Vreckové pre 18-ročnú

2. aug 2024

Koľko by ste dávali vreckové 18 ročnej slečne? Momentálne brigáduje, ale pôjde v septembri na dovolenku a šetrí viac menej na to. Počas školského roka brigádovať nebude, pretože chcem aby sa sústredila na školu. Chcem aby si začala trošku uvedomovať ako sa hospodári a tak, keďže budúci rok odchádza na výšku, tak aby mala trošku predstavu o tom ako sa manipuluje s peniazmi. Takže jej chcem dať čiastku vždy prvého v mesiaci a nech si hospodári. Jednalo by sa v podstate o všetky výdavky. Autobusy a tankovanie, desiaty, oblečenie, kozmetika…. A čo jej ostane nech si míňa na rozmary ako kávičkovanie v meste, piatky a tak. Keď si minie a bude jej chýbať, tak jej dám, ale bude mi musieť z ďalšieho mesiaca vrátiť. Neviem vôbec koľko by to ale malo byť. Premýšľam nad 200 eurami. Koľko dávate vy? Skúšali ste tento systém vreckového? S tým, že by som jej nekúpila už nič. Okrem jedla do chladničky samozrejme a nejakých nákladnejších položiek napríklad keby treba opravovať auto. Snažila som sa to nejak rozumne spočítať podľa toho koľko jej bežne dávame počas mesiaca.

klementinka58
2. aug 2024

nikdy som nedavala vreckove, ma 22 rokov a robi rozhodcu takze ma dost, popritom roznasa jedlo ..okrem obedov na vysokej a pausalu mu neplatim nic. Ani nepyta nikdy, komplet sa financuje sam, kupuje si oblecenie, zaplatil si vodicak a teraz si kupil auto....Ale tak on nechodi piatky von kedze je stale na zapasoch

sense
2. aug 2024

A ma slečna ak doma nejaké povinnosti? Aby si uvedomila nielen to ako sa s peniazmi hospodári ale aj to že nič nie je zadarmo?
Ono je aj tak jedno koľko dáva niekto iný keďže každý má iné finančné možnosti.

simca06022011
2. aug 2024

Asi som teda z inych pomerov, aj vychovy, ale teda pridu mi tie naklady na tvoju dceru dost, 200EUR vreckove je prehnane. Nezaraba = moze chodit busom, auto jej netreba. Kozmetika, oblecenie, desiaty za 200EUR a este aj pridas ak bude chybat? trosku vela...
u nas zakladne oblecenie platime, cestovne sa nabija/hradi, strava je doma, strava je v skole, kozmetika zakladna je tiez kupena = to funguje u nas v rodine odjakziva takto. Ak chec niekto nieco extra = na to je brigada. AK niekto si cce zit v 18tke ako pan (teraz myslim vseobecne, nie na tvoju dceru, alebo teba), tak nech si na to zarobi. Auto? Ked si kupi a zarobi, max tak poziciam rodine ak treba aby nezabudla soferovat, co v podsate je natankovane. na brigadu nemoze, lebo ma sa ucit, ale kavicky a piatky su ok? miesto toho, sa moze naucit hospodarit tak, ze po skole skoci s kamoskami von, najde si cas aj na brigady napr. cez vikendy, v piatok bude mat za co ist do mesta.

martul
2. aug 2024

Moje tri deti nedostávali nikdy vreckové. Ja ako rodič im platím všetko, pokiaľ študujú, majú kde bývať, stravu doma a v škole, cestovné, oblečenie,.....to beriem, že je to moja povinnosť.
Ale! Všetci brigádujú u otca tzn. chodili pomáhať v rámci možností od 13-tich /pozametať v dielni, rozriediť tovar, naložiť do auta veci na rozvoz,... také drobnosti/, ako boli starší tak robili stále niečo ďalšie. Tieto peniaze si odkladajú, hospodária, kúpia si lego, kávičky s kamoškami, také ,,nepotrebné serepetinky"...

martul
2. aug 2024

@simca06022011 presne tak aj my fungujeme.

nikolk0
2. aug 2024

Síce tak staré dieťa ešte nemam, ale vyjadrim sa ako mladá žena - mne v živote mama vreckové nedávala , od 16r. som brigádovala , a ver , že som zvládla výborne aj školu .. hold, keď som chcela kavickovat a míňať na nezmysli , musela som si zarobiť .. a tak to budem robiť aj s mojimi deťmi , peniaze nepadajú z neba … nevyhnutne veci zafinancujem ,ale ostatok nech si zarobí keď chce mat.. je dospela 18-ročná, ako inak ju chcete naučiť hospodáriť keď dostane všetko od mamičky bez námahy ???

