Vegáni a vegetariáni - občerstvenie pre všežravcov

17. aug 2023

Ahojte.
Otázka na vegetariánov, veganov atd…
Keď k vám ide návšteva chystáte občerstvenie aj pre “všežravcov” alebo nekompromisne len to, čo zjete a pripravujete bežne.
A ak idete na návštevu vy, tak podľa Vás sa “patrí” aby hostiteľ nachystal aj niečo vám alebo to vôbec neriešite a čo môžte si vyberiete a netlačíte na hostiteľa a necháte ho chystať , čo bežne konzumujú oni

Ďakujem za vaše odpovede 😊
(Prosím žiadne hejty len má to reálne zaujíma. Moc krat ďakujem)

lindous
17. aug 2023

Nie som vege, ale mám kamarátky, ktoré sa takto stravujú.. Ony keď hostia, chystajú vege občerstvenie, ja keď hostím, tak si dávam pozor, aby tam bolo niečo pre ne 😊 netlačia, neočakávajú, ale vždy sa potešia... A ja teda vôbec neočakávam, že by mi spravili chlebíček so šunkou, keď si môžem pochutnať aj na nejakej rastlinnej nátierke napr., mne ako vsezravcovi je jedno či je koláč vegansky alebo nie, im to jedno nie je

domak2
17. aug 2023

Podla mňa je normálne aby vege nachystali len vege veci(najmä vegani majú problém so zivocisnymi produktami aj manipulovat) a rovnako je slušné očakávať ze budu mat pripravene jedlo len pre nich. Nevegetariani totiž môžu zjest aj jedla co neobsahuju klobásu, naopak to neplatí. Ja som vegetarián par rokov bola, teraz už nie som, ale nepríde mi na tom nič komplikovane pochopiť.

missdiva
17. aug 2023

Ja chodim na navstevu len k blizkym ludom a ti mi vzdy pripravia nieco bez masa kedze vedia, ze ho nejem (nikdy by som nezjedla sunkovy chlebicek s tym, ze si dam sunku dole) ale neocakavam to od nich, robia to lebo to chcu. Ak by to nerobili tak pridem najedena alebo navrhnem nech sa ideme niekam najest.
Ja ked chystam, robim veci bez masa kedze maso nekupujem a ani ho neviem pripravovat a oni sa vyjadruju, ze mozu jest vsetko takze im to je uplne jedno.

cimage
17. aug 2023

Ked niekam ideme, vacsinou o nas vedia a nachystaju pre nas zvlast, ale nevyzadujem to. My si vystacime aj s prilohou a kyslou uhorkou😁. Ak k nam dojde navsteva, tak varime take neutralne jedla bez masa, alebo objedname pizzu. Zatial sa nikto nestazoval, ani chlapi, ze nedostali flakotu masa.

negymama
17. aug 2023

ja mam dcerz veganky, oni vyslovene nechodia na navstevu k cudzim ludom, ak bz aj prisli tak si daju, co mozu a chcu a neriesia. pripadne si nieco kupia a vezmu sebou.
Babka - moja mama, im zvykne nieco nachystat veganske...zeleninovu polievku, zel. rizoto, svokra kedze oni bezmasitu stravu prakticky nejedia a zeleninu nepreferuju, na tie 3-4 navstevy rocne vezmem detom nase jedlo a vybavene. pripadne aspon prilohu im da - zemiaky , ryza a ja k tomu nieco donesiem z domu.

kvetinka75
17. aug 2023

tak nemám takých známych (len jedna kamarátka je vegetariánka) ale ak by mali prísť ku mne, tak nachystám niečo vege. Aký zmysel má dávať niečo mäsové, keď to pravdepodobne nebudú jesť a ak má byť občerstvenie pre nich, tak nech z neho niečo majú. Mne ako všežravcovi je to jedno, či mám mäso alebo vege. Ale ak by som išla na návštevu k vege, ak by som očakávala, že bude vege jedlo. A nevadilo by mi to. Ja nemôžem napr. laktozu. A ,,zbožňujem,, keď ma niekto presviedča, že daj si, veď len trochu, to ti neuškodí. Ako najväčší odborníci. Takže ja rešpektujem to, čo jedáva druhý a snažím sa mu to aj pripraviť. Ak o niekom viem, že niečo nejedáva, tak to nepodávam.

o__o
17. aug 2023

Nejem maso, ani ho nepripravujem, nedotykam sa ho, takze ho nepripravujem ani navsteve.. a ked niekam idem, tak ti ludia ma poznaju, a vzdy maju pre mna nieco bezmasite

maca1984
17. aug 2023

Ja som pár rokov nejedla mäso ani žiadne mäsové výrobky /šunky, salámy a pod/, ale chystala som normálne všetko, s tým, že som urobila toho "pre seba " viac a kto chcel, si dal.
Keď som šla na návštevu ja- myslel na to až jeden !! človek. Inak som stále počúvala "a daj si, a čo-troška šunky ťa nezabije, nevieš o čo prídeš a pod./
Nedávno prešla kamarátka na vegánstvo a mysleli sme na ňu, prichystali sme pre ňu.

