Vianočná dobrôtka pre 8 mesačné bábo

lusyke
16. dec 2013

Idú Vianoce a nás napadlo že by sme malej pripravili nejakú dobrôtku. Koláčiky s ovocím alebo nejaké sušienky. Najlepšie niečo čo vydrží pár dní a niečo čo je vhodné pre také malé dieťa. Nemáte niekto nejaký recept?

katy1979
16. dec 2013

Susene ovocie len neviem ci to uz vie pozut. Aj ked teda moji nemali nic specialne. Papali si svoju stravu na ktoru si zvyknuty. By som jej uvarila to co ma oblubene a nejako neriesila

mariannan
16. dec 2013

Co je zle na pernikoch? V podstate je v nich minimum cukru,kedze sa dava med...treba vykrojit nejake zaujimave tvari a dobrota je na svete....alebo linecke ochudubnene o cukor...predsa toho nezje na kila..jedendva kolaciky neuskodia.. 🙂

stanulienkat
16. dec 2013

Dusene jablko,preboha,preco do dietata pchat sajrajt len preto,ze su vianoce

ichbinich
16. dec 2013

Pozor na susene ovocie, asi 90% na trhu je sirene! Treba hladat tie, kde je vyslovene napisane, ze nie je sirene...

Mozes upiect hocijake keksiky, co maju trochu menej cukru, alebo jej kupis hotove babykeksy 😉 Myslim ze Hipp su sladene iba jablkovou stavou...
Moja dcera je trosku starsia, ale uz ochutnala linecke (neplnene, to syn nema rad) a chutil jej velmi aj pernik. Hovori sa, ze detom do 1 roku ziaden cukor alebo minimalne, ale vsak ked zje mozno jeden keksik raz za dva dni, tak v pohode. Tak sa jej snazim dat ostatne jedlo cistu zeleninu a ovocie, aby som to "vyrovnala".
Ved ked si naozaj iba ozuzle kusok keksiku, tak to je ine, ako ked my dospeli si sadneme ku tanieru s keksami, zeano 😉 😝 😅

lusyke
autor
16. dec 2013

@katy1979 so susenym ovocim by sa asi mohla zadusit...to by som jej nedavala. Mala som na mysli skor nieco co by si mohla smulat a postupne by sa jej to rozplyvalo v ustockach.
@mariannan no len med je jeden z najvacsich alergenov a myslim ze do nejakeho roka by sa davat vobec nemal.
@stanulienkat a preco neskusit nieco nove a ine? Pre dieta je to zazitok skusat a ochutnavat nove veci a Vianoce su na to dobra prilezitost.

lusyke
autor
16. dec 2013

@ichbinich babykeksy mame doma a obcas jej nejaky dam...asi raz za tyzden. Skor som myslela ze jej pripravim nieco doma. Normalne upiect kolaciky/susienky ktore nebsahuju cukor, med a ani vajecne bielko.

ichbinich
16. dec 2013

@lusyke:
Bez bielka to je jednoduche 😉
Bez cukru to nebude bohvieco. To nebude chutit asi nikomu 😉
Mozes skusit ine druhy cukru: nejake rastlinne sirupy (sladi sa napr. agavovym), alebo javorovym, niekto pouziva xylitol alebo brezovy cukor namiesto normalneho cukru. Ale ja osobne si myslim, ze radsej trosku naozajstneho cukru ako kadejake nahrady. Zvlast ten brezovy ma divnu chut (a je katastrofalne drahy). Agavovy sirup som este neskusala.
Med sa nema podavat do jedneho roku, lebo nie je pasterizovany. Ale v pernikoch je tepelne upraveny. Uz sa neodporuca cakat s tzv. alergenmi do Svateho Dindi, nejlepsie je zaviest vsetko pomaly pokial je este dieta kojene.
Takze asi bude najjednoduchsie, ked si najdes recept, kde je v pomere s ostatnymi prisadami co najmenej cukru, a mozes pridat napr. vanilku aby to chutilo vianocne 😉
Tak si zamlsajte 😉

ejmi25
16. dec 2013

Tá obdivujem ja mám 8 m idem variť šalát rybu hribovicu kapustnica z toho nič nemôže takže ešte pre ňu polievku dám jej pri robeni šalátu vareny. zemiak a bude vysmiata a ešte piecť. Zvlášť no som fakt asi lenoch

lusyke
autor
16. dec 2013

@ichbinich dakujem za zatial asi najlepsiu radu..vanilka ale tiez nieje vhodna do jedneho roka. Cukor sa podla mna najlepsie nahradi ovocim alebo ovocnou stavou.
Ale uz by som naozaj ocenila aj nejaky konkretny recept. Nenajde sa niekto?

stanulienkat
16. dec 2013

@lusyke skusat nieco nove v 8. Mesiacoch? Co takto sniclu? Alebo vepro,knedlo,zelo? Myslim,ze minimálne do 12 mesiaca to tomu decku chybat nebude. Vyskusala si uz vsetky druhy ovocia,zeleniny. Ten kolac mu nic neda. Akurat chaos v brusku.

anaku
16. dec 2013

http://varecha.pravda.sk/recepty/mrkvove-satock... bez cukru vajca medu, nejaky domaci lekvar trochu a mnamka je na svete, len ci to pozuje take...

