Mám nárok na matěrskou když bydlím na Slovensku?

romanka9
16. mar 2010

Ahojte chcu vás požadat o radu:
pri vyrizovani rodičovskeho príspevku mne na urade urednice rekla že nemám nan nárok s dúvodu že bydlim na Slovensku pričemš mám trvalý pobyt v CR a pracovala jsem 9let v CR a platila si pojištení,malá má taktež trvalý pobyt v CR, prtner je Slovak a pracuje na slovensku.
Urednice poslala moji žádost do Brna na prešetrení a dle jejího názoru nebudu mít na pobírání príspevku nárok.
Je neco takového vúbec možé?
Dekuji za rady.

klarika12
16. mar 2010

romanka to mozne neni ja sem slovenka dite se mi narodilo v cechach.brala sem materskou i rodicak z cech.na slovensko sme se prestehovali kdyz mnela mala 14 mnesicu a rodicak mi normalne zasilali na slovensko na ucet.na zadost o rodicak jsi mnela napsat trvalou adresu a v kolonke kde posilat davku cislo uctu na slovensko.tvoje dite je cech takze na davky narok mas.nedaj se odbit pokud treba tak vypis nove papiry.

romanka9
autor
16. mar 2010

Ja uš su stoho na nervy ješte neš sem si to šla vyrizovat tak mne upozornovala že pokud budu bydlet na slovensku tak nebudu mít na rodičák narok proto jsem si nechala trvalý pobyt v CR jenomže pri vyrizovaní jsem se prekecla a rekla že bydlím na slovensku. čislo učtu jsem si nechala česke a to jsem jim taky dala

marecek4
17. mar 2010

romanka,a co takhle se jako poopravit,že na slovensku jste po dobu mateřské,ale taky mi to hlava nebere,z jakého důvodu na rodičák nemáš nárok-měnila jsi občanství?pak by to bylo asi důvodem,já měla trvalý bydliště va Vyškově a bydlela v Brně a porůznu a taky mě neposílali do toho určitýho místa,pravda nebylo to mezinárodně,no dej vědět jak jsi dopadla

romanka9
autor
17. mar 2010

marecek4: čekam tet na rozhodnuti s Brna tak su zvedavá jak to dopadne. Občanství jsem nemenila praveže ja zatim bydlim na slovesku jen tak nemám tam ani pobyt nahlasení nic. Neviš nahodou jak by to bylo kdybich si podala druhou žádost a stím že bydlím v CR kdybi me to neuznali? neni tam nejaká doba aš po které si to mužu podat znova alebo mužu hnet? a ješte nevím či musím mít nejake povolení na to že bydlím na slovensku ja su tam tet jak kdyby načerno

klarika12
20. mar 2010

romanka tak to nevim ja jsem porodila v cechach a mnela sem trvali pobyt na slovensku v cechach prechodny a matersku som brala z chiech.potom som si poziedala o rodicak.s tym ze som uviedla prechodnu adresu a cesky ucet.ked mala dcerka 14mesiacov odstahovala som sa na slovensko a iba som sla na urad kde som im nahlasila ze korenspondenciu mi maju posielat na slovensku adresu a zmenila som cislo uctu na slovenske.a v pohode mi peniaze chodili.a to mi rodicak skoncil teraz v januari.

marecek4
21. mar 2010

romanka,tak pak absolutně nechápu úřednici s čím má problém-pokud chápu,jsi slovenka s trvalým bydlištěm a prací v čechách,jen momentálně pobýváš na slovensku,pak podle mě není co řešit a máš nárok na RP,ani s pobytem načerno-proč-bych si nedělala moc velký starosti-pokud jste zdraví,až půjdeš k doktorovi tak by mohl nastat problém s pojistkou-buď si připlácet cestovní připojištění,nebo se poptej na pojišťovně,a vezmi si že máš u nás nárok i na podporu v nezaměstnanosti,kdyby ti došla zamítavá odpověď tak se normálně odvolej,s tím že na slovensku sice jsi,ale jen na dlouhodobé návštěvě,a po MD se uvidí co bude dál,třeba budete mít do té doby dalšího prcka