kvetinka75
17. aug 2023

@maca1984 ja to isté počúvam pri laktóze. Trošku ti neuškodí. Alebo dcéra pri lepku. Veď len dve lyžičky múky sú v tom. A to sú zdravotné dôvody. Viem, aké je to nepríjemné, Preto sa snažím v tomto prispôsobiť občerstvenie návšteve. Aby tam mali to, čo budú jesť aj oni.

simsalabim
17. aug 2023

Ja som vege vacsinu svojho zivota (manzel a deti nie). Pohostenie chystame aj aj (manzel dobre vari) a ked ideme na navstevu my, hostitelia s tym rataju a vzdy mi daco nachystaju. Ak ideme dakde 1x, upozornim a opytam sa, ci si mam daco doniest. Inak my sme aj inak komplikovani, lebo jedno dieta alergiu na orechy, viaceri mame laktozovu intoleranciu (riesime laktazanom) a ja sa vyhybam jablku, odkedy som mala nanho silnu reakciu.

maca1984
17. aug 2023

@kvetinka75 Ĺudia buď nechápu, alebo nechcú chápať. A je jedno prečo nejem/e to, či tamto. Proste nejeme a hotovo.
To už za mňa /radšej mi nedať nič/ ako mi pchať stále pod nos, to čo nechcem-nemôžem a presviedčať ma, aby som si dala , lebo...

vandica
17. aug 2023

Nie som vege človek, ale napíšem svoj nazor...
Keby ku mne prídu ľudia ktorí nejedia mäso, určite im nepripravim rezne a klobásu na očkach 😀 Určite by som ja od nich nežiadala aby sa paprali s nejakým rezňom keď to vôbec nerobievaju, ale zas podľa mňa aj pre vege ľudí je najmenej kúpiť pár koliesok šunky a hodiť to na chlebicek. Ale zas aj pre masozravcov sa dá pripraviť občerstvenie bez mäsa, rôzne nátierky.

kvetinka75
17. aug 2023

@maca1984 ale chápu, len nerešpektujú a majú tendenciu tvrdohlavo presviedčať druhých o svojej pravde. Skrátka nerešpektujú a je na nás, aby sme tie hranice nastavili - ja poviem ďakujem, nemôžem a tým končím diskusiu. Vlak cezo mňa neprejde.

sense
17. aug 2023

My problém s občerstvením nemáme, buď pozývame návštevu na obed alebo na večeru s tým ze vedia čo sa bude podavat.... Ak je návšteva poobede tak je káva, a návšteva donesie koláč., a ešte na olovrant ovocie a orechy...

kvetinka75
17. aug 2023

@vandica mne ako mäsožravcovi (aj keď len občasnému,)by vôbec nevadilo ochutnať vege stravu. Nepotrebujem za každú cenu šunku, mäso. Ale to som ja.

vandica
17. aug 2023

@kvetinka75 jasné, ale ono závisí aj toho kto by bola tá návšteva :D Nejaký typický chlap ktorý má mäso na dennej báze by sa asi úplne neuspokojil s vege obcerstvenim. Preto píšem že šunka na chlebíku je to najmenej aj pre vege ľudí čo pre nich môžu urobiť, popritom, že pripravia aj to čo jedia oni.

maca1984
17. aug 2023

@kvetinka75 Tým, že nechcú chápať-som myslela presne to nerešpektovanie.
Tiež som vždy poďakovala, na nikoho som nenadávala-že na mňa nemyslel. Odchrumkala som si zeleninu a hotovo.

kvetinka75
17. aug 2023

@vandica tak to áno. Ale zase ja keď niekde idem, z môjho pohľadu, nemám sa tam napchať, iba niečo si dať, nejdem tam vyhladovaná, že tam sa najem do prasknutia.

kvetinka75
17. aug 2023

@maca1984 ja tiež tak robím, vyberiem si čo môžem a koniec.

jankalukasova
17. aug 2023

Ja takých priateľov nemám ale chcela by som mať 🤣 ja by som chcela aby mi vegetarián/vegan nachystal niečo dobré. Rada by som to ochutnala. Nemyslím teraz zeleninovú polievku ale fakt niektoré tie moderné vegánske jedlá, ktoré sú aj z rôznych náhrad a podobne. Keď ku mne má niekto prísť a viem, že má nejaké obmedzenie vždy sa snažím pripraviť niečo, čo nie len, že môže jesť ale si na tom aj pochutná, je to osviežujúce, urobiť v kuchyni niečo inak.

