Mám žiadať o rodičovský na Slovensku alebo v Čechách?

mima8494
26. jan 2021

Ahojte,

Akonahle manzel zacal pracovat v CR stopli mi RP a aj rodinne pridavky na Slovensku. Rodicak som vybavila v CR na mna na prvu dcerku a tem som brala do 31.10.2020 odvtedy som prihlasena na starostlivost o dieta do 6 rokov. Slovenska poistovna poziadala o formular tu cesku...
avsak v marci mam termin druheho porodu, kedze slm nezamestnana, matersku na sk nebudem mat - cakam uz na vyrozumenie. Ako mam dalej postupovat? Kam zase ziadat rodicak tu na urade prace? Cakat na zamietnutie? A potom ist oytat do ciech? Mozu ziadat aj manzel rodicak na seba, aby bol vyssi? A ja mozem ostat evidovana ako odoba staraju a sa o dieta do 6 rokov? Diky za rady

fidorka7
26. jan 2021

@mima8494 primárny štát k výplate je ten, kde je rodičom vykonávaná zárobková činnosť a keďže ty v SR nepracuješ a manžel pracuje v ČR, primárne kompetentý štát k výplate je ČR. Na Slovensku momentálne nič nedostaneš - len ako sekundárnu výplatu z titulu bydliska rodiny /ak teda s deťmi bývaš v SR/ a ak Vám v ČR dávky zamietnu. Teda žiadať určite v ČR.

mima8494
autor
27. jan 2021

@fidorka7 lenze viem, ze ked som pytala na prvu rodicak, tak najskor som potrebovala zamietnutie zo slovenska a az potom som mohla pytat v cr, preto ta otazka. Druha otazka kt sa mi naskyta je ta ci nemoze manzel ziadat ma seba rodicovsky ked on tam pracuje. Este otazkou je ci mam ziadat ja matersku tu alebo v cechach....

fidorka7
27. jan 2021

@mima8494 píšeš, že nepracuješ a teda nebudeš mať nárok na mateské, tak kde ho chceš žiadať? je úplne jedno či budeš o RPžiadať ty alebo muž - zakaždým to bude v ČR. spýtaj sa v ČR, či budú opäť potrebovať zamietnutie zo slovenska.

mima8494
autor
27. jan 2021

@fidorka7 hej nemam narok na materske, ale vsetci mi hovoria, ze aj ked nemam narok mam ziadost poslat na socialku. A ostavam uz stratena v tychto uradoch.....

fidorka7
27. jan 2021

vyplácaž ťa budú češi tak sa pýtav na úrade v čr, oni ti musia povedať čo budú od teba žiadať