Šetrenie pri varení

sandra49
16. apr 2022

Viem ze vas tu veľa, ktoré sa aj v týchto ťažkých časom zdrazovania vojdú do 200-300€ mesačne pre 3 clennu rodinu alebo pred 2 dospelých a malé dieťa 🙂 my sme pred zdrazovanim boli na 200€ a teraz jak išlo všetko hore tak cca 250-300€. Rada sa aj ja s vami podelím s receptami na varenie 😅 ja mäsové jedla moc nevarim, max 1-2x do týždňa a to len jednoduché veci, mucne sladké jedlá ako pirohy alebo fliačky s makom atď nelubime..napríklad dnes som varila špagety s omáčkou z červenej šošovice a lupanych rajcin(ma tam ísť cuketa ale nemala som). Budem vám vďačná za takéto jednoduché rýchle, lacne a bezmäsité jedla ❤

lindous
16. apr 2022

U nás z bezmäsitých aktuálne dosť idú zeleninové placky vo všetkých možných kombináciach - zemiakové, cuketové, karfiolové, brokolicové, tekvicové ... keď mám prídám mrkvu, už aj cviklu som, bylinky, proste čo je v chladničke 🙂 ale presný recept nemám, lebo ja všetko vždy oka a pokaždé sa mi podarí inak ochutiť 😂 takže len takto možno ako inšpirácia čo googliť 🙂 😅 ku tomu väčšinou šalát alebo aj len nejaký dip, či posypať syrom ... a má to rád aj môj mäsomilný chlap 🙂

sandra49
autor
16. apr 2022

@lindous ďakujem veru placky som robila naposledy v lete 🤣 ľúbime to všetci len ja neznášam štát dlho pri sporáku tak som zvykla supnut do trúby ale to je zase iné než na oleji😁 ale ďakujem pripisem si na zoznam jedal😊 moja mami robieva zemiakove placky a rajcinovu polievku s ryžou, vynikajúca kombinácia 🙂 lacná aj sýta.

riskoh
16. apr 2022

U nas idu cervene zemiaky s parkom,granadir,tiez placky,osuchy,cestoviny na x sposobov

sandra49
autor
16. apr 2022

@riskoh ďakujem, aj u nás zemiajy s parkom alebo spekackou😅 všetko dám na plech do trúby, ale klasické zemiaky, cibuľu a spekacku a hotovo 😅
Osuch myslíš taky klasický slany baleš napríklad s bielou sosovicou polievkou? A na cestoviny daj tipy prosim😁 ľúbime veľmi ale točím dokola tieto šošovicove a klasické bolonske s mletým mäsom a ešte s vajíčkom a cibuľkou a k tomu kyslá uhorka 😁

luccija
16. apr 2022

@sandra49 my máme radi rizoto so špenátom, alebo hrášok kukurica hore syr, naplniť hríby so syrom čímkoľvek ja ich síce plním mletým mäsom,
Zapecena brokolicu, karfiol, cestoviny s tuniakom, Nivovou omackou, husté polievky fazuľová, kapustová, my sme dosť na mäso, tak sa poteším tiež jednoduchším receptom
Zemiaky pečené s rybou

sandra49
autor
16. apr 2022

@luccija ďakujem. Rizoto aj my ľúbime, robievam také cuketove, len hrasok, cuketa a jazminova ryža. Hríby by som tak rada robila ale keďže mala ma len 2,5 roka tak to kvôli nej nevarim 🙈 ale pisem si zapecenu brokolicu, dlho sme nemali a aj rybicku so zemiakmi, tiež sme nemali celu večnosť 😅 dakujem
A inác na kapustovu a kelovu polievku som úplne rezignovala🤣 ja uvarím naozaj všetko a väčšinou chutné ale tieto dve veci som prestala variť lebo nikdy to nechutilo dobre 🤣 dokonca ani keď som išla podľa recptu🙈 nevieme nájsť spoločnú reč🤣

riskoh
16. apr 2022

@sandra49 osuch robim slany cesnakovy na velky plech,tiez nerada stojim pri sporaku,lokse u nas idu,cestoviny s tuniakom a rajcinami synovia miliju,teraz bol medvedi cesnak,tak z toho pesto,a maju radi spenat,cuketu,hokaido-ako privarok na cestoviny

stanus81
16. apr 2022

My mame radi strukovinove jedla: fazulova kasa, rozne privarky, cicerove kari, rizoto s cervenou/ciernou sosovicou,...

