Proti gustu žiadny dišputát - a predsa by ma zaujímal váš názor

6. aug 2024

Často varím tak, že na výber je viac variánt. Robím to preto, že moje dieťa absolútne neje zeleniny. Ja zase moc nemusím mäso. Všetko je na stole a každý má možnosť dať si čo chce.

Napríklad dnes som varila ryžu, napácované kuracie mäso - kde do pácu ide cesnak, horčica, kečup, korenia, biely jogurt a potom zeleninové karí - kde bola cibuľa, karfiol, mrkva, biele fazule, ochutené kurkumou, kokosovým mliekom. Môj muž si naložil všetko a potom to zmiešal ako kašu na svojom tanieri. Hovorí sa, že proti gustu žiaden dišputát, keď mu to tak chutí, nech si to zamieša.

Prosím vás, chápete niekto aj môj postoj, že by mi nevadilo, ak by si to v tanieri nezamiešal, ale vychutnal si chuť oboch jedal zvlašť? Alebo som úplne za čudnú?

Možno si poviete, že ďalšia nadmieru smiešna a nepotrebná diskusia. Len ja už si prídem niekedy ako vadná. No môj muž mal rôzne fázy - boli časy, keď si celé jedlo zalial kečupom, alebo rôznymi dresingami a zamiešal si ho na takú kašu na tanieri, že mu to tak chutí. Alebo ak napríklad máme nejaký zeleninový šalát, kompót on si to vysype do taniera a celé si to dokopy zamieša a tak to je. Keď sme niekde na oslave alebo na dovolenke, kde sú švédske stoly, on sa nevie dojesť a vždy si naloží takmer všetko. Vezme si malý tanierik, že akože málo je, ale naloží si takú kopu až sa hanbím. A vráti sa aj viac razy si nabrať. On by bol postrach pre tie all you can eat reštaurácie. Proste toto je jeho spôsob jedenia. Mohla som si zvyknúť. Mne to niekedy pride, že ked si nakopí piate cez deviate, že sa oberá o jednotlivé chute, darmo vraví, že aj tak sa to v bruchu zmieša.

A miestami mi to pride aj take nezdvorile, buranske, aj keď samozrejme, že chcem, aby sa doma citil uvoľnene a mohol si jesť čo chce a ako chce. Minule mi to svokrovci vyčítali, že to ako je, že to ho oni nenaučili a on ešte aj im povedal, že vždy tak jedával. Proste ked aj svokra nanosi na stol, on si nikdy nenaberie šalát do misky, ale rovno na tanier a zamieša si to. Možno to tak vždy chcel, možno mu to zakazovali, neviem. Každopádne ja ho nebuzerujem, ale niekedy by som naradšej aj hej.

Dovolila som si dnes poznamenať, že tie chute sa moc k sebe nehodia a či si to nedá každé zvlášť po troche. Berie ma tak, že mu zasahujem do jeho chutí. No na druhej strane sú naozaj moje pocity ako kuchára. Proste on si vždy musí do toho niečo nadžabať. A mne je to ľúto.

viestta
6. aug 2024

Akeho si si vybrala, takeho mas. Nechci tvrdit, ze toto spravil prvy krat. A v konecnom dosledku, v bruchu sa to tak ci tak pomiesa, tak co?

deti95060810
6. aug 2024

ak mu nie je zle po najedení tak nech tak je...🙂

h2
6. aug 2024

A prečo ti to je ľúto? Veď mu chutí. Horšie by bolo, keby ti to ofrfľal, nie? Mne by skôr vadilo, keby mi niekto kecal do toho, ako si mám podľa jeho predstáv vychutnať svoje jedlo. Keď ťa to znechucuje, nepozeraj sa.

zuzana9393
6. aug 2024

Akože do tohoto mu kecat mi príde, že sa k nemu správaš ako k malému decku. Je dospelý, tak ho nechaj. A aby teba za to dzubala svokra? Čo je on ozaj nejake soplave decko? Keď by sme boli niekde na oslave, tak by som ho možno poprosila, nech to nerobí. Ale doma,alebo u rodičov nech si je ako chce. Aj keď.tiez by mi to nechutilo 😁

klip0
6. aug 2024

Absolútne nechápem čo riešiš, nikdy by mi nenapadlo kázať manželovi aby jedol spôsobom aký sa páči mne.
Keby píšeš že je rukami, všade hádže jedlo ako batoľa tak dobre. Ale že.si to zamieša dokopy ? No a ? Keby on teba núti jesť neho spôsobom páčilo by sa ti to ? Veď každý jedzte ako vám vyhovuje

zooeynka
6. aug 2024

Preboha nechaj ho jest ako mu chuti....ani on ti nekafre ako mas ty jest

nikaeli
6. aug 2024

Existuje nejaká kultúra stolovania. To, čo opisuješ, robí moja kolegyňa. Keď to urobila 1x, doslova sa mi dvihol žalúdok. Nemôžem pri nej jesť. Zmiešať dokopy všetko na tanieri a na to vyliať šalát z misky? doma by som to asi neriešila, neviem. Ale v spoločnosti je to nevhodné.

