Strava pre 6 mesačného synčeka

vachalkova
6. júl 2015

Ahojte chcela by som piratit čo varit alebo nevarit mojmu malemu ..vyživy stale dookola .. Aj to si vybwra lwn ovocne sladke.. Na ine že ble.. A skušala som polievku zeleninovu aj omačku a nič solit do roka sa nesmie ...čiže neviem ..

evka_evka
6. júl 2015

Zemiak.mrkva.cuketa.hokaido.hrasok.zelena fazulka.petrzlen.hocico...moja mala vtedy uz jedla aj ryzu a masko
Z ovocia banan.jablko.slivky.

vachalkova
autor
6. júl 2015

Skušala som ale pokial tam nedam aspon štipku soli tak mi to vypluva a solit sa nesmie do roka aspon .. Čim si dochucovala ..egzistuje vobec niečo vhodne

moni244
6. júl 2015

@vachalkova vyzivy som nedavala, mas sezonnu zeleniny, naco vyzivy, uvarit mrkvu s cuketou, tekvicu, zemiaky, bataty, potom masko a az potom ovocie

zuzanockamt
6. júl 2015

@vachalkova netreba dochucovat do toho roka ... na chut si postupne zvykne, treba len skusat a zacat so zeleninou, lebo ovocie je sladke a potom moze odmietat zeleninu, kedze nie je az tak chutovo vyrazna ... teraz he zeleniny vela, takemu malemu staci par druhov zatial - cuketa, zemiak, mrkva, petrzlen, kalerab, karfiol, hrasok, tekvica ... rosku ryze, zltok, kuracie mäso ... dat varit nad paru a popucit alebo pomixovat

sabina1975
6. júl 2015

@vachalkova prepac ale nechapem ako si polrocne dieta vybera vyzivy dieta zje co mu ponuknes ak das vyzivu zje ju ak ju nedas nevie ze existuje mam tri deti a viem co hovorim a jedno je ze extremne narocne v jedeni ale nikdy som neponukla sladke ako vyzivu ci ovocie ako nahradu za riadny obed deti nie su vyberave to mi ich tak ucime

evka_evka
6. júl 2015

@vachalkova nicim som nedochucovala.ta zelenina je sama o sebe chutna len my uz mame znicene chutove bunky ale dieta si vystaci s cistou zeleninkou. Na prvykrat toho vela nezje ale potom sa to rozbehne..urcite nesol

mimik79
6. júl 2015

@vachalkova no zalezi ako si zacala s prikrmami, ak ovocim a sladkym tak si bude tazsie zvykat na zeleninu, deticky maju radi cuketu, ked uvaris a pridas k tomu zemiacik,neviem kedy a ako ste zacali a postupovali, ale treba stale ponukat zeleninku, nech si zvykne na jej chut, nie na sladke a az potom neskor ovocie , maso atd

ukulela
6. júl 2015

@vachalkova ked ti nechce normalne zeleninu, skus ku nej pridat bataty - sladke zemiaky (u nas ich mavaju v kauflande) - moj, ked nejaku zeleninu na zaciatku odmietol (karfiol napr a brokolicu) tak som mu ju na druhy krat ponukla mixnutu s batatoma touz zjedol. tiez cvikla je mierne nasladna, tak tu mal rad od zaciatku ... s batatmi som mu robila napr aj spenat. keby si chcela este nieco vediet, napis - mne sa tie bataty osvedcili a nedala by som ich za nic 🙂 teraz uz jedava normalne vsetko, no z casu na cas mu davam stale aj tie bataty, ked ich lubi. ja robim v parnom hrnci zeleninu spolu a potom mixujem.

ukulela
6. júl 2015

@vachalkova a ak dochutit, tak len bylinky - ja som od 7 mesiaca davala petrzlenovu vnatku napr ..

jankastubka
6. júl 2015

No tazko sa radi, ked pises velmi malo o tom ako si postupovala pri zavadzani prikrmov. Pises, ze ked neosolis, tak to nezje. Znamena to, ze si uz skusala mu dat solene? Ak ano, tazko si bude zvykat opat na nesolene. To iste so sladkym ovocim....
Dochucovat sa da aj bylinkami majoranka, rasca, oregano... vsetko s mierou samozrejme. Skusat rozne kombinacie ved zeleniny je neurekom. Vzdy som skombinovala nejake 2-3 druhy a davala som viac dni po sebe, aby si dieta zvyklo na novu chut. Aj ked zje malo, moze to byt uspech, mozno zje dalsi den viac. Najma jej chutilo ked som zaviedla masko a cestoviny. To sa sla potrhat.
Ale niektore deti, napriek tomu, ze mamy spravia vsetko presne tak, ako sa ma, jednoducho nechcu jest prikrmy co mama navari. To uz potom viem poradit len vela trpezlivosti a fantazie....