andrejka1974
16. apr 2022

@sandra49 u nás ide vajíčková polievka so zemiakmi, halušky bryndzové alebo s vajíčkom a cibuľkou,ja robím aj francúzske zemiaky v trúbe dám zemiaky ,točenu salámu vajíčko a zalejem kyslou smotanou

mishka81
16. apr 2022
kuko55
16. apr 2022

Ja kúpim cele kurča, urobím z toho vývar, potom vykostím-prsia na omáčky, krídla a štvrte upiecť mam z toho 2 jedla +polievka.

luccija
16. apr 2022

@sandra49 a tá cuketa sa podusi do rizota či ako?vôbec nerobím cuketu iba placky.
Niekto cuketu plní mletým mäsom, syrom a zapiect.... Áno hriby ešte nie pre malé dieťa.
Ja robím rada aj kurací spiz, cuketa, paprika, cibuľka...prívarok kelovy robím iba sebe🙂ja mám nevdacnych stravníkov čo chutí mne nechutí im.
Alebo robim karfiol obaliť v múke, vajíčku a nastrúhaným parmezánom a dať do rúry...
Ja kapustovu polievku zjem len s údeným rebrom
To viem jesť 3 dni.
A dcéra má rada ryžový nákyp a žemľovku ináč sladké jedlá tiež u nás nejdú.
A klasika halušky bryndzové, vajíčkove so šalátom
Alebo cestoviny len podrvene paradajky, koreniny,cesnak a hore syr.

alanko20
16. apr 2022

Halušky s vajíčkom, špenatové halušky s lučinou, alebo syrovou omáčkou, zajtra sa chystám na kuracie prsia, udusím, pridám smotanu a k tomu urobím halušky a dám si kyslú uhorku, zo strukovin som urobila výborne placky- uvarené rozmixovať na kašu, pridať vajíčko, ochutiť a 2-3 lyžice múky. Škoda, že take jem doma sama 😀

oktoberka
16. apr 2022

@sandra49 tak,pokiaľ budes variť z bežných surovin,v pohode. Pokiaľ musíš mať speci korenia,speci cestoviny,syry, zeleninu z dovozu,atď,atď....ťažko ušetriť.
Dá sa variť zdravo,chutné,aj primerane. Ono mám pocit,že každý,kto doma varí a pečie už šetrí.

struhanka
16. apr 2022

@sandra49 Hrachová kaša. Fazuľová polievka. Hrachová polievka. Paradajková polievka so syrom. Cesnačka so syrom a opečenými krutónmi zo starého pečiva. Zapečené bochník chleba plnený syrom, jarnou cibuľkou, sušenými paradajkami, prípadne s kečupom, niekto pridáva aj šunku/salámu/slaninu. Plnené cuketové lodičky. Pizza na x spôsobov. Šošovicový daal. Zapekané zemiaky so syrom a párkom. Zeleninové placky. Granadír. Cestoviny s makom, maslom a banánom atď. atď.

sandra49
autor
16. apr 2022

@oktoberka tak to samozrejme, ved ja tak varim😉🙂 len sa mi žiada rozšíriť jedálniček o nové jedla keďže stále točím to isté a nechcem míňať na stravu viac ako doteraz. Preto som vytvorila túto diskusiu🙂 a určite tu prídu k inspiracii aj mnohé iné ženy nie len ja.

