Ako sa počíta hrubá mzda po návrate z reťazovej materskej a rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

doma som bola 6 rokov.

Ako sa počíta hrubá mzda po návrate z reťazovej materskej a rodičovskej dovolenky?

Je to priemerka alebo je to hrubá mzda ako pred nástupom do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa pracovnej zmluvy, nižšia mzda nemôže byť. Ak by bola výška mzdy iná, ako je v pracovnej zmluve, môže sa meniť len s Vaším súhlasom. Ak bola v PZ určená minimálna mzda podľa stupňa náročnosti, tak po nástupe sa upraví na aktuálnu výšku minimálnej mzdy príslušného stupňa náročnosti.

Ak sa počas Vašej materskej či rodičovskej dovolenky zlepšili pracovné podmienky ostatných zamestnancov, máte na ne aj vy nárok. Ak sa napríklad zamestnávateľ rozhodol zvýšiť všetkým plat počas Vašej RD, máte naň nárok aj vy.
§ 157 Zákonníka práce
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#157

S prianím pekného dňa,
Lenka