evittam
6. júl 2015

@vachalkova Kludne môzes trosku posolit,doda to lepsiu chut jedlu-napr.mrkvicka je sladsia😉,potom kludne môzes bylinky,rascu,cesnak,....

alexanotbad
6. júl 2015

@evittam no tak to by ani nahodou nemala ani trosku posolit. baby, kde chodite na taketo rozumy?! potom budete chodit po doktoroch s detmi a vyplakavat, ked budu mat zdravotne problemy vo vyssom veku.

ukulela
6. júl 2015

6 mesacnemu by som urcite sol a ani cesnak nedavala ... rasca, fenikel, bazalka, petrzlenova vnat - vsetko s mierou - to ano. ale sol ozaj nie. do jedneho roka musi detom stacit sol obsiahnuta v potravinach.

evittam
6. júl 2015

@alexanotbad Ale prosim ta,sa z toho neposerte,ja nehovorim o kvantach soli ale o malej sripke do prikrmu,kt.som mala aj na 2-3 dni. A nechapem preco by som mala chodit po doktoroch?! Obe moje deti nemaju ziadne problemy...Nase matky tiez solili a nic nam nie je.😉 Uz ma z tych vselijakych 'novych vymyslov a vyskumov' boli hlava.

ukulela
6. júl 2015

@evittam ano, nase mamy solili a ja mam teraz velky problem zjest nesolene jedlo, lebo som na soli doslova zavisla - take chute mi moja mama vypestovala a ja s tym musim bojovat, ak sa nechcem presolit do truhly (ber to s miernou nadsazkou)
ked nauci dieta na slanu chut, nebude tolerovat ine. bude ocakavat len sol. moj maly je prikrmy skoro 3 mesiace a nemusela som solit/sladit/ nic - niekedysom mu musela ponukat nejaku zeleninu viac krat, aby ochutnal, no nie je nic, co by mi odmietol a nezjedol. zeleninu treba obmienat, su sladke aj menej sladke druhy, s vyraznejsou aj menej vyraznou chutou a daju sa paradne skombinovat. zakladatelka pise, ze jej maly chce len ovocne vyzivy (teda sladke) alebo solenu zeleninu - to nie je dobry navyk na zaciatok.

evittam
6. júl 2015

@ukulela Este raz,ja nehovorim o kile soli....Pisem o stipke do velkeho mnozstva a ta len zvyrazni a podpori chut zeleniny. No a,prepac,to je tvoj pripad. My napr.skoro vôbec nesolimw-trochu,nemusim mat presolane jedlo. A moje deti taktiez nemaju ziadny problem.

siska53
6. júl 2015

@vachalkova inak nechapem..pediatricka ta nepoucila o zavadzani prikrmov??/?
Zacina sa mrkvou,prip.psenom a jedna potravina sa skusa tri dni,az nasledne sa dava dalsia: Zemiak,cukina ci ina tekvica,batat,postupne ryza,pseno... Ovsenne vlocky,bezvajecne cestoviny,hrasok... Postupne masko. - chude morcacia,domace kuracie,telacie, ak mas moznost jahnacie ci zajacie,kralik... Casom.hrasok,por,kukurica atd.kalerab,karfiol,brokolica. Po nejakom caelse kvapka kvalitneho tuku (olivovy olej,maslo). Neskor sa maso podava 6x tyzdenne a 1x sa dava zltok
Ovocie sa pridava najskor po 2tyzdoch od zavedenia prveho prikrmu.
Ale stale plati zasada-skusat 1novy druh zeleniny ci ovocia 3 dni, aby si vedela,keby bola nejaka reakcia,co to mohlo sposobit. Nemyslim tym odmietanie potraviny,daktorym.detom to dlhsie trva,nez si zvyknu na novu chut. Netreba to vzdavat a nahradzat to ovocim ci solenim. Treba byt trpezlivy a skusat. Ono casom.pochopi. Zo zaciatku su to aj tak len prikrmy,takze aj ked zje len lyzicku ci dve,zo zaciatku je to ok. Nasa druha sa tiez tvarila,ked sme jej dali 1xmrkvu. Nevedela,vo s tym,ten vyraz v tvari.. Na druhy den dostala opat. Zo zaciatku vela nikdy nezjedla a dodnes nspr.ma problem s jablkom,prosto jej nechuti,vynimocne si da kusok ci dva. Neriesim len ponukam. Zje zas ine pptraviny v pohode.
Fakt je najdolezitejsie nerobit vedu ale nevzdavat to.