sandra49
autor
16. apr 2022

@luccija ten karfiol skusim🙂
Rizoto: jasminova ryža uvarená zvlášť ( nie moc do sucha), zvlášť udusit cibulku(môže byť aj mlada), hodiť nastruhanu cuketu na hrubom strúhadle, mrazený hrasok, zaliat bielym vinom(dávam od oka asi deci-dve, nechať uvarit 10 minút q pripadne poliať ešte aj vodou troska. Potom to zmiešam dokopy a keď treba ešte pridam vodu, my mame radi také lepkave redšie rizoto.

victoriab
16. apr 2022

@sandra49 pripnem sa

sandra49
autor
16. apr 2022

@alanko20 také podobne robím aj ja, ale fašírky, napríklad z ciceru(rozmixujem ho po uvareni) alebo červenej šošovice, zvyknem dat kari nech to ma indický charakter🤣 a urobím bud v trube alebo na panvici.

sandra49
autor
16. apr 2022

@struhanka ako robíš ten chlebík? 🙂 a ešte by ma zaujímal ten sosovicovy daal. Robievam občas z čiernej šošovice, ide tam zázvor, kokosové mlieko a lupane rajčiny, výborné sýte a zdravé to je a k tomu ryžu.

sandra49
autor
16. apr 2022

@mishka81 dakujem prejdem si to😊

zmrzlinka2021
16. apr 2022

@sandra49 na plech nakrajane bataty a k tomu kozi syr a vsetko zapiect

bettie
16. apr 2022

@stanus81 mozem poprosit recept na cicerove kari? Nasla som na nete, len by som chcela nejaky overeny.

stanus81
16. apr 2022

@bettie Uvarim den vopred namoceny cicer. Na panvici osmazim cibulu nakrajanu na mesiaciky, pridam na pasiky nakrajanu mrkvu, cerstvy zazvor, pridam rimsky kmin, cicer, kurkumu, garam masala, posolim, podlejem vyvarom z ciceru a dusim.
Ku koncu pridam smotanu na varenie (zvykne sa davat aj kokosove mlieko) a necham povarit 5-10 min, aby to zhustlo.
Tiez som videla kopec receptov, ja som si z nich povyberala tak, aby mi to vyhovovalo.

ailiba
16. apr 2022

@sandra49 napr. Spagety s olivovym okejom a cesnakom, prip. posypat syrom. Cestoviny s tavenym syrom a kukuricou a smotanou. Koasika kecup a syr. Spagety carbonara. Cestoviny s vajickom a uhorkou kyslou. Cestoviny s nastruhanym kalerabom (fakt dobre). Karfiol ako mozocek (karfiol s vajickom).

deti95060810
16. apr 2022

zemiakový prívarok s vajcom, špenátový prívarok s vajcom, kelový prívarok...

struhanka
16. apr 2022

@sandra49 Dá sa to nájsť ako chlieb ježko. Daal robíme z červenej šošovice bez kokosového mlieka. https://www.kreativita.info/syrom-plneny-chlieb/

h2
16. apr 2022

@sandra49 Naše obľúbené bezmäsité jedlá sú granadír, zemiakový prívarok s kelovými fašírkami, alebo fašírkami z ovsených vločiek, halušky s vajcom a hlávkovým šalátom, špenát s chlebíkmi vo vajci, hrachová kaša alebo šošovicový prívarok s opečenou cibuľkou, rôzna zapekaná zelenina so zemiakmi, alebo cestovinami, špagety s paradajkovou, alebo syrovou omáčkou, kôprová omáčka s volským okom, strukovinové polievky so smotanovým posúchom, alebo zemiakovými pagáčmi...

h2
16. apr 2022

@ailiba Vďaka, už googlim tie cestoviny s kalerábom, ešte som o takom jedle nepočula, ale určite vyskúšam.

h2
16. apr 2022

A ako som mohla zabudnúť na naše milované pečené zemiaky?! Len tak, nasucho na plechu, žiadny tuk, soľ, ani korenie. Až po upečení si na nich dávame maslo, cibuľu a soľ. K tomu kyslé mlieko. Robím ich málokedy, ale vždy si veľmi pochutíme a hovoríme si, že také si musíme robiť častejšie, ale potom na nich aj tak zabudnem. 🙄