zojazoja
6. aug 2024

Všimla som si, že toto robí veľa chlapov. Fakt to nerieš. Zbytočne. Aj tak to nezmeníš.

suve99
6. aug 2024

Tak ja mám asi divného manžela, lebo on šalát vždy musí jesť z misky, rovnako i kompót... 🙂 Nechala by som ho jesť ako chce - doma...v spoločnosti by som ho poprosila o trochu kultúrnosti počas stolovania..

zuzana76
6. aug 2024

Buranske to pride aj mne, domiesat si vsetko na tanieri, poprelievat vsetkym moznym, o kulture stolovania sa tu hovorit neda, skor nekulture ( v eurospkom ponímaní). Doma by som ho asi nechala, ak mu nie je zle, nech je, ako to ma rad, ale v spolocnosti by to robit nemal. Je to negustiozne a nechutne.

akvi
6. aug 2024

Podľa mňa riešiš úplne nepodstatnú vec. Chuť je naozaj veľmi subjektívna a čo je na tom, keď mu to tak chutí 🤷 Ak by neexistovali takí ľudia, ako tvoj muž, tak by sme tu mali len veľmi obmedzený počet jedál, pretože väčšina jedál vznikla tak, že ľudia skúsili spojiť niečo na pohľad nespojiteľné. Ja som si minule objednala thajské jedlo a čumela som, že mám v jednej miske kuracie mäso, reďkovky, avokádo a mango, všetko zaliate dresingom, ktorý netuším, z čoho bol a vieš čo, chutilo to celé fantasticky a ja mám novú obľúbenú reštauráciu. V živote by mi nenapadlo spojiť reďkovku s mangom a dodnes by som netušila, ako fantasticky to ide k sebe.

lulana79
6. aug 2024

Moj si vsetko strasne koreni a tiez podla mna tym korenim zabije tu chut, co som ja jedlu dala. Ale je to jeho vec... neriesim to

diewcatqoo
6. aug 2024

Ja neviem, asi som uz stara a z toho dovodu som rezignovala na vela veci, ale toto je nieco, nad cim by som sa ako ten, co to jedlo navaril, vobec nepozastavovala. Moj chlap si tiez kydne cely kompot na ryzu do taniera a je mi to jedno. Pokial to neurobi v 5 hviezdickovej restauracii, ale robi to len doma... tak nech si to takto urobi, ak mu to bude viac chutit. Ak stravnikom chuti moje jedlo, nech si ho doma jedia ako chcu - ale bez mlaskania a nie zo zeme.
Inak, mne ta kombinacia, co si dnes varila, vobec nepride divna. Nalozila by som si to na tanier spolu, ale nezmiesala by som to dokopy - len z toho dovodu, ze zmiesane mi to pride ako grcka a nemam rada jedla, co takto vyzeraju.

earlgrey
6. aug 2024

Chudák muž 🙄

zuzana76
6. aug 2024

@suve99 tiez mam muza, ze tip top v tomto, vsetko dokonca aj nadherne naserviruje, ked vari on. Ale myslim, ze toto sa da vypozorovat uz skor, ako kto jedava.

Podla mna tu ale nejde o zvlastne kombinacie, ale ze si na ryzu naleje kompot, salat napr paprika, rajcna cibula, maso na stave, vsetko to dokopy zamiesa, tak to mi cudne pride.

heln
6. aug 2024

tebe to chuti tak a jemu inak, v com je problem?

tykat
6. aug 2024

Ja by som si to ani nevsimla lebo odkedy deti jedia same tak zasadne pozeram len do svojho taniera.
Ale ked tak nad tym rozmyslam tak ja jem tak ze si do ust dam naraz kusok zo vsetkeho, nikdy nevychutnavam ryzu alebo alebo kapustu ci omacku len tak.
Takze na vidlicke sa do ust nesie kusok knedle s vypekom, za nou kusok masa a na vrchu vrstva červenej kapusticky. Zeleninove kari, maso a ryzu by som jedla tak ze si do lyzicky naberiem trochu ryze, kusok maska a navrch kari.