romanka9
autor
24. mar 2010

Ne prave že ja jsu češka napsaný mám trvalý pobyt v čechach pojišteni si taky platím v čechach i jsem pracovala v čechach ale tet býdlím na Slovensku s partnera a uťednice se výjádrila tim že kdyš bydlím na slovensku tak nemam na rodičák narok ale já pritom vubec namam na slovensku napsani pobyt su tam zatím-pravne jen jak kdyby na návšteve su zvedava jake príde vyjaádrený s Brna jinak take skvelé urednice máme ve Veseli nad Moravou

janula34
24. mar 2010

Romanka - to je blbost co ti povedala, jednoznacne mas narok na rodicak z CR kedze si tam pracovala a to je podstatne, lebo si bola poistena a odvadzala socialne aj nemocensku v CR. A uradničke moze byt uuuplne jedno kde teraz byvas, mozes byvat aj v pekle a jej to moze byt jedno. Nedaj sa a chod si za tym. Vela stastia.

mataharyy
19. apr 2010

romanko, klid a chladnou hlavu, rodičák dostaneš 😉 Jsem češka, trvale hlášená v čechách a prac poměr taky v čechách (manžel vše stejně jen na slovensku) a malej má dva RL a dvě trvalé bydliště, rodičák beru z čech a přídavky na dítě jsou na manžela na slovensku. Nenech se tahat za nos pokud splňuješ všechny podmínky pro vyplacení mateřské tak jí dostaneš a rodičák pak taky, jediné teď v květnu se to bude prý nějak měnit, takže je možné že budeš muset zažádat na slovensku a z čech ti budou doplácet jen rozdíl 😉 Kdyby jsi potřebovala ještě s něčím poradit, tak písni, pořád kvůli tomu běhám po úřadech 😀

zabka1611
28. apr 2010

ahojky...ja mam podobny problem...na urade mi povedali ze o rodicovsky prispevok si mam poziadat v CR a to preto lebo tam manzel pracuje a je tam aj poisteny!! tak teraz neviem či to teda vybavovať tam? a žiadost treba napisať na jeho meno??

mataharyy
28. apr 2010

Zabka1611: od května se to bude měnit, ale zatím (komunikuji s českýma úřadama) ještě nikdo neví jak. U nás je to tak že se dohodli že nejsem migrující občan, ale pokud jsi/jste migrující (oba slováci) tak si budeš žádat v čechách, ale normálně by to mělo být tvým jménem, ty jsi v čechách pracovala nebo ne?
Pokud ano tak si požádej v čechách, budš potřebovat potvrzení ze slovenska že nepobíráš tam, a pokud budeš rodit v čechách můžeš si tam zažádat i to porodné. S rodičákem (u migrujících) je to tak že se žádá ve státě kde se primárně zdržuje dítě a druhý stát, v tvém případě slovensko tě doplácí do rozdílu, tedy pokud by rodičovský příspěvek v čechách byl menší než na slovensku tak ti dají ten v čechách a ze slovenska ti doplatí rozdíl. Pokud by jsi chtěla rodit v čechách a žádat na slovensku, tak je to většinou (dle mojich informací) vázané na rodný list, tedy by jsi si musela na matrice požádat o vydání slovenského rodného listu (počítej že to trvá tak ty tři měsíce) a s ním pak budeš vyběhávat úřady 😉 Je to zamotané, ale když se v tom člověk trochu zaběhne, tak to není tak složité jak se zdá 😉

romanka9
autor
2. máj 2010

mataharyy. Ahoj zatim jeste nevim porat nic uš to budou dva mesíce a ješte nedošlo vyjadrení s Brna tak nevím jestli to schvalne natahujou kyš se to má menit lebo nevím ješte počkam do konce týdnu a zajdu tam. Nevíš prosimte jak bi to bylo kdybych i podala znovu žádost ale stim že nebydlím na slovensku ale v čechách tak jak mám i napsaný trvalí pobyt? Diky

