Materská dávka pre živnostníkov

vero_k
20. aug 2022

Ahojte, práve som zistila že som v 3tt. Dva roky ale pracujem ako živnostník, a materská dávka pre živnostníkov mi pripadá smiešna. Nemáte niekto skúsenosť s tým, že ak by som ešte išla na 3 mesiace na TPP , či je šanca že dostanem materskú dovolenku a nie materskú dávku. Resp. koľko mesiacov by mi trebalo odrobiť na TPP aby som materskú dovolenku dostala. ( Živnosť rušiť neplánujem) Ďakujem za odpovede 👍

abby11
20. aug 2022

@vero_k Výška materskej sa odvíja od výšky odvodov zaplatených do sociálnej poisťovne, za posudzované obdobie. Prvý rok je SZČO od nich oslobodená, vznikla Ti v ďalšom roku povinnosť platiť ich? Či platíš len odvody do zdravotnej poisťovne?

vero_k
autor
20. aug 2022

@abby11 platím aj odvody do SP, avšak riešim to, že ako živnostníkovi mi ani zďaleka nepríde taká materská dávka ako zamestnancovi materská dovolenka. A teda, či mi stačí pracovať ako zamestnanec (popri živnosti) tri mesiace aby som mala nárok na materskú dovolenku (ktorú dostáva zamestnanec) a nie materskú dávku (ktorú dostáva živnostník).

abby11
20. aug 2022

@vero_k. Princíp a percentá pri výpočte sú rovnaké, jednoducho platíš z nízkeho vymeriavacieho základu. To je celé. Nie nestačí Ti zamestnať sa popri živosti na tri mesiace.

veronikaszabova
20. aug 2022

@vero_k ty ai uplne pleties pojmy.

Materska dovolenka - obdobie poberania materskej
Materska - davka (€), ktoru poberas.

Nie, ze zamestnanec pobera matersku dovolenku a zivnostnik davku.

vero_k
autor
20. aug 2022

@abby11 nuž účtovníčka mi poradila zamestnať sa na tri mesiace s platom 2500€, a že v tom pripade mi vyjde materská aj 1500€. Preto sa pýtam tu, či niekto s tým nemá skúsenosť. Jasné že by som ako zamestnanec nerobila za minimálku.

vero_k
autor
20. aug 2022

@veronikaszabova tebe ušla pointa čo sa tu rieši
...ja tu nepotrebujem definovať pojmy, ale pomôcť ako sa dostať čo k najväčšej sume..či si to nazves materske, materská dovolenka alebo pre mňa za mňa aj marodka 😂 nepleť si môj príspevok s niečím kde si hladkáš ego ak opravuješ ľudí, ak nevieš poradiť tak radšej tiše... mlčať je zlato 🙂

veronikaszabova
20. aug 2022

@vero_k ja si tu nehladkam ego. Ale ked chces relevantne info, tak pouzivaj spravne pojmy.
Poradit ti viem, ale nechcem si mastit ego, tak si to zisti sama na socialke

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
modryyyy
20. aug 2022

Zamestnať sa na TPP na 3 mesiace nie je podľa mňa dobrý nápad, neviem, prečo Vám to účtovníčka navrhla. Pri súbehu dvoch zamestnaní alebo živnosti musí byť splnená v OBOCH zamestnaniach lehota 270 dní. To už pri TPP na 3 mesiace nestihnete. Ak by ste mali z oboch zamestnaní splnené 270 dní, vypočítali by Vám materskú dávku z oboch zamestnaní a mohli by ste nastúpiť na materskú z TPP. Ako živnostníčka nemáte nárok na materskú dovolenku, len na materskú dávku.

vero_k
autor
20. aug 2022

@modryyyy vidím že vy o Tom viete čosi viac, tak sa ešte opýtam ak smiem. Čo v prípade ak na tie tri mesiace predsa len do práce ako zamestnanec pôjdem, a živnosť si zruším? Vtedy nejde o súbeh, alebo?

modryyyy
20. aug 2022

Potrebujete mať 270 dní TPP v posledných 2 rokoch, aby ste dostali materskú z TPP a keďže ste písali, že ste dva roky živnostníčka, nemáte splnenú podmienku.

veronikaszabova
20. aug 2022

@vero_k ak mas pred tym dost dni NP (platis si aj socialku pocas zivnosti), tak zamestnanie na minimalne 90 dni (najlepsie okolo 100 - inak to SP vyhodnoti ako ucelove a MP zamietne) - tieto dni musia byt bez PN, OCR, atd.

