Jedálniček dieťatka po prvom roku

nika2015
6. okt 2016

Ahojte maminy. Viem, že je tu už asi milión podobných tém. Chcela b som len poznať váš názor na náš denný režim a jedálniček 🙂
Poprípade si vymeniť aj nejaké tie recepty pre naše drobatka 😀 tak náš režim je asi takýto:
Ráno - dojčenie (6-7hod), okolo 8 raňajky (chlebík s natierkou, kase, praženica,...)
Potom zobne ešte kukuričné chrumky, al. Banan al. 1/2 jogurtu ci vyzivy
Cca 10 hod. Spanok, to ju nadojcim spi tak hodinu, hodinu a pol max.
Obed cca 12hod. Taky co my, samozrejme bez soli, resp.len štipka
Na olovrant tiež zobne nejake chrumky, ovocie...
Spi este 2 spanky, takže cca o 15 hod. Dojčenie pred spaním
Po zobudeni papame jogurt al. Výživu
Na veceru bud chlebik al. To co bolo na obed
Pred spanim cca pol 8-8 este nadojcim a v noci este raz dojcim, tak okolo 3 rano 😀
Ako to mate vy, ktoré mate rovnoko staré bábätko. My mame 13m.

lorela
6. okt 2016

@nika2015 Výživy by som vynechala, v prospech ovocia, nič z nich nemá. Chrumky tiež trošku obmedziť, radšej viac toho ovocia. Inak sa mi to celkom pozdáva, ak sú kaše a nátierky domáce a ak má k tých chlebíkom aj surovú zeleninu.

evittam
6. okt 2016

@lorela Nič zlé na výživách nevidím - hlavne teda domácich - stačí chvíľu povariť-podusiť napr. 2kg jabĺk, 2-3 hrušky, banán, trochu medu a hotovo - a máš "vystaráno" na dlho - a nie kupovať tie predražené výživy v obchode. Stále lepšie ako pribináčky a spol. 😉
@nika2015 Myslím, že ak to vyhovuje aj tebe aj drobcovi, tak v pohode. 😉

lorela
6. okt 2016

@evittam Ja som skôr za čerstvé ovocie, ktoré si zachová viac vitamínov a minerálov ako povarené, nebodaj sterilizované.

evittam
6. okt 2016

@lorela Tak určite. Ale fakt tá doma spravená výživa nie je nič zlé - moje deti na tom dlho "frčali"....... 😉 A nesterilizovala som to - proste som to len chvíľu povarila, zmixovala a naliala do fľašiek. Vydrží to cca 2 týždne- treba si spraviť dávku tak aby to dieťa zjedlo - a ak by nechcelo tak aj tatino sa "napučil". 😀 😀 😀

jasminet
6. okt 2016

ja mam 13m a dojcim

rano ma rohlik s maslom, lucinou, dzemom, alebo tvrdy syr prikusuje, k tomu paprika, uhorka, paradajka
na desiatu bud ovocie alebo nic (podla toho kedy ranajkovala)
obed bud to co my alebo vacsinou nejaku tu varenu gebuzku - maso so zeleninou, krupami a tak 😀
olovrant ovocie, jogurt, chrumky mala vcera prvy krat
a vecera takmer vzdy to co na obed, pripadne vyziva (kupovana), alebo jogurt, pripadne ked varim detom krupicovu kasu, tak trosku tej, ale inak jej moc nechuti

lorela
6. okt 2016

@evittam Moja dcérka pre zmenu dodnes neobľubuje takú tu konzistenciu výživ. Ani smoothie, čo je teda trošku škoda.

evittam
6. okt 2016

@lorela Hmm, no čo spravíš. Každé dieťa má niečo čo nezje ani keby si čo robila - poznám to..... 😀 😉

lorela
6. okt 2016

@evittam Ale pri párkoch, klobásach, haluškách, mekáči a najnovšie aj šunkách mi to teda vôbec nevadí 😀 . Raz ochutnala - neoslovilo, odvtedy do úst nedá 😉.

evittam
6. okt 2016

@lorela No tak u nás zatiaľ ide všetko - párky (kupujem len od overeného mäsiara-teľacie), tiež halušky- nevidím na nich nič zlé....Naša je skôr "mäsová", ale nemá problém skoro s ničím (napríklad nechce vajíčka v žiadnej forme-neviem prečo-a to máme domáce) - som zvedavá do kedy jej to vydrží. Aj syn bol rovnaký ale ako začal chodiť do škôlky-školy tak niektoré veci proste nezje....Do mekáča nechodíme - nemienim platiť za niečo čo okolo mäsa len chodilo a žemlu z celulózy. 😉 Radšej si riadny "hambáč" spravíme doma. 😉

lorela
6. okt 2016

@evittam Ja som veru raz dcérku zobrala do mekáča, lebo nechcem, aby niekde na ZŠ bola "za spadnutú z Marsu", že nevie o čo ide, v živote neochutnala... To isté aj s klobásou, slaninou a pod., proste zo všetkého (takmer), dostala ochutnať pri nejakej príležitosti. Na moju veľkú radosť jej mnohé z toho vôbec nechutilo 🙂.
Ono naozaj, pokiaľ sa stravuje relatívne zdravo a kvalitnejšie, potom nejaké polotovary, mastnoty a slanosti na jazyku vôbec nechutia...

