Ako sa počíta materská?

mima5555
14. jún 2014

Ahojte prosim vas vie mi niekto poradit ako sa rata materska posledny odrobeny rok alebo ako ..rata sa to z hrubej mzdy a tu som mala celkom fajn ale teraz neviem ak by som ostala tehu ale mohla robit samozrejme menej hodin ci by sa mi to oplato lebo hrubu mzdu uz by som mala urcite mensiu ci sa radsej nedat na pn aby som si nepokazila priemer...neviem ako sa to rata dakujem za kazdu odpoved

liz_lemon
15. jún 2014

@mima5555 materske sa rata z priemernej mzdy za predchadzajuci rok, napr. ak by si nastupila na MD v roku 2014, tak sa rata z prijmu za rok 2013
je vo vyske 65% z hrubej mzdy

libka1
15. jún 2014

@liz_lemon vedela by si prosim poradit aj mne? Ked som nastupila do prace od januara 2014 a na matersku pojdem v polovici oktobra 2014 z coho sa mi bude ratat? Od polovice septembra 2011 som bola na materskej a potom od maja 2012 na rodicovskej az do 1.1.2014.

liz_lemon
15. jún 2014

@libka1 tebe sa bude ratat z prijmu v roku 2014, od januara, az kym nenastupis na MD

mima5555
autor
15. jún 2014

@liz_lemon od maja 2013 do maja 2014 som mala zmluvu potom mi ju predlzili na urcito do januara 2015 cize ak porodim bude sa mi ratat rok 2014? Ale ak pojdem poviem priklad od augusta na pn?

liz_lemon
15. jún 2014

@mima5555 kedy mas termin porodu?

gagabubu
15. jún 2014

@liz_lemon ahoj,prosím ťa, vedela by si poradiť,či sa mi bude započítavať do materskej dovolenky aj PN-3 mesiace, poprípade keď som od februára na úrade práce,či mi vôbec dajú materskú z 2013 roku

havana_frost
15. jún 2014

PN a podpory sa do materskej nezapocitavaju, iba plat. rata sa 65% z hrubeho platu.

mirusa77
16. jún 2014

ahoj prosim ta mozes mi poradit?ak pojdem na MD 1.1 2015 bude sa mi ratat z platu 2014?dakujem

havana_frost
16. jún 2014

@mirusa77 Ak budeš stále zamestnanec aj 1.1.2015 tak áno. Ak v 2014 budeš pracovať len u jedného zamestnávateľa, tak to bude priemer z týchto platov za rok 2014. Ale môžeš mať napríklad aj prerušenie nemocenského poistenia (napr. neplatené voľno, OČR dlhšia ako 10 dní...) a vtedy sa to ráta zase inak, no záleží.

libka1
16. jún 2014

@liz_lemon dakujem za pomoc 🙂

evitka83
16. jún 2014

zdraviim, chcela by som sa spytat ako je to s obdobim, od - do v pripade vyplacania materskej. Teda, ci sa berie obdobie do 1. do posledneho kalendarmeho dna v mesiaci, alebo v zavislosti od terminu nastupu.
NA MD som nastupila 16.5. Viem, že sa dávka vypláca mesiac pozadu. Platba mi prišla 13.6, ale pomerne nízka suma vzhľadom na moj brutto plat za posledný rok. Moja otázka teda je, či je to platba iba za relevntné obdobie od 16.5 do 31.5, alebo sa tam zaratáva aj obdobie z júna. Ak sa tomu niekto rozumie, ďakujem za vyjdarenie 🙂

mirusa77
16. jún 2014

@havana_frost dva roky som zamestanec jednej firmy,nemala som PN ani OCR len normalnu dovolenku.
zmluvu mam na neurcito,takze ak som to dobre pochopila tak ak nastupim na MD 1.1.2015 bude sa mi ratat za rok 2014.nemusim mat odpracovany ani jeden den v roku 2015.

havana_frost
16. jún 2014

@mirusa77 áno správne, bude sa ti rátať z roku 2014, či nastúpiš 1.1.2015 alebo 31.12.2015 na materskú.

havana_frost
16. jún 2014

@evitka83 Za máj si dostala materskú za alikvótnu časť mája, teda od 16.5. do 31.5. Za prvú časť mesiaca si ešte dostala výplatu. Celú júnovú materskú dostaneš v júli. Nerozpočítava sa to cez mesiace, ráta sa od prvého do posledného kalendárneho dňa v mesiaci.

