Svadobná torta

2. jún 2022

Dobrý večer 😊
Sme pozvaní na svadbu...manželov brat sa žení a svokra na mňa, že "Ty už máš tortu objednanú?"
No nemam....aku objednať ovocnú, čokoládovú, orechovu...vôbec neviem..máte nejaký typ?
Poschodovu? Či stačí takú kocku? Ach jaj

jaskolka
2. jún 2022

A snúbenci chcú vôbec, aby ste nosili tortu? Ma manžel sa brata pýtal? Lebo napríklad my sme nechceli, aby niekto z hostí nosil tortu, mali sme objednanú jednu veľkú na redovy a stačilo to.
Na tvojom mieste sa ich vopred opýtam, lebo tetaz už nie je taký zvyk, že na svadbu sa nosili torty a potom sa riešilo, čo s tými 10 (a viac) obrovskými sladkými cudami robiť
Ak povedia, že áno, tak klasikou ovocnou nič nepokazis, úplne stačí jedno poschodie.

janai1
2. jún 2022

Žiadnu? V živote som nepočula o tom, že by mali hostia na svadbu nosiť tortu

jaskolka
2. jún 2022

@janai1 voľakedy bol taky zvyk, blízka rodina (sestry, bratia, babky) naozaj nosila torty, často bolo na takom osobitnom stole aj viac poschodových tort.
Tetaz už to je zriedka, ale niekde to ešte funguje.

janai1
2. jún 2022

@jaskolka ahaa, ďakujem za info... tak to som ešte na žiadnej svadbe nezažila 😀

solida1
2. jún 2022

Súhlasím s @jaskolka . Radšej sa vopred opýtajte. Ja som pre cca mesiacom chcela svojmu krstňaťu tortu na birmovku, ovocná s mascarpone, okrúhla priemer 28 cm - ceny začínali od 90€. Tak som sa opýtala švagrinej a potom aj mladej, zhodli sme sa na tom, že radšej jej dám viac peňazí, ktoré použije na to, čo potrebuje, prípadne si urobí radosť s tým, na čo by jej mama neprispela 😁.

ajka0207
2. jún 2022

Zisti či vôbec o to ženích s nevestou stoja, je to dosť starý (a podľa mňa dosť nezmyselný) zvyk

konikkon
2. jún 2022

To ešte dnes niekto robí, že nosí torty, zákusky? My sme si zabezpečili sami, nie aby nám hostia nosili. Veď v dnešnej dobe sa väčšinou objednáva Candy bar aj s tortou u jednej cukrárky,nech to aj nejako vyzerá.

autor
2. jún 2022

No ano...ja som si tiež myslela, že netreba, ale keďže svokra to riadi...takže 28cm 90€???? Pomoooc...

pribinak
2. jún 2022

Ja som na poslednej svadbe nekúpila tortu, ale od kolegyne som si požičala košík a cely som ho naplnila ovocím: hrozno, biele, červene, banány, jablcka, zelené, červene, kivi, mandarínky, žlté hrušky.
Stalo má to podstatne menej a to dom fakt vyberala dobre ovocie
Vyzeralo to super na stole zo zákuzkami

lejusinka
2. jún 2022

Kasli na svokru, spytaj sa a dohodni sa s nevestou. Ja som stratila nervy ked mi podonasali torty - hrozne ma to nahnevalo.

elizabet173
2. jún 2022

žiadne, že svokra riadi, čo urobia potom mladomanželia s tortami? To bol zvyk ešte hádam pred 30-40 rokmi, že sa nosili torty ten je už dávno preč aj na dedinách. Urobí sa jedna svadobná, prípadne si dajú ešte upiecť nejakú jednu dve odlišnej chuti a finito. My ideme na svadbu o pár mesiacov, nevesta objednala svadobnú poschodovú, plnenú ľahkou plnkou s ovocím a okrem nej ešte dve malé zdobené v rovnakom štýle, ale plnené čoko plnkou pre tých, čo ovocie v torte nemusia a majú radšej čoko plnky a hotovo. Ani výslužky nebudú dávať, tak by ju asi šľahlo, keby niekto priniesol zo tri, štyri torty, čo s nimi, kto ich bude krájať a kedy, keď budú a svadbe ešte zákusky

elizabet173
2. jún 2022

@lejusinka úplne ťa chápem

majka1231990
2. jún 2022

My sme mali svadbu pred 2mesiacmi a doslova sme každému z tých “starších ročníkov” prízvukovali,že žiadne torty a zákusky.. okrem našej svadobnej 3poschodovej torty a 1500ks objednaných zákuskov sme napriek tomu mali aj 900ks zákuskov a 7tort,čo priniesli hostia🤯

minesasubu
2. jún 2022

Ja osobne by som sladku tortu neobjednavala bude ich vela , my sme mali na svadbe nasu svadobnu a dalsie 3 , nezjedla sa ani jedna musela som to davat do vysluzky … skus sa dohodnut na slanej torte napriklad syrova je hit alebo masova

vilma7
2. jún 2022

Daj spraviť slanú tortu. Tá bude aj lacnejšia

elizabet173
2. jún 2022

@vilma7 kto ju bude na svadbe jesť a kedy? To je podľa mňa taký istý nezmysel, ako nosiť tortu sladkú.

nevenka
2. jún 2022

My sme to veru nedomysleli. Kazda rodina doniesla tortu, rano sme ich krajali, porcovali do vysluziek, daco svokrovcom do chladnicky, daco nam, nasim, mrazili sme ich, potom sme po kuskoch rozmrazovali a ponukali na "dozvukoch". Bolo to fajn, v oktobri, novembri vytiahnut tortu zo septembra 😅🤣.
Ostatne svadby sa uz robili inak, poucili sa na nas. V nasej rodine toto bol zvyk, doniest tortu, lebo sa patrilo, krstna mama mi napiekla este xy kolacov. Akozeee...tie boli asi najchutnejsie, ale tak...vela 🙂.
Takze toto sa treba opytat mladych, ako to chcu.