mataharyy
2. máj 2010

romanko, normálně jim řekni že jsi na slovensku na návštěvě, ale pobyt a vše okolo máš v čechách, rodičák ti dát musí máš na něj ze zákona nárok, to jak to bude teď od května ještě nevím, paní z úřadu mi napíše jen jak to zjistí, každopádně pokud ty jsi češka, které trvá (ale i kdyby netrval, tak je to celkem jedno) pracovní poměr v čechách a manžel/partner je slovák s prac. poměrem na slovensku, tak na tebe nelze pohlížet jako na migrujícího občana (to vím bezpečně, kvůli mě se to řešilo i s ministerstvem práce a sociálních věcí) a tudíž rodičák můžeš brát z čech a oni nemají důvod to zdržovat, nebo zamítnout. Pokud by se to novejma nařízeníma měnilo, tak to (pravděpodovně) bylo tak že si zažádáš o rodičák na slovensku, v čechách ti ho pozastaví a v případě že by byl rodičák na slovensku menší než v čechách tak podáš v čechách žádost a oni ti budou ten rozdíl doplácet z čech (peníze ti můžou posílat i na slovenskej účet, ale je tam poplatek, já taky nechávala účet v čr, bylo to jednoduší). Jen se nesmíš nechat zastrašit a vzdát to. Mě tvrdili skoro půl roku že nemám nárok a na slovensku taky říkali že nedají, tak jsem v čechách tak dlouho otravovala až došli k závěru že nárok (ze zákona) mám.
Rada pro tebe ohledně pojištění, neruš v čr pojištění, zamotala by jsi se do toho, ve své pojišťovně v čechách si vyžádej formulář E106 se kterým si pak dojdeš na libovolnou pojišťovnu na slovensku, dostaneš zdrav. průkaz a máš nárok na stejnou péči jako slovenskej občan 😉

lenny.b
8. máj 2010

Romanko, zajdi na sociální oddělení úřadu práce, musí tam být paní zabývající se EU pracovníky. To co Ti udělali je blbost - MD jsem pobírala na Slovensku, protože jsem zde pracovala a bydlela, neměla jsem ani vyřízený pobyt, pořád jsem méla trvalý v ČR, syn se narodil na Slovensku, má dva rodné listy. Měl trvalý pobyt na Slovensku u otce. Po MD jsem šla na českou mateŕskou, práci zrušili, takjsem dala výpověď, normálně mi ji dali, jen jsem ze Slovenska musela dovezt z ÚPSVARu formuláře, že mi není vyplácen rodičák u nich. Rodičovskou jsem měla z ČR, přídavek na dítě jsme brali ze Slovenska, malý měl na Slovensku trvalý pobyt. S tím pojišténím souhlasím, neruš ho, já ho zrušila, pojistila se na Slovensku, to samé jsem udélala se synem, nechtěli mi ho pojistit v ČR, protože já tu pojištěná nebyla, tak jsem mu zménila pobyt na Slovensko a ejhle, pak když jsem odešla od partnera s tím byly jen a jen problémy a nakonec mi bylo řečeno, že tak se to dělat nesmí, že měl mít pobyt v ČR a čerpat pojišténí od otce, prostě kocourkov.

