Syn má rád matematiku, fyziku a chémiu. Na akú strednú školu by mal ísť?

maminatimka
6. okt 2024

Dievčata možno viete poradiť...syn ma strašne rád matematiku, fyziku a chémiu, kam smerovať na strednu školu? Zvažujeme zdravotny laborant alebo farmaceuticky laborant ale neviem či sa dá uplatniť s takou školou ak napr. nechce ísť na vysoku :-/ no tažke sa rozhodnuť ktorym smerom...

klotildabazarik
6. okt 2024

@maminatimka tak potom nech ide na gymnázium radsej ak chce ist na vs, neviem napr veterinu by nechcel?

buberova
6. okt 2024

Takže rozumiem tomu dobre že nechce ísť na vysokú?

vevebono
6. okt 2024

SOŠ chemická. Ja som o nej snívala, žiaľ máti mi nedovolila

maminatimka
autor
6. okt 2024

@klotildabazarik no veď to že neviem či pojde na vyšku, je to ďaleko a nutiť ho určite nechcem, do gymnazia som presne preto nedala lebo chcem dajaku školu konkretnu...
@buberova ano presne, to je ešte vo hviezdach 🙂

mondolina
6. okt 2024

@maminatimka
pravdaže sa dá uplatniť.
môj tiež študuje zdravotníckeho laboranta.
každá nemocnica má labáky, aj súkromné. plus lekárne hľadajú farmaceutických laborantov. nemusia mať vysokú školu.

maminatimka
autor
6. okt 2024

@vevebono to je aka škola presne? Je aj v Ke?

maminatimka
autor
6. okt 2024

@mondolina ale pri študiu si musí vybrať hneď či zdravotny alebo farmaceuticky? Su to uplne dve odlišne však?

mondolina
6. okt 2024

@maminatimka
áno, musí si vybrať. môj sa hlásil aj aj, zobrali ho na zdravotníckeho laboranta.

mondolina
6. okt 2024

@maminatimka
podáva dve prihlášky

vevebono
6. okt 2024

@maminatimka ci je v Košiciach neviem, ja som žila na strednom Slovensku, svojho času bola v banskej Štiavnici. Chcela som študovať konkrétne plazmu

maminatimka
autor
6. okt 2024

@mondolina ahaa, takže aj aj...no super a chodia na prax do nemocnice? Tažka škola?

h2
6. okt 2024

@maminatimka A syn by na akú chcel?

dobryden
6. okt 2024

@maminatimka sadaj ho na gympli,bude nútený ist dalej,napr moja neter miluje chémiu,je na gympli a ide na medicinu aby tu chémiu mohla robit.Laborant,pozri si ich platy,ako muz az tak potom nezarobí a nema sa kam posúvať.Matika skus nejake it skoly naor priemyslovka.

maminatimka
autor
6. okt 2024

@h2 ten laborant by ho zaujímal, hlavne zdravotny, stymi skumavkami vzorkami atď.. len som nevedela či je potrebne ktomu aj vysoka škola ak by sa chcel stouto školou uplatniť

maminatimka
autor
6. okt 2024

@dobryden ja ani predstsvu nemam kolko vlastne zarobí zdavotny laborant, to až tak malo?

maminatimka
autor
6. okt 2024

@dobryden vieš je to ďaleko a nutiť niekoho isť na vyšku to je take o ničom, ty si to chcela, ty si ma dala a popripadne neukonči, to sa musí on rozhodnuť, samozrejme aj ja sa prihovorím ale rozhodnuť sa musí on, do gympla už by mohol isť od 6 ročnika..

mondolina
6. okt 2024

@maminatimka
teraz je prvák. ešte nemajú prax.
nemyslím, že je to ťažká škola.

danieli
6. okt 2024

Ak ho bavi toto kombo a ma dobre znamky, ozaj by som uvazovala aj o gymnaziu, otvori mu to dvere k vysokej skole, moze ist nemusi, ale ten celkovy rozhlad bude mat slusny a dalej moze uvazovat aj o studiu v zahranici, celkovo pocas skoly moze najst smer, ktory ho bavi a vybrat si co by chcel robit, dnes je moznosti milion a asi by som ho nedala na strednu, ktora je konecnou vo vzdelavani, v rodine mame zdravotnu sestru, ktora tuzila ist na medicinu, zial zly vyber strednej a nevedomost jej a rodicov, vedomosti uz nedobehla a hoci skusala pripravu a viac pokusov o prijatie nedobehla to

maminatimka
autor
6. okt 2024

@danieli ano baví, ma doma aj mikroskop a všelijske veci ktomu a nie ten detsky 🙂 a vobec sa neuči nikdy fyziku chemiu a same jednotky baví ho to a matematika od 1.veho ročnika najlepší v triede a chodí aj na sutaže...no tažke je to vybrať akym smerom..