autor
2. aug 2024

@sense samozrejme, že musí fungovať aj doma. Mame dvojposchodový dom, tak ma na starosti poschodie kde su izby a kúpeľňa. Ja riešim spodok kde je obývačka, jedáleň, kuchyňa. Varí si sama pre seba. Finančne na tom nie sme zle, ale zas nie sme ani nejak za vodou, taky bežný slovenský priemer by som povedala

tamitamitami
2. aug 2024

200 euro je akurát....to je 50€ na týždeň. Ja by som dala tiež rovnako ale keď si minie viac by som už nedala, práve tým ju naučíš ako hospodáriť.

kristinapetronela
2. aug 2024

Určite to je veľa .ty minies na seba 200 eur ? Myslím kavičky ... Stačí jej 50 ..a ostatné na brigádu nech ide

melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
2. aug 2024

@kristinapetronela lenže to dievča si má z vreckového platiť aj autobus do školy, aj kozmetiku, aj oblečenie, desiatu do školy. Je rozdiel dávať vreckové na voľný život a dávať vreckové na náklady ako bus do školy, oblečenie atď. Prečo by mala ísť na brigádu a zarábať si, aby mala na oblečenie a autobus do školy. To je rola rodiča. Nech človek nemá deti, ak chce, aby si dieťa zarábalo na autobus do školy.

maciatkolulu
2. aug 2024

Chces, aby sa slečna sústredila v septembri na školu,budúci rok odchádza na výšku. Tzn,ešte ide len maturovať?

sense
2. aug 2024

Tak pozri ja by som to skúsila ale musí si byť vedomá dcéra toho že pomimo nič nedostane.ako som písala ja mám mladšiu takže u nás také veľké vreckové nie je, ale aj z toho mala čo má veľmi rýchlo pochopila.ze keď sa 2x stavu s kamarátkami na zmrzlinu, tak žiaľ na obľúbený lipglos alebo ďalšie somariny na tvorenie jej neostane. A ešte by som zvážili pri zohľadnení sumy či aj ty si takú sumu doprajem pre seba. Lebo ak ty nechodíš na kávičky alebo časté nákupu oblečenia či kozmetiky, lebo to stojí peniaze tak nevidím dôvod prečo v tomto dotovať dcéru

melanta
2. aug 2024

Nikdy som nedávala vreckové na autobus, oblečenie a kozmetiku. A nikdy som nedovolila, aby si z brigády platila oblečenie či autobus do školy (wtf???) a pod. To je povinnosť rodiča, toto dieťaťu zabezpečiť. Na to neslúži vreckové.

0silvia0
2. aug 2024

Ak si má z toho platiť jedlo, tankovanie, autobusy, oblečenie, tak to by som nenazvala vreckové ako píše @melanta Dajme tomu 50 doprava, 50 jedlo (v dnešnej dobe aj málo), 50 oblečenie a zostane jej reálne navyše 50 euro a to sa mi zdá na mesiac aj málo.
Ja som v tomto veku dávala deťom 100 euro vreckové, ale bolo to vreckové, čiže nekupovali si z toho autobusy a odevy.

maciatkolulu
2. aug 2024

@melanta tak zase nerobme drámu,tankovanie nie je až taká povinnosť rodiča dieťaťu a tipujem,že pod oblečením sa nemyslí základné oblečenie,ale nejaké tie vychytávky nad rámec. 😉ja rada dieťaťu všetko,ale aj dieťa sa potom musí chovať ako dieťa. 🤷nie,že rodič má povinnosti a dieťa práva,toto je veľmi rozkošne teraz všade prezentované a ideál praktizovať už od kolísky.

ivetz
2. aug 2024

Syn má 19,ide na VŠ. Od detstva má svoj účet, na ktorý sme mu dávali peniaze, ktoré dostal. Mal k nemu prístup, bankomatovú kartu...Neskôr začal brigádovať (aj počas školy na gympli), takže pribudli mu ďalšie. Keď urobil vodičák, dostal ponuku, že mu kúpime staršie auto - nechcel, "nemám peniaze na to, aby som ho živil". Počas školy sme mu platili takmer všetko. "svoje" si použil na svoje potreby, záujmy - permanentka, čaje, niečo na seba, sem-tam chatovica so spolužiakmi, koncert... Teraz má na účte celkom slušnú sumu a povedal, že mu to bude stačiť na 1 rok štúdia v ČR 🙂. Poslala som mu na účet 1600 €, z ktorých platil kauciu a rezervačku na byt (aj za kamarátov, ktorí mu svoj podiel vrátili). Ale povedala som mu, že tento rok už mu posielať nebudem (nemyslela som to vážne), aby sa snažil s tým výjsť a "svoje" peniaze si nemíňal. Povedal, že v pohode... Tak uvidíme. Sama nemám predstavu, aké náklady nás čakajú (okrem ubytovania - 280 €). Ono je už asi dosť neskoro učiť dospelého človeka k finančnej gramotnosti. Nie je problém "udržať ho na uzde", keď peniaze má vydeľované. Je fajn, ak vidí, že peňazí má "dosť", ale vie s nimi hospodáriť.

