Aká je výška materskej?

lady511
8. feb 2012

ahojte maminy...troška neštandardná otázka ale chcela yb som vediet kolko dostávate matersku a kolko rokov máte odrobene v zamestnaní? 🙂 ja som nepracovala pred tehotenstvom...tak by som to chcela vediet viem že je to individualne...každa robíme niečo iné,,,nemusíte zadat presnu sumu len tak približne,,dakujem

martinkatinka
8. feb 2012

@lady511 Ak si nepracovala, máš nárok na rodičovský príspevok, teraz je to aktuálne nejakých 190 eur
Ja keďže som pracovala, mala som nárok na materskú vo výške 60 percent z hrubej mzdy, čo bolo cca 240 eur

cicimon
8. feb 2012

materska nema nic spolocne s poctom odpracovanych rokov ale s hrubou mzdou pred odchodom na MD..... teraz je to 65% h. mzdy, takze dost indivindi

lucka1987
8. feb 2012

@lady511 no presne ak si nepracovala taknemas matersku.. len rodicovsky.. tento rok to zvihli na 65 % z hurbeho.. co u mna robi cca 270 eur . takze ziadna materska ale doslova zobracenka

martinkatinka
8. feb 2012

@lucka1987 no ale materská je vždy viac ako rodičák :D ten zvýšili teraz o nejakých 4,6 eur

sante81
8. feb 2012

baby pozerali ste včera televízne noviny ako sa nejaká poslankyna vyjadrila ze by sa mal znízit rodicák pre tie maminky ktoré nepracovali 4 roky? vraj aj z príplatku pri narodení dietata si niektoré rodiny robia biznis. no chcela sa mi z nej grcat

petkave
8. feb 2012

@lady511 A čo ti to pomôže, keď ti napíšem, že som mala polroka materskú cca. 340 evri a teraz mám rodičák 256? Výhra to nie je ani tak, ani tak... 😖

gabika7706
8. feb 2012

@lady511 nemusela si pracovat, ale mohla si si platit dobrovolne nem. poistenie, vtedy mas za istych podmienok narok aj na matersku. Aku vypovednu hodnotu maju pre Teba sumy, kt. tu mamicky napisu? 😕 Niekto ma 240, niekto 350, niekto 550...je to velmi individualne.

lcba
8. feb 2012

ja som pocula ze sa to ma znizovat aj vtedy ked matka nema stredoškolské vzdelanie

martinkatinka
8. feb 2012

@petkave no to máš pravdu... mňa minul aj ten 256, hoci som mala mať nárok, ale prišiel zákon a mám vieš čo 😀 ale aspoň niektoré maminy to stihli... dopriala by som aj viac!

petkave
8. feb 2012

@lcba ale to je zatiaľ iba návrh...
@martinkatinka joj, ja som to stihla exkluzívne 24.12.2010 mi končila materská, tak som sa medzi sviatkami vlani ešte stihla uchádzať o ten vyšší 😵 No mám taký dojem, že o 2 mesiace spadnem tiež na tých 190.

lucka1987
8. feb 2012

@sante81 hej hovori sa o tom uz davno.. ked si nepracovala alebo nestudovala za posledne 4 roky a bola si len na urade prace tak sa ma davka znicit na polovicu, hovoria o tom uz rok. ale myslim si ze je to dobry bic na tych co davky zneuzivaju.. pretoze toto sa tyka celej rodiny nie len maminy.. teda aspon tak sa o tom hovorilo pred vianocami.. pokial ani ty ani manzel ste nepracovali za posledne 4 roky aspon nejaku dobu alebo nestudujete, tak sa vam rodicak znizi na polovicu .. neviem ako ten navrh zakona teraz predkladaju ale pred Vianocami to malo byt takto

nika147
8. feb 2012

ja som pracovala pred materskou, platila som si dnp..materskú som dostávala 8mesiacov od 550-700eur a rodičovský kedže sa to zjednotilo je 190eur :(

iui0612
8. feb 2012

môžem sa opýtať, že rodičovský príspevok okolo 20 eur mám dostávať aj vedla materskej? lebo som to už dlho nedostávala.