mirusa77
17. jún 2014

@havana_frost dakujem velmi pekne

hervay
18. jún 2014

Ahojte,som na matiku antitalent.Pracujem už od r.2011 ako zdravotná sestra na 12 h smeny,otázka dieťatko ,ale ako s financiami ,zvládneme to alebo nie?Kolko by som dostávala ?základná mzda je do 550.e každý mesiac to je iná suma na páske.Kebyže pracujem počas teh.,tak dostávam pri plate ešte niečo?A kolko by bola tá MD?Dakujem ,bola by som rada kebyže mi to niekto vysvetlí.

gapa
18. jún 2014

@hervay
pozri, či sa na teba toto nevzťahuje vyrovnávacia dávka (napr. zákaz nočnej práce):
zdroj: Zákon o sociálnom poistení §44 - 47 na stránkach soc.poistovne
http://www.socpoist.sk/legislativa/552s

VYROVNÁVACIA DÁVKA
§ 44
Podmienky nároku na vyrovnávaciu dávku

(1) Zamestnankyňa má nárok na vyrovnávaciu dávku, ak je počas tehotenstva preradená na inú
prácu, pretože práca, ktorú predtým vykonávala, je podľa osobitného predpisu zakázaná tehotným
ženám alebo podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, a pri práci, na ktorú je preradená,
dosahuje bez svojho zavinenia nižší príjem alebo náhradu príjmu podľa osobitného predpisu ako pri
práci, ktorú vykonávala pred preradením.

(2) Zamestnankyňa má nárok na vyrovnávaciu dávku, ak počas materstva do konca deviateho
mesiaca po pôrode je preradená na inú prácu, pretože práca, ktorú predtým vykonávala, je podľa
osobitného predpisu zakázaná matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode alebo podľa
lekárskeho posudku ohrozuje jej zdravie alebo materstvo, a pri práci, na ktorú je preradená, dosahuje
bez svojho zavinenia nižší príjem ako pri práci, ktorú vykonávala pred preradením.
(3) Podľa tohto zákona sa za preradenie na inú prácu v tehotenstve a materstve považuje, aj keď
nedochádza k zmene druhu práce,
a) zníženie normovaného výkonu práce, ktorým sa odstránia príčiny, na ktorých základe je také
vykonávanie práce zakázané tehotným ženám a matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode
alebo ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozuje tehotenstvo ženy, jej zdravie alebo materstvo, s
výnimkou kratšieho pracovného času,
b) oslobodenie od vykonávania niektorých pracovných činností pri prácach, ktoré sú zakázané
tehotným ženám a matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode alebo ktoré podľa lekárskeho
posudku ohrozujú jej tehotenstvo, zdravie alebo materstvo, s výnimkou oslobodenia tehotnej
zamestnankyne alebo zamestnankyne do konca deviateho mesiaca po pôrode od vykonávania
uvedených pracovných činností v kratšom pracovnom čase,
c) preradenie tehotnej zamestnankyne alebo zamestnankyne do konca deviateho mesiaca po pôrode
na iné pracovisko alebo pracovné miesto, ak jej doterajšie pracovisko alebo pracovné miesto patrí
medzi také, ktoré sú zakázané tehotným ženám a matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode,
alebo ak dochádzanie na doterajšie pracovisko alebo pracovné miesto podľa lekárskeho posudku
ohrozuje tehotenstvo ženy, jej zdravie alebo materstvo,
d) oslobodenie od vykonávania nočnej práce tehotnej zamestnankyne alebo zamestnankyne do konca
deviateho mesiaca po pôrode.

Poskytovanie vyrovnávacej dávky
§ 45
Vyrovnávacia dávka sa poskytuje za kalendárny mesiac, a to aj vtedy, ak zamestnankyňa bola
preradená na inú prácu alebo sa preradenie skončilo počas kalendárneho mesiaca.

§ 46
(1) Vyrovnávacia dávka sa poskytuje v období, v ktorom zamestnankyňa mala po preradení na inú
prácu príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1.

(2) Počas tehotenstva sa vyrovnávacia dávka poskytuje najdlhšie do nástupu na materskú
dovolenku a po skončení materskej dovolenky najdlhšie do konca deviateho mesiaca po pôrode.

§ 47
Výška vyrovnávacej dávky

(1) Výška vyrovnávacej dávky je 55 % z rozdielu medzi mesačným vymeriavacím základom
určeným podľa § 56 ods. 1 a vymeriavacím základom, z ktorého zamestnankyňa platí poistné na
nemocenské poistenie v jednotlivých kalendárnych mesiacoch po preradení na inú prácu.