mataharyy
8. máj 2010

lenny.b i já jsem udělala tu "blbost" že jsem malému v ČR zrušila (tedy doufám že to opravdu zrušili 😅 ) pojištění, byla jsem z toho jelen nikde nic kloudného neřekli všude obkecávali kolem dokola a nic z toho 😠 přihlásila jsem ho k trvalému na slovensku (je i v čechách, prý to tak je normální) a pojistila ho, teď se děsím co stím ještě může vzniknout za hovadiny... Teď už jsem z toho moudřejší a u druhého dítka to budu dělat jináč, ale to se narodí na slovensku, takže tu bude i pojištěný... Ale je fakt nerušit pojištění ani náhodou, zvlášť když to jde udělat elegantnějším a mnohem jednoduším řešením (že mi o tom neřekl někdo před rokem, když jsem jak idiot za komerční pojištění vyplázla deset tisíc 😠 ). Prostě je to tak nastavené že jak cejtěj že něco nevíš, tak tě zkrouhnou i o to co nemáš, takže člověk musí být jistý info si pohledat kde může a jít rovnou najisto, nebo se tak alespoň musí chovat 😝

romanka9
autor
13. máj 2010

z Brna me doslo vyjadreni a zamitli me materskou i rodicak tvrdili ze je novy zakon a budou to zasilat kazde matce v jinem state, moc se nam tomu nechce verit. musim se stehovat zase zpatky do CR jinak nemam narok na zadne penize.

pettru
14. máj 2010

ahojky, to se mi nejak nezda....nejak nechapu, co po tobe vic chteji..ceska si, trvaly bydliste mas v cr...ja sem migrujici pracovnik a bez problemu mi doplaceji zbytek do slovenskyho rodicaku...kazdopadne, jestli si vymysleli nejakou novou chujovinu 😖 sem zvedava, jestli mi dojde nejaky psani(do vsech zadosti sem udavala jen ceskou adresu)... ted sem si vzpomela. i kdyz pobiras rodicak z jinyho statu(napr sr), tak ten stat za zebe neplati socialni ani zdravotni pojisteni, protoze nemas narodnost toho statu (aspon tak mi to bylo receno na slov.socialce), takze zdravotni poj(v pripade, ze ti zamestnavatel nedrzi misto) a social.poj( vzdycky) za tebe plati ceskej stat v cechach.

pettru
14. máj 2010

jo a jeste by me zajimalo, romanko, jak budou kontrolovat, kde budes bydlet??? 😀 😉

suik
14. máj 2010

😲 no teda .....já se zrovna stěhuju do Německa za manželem, který tu pracuje. Romanko, to je síla. Mě by nenapadlo, že by měl být nějaký problém. Já tu normálně pracovala, teď jsem v neschopnosti.
Pojištění jsme oba od 1. června u německý pojišťovny, tak se jdu příští týden odhlásit. Já jsem to řešila dlouho a chtěla jsem mít v německu zdravotní péči jako ostatní.
Trvalý bydliště a tam mám normálně v ČR.

suik
14. máj 2010

Na aperiu jsem našla toto: jedná se o maminku v Anglii, ale vzhledem k tomu, že to je Eu, tak počítá, že to bude všude stejný. Romanko: tomu fakt nerozumím, proč ti to nedali.
http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=2020505

romanka9
autor
15. máj 2010

Kdyz jste sepisovali rodicovsky prispevek nahlasili jste trvale bydliste a rekli jste ze budete i v cizim state pobyvat?

pettru
15. máj 2010

ja jo 🙂 dyt sem tam nesla ze slovenska papiry 🙂 tak by to ani neslo zatajit...ale asi to mam jiny v tom, ze pobiram rodicak na SK a z CR mi ho doplaci..ty zadas o celej rodicak v CR? mozna v tom by moh bejt problem..ale zas kdyz ty i si v cr pracovala, tak nechapu co blbnou

mataharyy
17. máj 2010

Ahoj,
tak jsem nasr... jak hrom, rodičák kterej chodí kolem 11. nedorazil, dnes po celodenní snaze se mi podařilo (v 16:45) konečně dovolat na sociálku co se jako děje a oznámili mi že mi pozastavili rodičák, protože se změnil zákon a že mi to budou posílat písemně (bezva kdybych jim nezavolala tak vím hov... a to mi svatosvatě ještě pátého slibovali že mi dají vědět jen co se něco doví 😠 ). Dověděla jsem se: mám si zažádat o rodičák na slovensku a až mi ho přiznají tak mě češi budou doplácet rozdíl... Jak u blbejch na dvorečku, takže zítra letím na sociálku na slovensku to vyřídit a počítám že peníze dojdou tak cca v červenci, do té doby se asi máme pást, nebo nevím. Každopádně Romanko hovadina jak hrom, dát ti to musí, ale tekhle (část ze slovenska, ostatní z čech)! Je to pitomost, ale je to tak, takže kdo se diví že mu nepřišla mateřská a žije někde v EU, tak je to z tohoto důvodu. Dej hovadu papír a vymyslí lejstro... 😠