martinkatinka
8. feb 2012

O rodičáku sa všeobecne tvrdí, že by mal nahrádzať príjem matky... no ale tak percentuálne to zďaleka nesedí 😀

sante81
8. feb 2012

@lucka1987 mna sa to nastastie netyka, neviem si predstavit byt doma 4 roky bez roboty, a aj tak to neschválili, ale mne ide o to vyjadrenie poslankyne v mediách, však v dnesnej dobe vychovat dieta alebo 2 deti je luxus

martinkatinka
8. feb 2012

@iui0612 20 eur sú prídavky na dieťa, nie rodičovský príspevok

bleelka
8. feb 2012

@lcba to ma byt opatrenie proti nasej neprisposobivej mensine tmavsej pleti. ja som za 😉

martina2001
8. feb 2012

@sante81
@lucka1987
@lcba
nemá to nič spoločné z dosiahnutým vzdelaním, len že sa toto obmedzenie nebude týkať báb čo po škole idú na rodičovský, a ak už máš rozhodnutie nič sa tým pre teba nemení, poberáš to v tej výške čo doteraz ak to prejde, len nové rozhodnutia o rodičovskom už pôjdu podľa nového zákona keď príde do platnosti.
@lady511 materskú som brala z hrubého platu do konca min.roka 60% a teraz si užijem mesiac a pár dní 65% a potom ma už čaká rodičák v pnej výške 😀

martina2001
8. feb 2012

@iui0612 teraz je to 22 a prečo si nedostávala? to je prídavok na dieťa

bleelka
8. feb 2012

@martinkatinka to mas odkial, ze by rodicak mal nahradzat prijem matky? je to prispevok, ziadna nahrada prijmu... zial...

lu17
8. feb 2012

@lady511 Materska sa pocita 65 % z tvojho rocnehu hrubeho prijmu pred tehu.Pokial si samozrejme pracovala. A potom je to jednotny rodicovsky prispevok. Na ww.sme.sk v casti ekonika su kalkulacky na vypocet materskej,aj pnky. Kto chce nech si to pozrie a spocita,kolko bude priblizne brat matersku. Super vec.

martinkatinka
8. feb 2012

@bleelka ale politici to tak nazývajú... ono je to len slovná formulka....

iui0612
8. feb 2012

@martinkatinka no áno, zle som sa vyjadrila. to by som mala dostávať každy mesiac?

gabika7706
8. feb 2012

@sante81 tv noviny nepozeram, teda neviem presne o co ide, ale ze si tu z robenia/rodenia deti velka skupina urobila doslova biznis a my vsetci ostatni na to doplacame, je hadam uplne jasne
ale to uz sme mimo temu, na to sa lady511 nepytala 🙂

petkave
8. feb 2012

@iui0612 to mi chceš povedať, že vyše roka ste bez prídavkov na dieťa? A to dobrovoľne?

martinkatinka
8. feb 2012

@iui0612 áno, každý mesiac... ja som si to vybavila rovno pri narodení dieťata... tam kde žiadaš o príspevok pri narodení dieťata

iui0612
8. feb 2012

@martina2001 minulí rok 2.7 som nastúpila na rodičovský príspevok, a odvtedy nedostávam prídavok na dieťa. je to normálne, alebo niečo tam pobabrali?

martinkatinka
8. feb 2012

@iui0612 a ešte ak manžel pracuje, tak máte nárok na daňový bonus na dieťa 20 eur na mesiac...ale to on musí v robote vybaviť

cicimon
8. feb 2012

@iui0612 chod to reklamovat kde je chyba,,,

bleelka
8. feb 2012

@martinkatinka jedine ak tak, to ani zdaleka nemoze byt porovnavane s prijmom matky. nech idu do kelu, som zvedava ci aj u svojich manzeliek by to tak nazyvali. ked to chcu tak nazyvat, nech upravia aj vysku RP smerom nahor niekolkonasobne...