kvetinka75
17. aug 2023

@jankalukasova tak to aj ja. 😂
Ale ja by som rada ochutnala niečo pripravené zo surovín a nie tých polotovarov. Lebo keď si čítam niekedy tie zloženia. Chutí to dobre, ale tie zložky v tom.
Ja už má mtoľko receptov odložených, na nátierky, polievky, krémy, bezmäsité jedlá a dcéra s mužom len mäso mäso mäso.

kukulienka999
17. aug 2023

My sme partia 10 ľudí (5parov) a z toho jeden pár sú vege. Akoze nikdy by som kvôli strave s nimi neprerusila kontakt ani mi to nepríde ako priorita v priateľstve. Ale keď hostíme my všežravci vždy na nich myslíme a radíme sa s nimi, či môže byt to a to. No bohužiaľ keď hostia oni ideme sa my 8mi najesť do mekaca pred návštevou leno vieme že nam nikdy nic nenachystaju 😁 ale zvykli sme si a nevykrikujeme si to na oci je to ich životny štyl a my to rešpektujeme a sme echt všežravci zo slušnosti ochutname ale pre mna to nieje gastronomicky zážitok. Dokonca aj oni vedia že chodíme do mekaca pred návštevou a pohoda. Takto to mame☺️ A ja ako hostiteľ vždy myslím na všetkych tak podľa mna by mali aj vege prekusnut a aspoň mrazené fornety čo sú rôzne plny dať upiecť by ich nezabilo, no keď nie tak nie 😁 tiež z toho nejakú vedu nerobim

kvetinka75
17. aug 2023

@kukulienka999 tak keď ste v prevahe, aspoň tie chlebíčky mohli spraviť. A čo nezjete, to by vám nabalili 😉

vandica
17. aug 2023

@kukulienka999 tak toto mi od tých vašich priateľov príde trochu bezcharakterne, zvlášť keď vás je 8, a oni len dvaja, a ty vždy myslíš aj na nich. A ešte keď aj vedia že chodíte do mekaca, no cítila by som sa teda dosť sprosto, keby viem, že niekto sa pred návštevou ide najesť. Aspoň pizzu keby vám objednali akú máte radi.

autor
17. aug 2023

@kukulienka999 no podobna situácia. Asi ten mekac zavedieme aj u nas, to ma pobavilo 😀

lindous
17. aug 2023

@vandica ono pre vegána, najmä teda "etického" je problém kúpiť tých pár koliečok šunky a podporiť tak zabíjanie zvierat...nie je to to isté ako mať doma pre návštevu kávu, aj keď ja ju nepijem...

kukulienka999
17. aug 2023

@vandica mna to nejak neprekvapuje. Pozri si odpovede vyššie. Každý jeden sa tak vyjadril. Keď chystá občerstvenie vege tak každý toleruje že veď “dám si niečo bezmesite, nepotrebujem mäso, rada ochutnam,” ale realita nieje až taká príjemná, akože nestretávame sa každý mesiac tak to proste prekusneme a sme radi za spoločnosť nie za to občerstvenie. Ale ako píšu ľudia vyššie vege ľuďom sa to proste toleruje, keby to bolo naopak že pripravuješ len všežravcom tak si za bezohľadného a nemyslíš na návštevu

kukulienka999
17. aug 2023

@lindous tak ale sú aj vegani, čo nosia práve kožuchy, kožené topánky atd tam im smrť zvierat nevadí 😬

lindous
17. aug 2023

@kukulienka999 tak takých ja nepoznám 😅 ale aj k tvojmu druhému komentáru, realita vege jedla môže byť veľmi príjemná, nie som ani len vegetárian, ale dám si aj sama od seba humus so zeleninou, kopa jedál je vegánskych už od svojej podstaty, napr. zeleninové polievky... ale ak proste nevedia prichystať dobré jedlo, je možné, že ani na mäse by ste si u nich nepochutili 😅

kvetinka75
17. aug 2023

@kukulienka999 ale to je o ľuďoch. A na druhej strane. ,,Mäsožravci,, zjedia všetko. Takže prečo nie aj vege. Pokiaľ to nie je ozaj úplne nechutné. Veď jedávajú napr. aj sladké bezmäsité jedlá, zeleninové rizotá a pod. A ja ako mäsožravec, nevidím dôvod mať v každom jedle mäso a niekoľkokrát denne. Ak ide niekto na návštevu poobede, predpokladám, že doma sa naobedoval (ak nie je pozvaný na obed a to mäso si mohol dať). Nevidím dôvod, prečo mať stále to mäso. A tí, ktorí razia nejakú teoriu - vegetariány, vegáni a pod. tak majú obmedzenejší výber potravín. Tak skôr sa prispôsobím im. Ale keď je väčšina mäsožravcov, tak by mohli pripraviť aspoň tie chlebíčky. To ,že niekto má etický problém to mäso aj kúpiť - mne osobne sa toto zdá už prehnané. Tak ako mi rešpektujeme ich, mali by aj oni druhú stranu. Vlastne tým vyjadrujem aj určitú ako keby úctu voči návšteve, tak nech sa cíti dobre.