veronikaszabova
20. aug 2022

@vero_k od porodu spatne 2 roky potrebujes mat minimalne 270 dni NP plus mat aktivne NP, pripadne v ochrannej lehote. Cize si to musis sama zratat, ci tolko budes mat

vero_k
autor
20. aug 2022

@modryyyy a nieje to tak, že musím byť 270 dní nemocensky poistená? A nie mať 270 dní TPP? Lebo nemocensky poistená som ako aj živnostník, a čo som sa pokúšala googlit si, tak všade sa píše práve o nemocenskom poistení že má byť 270 dní, preto som z toho trochu zmätená.

veronikaszabova
20. aug 2022

@modryyyy vobec nemusi mat 270 dni TPP. Hlupost ako mraky.

vero_k
autor
20. aug 2022

@veronikaszabova ďakujem pekne! 👍 ak sa živnosť zruší, a budem mať TPP, teda bude mi zamestnávateľ platiť nemocenské poistenie, aj to sa ráta, však?resp. Nemocenské poistenie bude v mojom prípade uhradené, aj keď nie mnou ale zamestnávateľom.

modryyyy
20. aug 2022

Áno, ste nemocensky poistená zo živnosti 270 dní. Takže dostanete materskú zo živnosti. Ale vy sa pýtate, či sa môžte zamestnať na 3 mesiace na TPP, lebo chcete materskú z TPP. Aj pri TPP platí podmienka 270 dní nemocnenského poistenia v posledných 2 rokoch, ak chcete dostať dávku. Čiže ak sa zamestnáte na 3 mesiace na TPP, budete mať len 90 dni nemocenského poistenia a dávku nedostanete. Máte nárok na materské zo živnosti.

vero_k
autor
20. aug 2022

@veronikaszabova v podstate hľadám,,dieru v zákone,, ...mám obchod, a rozmýšľam že ak ho prepíšem na mamu, a ona ma ,, zamestná,, na tie tri mesiace s platom teda aspoň tých 1000€ , ak hovoríte že radšej viac nie tak radšej nie, či to bude pre mňa výhodnejšie ako si ten obchod ponechať na seba..lebo zo živnosti toho veľa asi nedostanem

lienka.7
20. aug 2022

@vero_k opýtajte sa @zalka čí ma
@modryyyy pravdu.

vero_k
autor
20. aug 2022

@lienka.7 ak ste ju tu označili, neprečíta si to? Dnes som tu prvý deň, neviem ako to funguje

modryyyy
20. aug 2022

Suhlasím, overte si to aj u iného zdroja. Alebo v sociálnej poisťovni.

veronikaszabova
20. aug 2022

@modryyyy ale ona chce MP zo zamestnania. Cize tych 90 dni sa na nu vztahuje. Nepotrebuje 270 dni NP zo zamestnania. Ona potrebuje 270 dni 2 roky spatne od porodu.

@vero_k treba si preratat, co sa ti viacej oplati

danusa63
20. aug 2022

@vero_k áno budete mat materskú z toho TPP viac sa o tom dočítate v knihe od p. MIHALA Materské

lienka.7
20. aug 2022

@vero_k pride jej avízo. Ona poradi urcite. Jej odporúčania by som sa potom držala.

lienka.7
20. aug 2022

@vero_k este skúste @alenah31. Tiez vie poradit

alenah31
20. aug 2022

@vero_k ukonci zivnost, zamestnaj sa s novym - vysokym VZ, z ktoreho pojdu odvody na NP aspon 90 dni bez PN ci OCR - materske sa bude pocitat z prijmu v tomto novom PP a z predchadazajuceho - zivnosti sa pripocitaju iba potrebne dni poistenia. Ale odporucam cca 100 dni....nech SP nevyhodnoti konanie ako ucelove. Tehotenske ale uz nestihate...to sa bude pocitat zo zivnosti - podla toho co pisete ste mali odvody minimalne no aj tak to vychadza 223,50e pri 30 - dnovom mesiaci, 231e pri 31- dnovom mesiaci.

vero_k
autor
20. aug 2022

Ďakujem veľmi pekne všetkým ❤️ ak ešte niekto prispeje svojimi vedomosťami o Tom, budem len rada 😊

vero_k
autor
20. aug 2022

@alenah31 ďakujem pekne 🙂 budem sa toho teda držať 🙂

zalka
21. aug 2022

@vero_k ak si necháš súbeh živnosť a zamestnanie cca mesiac napr. a potom ukončíš živnosť, tak môžeš žiadať o MD zo zamestnania a aj zo živnosti. Tj. môžeš trošku ušporiť na odvodoch ...

vero_k
autor
22. aug 2022

@zalka ak sa smiem opýtať, je to reálne žiadať MD z oboch? Resp. Čím alebo ako si to obhájiť na úradoch? A teda kedy by mi bolo najlepšie,, zamestnať sa,, ( ak som v 3tt) a kedy zrušiť živnosť? Ďakujem ☺️