Vreckové pre vysokoškoláčku

jaja1979
15. sep 2024

Ahojte, tí, čo máte vysokoškolákov,ak to nie je tajné, koľko im dávate vreckové? Nechcem, aby to bolo málo, ale ani veľa... Nakoľko plánuje brigádovať. Brigádovala aj počas strednej. Internát budeme platiť zvlášť. Do vreckového chcem zahrnúť stravné, cestovné, elektricenku, drogériu, školské pomocky, sem tam kulturu. Všetky svoje ostatné výmysly nech si hradí sama. Predpokladám, že každý druhý víkend bude chodiť domov, takže z domu si môže zobrať všetko, čo bude chcieť (myslim ovocie, zeleninu, zaváraniny, sem tam jedlo, čo jej vydrží na 1-2 dní).
Ďakujem za odpovede. Bude bývať v BA.

kacena4
15. sep 2024

ahojko moja byva doma elektricenku v ba ma zadara a na ostatne vydavky davame do 200€ najma strava je v ba najdrahsia otazka je ci ma moznost stravovat sa na skolskom intraku alebo musi mimo vtedy min. 200

thirstymonk
15. sep 2024

10 rokov dozadu som dostaval 20€ na tyzden, z toho 5,60€ stal vlak tam a spat (ziadne ficove vlaky zadarmo neboli) a 15€ mi trebalo na kurenie. Kde som zohnal tych 60 centov, to uz otca nezaijimalo 🤣

tenerifka
15. sep 2024

@jaja1979 pribezne jej posielam na ucet tolko, kolko potrebuje. Byva v prenajatom byte, robi nakupy, vari si, cez vikend ide niekam s kamaratmi na obed, na fakulte cez tyzdeñ na kavu. Niekedy si potrebuje kupit tenisky, inokedy bundu ci letenku domov (ak ma trebars 5 dni po sebe volno), dalsi mesiac su to naopak len vydavky na stravu. Dcera zbytocne nerozhadzuje, vacsie polozky sa pyta ci moze kupit, resp. oznamuje mi ich. V Madride je zivot dost drahy, ceny potravin ovela vyssie ako tu na ostrove.

mabenn
15. sep 2024

@thirstymonk ....na kurenie? :D ako cigy?

thirstymonk
15. sep 2024

@mabenn jo, tabak. Nic nelegalne. Nikdy.

i_vu_li_cek
15. sep 2024

@jaja1979 Dieťa na VŠ nemám, ale chcem sa vyjadriť k vysokoškolskému životu - nespoliehajte sa veľmi na tú brigádu. Je možné, že bude mať dievča blbý rozvrh (hodiny roztrúsené do viacerých dní, v jeden deň aj skoro ráno, aj neskoro poobede) a nebude vedieť robiť na smeny. Jedine, ak by zostávala na víkend, ale predpokladám, že ju budete chcieť mať doma.

thirstymonk
15. sep 2024

@i_vu_li_cek a odkial vies, ze bude riesit dajake zmeny? Brigada nemusi automaticky znamenat dokladat tovat v kauflande

i_vu_li_cek
15. sep 2024

@thirstymonk Na smeny robí väčšina vysokoškolákov, v obchodoch aj v gastre. Ale aj mimo zmien je nutné dodržiavať nejaký pracovný čas a je otázne, či jej zamestnávateľ vyjde v ústrety.

jaja1979
autor
15. sep 2024

@i_vu_li_cek práveže rozvrh má dobrý, dva dni v týždni voľno, takže brigádu už má dohodnutu. Samozrejme, to platí tento semester, na budúci už to môže byť úplne inak...

