslova krmi sama zo seba prve mesiace, tou, co sa o to dieta bude dalsich xy rokov starat.
ps: kazda mame dni, ked cista depka.....ale treba spravit vsetko pre to, aby takych dni bolo co najemenej a ked vieme, co presne nam vadi, tak to jednoducho treba zmenit.

katarinamarkova
16. dec 2015

@lusyke prepac, mozem sa spytat co presne ti brani zobrat si ,,den volna,, ? manzel nema aspon raz do mesiaca den volna aby si ho uzil s malou? starka? kamoska? tety? ine dovody?

lusyke
16. dec 2015

@katarinamarkova nebudem vysvetlovat preco...pisala som ze nemam tu moznost.

j.a.n.e.7
16. dec 2015

Ja som sa tak cítila pri prvom dieťati, ono kým si človek zvykne na nový režim a všetko okolo dieťatka je dosť veľká zmena, ale pri druhom som po roku začala aj pracovať a vyhovovalo mi, že rodina bola na 1. mieste a len voľný čas som venovala práci, teraz pri treťom už vôbec nepociťujem nejaký stereotyp, podarí sa mi občas aj na hodku-dve vypadnúť samej zdomu, čo mi celkom stačí. A to malú plne kojím, takže nechodím ďaleko, ale som šofér, tak to mám jednoduchšie a som slobodnejšia.

Ale zhrniem to, až postupne som si uvedomila, že byť s deťmi doma je vzácny čas, len sa netreba báť chodiť aj na výlety, ku známym alebo aspoň do materského centra. Ak nemáš tú možnosť, aspoň si nájsť kamošku na kočíkovanie, proste udržiavať sociálny kontakt s ľudmi 🙂))

barny
16. dec 2015

neviem kolko ma tvoje babo, ale tak ja som stereotyp nezazila, ani teda nezazivam, praveze to strasne rychlo uteka, za par mesiacov bude mat rok idem naspat do prace a bude mi to chybat a ten pracovny kolotoc a stereotyp bude horsi, ale tak vsetko ma svoje pre a proti, uzi si to a ak mas moznost chod do prace skor a nebudes musiet mat doma ten stereotyp 3 roky 😉

katarinamarkova
16. dec 2015

@lusyke ok, chapem, respektujem. mozno mas skutocne vazny dovod co tomu brani.
ale stale budem tvrdit, ze kto naozaj chce si sposob najde.

katrinka8
16. dec 2015

Na jednu stranu chápem, čo myslíš, ale na druhú stranu viem, že tento stereotyp sa dá zmeniť 😉 Zažila som tie behy, ktoré opisujú baby, čo sa práce týka, medzi dvomi deťmi som chodila do práce. Bol to brutal, dieťa som si videla tak 2,5 hodiny do dňa večer, kým šla spať. Ráno behy do škôlky, potom do práce, večer domov. No úžas.
Teraz mám dvoch, mm chodí do práce okolo piatej ráno, takže ráno musím vychystať 2 deti (z toho jedno, čo sa v noci ešte x-krát budí, čiže som "náramne vyspatá" už celé mesiace 😀 😀 😀 , to dieťa musím navyše ešte aj nasilu občas budiť, keďže nad ránom konečne aj zaspí), teraz v zime navyše navliekať do tých úžasných zimných vecí, potom bežať s nimi oboma do škôlky, a s mladším hneď aj nazad. Stihneme zrána obísť celé sídlisko (ranná prechádzka zaručená aspoň 20 minút), doma sa ledva stihnem najesť (deti jedia ráno spolu, pred odchodom do škôlky), upratať základné veci, pochystať sa, a je pomaly aj 10 hodín a ideme von. Za každého počasia - pokiaľ nepadajú traktory teda 😀 😀 😀 Na jeseň sme aj za dažďa chodili, nepremokavé oblečenie to istí 😀 😀 Moje dieťa zastáva názor, že neexistuje zlé počasie, iba nesprávne oblečenie 😉 N ihrisku sme sa zoznámili s maminkami, navštevujeme sa, keď je ozaj otras počasie a je nám dlho. Keď je OK, tak sme von (obvykle spolu), keď je ozaj zle, tak ideme k 1 z nás a tam sa deti prehrajú a my pokeciame. Na obed utekám po staršiu do škôlky, potom obed, malý spať, chvíľku sa pohráme so staršou a už príde manžel. A zrazu je večer, a deň za nami. Mne sa práveže zdá, že to nesmierne uteká, ten čas s deťmi. Škôlka, o chvíľu škola. Predo mnou je posledný rok doma - synček pôjde o rok do škôlky, dcérka do školy. Možno to, že si uvedomujem, že sa nám končia tieto bezstarostné časy, vnímam to celé inak. Aj keď ten stereotyp tam je v určitom zmysle, pre mňa to má svoje čaro, tieto chvíle s deťmi (hoci občas som aj ja na prášky a tiež mám pocit, že stále je na mne nejaké dieťa zavesené 😀 😀 😀 )