pettru
17. máj 2010

mataharyy, ja se hlavne divim, ze ti to nerekli hned, jak si zadala o rodicak...mne to rekli, jak tady na sk a i v cr. takze ja mam tohle uz od zacatku... ted je to neprijemny, ze ti to pozastavili. jen si ted trosku pobehas, ale neni to nic strasnyho..pokud natŕazis na dobrou urednici, tak je to v pohode 😉 jen budes potrebovat evropskej formular E411 https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/print... ten ti potvrdi tady na sk. na cesky socialce uz by po tobe nemeli chtit nic jinyho, protze to uz si jim davala...
tak preji pevne nervy a mile urednice 😉

mataharyy
18. máj 2010

Ahoj, takže dnes jsem znovu mluvila s úřadem v čechách (kde mi paní oznámila že si mám zavolat v pondělí a zavěsil) i na slovensku a dobrala jsem se toho že podle toho nového zákona mi nebudou doplácet ten rozdíl...
Ale dle jiných úředníků je to zas jinak takže jsem v háji... Takže příští dny se budu "bavit" tím že budu posílat maili na ministerstva, kraje a stížnosti na českou arogantní úřednic, až něco zjistím tak dám vědět.
Pettru nepříjemné je že mi bez předchozí informace zastavila peníze za duben, na což neměla nárok, protože ten novej zákon je platnej až od května...
Ale poučena z minula, jdu do boje a rozhodně to nějak vyhádám a pro všechny co to teď budou řešit, nesmíte se nechat odmávnout a hledat informace kde se dá, průběžně budu informovat co zjistím, zatím vím že pro žádosti podané před květnem je ještě možnost překlenovacího období (do roku 2012) kdy by se ještě měl vztahovat starej zákon... Teď ještě musím přijít na to jak to uhádat... 😒

pettru
18. máj 2010

ty jo, tak to koukam..prosim te, nevis, kde najdu odkaz na novej zakon??ja sem to hledala, ale porad sem nasla vse po staru...
ucet sem si zkontrolovala a penize mi za duben dosli.sem teda vazne zvedava, jak tohle bude pokracovat...
drzim palce pri vyrizovani a mam trosku obavy, jestli me to taky neceka 😒

mataharyy
18. máj 2010

ten novej zákon hledám od včerejška a nic a na úřadě si ho s každým dalším telefonátem upravují jak se jim hodí 😠 Ale už jsem napsala na OSSZ, na ČSSZ, ministerstvo práce a sociálních věcí, na krajskou správu a teď hledám kontakt na někoho přes evropské sociální zákony 😅 😎 Mezi tím jsem stihla stížnost na korektní jednání úřednice 😝 Takže jen co se něco dovím, tak ti dám vědět 😉

pettru
18. máj 2010

ok, dik. ja zkusim napsat dotaz na aperio 🙂

mataharyy
18. máj 2010

No zkus i já zkouším co se dá už burcuji kde koho a doufám že to nějak dopadne, počínaje zítřkem mi totiž začne naskakovat penále na úvěru kterj se díky té "dobré duši" na úřadě neměl z čeho odečíst 😒

mataharyy
18. máj 2010

Tak jsem napsala dotaz na Evropskou komisi, do nějakého občanského rozcestníku, tak jsem zvědavá co mi povědí pěkného 😕 Za chvíli ze mě bude grafoman 😎