(2) Výška vyrovnávacej dávky je 55 % z rozdielu medzi pomernou časťou mesačného
vymeriavacieho základu určeného podľa § 56 ods. 2 a vymeriavacím základom, z ktorého
zamestnankyňa platí poistné na nemocenské poistenie v jednotlivých kalendárnych mesiacoch po preradení na inú prácu, ak zamestnankyňa v kalendárnom mesiaci, za ktorý má nárok na
vyrovnávaciu dávku, nevykonávala počas celého kalendárneho mesiaca prácu, za ktorú má príjem,
ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1.

hervay
13. sep 2014

kolegyna otehotnela a mala možnosť pracovať denne od Po do pia 8 hod.lenže odišla na PN.kebyže pracujem do konca nástupu na MD.popri plate by som dostávala ešte niečo?A po pôrode by som mala prijem aj od zamestnávatela?A kedy je materská a rodičovská a kolko?

liz_lemon
13. sep 2014

@hervay po porode budes predsa na MD, a budes dostavat materske, ziadny prijem od zamestnavatela

skaredekacatko
18. sep 2014

@liz_lemon potrebujem poradit. Minuly aj tento rok som bola szco odvody som platila z minimalky. K prvemu oktobru rusin szco a budem u nas na firme a chcela by som vediet ze ako sa mi vypocita materska keby somn2014 na nu nastupila. Bolo by vyhodne si platit jeden mesiac vysoke odvody aby to bolo vyssie ci to neovplyvni vysku materskej? A keby sa dam len na dohodu a potom od novembra na znluvu z vysenimi odvodmi pripadne az decembri. Co je vyhodne? Nechcem moc platit vysoke odvody lebo moc sa vyskakovat neda musela by som zo svojho tak preto tak uvsxuhem . Vdaka

evittam
18. sep 2014

@skaredekacatko Ak nastúpiš na MD v r.2014, tak sa ti ráta príjem za rok 2013 🙂. Čiže podľa toho čo píšeš sa ti bude rátať MD zo SZČO.

skaredekacatko
18. sep 2014

@evittam takze nespriemeruju mi prijmi. Cize mam ostat szco? Lebo prevadzka prechadza na ineho pretk rusim zivnost.

evittam
19. sep 2014

@skaredekacatko Ty si aj zamestnanec aj SZČO?

skaredekacatko
19. sep 2014

@evittam nie zatial szco odvody platene z minima. A teraz by som sla na zmluvu od oktobra to by som tych 90 dni splnala.

evittam
19. sep 2014

@skaredekacatko No len tam fakt neviem ako to počítajú, lebo pokiaľ si platila a bola registrovaná ako SZČO, tak si myslím, že ti budú počítať z toho....Najlepšie bude keď buď napíšeš mail do SP alebo sa pôjdeš osobne spýtať, ale nájdi si aspoň vedúcu oddelenia nemocenských dávok, aby si mala istotu, že ti dobre povie. LEbo mne 3 pracovníčky povedali to isté a nakoniec to bolo úplne inak 🙂. A inak nejak mi to nevychádza, že by si to splnila - si písala, že ideš na MD v r.2014 a tých 90 dní ak by si nastúpila ako zamestnanec od októbra, tak to máš do decembra.....

skaredekacatko
19. sep 2014

@evittam zle som sa vyjadrila ak sa zadari 2015 by som sla namatersku tak tych 90 dni stiham tym padom.ale mam len dva tyzdne tak to uz riesim.

evittam
19. sep 2014

@aháá, ja že už čakáš bábätko. Tak sa skoč spýtať na SP a uvidíš čo ti povedia, lebo tak či tak ak by sa vám zadarilo išla by si na MD v 2015 a to by sa ti počítalo s r.2014 a to by zaujímalo aj mňa či to zpriemerujú-SZČO+PP alebo ako? 😉

smile31
12. okt 2014

Ahojte,.,, mala by som otázku ohľadne materskej, vobec netusim ako sa mi bude pocitat od 01.11.2013 - 31.7.2014 ( HM bola len 340€/mes) som pracovala ako zamestnanec (nemocnesky som bola poistená 273 dní) týmto mi vzniká nárok na materskú ak som dobre pochopila. Súčasne od 01.07.2014 pracujem na ine ako zivnostenske opravnenie kde moj mesacny prijem je cca 1400 eur. Na matersku by som mala nastupit niekedy v polke decembra tohto roku. Chcela by som sa spýtať ako mi vypocitaju matersku? Respektivne z akých sum? Kedze prvý rok nemusim platit odvody do SP... ďakujem

dena1973
13. okt 2014

@smile31 Splňaš ochrannú lehotu od posledného zamestnávateľa, ktorá je 8. mes. po ukončení PP. Počítať sa bude z príjmu za obdobie od 1.11.2013 do 31.12.2013.