sense
17. dec 2015

@katrinka8 aj ja mam take dieta pre ktore ziadne pocasie nie je dost zle na to aby sme museli ostat doma

mishaella
autor
18. dec 2015

@anuska74 asi mi vodičak, ktorý mimochodom mam ale šoférovať sa z osobného dôvodu ktorý tu vysvetľovať nechcem bojim, bude nanič keď máme jedno auto a tým jazdu manžel do práce takže ho aj tak po ruke nemám.

mishaella
autor
18. dec 2015

@katarinamarkova od mesačného dieťaťa sa asi ťažko môžem vrátiť do práce. Navyše nemám do akej.

mishaella
autor
18. dec 2015

@katarinamarkova nie každý má tú možnosť rodiny ktorá pomôže a nie každý muž si môže vziať hoc aj raz mesačne dovolenku, lebo si ju šetrí napr na sviatky alebo keď je dieťa choré, treba s ním k lekárovi..

horana
18. dec 2015

@mishaella Materska JE stereoptyp. Hlavne kym je dieta uplne malicke, uplne a celym zivotom zavisle na matke, minutu za minutou, je to uzasna zmena oproti zivotu predtym, slobodnemu zivotu bez zavazkov kedy si zena mohla robit kedy len chcela co len chcela.
Citit to tym vypuklejsie cim ma nova mama:
-nespavejsie/drazdivejsie dieta (toto dokaze spravit priepastny rozdiel, poznam matky co im dieta prespelo same od seba vacsinu dna, potom strcili flasu, prebalili a zase spalo oni uz nevedeli co zaradit medzi pozeranie TV, vzdelavanie a vsetky mozne cinnosti v tej nude...potom su medzistupne...a potom druhy extrem nespave deti ktorych doba bytia hore sa prieci snad aj fyzikalnym zakonom, aj tento cas prerevali, kludne boli len na rukach ci prsniku aj to len s biedou...)
-cim vo vacsej diere zije (je rozdiel byt v meste, kde mam okolo plno moznosti kam sa prejist, busy chodia temer non stop vselikde, a rozdiel by cerstvo dostahovana do nejakeho satelitneho mestecka kde je len jedna nudna cesta od domu do poli a spat a naokolo nic) ..btw nepremyslas urobit si pocas MD vodicak? je to velka sloboda
-pomoc (starej mamy, svokry, kamosiek...ine je ponorkova choroba ak je mlada mama len a len sama, ine je ked okolo seba zavedeny rozptylovaci a pomocny doslova az team, aj ked to nemusi byt jednoliaty celok ale jednotlive moznosti)
atd.
tie vychodzie podmienky a okolnosti mozu byt velmi rozne, a preto macherky co nepocitili stereotyp neber vazne, bud su "supermatky" alebo mali stastie, ktore si neuvedomovali a nevedeli docenit, preto ho brali ako najeku svoju prednost 🙂

Jedna dobra sprava: ono to odplynie, ako rastie babo, uvolnuje tym moznosti matky. Ine je mesacne skvrna, ine je rocne co uz dupka, chodi, este ine je 3 rocne co uz nema plienky, co sa uz vyhra na ihrisku ci doma samo, co uz keca a da sa s nim vselico, co uz je partak

Iste je jedno: to co teraz vnimas ako stereotyp a nudu, potom, ked to pominie budes spominat ako na jedno z najmilsich obdobi zivota, ale to az potom, zo spatneho pohladu to dovakne, skor sa neda, je to taky paradox. Ako bolo v Koljovi, na toto plati stopercentne: "Myslel si ze uz horsie nemoze byt a pritom netusil ze preziva najkrajsie roky zivota". Uvidis az po navrate do prace.