aimee77
6. okt 2024

@maminatimka Aj ja, dokonca som z tychto troch predmetov maturovala.Urcite by som ho smerovala na gymnazium, ja som sa tiez vzoprela ekonomickej skole.A nelutujem.Som lekarka..

maminatimka
autor
6. okt 2024

@danieli ale žiadny lekár nechce byť !! 😂 to už mi dsl najavo 🙃

aniele
6. okt 2024

Takže je v 5. ročníku (keď píšeš že BY mohol ísť na gympel v 6.)?

maminatimka
autor
6. okt 2024

@aniele nie , len ak by som chcela ten gymnazium už by mohol isť od 6 teho ročnika na 8 ročne...

akvi
6. okt 2024

@maminatimka pozri si učebné plány tých odborov, aby syn nebol sklamaný, pretože napríklad taký zdravotnícky laborant má fyziku a chémiu len prvé dva roky a potom má veľa odborných predmetov, ktoré súvisia hlavne s biológiou. Aj keď samozrejme, aj s chémiou, ale je to už užšie zamerané, čo je pochopiteľné. Vždy si treba odborné školy pozerať tie plány, väčšina škôl ich má na webe, tam vidíš presne v ktorom ročníku sú aké predmety. Ja na jeho mieste určite nejdem na gymnázium, lebo ho tam umoria humanitnými predmetmi. Ja som tiež bola na matiku, fyziku, biológiu a nenávidela som na gymnáziu všetky tie dejepisy, literatúru, občianske, jazyky. Mne ale rodičia nedovolili ani premýšľať o inom, ako o gymnáziu, bohužiaľ. 🙄🙄

aniele
6. okt 2024

@maminatimka Aha, už by bol mohol. Napríklad do matematickej triedy, ak máte takú nablízku. No, to je pravda. A v kvarte sa potom rozhodnúť, ako ďalej. Ale človek niekedy vopred nevie, ako sa dieťa vyprofiluje na druhom stupni. Možno by naozaj nebola zlá tá chemická. Ak je SOŠ kvalitná, vždy sa potom môže rozhodnúť, či nepôjde ďalej.

betulinka1
6. okt 2024

@maminatimka daj ho na elektrotechnickú priemyslovku. Bude mat aj nieco v ruke a mozno sa nakoniec rozhodne pre VS a v pohode ho zoberu aj z tejto priemyslovky. Plus bude mat v zahranici dvere otvorené. Urcite je to lepsie pre uplatnenie ako chemická stredná. Robis laboranta, mozno niekde za 900€ to chlap rodinu neuživí.

lindous
6. okt 2024

Ak ho láka laboratórna práca (tie skúmavky a tak 😂) a má na to - idú mu aj ostatné predmety - tak za mňa určite gymnázium a potom VŠ či už chémia alebo možno zistí, že predsa len viac ho ťahá tá matika/fyzika atď...ale teda omnoho lepšie uplatnenie (stále nie perfektné), pani laborantky u nás robia za minimálku a držia si miesta roky rokúce, takže absolvent veľa možností nemá - čiže zrejme bude chcieť ísť tak či tak potom na VŠ a z gymnázia bude pripravený lepšie.. jasné, dá sa aj zo SOŠ v pohode vyštudovať VŠ, máme aj takých na škole, najmä keď riešili predmetové olympiády, ale väčšina spolužiakov z odborných škôl jednoducho prvý semester na teoretických predmetoch (matika, fyzika, všeobecná chémia) vyletelo... tá elektrotechnická znie tiež fajn, ak by ho aj niečo také bavilo

maminatimka
autor
6. okt 2024

@akvi no si prestav, moj syn nenavidí telesnu, dejepis, hudobnu, naboženstvo a lieraturu no ale ani biologiu velmi tych vtakov atd...😂 takže asi sme presne ako ty bola, nechcem nasilu gymnazium..

kabinka11
6. okt 2024

@maminatimka informatika ho nebaví? Priemyslovka - elektrotechnika, mechatronika?

petronelag
6. okt 2024

@maminatimka Tak môže začať na strednej škole študovať odbor zdravotný laborant a ak mu to pôjde dobre, potom ešte pokračovať a byť diplomovaný zdravotný laborant,
tam by mal už aj vyšší plat.
Čo poznám zdravotné laborantky, tak plat majú rozdielny podľa toho kde pracujú, niektoré robia aj 12hod. služby a hovorili že majú najviac okolo 1000€ v čistom.