kukuk29
6. aug 2024

no ja som asi divna 😂 ale na spodok by som si dala ryzu, nato to curry a na vrch to maso a jedla by som to tiez vsetko spolu 🤪😂 z kazdeho na vidlicku spolu a boli by mi jedno co si ty myslis...ved ty si jedz ako ty uznas za vhodne...moj tanier - moje pravidlo 😂😂🙈

zuzana76
6. aug 2024

@kukuk29 toto mne pride v poriadku, aj ta kombinacia, co varila ona, kludne to mohol jest spolu, ale ide o to domiesanie, prelievanie, zaliatie napr kompotovou stavou atd....

h2
6. aug 2024

Dievčatá, ako jedávate špagety? A ako halušky? Ako v ľavom stĺpci, alebo ako v pravom?

zojazoja
6. aug 2024

@h2 😁😁 v pravom 🙂

akvi
6. aug 2024

@h2 jasné, že pekne pomiešané 😁 Babka by sa veľmi čudovala, ak by videla halušky servírované nepomiesane 🙂

kukuk29
6. aug 2024

@zuzana76 tak niekto je ako miešačka 🙂 iba aby zaplnil bruchu a niekto si vychutnáva jedlo 🙂 Jemu je šuma fuk čo dá do brucha 😂 aspoň vie že u neho žiadny kulinársky zážitok nikdy nepojde 🙂 ide iba o objem 🤷

h2
6. aug 2024

@zojazoja Aj ja. Ale verím tomu, že sú aj ľudia, ktorí to majú radi pekne zvlášť. Buďme tolerantné a nechajme každého, nech si je, ako chce.

h2
6. aug 2024

@kukuk29 Aj ten, čo si to zmieša, si to môže vychutnať. Proste to má rád také zmiešané. prečo by to inak robil?

mane01
6. aug 2024

Mna pobavilo, ze TEBE svokrovci vycitali, ako ich synacik konzumuje jedlo 😂… co je nesvojpravny, alebo si ho k tomu donutila ty? 🤦🏼

cookie29
6. aug 2024

Preco to riesis? Pozri, kultura stolovania a gastronomia. Asi si nikdy nevidela, ako francuzi, ktori sa hlasia k urovni stolovania, po jedle vezmu jogurt, svihnu teglik na tanier, uprostred nedojedeneho a papaju...
v zaludku to skonci vsetko spolu. Ale napriklad moje dieta zmiesane veci nezje nikdy, samostatne ano. A je to rovnako o drzku. Proste kazdy sme nejaky a pokial sa tak nesprava v spolocnosti... pre niekoho je jedlo gastronomicky zazitok, pre ineho palivo. Pre Tvojho muza to bude zrejme palivo...

P.S. ver mi, pre kuchara je este horsie, ked namiesto prazdneho taniera vsetko vyhadzujes do kosa

simsalabim
6. aug 2024

Riesis fakt somariny. Nech si kazdy je to, co mu chuti a tak, ako mu chuti. Ty by si bola rada, keby on tebe do toho kecal?

luccija
6. aug 2024

Koľko rokov ste spolu?to je už ponorka🤪
Vieš čo mne je jedno ako kto je môj muž je tiež podivin a dcéra detto štava nemôže byť ani trocha na ryži, cestovinach muž k mäsu na šťave zje radšej chleba, alebo rožok žiadny šalát, uhorky, žiadny kečup, dresing, tatársku.Ja to už neriešim cez víkend varím to, čo zje cez týždeň sa stravuje v práci ja varím doma.Moj muž nezje na pizzu ten paradajkový základ nikto nevie prečo proste nezje, on má milión veci čo áno, čo nie.Aj, keď jeho mama tvrdila, že voľakedy zjedol aj francúzske zemiaky, ružový nákyp čokoľvek, že až, keď začal robiť a stravovať sa v reštaurácii spanštel🙂
Dózy do roboty nosiť nebude radšej platí za hnusnu kuracinu v reštaurácii cestoviny, sladké jedlá, zeleninové nezje.Na prevencii mu vyšla na hornej hranici kyselina močová DNA to má z toho mäsa.Ja som už ticho je dospelý nech je ako chce.
Inak to, čo píšeš tak tiež by sa mi na to zle pozeralo, ale keď mu to chutí už ho nezmenis.
A ja tiež mám svoje maniere mäso musí byť tenké, bez kúska blany, tučného, dobre opečené kuraciu cigánski či nikde nedám, lebo je hrubá, málo opečené atď...
Inak môj kolega si doniesol pečené kura a ryžu a kompot s visnami si na to vylial a vypluval kôstky do taniera tiež mi bolo divne.

januska12323
6. aug 2024

Keď ti vadí pohľad tak jedzte oddelene alebo var rovno veci ktoré idú dokopy. Horšie by bolo ak by od teba nič nejedol a kritizoval.