tranquillo
6. júl 2015

Tiež by som nesolila, občas malá dostane kôrku z chleba a ide sa za ňou zadrhnúť. Mno, ale čo trápi zas mňa je, že kým som robila zeleninové obedy, tak celkom pekne jedla. Nie zas nejaké extrémne množstvá, ale pár lyzičiek vždy zjedla. Potom som začala postupne zavádzať ovocie na desiatu a kaše na večeru. No a odvtedy akoby jej tá zeleninka až tak nechutila. 😒 Tak dúfam že je to dočasný stav a že sa rozpapá. A aj tak jej stále najviac chutí mliečko.

alexanotbad
6. júl 2015

@evittam predtym ako sa "inteligentne" vyjadrite, tak si nieco nastudujte. no comment.

sarlota1986
6. júl 2015

@evittam prikrm na 2-3dni???ved ma byt cerstvy..a sol urcite nie,detske oblicky ju nevedia spracovat a problem sa moze ukazat az v dospelosti..

evittam
6. júl 2015

@sarlota1986 Ano z cerstvej domacej zeleniny som uvarila napr. na 2 dni,no a co? Co uz len tomumôze byt?! Dieta ma vyvinute oblicky uz pri narodeni.
@alexanotbad Moje studium a inteligencia nema s Vami nic spolocne. A Vase znalosti ani nepoznam a uz vôbec nekomentujem.

vachalkova
autor
7. júl 2015

Ja som začala mrkvov v štvrtom mesiaci a lekarka že mu zatažujem žaludok a bude mavat krče.. Lebo zvikol byt zapečeni sem tam..a doporučila mi jablka a lahke ovocie..tym padom mal po jej doporučeny sladke jablka a ked v piatom mesiaci som vymyšlala rozne kombinacie zeleniny s plačom to vypluval . . aj som ho nechala dlhšie hladneho .. A teraz mu nukam najprv zeleninu.. Zmixovanu alebo polievku.. A až po tom ked už moc plače a viem že je už hladny tak znova mu skusim dat..sem tam to spapa ale je to tažke kedže sladke jesne že mu chuti viacej.. Aj mliečko mame nutrilon AR2 a tam mu musim dat polku alebo švrtku marina keksu.. Lebo odmietal papat .. A prisolila som len raz ten isty pokrm zeleninovy co odmietol som mu ponukla z minimalnov štipkov soli .. Bez problemov jedol ..ale viem že sol mu len uškodi preto asi skusim bazalku alebo rascu .. To by nemalo byt dufam škodlive .. V malom mnostve samozrejme

ukulela
7. júl 2015

@vachalkova skus k zelenine pridat tie bataty - urobi to trocha sladsiu chut. a nedavaj mariny, radsej original keksy pre kojencov - dostat ich napr.v DMke, ale aj v tescu ... a k ovociu uz mozes pridat aj uvarene mixovane ovsene vlocky - bude sytejsie.

moni244
7. júl 2015

@ukulela si pozerala zlozenke tich original keksov pre deti? No dakujem pekne
@vachalkova mas riadne slahnutu pediatricku, toto ti poradit, zasnem
@sarlota1986 aj ja som varila na dva dni a doteraz varim na 2 dni obedy

alexanotbad
7. júl 2015

@evittam presne tak, so mnou to nema absolutne nic spolocne. Len s Vasimi prispevkami. 😀

vachalkova
autor
7. júl 2015

@moni244 stou pediatričkov suhlasim ..teraz by som nemusela toto riešit keby začneme zo zeleninov.. Skusim tie bataty .. A kupujem malemu aj kekse sunarek ale tie su sladčie ako marina.. Preto mu račej davam marina kekse do mlieka

ukulela
7. júl 2015

@moni244 pozerala - ale je to asi mensie zlo, nie? hladala som aspon bez cukru a hlavne bez bielka (vajca)

tortelinka
7. júl 2015

@evittam dieťa má vyvinuté obličky po narodení?????to znamená, že môže tlačiť klobásu, lebo obličky to zvládnu?

moni244
7. júl 2015

@ukulela no ja moc veciam, čo sú určené priamo pre deti moc neverím, je to väčšinou len reklamný trik, cena premrštená a zloženie nič moc

evittam
7. júl 2015

@tortelinka Tak na takúto primitívnu otázku si odpovedz sama.