evittam
6. okt 2016

@lorela Tak netvrdím, že sme nikdy v "mekáči" neboli - to áno.
A my sa stravuje relatívne zdravo a kvalitne - máme väčšinu vecí domácich, polotovary skoro vôbec nepoužívam. A proste nevidím nič zlé na bryndzových alebo kapustových haluškách s domácou slaninou, na domácej klobáse a podobne - máme to proste radi a nemienim to svojim deťom odopierať keď to majú aj oni radi. 😉 Ale to neznamená, že ak majú klobásu tak nemajú zeleninu, ovocie a ostatné potrebné potraviny. Napríklad skoro vôbec nepoužívam bielu múku, vôbec biely cukor.....Ale zase nie som "klíčková bio matka"....-ak vieš čo tým myslím. 😀

shooty2014
6. okt 2016

My mame 16 mesiacov.
Raňajky: chlebík celozrnný, rožok s maslom, džemom, lucinou, cícerovou nátierkou a zelenina alebo sladký rožok, vianočka a jogurtik
Desiata: ovocie čerstvé (hruška, jablko, čučoriedky, banán....)
Obed: cca to co my ale nekorenene, nesolene, pripadne polievočku (šošovica, hŕstky, zeleninová, paradajková s písmenkami...)
Spánok: 13:00 - 16:00 pred spánkom mliecko.
Olovrant: 16:30 rôzne druhý kaši (ovsena, spaldova...) plus do večera ešte nejake ovocie alebo pohánkové chrumky, ci vyzivka v tom sacku.
Spánok: 19:00 pred spánkom mliecko a spinkame tak do rana 5:00 dostane opäť mliecko a spi ďalej do 7:00-7:30.

lorela
6. okt 2016

@evittam Ja na haluškách nevidím nič vhodné, pre dospelých - občas - nie je problém dať si akékoľvek jedlo popri zdravom stravovaní (ako aj ty píšeš) ládovať sa aj týmto pokrmom. Ale u malých detí si ozaj nemyslím, že sú vhodné ťažké múčne mastné jedlá.
My klobásy a slaninky nedržíme, naozaj málokedy, lebo to ani neobľubujeme, rovnako ako tie halušky 🙂. To všetko je síce fajn, ale tak 2 - 3x do roka 🙂 - si dáme aj my.
Neviem, na aký spôsob robíte halušky, ale ja napríklad čo poznám ich nadšených konzumetov, tak okrem opraženej slaninky vylejú do nich ešte asi liter masti alebo roztopeného masla a keďže ich jedia pár krát do mesiaca, myslím, že aj vďaka nim ordinácie raz nebudú zívať prázdnotou. Pri takomto štýle stravovania totiž aj malé deti majú zvýšený cholesterol...
... A klíčková-bio matka nie som ani ja 😉

evittam
6. okt 2016

@lorela Nie, nelejem na halušky litre masti ani ničoho iného - neznášam to. Spravím normálne halušky zo zemiakového cesta, dám bryndzu, alebo kyslú smotanu-opražím cibuľku a slaninku. Kapustu dusím zvlášť s cibuľkou a slaninou. 😉 Ja netvrdím, že ich jeme každý deň alebo raz do týždňa....Ale proste nevidím nič zlé na tomto jedle....

lorela
6. okt 2016

@evittam Ja mám asi zdeformovaný pohľad na halušky, lebo vždy si predstavím tie, ktoré som opisovala 😀, tie boli fakt zlé a nehodné konzumovania 😀.
Jedlo, ktoré pláva v masti či masle, hoci by to bola hneď brokolica, zdravé proste nie je.
Ale iný prípad rozhodne, než ty opisuješ ten váš - tie vaše stravovacie návyky.

nika2015
autor
6. okt 2016

@lorela ovocie jasne ze uprednostňujem, rada papa banan, slivky, hrozno, teraz skusame mandarínky a pomaranč. No zatiaľ žiadna sláva ale snáď jej to zachuti. Ale napr. Jablko mi nechce, ani surove, ani podusene. Ked bola mensia tak v pohode ho zjedla napr. S ovsenymi vločkami.... Teraz vobec
Natierky robim aj dpmace ale samozrejme dam aj kúpené + paradajky al. Uhorka