i_vu_li_cek
15. sep 2024

@jaja1979 och, tak to je potom o inom! Super. 🙂

robertoo1
15. sep 2024

@jaja1979 Ak je zodpovedna,tak bankomatovu kartu vie si vybrat aj hotovost,vie platit aj kartou👌

nelca84
15. sep 2024

@jaja1979 ak planujes do vreckoveho zahrnut aj stravne, tak, tak urcite 200+ ved si porataj kolko ju vyjde strava na den, to je dost vysoka polozka.
My mame syna sice na stredoskolskom intraku, stravu ma zabezpecenu a davame mu 100e, z toho si hradi cestovne, 10e dava na mobil (Radost), nejaky pitny rezim, desiate, vstupne do fitka a na plavaren, drobne vydavky v skole, zosity ked treba dokupit...

nelca84
15. sep 2024

@robertoo1 myslim, ze to, ze vreckove dostava na ucet je uz samozrejmostou od veku minimalne 15+.

jaja1979
autor
15. sep 2024

@robertoo1 jasne, že kartu má, ale momentálne nás skúša ... Čo všetko jej na intrak ideme kúpiť a tak. Sme typ rodičov, čo nechceme, aby sme jej všetky vymysly platili, sme bežne zarábajúca rodina, máme ešte dve mladšie deti. Samozrejme, ani ju nechceme držať na suchých rozkoch. Hľadáme taký zlatý stred. Nechcem, aby si zvykla, že co si piskne, to dostane, pretože má tendenciu nás riadne skúšať... Zodpovedná ale je, aj si vie zarobiť, preto nevidím význam, že jej budeme platiť veci typu nechty, vlasy, kopec oblečenia a podobné veci, ktoré nie sú nutné k životu len preto, že zrazu bude vo veľkom meste a v každom obchode nájde niečo, čo si bude chcieť kúpiť...

robertoo1
15. sep 2024

@nelca84 Tak by to malo byť,,.veľa rodičov kartu nedáva 🤷‍♂️

0silvia0
15. sep 2024

@jaja1979 ako myslis, ze vas skusa? Ved ked nieco potrebuje, asi to potrebuje.

tenerifka
15. sep 2024

@jaja1979 je dobre, ze bude brigadovat, a vlastne ze jej to rozvrh studia umozñuje, to ju nauci vazit si viac peniaze. U nas to buhuzial nehrozi, skola od rana do poobedia, a vela dni este poobede labaky, potom sa musi aj ucit, jej kariera je extremne narocna. Nedalo by sa to ani pri najlepsej voli

tenerifka
15. sep 2024

@robertoo1 ja co vidim naokolo, z mladych malokto pouziva hotovost, vsetci karty

jaja1979
autor
15. sep 2024

@0silvia0 je rozdiel medzi chcieť a potrebovať. Myslím to tak, že v každom obchode nájde niečo, čo chce, ale nepotrebuje to... Preto chcem, aby žila normálny študentský život a na ostatné veci typu CHCEM, si zarobila sama...

robertoo1
15. sep 2024

@tenerifka Ja ti verim,tiež som za kartu😉

0silvia0
15. sep 2024

@jaja1979 no ved ty si poznas dceru. Je super, ze ma brigadu. Ale do prvej vyplaty budete musiet zafinancovat viac. Ja by som jej dala cca 300 euro a ak by potrebovala viac, nech da vediet. O vydavkoch mojej dcery pisat ani nejdem, je na VŠ v zahranici, tam len internat stoji 500 mesacne.

nelca84
15. sep 2024

@robertoo1 vela rodicov nedava kartu? A to v akom svete? Od 15-tich si vedia deti same zriadit studentsky ucet, ktory je v kazdej banke zdarma. Nepoznam pubertaka, ktory nema svoj ucet, samozrejme aj kartu k nemu.

paulina291
15. sep 2024

Naši mi dali, koľko som potrebovala na nevyhnutné veci. Nijak som to nezneužívala. Peniaze šli na bežné veci ako jedlo, električenka, potreby do školy atď. Brigáda v tom nehrala žiadnu rolu. Aj ja tak budem pri svojich deťoch postupovať- ja platím všetko potrebné, lebo je to moja povinnosť. Peniaze z brigády sú pre deti na nadštandard ako reštaurácie či dovolenky alebo tebou spomínané nechty (to ozaj nemá rodič čo platiť). Ale finančne, nie tak dávno čo som ich stála cca 400-500€ (bývala som na byte so spolužiakmi)

januska12323
15. sep 2024

@jaja1979 veď to čo chce a nie je nutnosť si zaplatí z brigády. Vy máte platiť nutné výdavky ako bývanie, cestovanie, strava plus veci do školy.