andulam
18. dec 2015

Este mas malinke dietatko,casom sa to zmeni..tiez som prve mesiace tazsie znasala obcas,no teraz mam opacny problem,neviem si predstavit,ze raz materska skonci a ja sa malej nebudem vediet venovat tolko ako teraz.mna materstvo naplna,som ozaj stastna,dcerke sa venujem nonstop a neviem so to predstavit inak:(ved deti su malinke len raz,chcem si ju naplno uzit.od dcerky som este nikdy neodisla a ani mi to az tak velmi nechyba.do prace sa nemam kam vratit,ak by som sa mala,mozno by som sa tam ak trochu tesila.a presne ako tu niektore baby pisali,ked pokde dieta do skolky,my do prace,to bude ovela horsi stereotyp podla mna.

usmiateslniecko
18. dec 2015

Ja obcas tiez mam den ked jednoducho potrebujem vypnut tak zbalim veci pre malu, kocik sadnem do auta a idem na cely den k rodicom. Oni sa tesia, ze vnucka je cely den s nimi hraju sa s nou, pestuju a ja oddychujem. Byvame od seba nejakých 10km a raz tyzdenne oni pridu ku nam za malou a venuju sa jej. Ale velmi dobre mi padne aj ked ma muz zoberie "vyvencit" na nakupy, to su zase s malou svokrovci kedze byvame v jednej dedine takze vtedy sa "vencim" aj 3-4hodiny behneme s muzom po nákupoch na kavicku a len tak si uzivame jeden druhého. Minule sme boli dokonca s partiou sa zabavit odchadzali sme z domu o 7mej vecer a prisli sme nieco po 2hej v noci, svokra u nas spala a viem, ze bolo o malu super postarane takze uplne bez vycitiek som si vecer uzila. Niekedy ozaj treba vypnut, my sme momentalne v stadiu, ze mala ked nespi tak stale dokola pocuvam mama, baba, gaga...zacina rozpravat, tak ked zaspi ja si uzivam TICHO 😀

jankastubka
18. dec 2015

Ak som spravne pochopila tak dieta ma len mesiac a uz mas pocit, ze je to stereotyp?
Asi to velmi zalezi od toho, ako narocne mas dieta. Ak cele dni a noci place, tak by som tvoje pocity chapala.
Ja som mala velmi pokojne a kludne dieta. Prvy mesiac bol nadherny a tak rychly, ze som si to ani nestihla uvedomit. Do prveho roka sa vsetko tak rychlo meni, menia sa rezimy dietata, jeho stravovanie, rychlo sa uci nove veci a ja som tym vsetkym bola fascinovana.
Je trochu blbe rocne obdobie, ale nikto nehovori, ze musis s dietatom cele dni sediet doma. Ja som s kocikom nachodila kapilometre. Kazdy den som si dala ciel, co chcem vybavit/kupit a tam som sa vybrala. Kym dieta spalo doma, ja som relaxovala citala knihy, kukala oblubene serialy a pod. Cez vikendy sme s muzom chodili na vylety aj s dietatom. A cim bolo vacsie tym som vyberala,vhodne aktivity, detske plavanie, hudobna. Sledujem akcie kulturne, co sa kde deje a podla toho sa niekam vyberieme. No a nasla som si kamosku s ktoru sme sa navstevovali, jeden tyzden ja k nej na ceky den a jeden tyzden ona k nam. Ta u ktorej sme boli aj navarila. A aspon nam lepsie presiel cas.
No a vecer poprosit muza, nech sa dietatu povenuje on a ty si mozes dat vanu alebo skusit nejake hobby nove.

evka4
18. dec 2015

@mishaella prve tyzdne s babatkom su narocnejsie, ale casom sa to bude zlepsovat. Uvidis, ze ked pride jar, tak uz bude dobre 🙂 Tieto zimne mesiace su horsie, ale nic Ti nebrani ist napr. kocikovat, aj 2x denne.Vyvetras si hlavu, stretnes inych ludi a prides na ine myslienky.

katarinamarkova
18. dec 2015

@mishaella pracovat sa da aj z domu....nemas do akej? pracu si treba najst, sama z neba nepadne.
ps: nehovorim, ze mas od dietata odist do prace, ked nechces, hovorim, ze ked mas tak hrozny pocit stereotypu na materskej a nevies si ho spestrit inak, da sa spestrit napr. aj pracou.