lusyke
autor
16. dec 2013

@ejmi25 🙂 no my ideme na Vianoce k starym rodicom takze na to budeme viaceri. Malej dame na veceru len rybku s chlebikom. No po veceri by som jej chcela dat nejaku dobrotku. My budeme mat kolace a ona je strasne zvedava a chce aj ona skusat co mame my. Tak jej chcem dat nieco nech si cmulka a bude si mysliet ze ma to co my a bude spokojna 🙂

ejmi25
16. dec 2013

No baby možno zlá otázka ale tiež ryby až po roku či?

lusyke
autor
16. dec 2013

@stanulienkat nie kolac!!!! chcem jej dat nieco zdrave co si bude cmulat zatial co my budeme mat kolace. Divila by si sa ako som az prilis pedantna v tom co dcerka je. Tak neposudzuj a neosocuj!!!

ichbinich
16. dec 2013

@lusyke:
Ja som robila tieto, uz ich robim niekolko rokov, osobne kvoli vanilke 😉 Ale my sme trochu "zatazeni" na vanilku:

2 zltka
2 balicky vanilkoveho cukru, ale ja davam pravu vanilku
1 stipku soli
250g hladkej muky
140g studeneho masla
60g praskoveho cukru

Rychlo vypracovat cesto, nechat odpocivat asi hodinu. Vyvalkat, vykrajovat keksy, dat piect na 180°C na asi 11 minut.
Ak sa bude zle valkat, polozit na cesto foliu (napr. velky sacok), potom to ide super.

Ked uplne vynechas ten vanilkovy cukor, bude tam teda este o asi 4 polievkove lyzice menej cukru v celom mnozstve...

lusyke
autor
16. dec 2013

@anaku dakujem za recept. Nieje to sice to co som si predstavovala ale porozmyslam.

lusyke
autor
16. dec 2013

@ejmi25 v tabulkach sa pise ze sladkovodne ryby od 10. mesiacov ale myslim ze sa nic zle nestane ak jej dam trosku ochutnat uz teraz.

lusyke
autor
16. dec 2013

@ichbinich dakujem. Keby sa ten cukor a vanilka nahradili ovocim?

eridani
16. dec 2013

@lusyke Struhane jablko (alebo hruska, hrusky su sladsie) + muka (ja som davala celozrnnu spaldovu, ale urcite by isla aj ina pouzit) + maslo. Vymiesat, vycapkat take placate bochnicky a sup do truby upiect. U nas svojho casu velmi isli. Pomer surovin neviem, davala som od oka.

ichbinich
16. dec 2013

@ejmi25:
Nie, ryby sa mozu uz zhruba od toho 8 mesiaca. Jasne, ze nie vysmazaneho kapra alebo tresku v majoneze 😉
Ryby obsahuju omega3 a 6 mastne kyseliny, ktore su pre babatka tiez dolezite.

@lusyke: Ryba s chlebom je dobre riesenie. A ze mala je strasne zvedava a tiez bude chciet to, co vy a preto pre nu hladas riesenie, to plne chapem. Mojej dcere tiez najvac chuti MOJE jedlo z MOJHO taniera a MOJOU vidlickou. Aj ked mame tu istu dusenu zeleninu a domace zemiakove pyre pre vsetkych 😉
Ale s kludom mozes pre nu odlozit aj jeden zemiak, ak budete robit zemiakovy salat, pripadne uverenu mrkvu, klasika ako vzdy.
Tak si uzite Vianoce 😉

lusyke
autor
16. dec 2013

@eridani super to sa mi pozdava 🙂 Mozno skusime.

brumka
16. dec 2013

ja bysom nic extranechystala prva dcerka mala na vianoce 9m a jedla klasika zeleninove pyre a moje mliecko. teraz ma druha skoro 6m a este som nezacala s prikrmamy. ja bysom nic neriesila. ziadne kolace ani perniky.

lusyke
autor
16. dec 2013

@ichbinich 🙂 hej nasa ma rada ked jej davam do pusinky po kuskoch to co mam ja. Miluje eidam syr ..trham jej kusocky a cmulka...a potom ma rada ked si sama drzi pohankovu chrumku, babykeks alebo chlebik a cmula si...robi az tak mm mnam mnam 🙂

ichbinich
16. dec 2013

@lusyke: Moja to iste 😀
Krici "mama mnam mnam" ked chce mliecko alebo ked vidi nas jest 😀

mariannan
16. dec 2013

Ides jej davat rybu a nemoze ozuzlat medovnik? Cukor,mas aj v pecive...agatovy sirup je tiez az od roka..daj miesto bieleho polovicnu davku trstinoveho...skorivu mozes dat uz od polroka...

ejmi25
16. dec 2013

Hej tak daj zemiačii a trošku rybky to sme ešte nemali niekedy fakt rozmýšľa. Co môžem čo nie. Obmieňať zeleninu masko niekedy sa mi zdá že papáme to isté no chuti syry sa aké môžu?

stanulienkat
16. dec 2013

@lusyke OK ,tak sorry

lusyke
autor
16. dec 2013

@mariannan no myslim ze ryba a medovnik je dost velky rozdiel. Skorica sa moze az od roka.

lusyke
autor
16. dec 2013

@ejmi25 my davame obcas trosku syra Eidam 45%. Len na ochutnavku, a raz som skusila trosku pridat do cestovin k masku a zelenine.

katy1979
16. dec 2013

@ichbinich susene jablcka doma neobsahuju ani gram siry 🙂

@lusyke preto tam bola poznamka ze neviem ako vie kusat a co zvladne.