cimage
2. jún 2022

Neriesila by som to so svokrou, ale mladymi. Volakedy sa nosili torty, ale co s tym? Mladomanzelia si ich ani nevychutnaju, lebo bude kopec dalsich sladkych zakuskov a hlavna torta. Podla mna zbytocne vyhodenych 100€. Tie torty su len na pritaz, bud sa rozdaju, alebo budu rok v mrazaku. Keby som brala tortu, tak iny dar uz neriesim.

simonkazga
2. jún 2022

Opýtaj sa nevesty či si to vôbec želá. My ideme v júli na svadbu a nevesta ma vyslovene poprosila, aby som jej upiekla tortu (je to moje hobby). Na druhej strane, na tej predošlej vyslovene prízvukovali, že si neželajú aby svadobčania nosili torty.

fadama
2. jún 2022

Na mojej svadbe kto chcel ten doniesol tortu.
A vôbec ma to nenahnevalo 🤣🤣 a vôbec to nebolo pred 30timi rokmi 🤣🤣

oblecenie99
2. jún 2022

Na našu svadbu by ste takú ani neprepasovali,brali sme všetko od hotela (oni nam piekli svadobnú tortu aj zákusky) a bolo zakázané z hygienických dôvodov tam podávať a vystavovať tortu z iných zdrojov,najmä ak sa nepiekli v nejakej originálnej cukrárni s oficiálnou faktúrou či na bloček.Nič domáce nemohlo ísť do vnútra,aj keby sme chceli (nechceli sme). Určite sa spytaj snúbencov, ako to majú oni.. možno v štýle: akú plnku si želáte na tortu od nás, aby sme sa trafili,máte predstavu? Ak sa na teba pozru s hrôzou,že o akej torte točis, budeš vedieť,že žiadnu netreba.. ak naopak, dostaneš odpoveď o plnke,tak budeš vedieť,že naozaj majú taký blbý zvyk a aj sa spoliehajú na ňu od teba 😁

mandzula
2. jún 2022

@autor Ked to svokra riadi, nech tortu kupi ona.

autor
2. jún 2022

@simonkazga Musím sa spýtať nevesty...a aké torty du top? Ovocné? Čokoládovú?

autor
2. jún 2022

@mandzula no s ňou nie je v určitých veciach reč 🙄

selest
2. jún 2022

Radsej sa opytajte,my sme mali problem torty uskladnit kym sa rozdali do vysluziek..

monkabohdalova
2. jún 2022

Toto bola jedna z našich tort a teda chutila všetkým najviac 😊 je to také iné, netradičné. Ako tie bežné fondánové

simonkazga
2. jún 2022

Tak v lete idu skor tie ovocne. Len treba taku cukrarku ktora nerobi s farebnym maslovym kremom, ale s ovocim

elizabet173
2. jún 2022

vôbec to už svokre nespomínaj, skontaktuj sa s nevestou, ak je svadba v lete, torta s ľahkou plnkou a ovocím by bola najlepšia, len ak bude mať podobný nápad ďalších desať ľudí, torty pôjdu do koša, lebo dlho nevydržia. A možno budú radšej viac euráčom v obálke, ako keby ste ich mali dať za tortu, ktorá bude na svadbe 9. v poradí. To kedysi sa nosili torty, dávali na stoly, nevesty boli happy, čím viac tort, tým bohatšia svadba, boli to torty s maslovým krémom, väčšinou poliate čokoládou, neviem si dnes predstaviť, kde by si napr. na okrúhle stoly trepala torty a ako dlho by v tom teple vydržali.

nikdenikto
2. jún 2022

Ach bože tie svokry 🙈
Ja mám mladú rodinu, vedela som že od nás takéto niečo nehrozí ale mužovi rodičia sú starší, mali ho až nejako v 50tke. Aj keď mal švagor svadbu svokra tam teperila tortu a to mali len 25ludi. My sme mali cca 70-80hosti, tiez sme objednali poschodovu svadobnú tortu a koláče. Vyslovene sme svokru prosili nech nekupuje tortu že bude toho veľa. Počas hostiny mi prišiel čašník ukázať fotky 2 tort že nevedia ktorú si majú nachystať ako "svadobnú" na krájanie. A svokra to tam dala na tajnasa poslať, teda doniesla to tam cukrárka. Akože torta sa vystavila na Candy bar, ale nikto sa jej nedotkol, každý si dal našu svadobnú a koláčiky sme mali také malé chutné. Takže som poprosila čašníka nech ju dajú do chladu a nakoniec sme im ju aj nechali v hoteli ako poďakovanie.

lilyianka
2. jún 2022

Keď už budeš ozaj prinútena k tomu tortu objednať,tak za mňa osobne by som dala "nahú " tortu. Podľa mňa svieža plná ovocia.
Ale teda o takom zvyku som nepočula a myslím, že je zbytočné mať na svadbe xy tort keď sa nezjedla. Na našej svadbe sme mali torty 4 ( bolo nás 20). Jednu som dala robiť ja druhú rodicia,tretiu svokra a štvrtú nám dala muzova šéfka. Okrem toho sme mali kopec zákuskov,objednávala som ja a keďže svokra ani počuť,že ona neobjedna ,tak sme mali aj kvantum zákuskov. Samozrejme všetko šlo do vysluziek, plus sa torty mrazili.. ale za mňa to po rozmrazeni teda chutovo bolo otrasne