322sima123
2. aug 2024

No ked vidim co si tie deti a 18+ kupuju za tazko zarobene peniaze rodicov tak by som asi svojej tiez nedavala vela, same somariny, bubble tea za 5e, ine napoje za 5e, exoticke kraviny z automatov za 5e atd. Doma navarene a aj tak smer Mcdonald, casto chlast na piatky, to si pracujuci clovek dovoli tak raz za cas, oni nie lebo im peniaze padaju ,,z neba"

bejbypd
2. aug 2024

U nás moja takmer 17 ročná brigáduje už druhý rok ,mesačne si zarobí cca 600 eur ale z prázdnin má naozaj nič ..lebo robí stále s dvomi dňami voľná týždenne..sama chcela ,baví ju to ..mesačne ako aj cez rok dostáva vreckové 60 eur ..inak nepýta na nič ..všetko si kúpi sama a ešte aj nám že objedná pizzu a zaplatí a podobne .ja mám pre ňu od narodenia sporenie ,nie je to veľa dávam jej tam ešte 20 eur mesačne ,v 18 tich to bude jej ..peniaze si váži ,ale sú to jej peniaze ma voľnú ruku asi tým,ze vidí ,čo všetko stojí a ako hospodáriť ,som sama s tromi deťmi ,tak vie,čo má robiť a ako ,aj si dopriať ,aj ušetriť ..200 eur mi príde ako vreckové veľa ..ale tak asi každý ako sa cíti

thirstymonk
2. aug 2024

O tom, že nejake vreckove vôbec existuje, som sa dozvedel až na vysokej škole. Dostal som na školu na týždeň dvacku, z toho 5,60 ma stal vlak a 15€ cigy. A dačo trebalo aj pod zub sem-tam. :D

melanta
2. aug 2024

@maciatkolulu tankovanie nespomínam. Spomínam autobus, oblečenie, kozmetiku, desiatu. A áno, za mňa aj vychytávky v oblečení má financovať rodič. Ja som vreckové nedostávala, lebo rodičia nemali na to peniaze, brigádovať som nemohla, lebo čo keby sa mi niečo stalo. Pamätám si, ako som sa cítila, keď som nemohla mať pekné tričko, či ísť si so spolužiačkami na strednej cez veľkú prestávku občas kúpiť kolu. Takže moje nastavenie bolo, že dieťa dostane všetko. A predstavte si, nie je problém vychovať rozumného človeka, zodpovedného, ktorý si váži veci aj peniaze aj ľudí napriek tomu, že toho dostane veľa na podnose. A k tomu, že práva dieťaťa sú dnes všade prezentované - moja dcéra je dospelá a už je tiež matka, takže toto nastavenie som mala nie dnes, ale pred vyše 20 rokmi.

simca06022011
2. aug 2024

@melanta tu nejde o povinnost/ vreckove.. ide o to, ze slecna sa musi naucit hospodarit (o to aj mame ide) a ze penaize, ak aj mama ma, nepadaju z neba. Slecna si viditelne z brigad neplati ani dopravu ani stravu, ide na dovolenku. AK jej mama da rozumny rozpocet (mozno to tych 200EUR je, ked si to vsetko spise= rozumne), porata si kolko stoji autobus, strava extra mimo dom, rozumiem tym NUTNU stravu, nie taku,ze ona sa rozhodne, ze da si obed v meste, miesto jedalne/domu = tak je to podla mna rozumne, lebo dcera sa musi naucit kolko minut moze, ako a kde usetrit, co naozaj potrebuje. Ide na vs o rok, a jej naklady a hospodarenie este porastu, tak kolko jej bude musiet mama posielat? odtial potial... ano ak ide na brigady, a chce extra tenisky, extra topanyk, extra neviem co, miesto toho zakladu potrebneho, ktory zabezpecim, tak si to kupi za svoje :D a nie ze peniaze prepije v piatok, alebo preje v bufete, alebo minie v DMke a potom bude plakat, ze chce 5te topanky :D odide napr do BA na vysku a minie mesacny budged na koktaily v bare prvy piatok a je svorc, treba sa to skor naucit :D