evinqua
15. sep 2024

Ja som niekedy dávno študovala takto, vlak som mala zadarmo keďže otec bol zelezniciar, mhd stala okolo 25e na tri mesiace, internát tusim 60 mesačne a rodicia mi dávali 1x za rok 1000 e - keď odratas výdaje cca 60x12+4x25 zostal v podstate smiešny zvyšok, možno 20e mesačne... som za to rada, od začiatku sme brigadovali, c3z leto a medzi semestrami a cez víkendy nárazovo a počas školy ako vyšlo, niekedy bol lepší rozvrh a ľahšie predmety niekedy naopak, nič mi nechýbalo, domov som chodila tiež tak každý druhy víkend, zásoby som si nenosia, max občas jedlo/obed na ďalší den. Obed na internáte stal cca 1.50€..boli spolužiaci, ktorý nedostávali nič, boli takí, ktorí mali 500 mesačne co bol v tej dobe celkom veľký peniaz.

dada33
15. sep 2024

@nelca84 by si sa čudovala. Poznám dvoch vysokoškolákov 22 a 25 rocni, ktorí účet nemaju ale majú spojenie s rodičovským účtom appkou v mobile a hodinkách. Keď si niečo kúpia, pripnú hodinkami a otec a mama vidia kde platili 🤷‍♀️🤣 No comment, ale je to tak🤷‍♀️

krkavcia_mater
15. sep 2024

@jaja1979 Ja som este na zaciatku studia dostavala 5000korun na mesiac, z coho 1500 islo na internat. Rodicia mi ich posielali na ucet a z toho som si sama vsetko hradila.
Potom to bolo nejakych 250€, 100€ slo na byvanie.. Ale to bol rok2015 a menej.

kikus7
15. sep 2024

@jaja1979 ja keď som študovala na VŠ, nedostávala som pravidelné vreckové každý mesiac, ale peniaze na to, na čo som potrebovala, resp. intrák, knihy, jedlo, dopravu, prípadne von s kamoškou do kaviarne či nejaké podujatie ako kino atď. Plus nejaké peniažky na meniny, narodeniny, Vianoce, čo som nerozhadzovala za zbytočnosti. Naši boli normálne zarábajúci ľudia. Nikdy som alkohol nepila, nefajčila cigarety, peniaze som si vedela vážiť, hoci som počas strednej a prvej vysokej školy nebrigádovala, vždy som bola finančne gramotná a naši to vedeli. Aj som si vedela ušetriť. Kartu som mala až vtedy, keď som sa po prvej VŠ zamestnala. Počas prvej VŠ sa mi nedalo pracovať popri škole, lebo som mala stále prednášky, cvičenia, veľa učenia, náročnú školu.

tramtada31
15. sep 2024

Ja by som polozky ako internát, stravu, knihy, elektricenku, platila sama (ako rodic) a mimo toho jej dala 100vku na ostatne výdaje ako oblecenie,… ak by sa jednalo o niečo vyslo, diskutovali by sme o tom…

olimuc
15. sep 2024

@robertoo1 pod 15 by som tiez nedala kartu … ale od 16 je legalne pracovat (kedysi to bolo od 15) a ja som teda na ziadnej brigade - vtedy este koruny nedostala na ruku. (Okrem tych na cierno … tak ale 15-16 rocny clovek moze pocas skoly doucovat alebo upratovat) a vsetko som nosila do banky. Ale asi bolo jednoduchsie si otvorit ucet a hlavne boli naozaj zadarmo … Tatrabanka vtedy bola velmi ustretova aby k sebe niekoho nalaka 😂 ( zaciatok 90tych rokov) …