Čo zvyknete zavárať?

poopsie
1. aug 2021

Píšem sem kôli inšpirácií, čo zvyknete zavarať? Uhorky sa nechystám. Mam jahodovy, marhulovy a slivkovy, ríbezľový džem, papriku v oleji, marhule . Rada by som zavarila ešte lečo, cucoriedky, cviklu, slivky (v septembri).

kristina1001
1. aug 2021

@poopsie cviklu mam rada zaváranu preto každý rok snou bojujem ale stojí to za to ďalej ešte pikant a pretlak tiež praktická vec na doma chilli papričky a to je asi všetko

jackie17
1. aug 2021

Včera som zavárala nektarinky s bielym hroznom. V lidli majú super tvrdé.

poopsie
autor
1. aug 2021

@kristina1001 pikant myslíš tu paprikovu natierku?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
poopsie
autor
1. aug 2021

@jackie17 hmm to znie veľmi chutne, len do cukrovej vody?

poopsie
autor
1. aug 2021

@viestta tento rok nemáme cherry paradajky.. Ale to normálne do sladkokysleho musí byť tiež zaujímavé 🤔som ešte take nejedla ani nevidela

janka_23
1. aug 2021

My zavarame aj cuketu, robíme takú čalamádu z kalerabu, ktorá chuti úplne ako ta klasicka kapustová. A potom klasika uhorky, uhorky na rezy, kapia, egrese, marhule, broskyne, hrušky, čučoriedky, brusnice, cviklu, rôzne lekváre a džemy, kuriatka (tie hríby), struky.

poopsie
autor
1. aug 2021

@janka_23 a ako zavaras cuketu, nastruhanu? Moja mamina kedysi robila aj cuketovu horčicu, ale to neviem ci by som dnes mala odvahu jesť 😅

janka_23
1. aug 2021

@poopsie nie, normálne ju nakrájame na kolieska, ako keď sa krajaju uhorky na rezy. Mame rôzne druhy cukety, zelenú, žltú aj fialovú. A potom už klasika nálev ako na uhorky, plus cibuľa, mrkva co kto ma rad

jackie17
1. aug 2021

@poopsie áno. Ale ja si robím podľa seba. Co sa bežne vari, že na 2litre ide kilo cukru, tak to by ma odrovnalo 😁 v zime nektarinky nekúpiš. Ja som robila prvýkrát, známa veľakrát. A hlavne chváli zavárané hrozno. Teraz je aj akcia v Lidli na všetko.
Posielam foto, len blbé svetlo.

poopsie
autor
1. aug 2021

Ešte som chcela rumom napichať melón a dať do sadry, babky by boli na vianoce paf.. Ale moj manžel na to nemá odvahu 🤣

maminkadeticiek
1. aug 2021

Podla preferencii clenov rodiny uz len toto.Jahodovy kompot a jahodovy dzem.Kysle uhorky vo vacsom mnozstve,cvikla a svokra mi da hrusky a taky mix zeleniny v kyslom naleve.

evita_g
1. aug 2021

my doma robíme baklažánovo-paprikovú zmes... niečo ako ajvar, ale ooooveľa chutnejšie ("zacusca" sa to volá, muž je Rumun). mňam, až mi slinky tečú 🙂

poopsie
autor
1. aug 2021

@jackie17 aj si ich supala?

ibrunova
1. aug 2021

@poopsie ja som práve dnes zavárala takéto

janka_23
1. aug 2021

@ibrunova mňam 😃 hneď by som si dala, ja zbožňujem kyslé 😃

janci05
1. aug 2021

Calamadu som robila. Podla toho, co mas. Uhorky, kapustu, mrkvu, cibulu, papriku.... Inak, zavaranu cervenu kapiu, zelenu papriku, malu cibulku....

polodrahokam
1. aug 2021

Lesné ovocie privezené z dovolenky.

aurorastone
1. aug 2021

Ringloty akurát babka dnes zavarala, čučoriedky a čerešne sme zavarali minulý týždeň 🙃

janci05
1. aug 2021

Uz menej na sladko, cernice, jahody. Starka mala vyborne ringloty.

poopsie
autor
1. aug 2021

@janci05 ja čakám kým náš '' Maďar '' privezie v septembri také obrovské slivky... Vôbec niesu dobré na jedenie ale kompót je božský... Su tvrdé takže sa ani nerozvaria... Takto ma tieto skore mäkké , naša slivka ešte pár rokov musí rast aby dala úrodu

janci05
1. aug 2021

Ja sa v tom moc nevyznam, starka bola z RK, ale velmi dobre ringloty zavarala.

jackie17
1. aug 2021

@poopsie nie

lesana25
1. aug 2021

Ja nič, ale čo napr moja mama robieva, tak tie minikukuričky, nakladané uhorky, huby, pečené mäso (inak to je mega), vianočnú kapustnicu, príp. čistú a potom kedykoľvek vyťahuješ napr. na segedín.. A kedysi robievala aj domácu čalamádu alebo tu moravanku, či ako sa to volalo.

andrejka1974
1. aug 2021

Ja zavaram ceresne broskyne jahody slivky ale robim aj lekvare jahodovy egresovy ceresnovy marhulovy broskynovy plus v mrazaku mam ceres ne jahody a vela hrachu, cibulu mam v bednicke tento rok ma cakaju este broskyne, slivky a vela hrusiek

andrejka1974
1. aug 2021

U mna to obcas vyzera aj takto a to boli len ceresnez jednej starej ceresne vsetko v, kostkovane

hettinka
2. aug 2021

@poopsie nezavaram nič, zeleninu mrazim, čučoriedky tiež. Ostatne zjeme čerstvé v sezóne. Urobila som len 2 dávky dzemu (jahodovy a jahodovo-ríbezľový).
Uhorky kupujeme v Lidl, skúšala som, ale nikdy mi nevyšli take chrumkave a chutne, ako tam kúpime.

kristina1001
2. aug 2021

@poopsie áno dá sa to tak povedať

hapipa
2. aug 2021

Úprimne obdivujem, že sa ešte takto vo veľkom zavára. Aj moja mamina, keby sa dalo by zavarila aj šišky. Ja nezaváram, respektíve, ešte som sa k tomu nedostala. Možno niekedy vyskúšam. Čo sa však týka uhoriek, tam si myslím, že sa skôr oplatí kupovať.

kaki3
2. aug 2021

@hapipa prides na to, ze je dobre mat pozavarane a svoje 🙂 Je to sto a jedno oproti kupovanym, mne sa kedysi moc tiez do toho nechcelo, ani dzemy robit, ale nejako vekom sa moj pohlad na toto meni.