maciatkolulu
2. aug 2024

@melanta ale veď v poriadku,je možné,že tvoje dieťa to zvládlo,moje to zvládli bez extra vreckového a sú tiež dospelé a samostatné,takže? Môj názor je,že pokiaľ sa jedná o dospelé dieťa a chce nosiť vychytávky a má možnosť brigádovať,nech sa páči. Inak,ja som s deťmi nakupovala/nakupujem oblečenie,aké si oni prosili/prosia a nie čo ja,takže nadštandard si zabezpečovali samé. A išlo to. Nechodili v jedno svetriku ,čo babka ustrikovala 5 rokov a potom dedili po sebe. Veľa detí to "dostane všetko" nezvláda,tomu ver. Ale to rodičia skôr,či neskôr pocítia sami🤷

melanta
2. aug 2024

@simca06022011 ale potom to nenazývajme vreckové. Ak chce dať dieťaťu peniaze, aby si financovalo bežné životné náklady, tak to nie je vreckové. Potom hovorme o tom, že autorka zabezpečí stravu doma, ale na všetko ostatné dá dieťaťu peniaze a bude si hospodáriť samé. Ale neriešme potom výšku vreckového, lebo to nie je vreckové.

simca06022011
2. aug 2024

@maciatkolulu vela deti vdaka tomu, ze rodicia zabezpecia, je to ich povinnost, nejde ani pracovat (nenarazam na konkretne pripady, aby mi nezacali pisat tu zeny, ze ich dieta nie, naozaj vseobecne z praxe pisem), ani brigadu nenajdu ani nic... pocas studia a potom duplom maju casto problem pracovat pre niekoho. Minimalne kym si zvyknu je to pre vela mladych ludi naozaj sok... na co sa maju trapit, ked mozu doma lehnit a rodicia musia zabezpecit. Potom je kopa deciek, ktore to bavi, aj ked nepotrebuju peniaze, proste ich to bavi.. ja som odsedela velku cast prazdnin od 15tich v kancelarii aj po skole pocas roka na brigadach = mna to bavilo, na cierno som dokonca este mladsia pomahala v krcme pocas zapasov :DDD nie kvoli tej stovke do ruky, ale bavilo ma to :D do zivota mi to dalo kopec praxe a skusenosti. Ja som za to, nech deti brigaduju a pracuju, kdekolvek.

@melanta je uplne jedno ako to nazves, neviem aky je s tym problem, ja chapem o ake peniaze ide... ty nie?

marsmykkok
2. aug 2024

nikdy som nedostávala vreckové a s peniazmi viem hospodáriť. Toto čo plánuješ je za mňa blbosť, však na výške sa naučí. Kým je doma je to divné. Ako zabezpečíš že si kúpi svoj sprcháč a pastu a nebude míňať vašu? Alebo že ak nebude mať peniaze nezoberie si desiatu z domu? Skôr by som ju zasvätila do financií domácnosti, ukáž jej koľko máte príjmy, povinné výdavky, koľko stojí bežný nákup potravín na víkend a tak.

marcellka32
2. aug 2024

U nás to nie je, ale v okolí dosť dievčat ktoré si musia z brigády kupovať oblečenie/topánky...

kacena4
2. aug 2024

je to irelevantna ciastka nakolko nepises ake ma naklady. my sme to detom vysokoskolskom (tiez nechcem aby cez rok pracovali) spravili tak, ze sme spocitali naklady na dopravu, stravu.... a tolko im zaokruhlene mesacne davame. syn chodi vlakom ten je zadara, takze ma menej ako dcera. co tam nemaju zaratane je oblecenie a obuv. inak si vsetko hradia zo svojho vreckoveho. ak sa nieco vyskytne nepredvídateľné rozpravame sa o tom a dame peniaze. tiez musia hospodarit s tym co maju. inak ciastka je cca 140€ a chodia do Ba do skoly

januska12323
2. aug 2024

Z brigády si má platiť hlúposti ako kozmetika, kávičky, piatky (?), dovolenku ak nejdete celá rodina. Ty máš zabezpečiť autobus, stravu doma, stravu v škole, základné oblečenie ak chce navyše nech si kúpi extra, píšeš aj tankovanie tak má auto či nie? Veci do školy máš tiež platiť ty. Vyrataj si koľko sú tie nutné výdavky to zaplať a troška navyše a je vybavená. Hospodáriť sa naučí len vtedy keď ju nebudeš stále dotovať, minie prvý týždeň, ďalší nebude mať kávičky a nie jej dáš zase.

sonnenshein
2. aug 2024

Ja davam detom (pod 18) po 50e s tym, ze vsetko ostatne hradim - strava, cestovanie, kozmetika, bezne oblecenie, mobily, atd.
Ked dosiahnu 18 rokov, dostanu sumu vyzivneho na nich, a ja nadalej budem zabezpecovat byvanie, stravu, a pripadne nejake dalsie vydavky typu zubar, skola, atd. Oblecenie, kozmetika, mobily, to uz si budu platit sami.