Rok pauza po strednej

chesseburger
19. sep 2024

Ahojte. Chcem sa opýtať na Váš názor na situáciu ktorá u mňa na stala. Cez týždeň som bol na zápise v jednej škole v Bratislave. V deň zápisu keď som počúval profesorov ktorý hovorili informácie a o veciach ako to tam bude prebiehať, fungovať na škole som si to prehodnotil a rozhodol som sa sa nezapísať a teda nenastúpiť na školu. Taktiež to bol úplne iný odbor ako som vyštudoval na SŠ a vybral som si ho len preto lebo som nemal inú možnosť keď že prihlášky na iné školy boli už uzavreté. Povedal som si že dám si rok pauzu od školy a zatiaľ budem pracovať v autoumyvarke tak ako som pracoval cez prázdniny. Práca ma tam celkom aj bavila keď že je tam docela dobrý kolektív. Oznámil som toto rodičom a všetci sú zo mňa sklamaní, hovoria že na VŠ už nikdy nepojdem čo všetko musím platiť atď. atď. že som len lenivý a hocijaký debil s titulom mi bude rozkazovať, že práca v autoumyvarke je podradná a pre ľudí ktorý nič nevedia. Tak začal som sa aj ja na seba trocha hnevať keď že som ich sklamal. Aký názor by ste mali na to vy ?

bluka2
19. sep 2024

Urob ako chces ty. Ja som si dala pauzu po 1. rocniku VS a tiez neboli rodicia vobec nadseni, ale nakoniec mam 3 tituly a ten spominany rok bol jeden z najlepsich v mojom zivote :D
PS. Ja som prebalovala babatko ako Aupair, ale po pol roku sa rodina prestahovala a ja som si nasla skvelu staz, ktora mi neskor aj pomohla k praci

lelelienka
19. sep 2024

Myslim si podla precitaneho, ze do skoly sa uz naozaj nevratis, “pauza” je len zamienka. Ak tam nechces ist, je to tvoja volba a normalne to povedz rodicom. Mozes si casom najst aj lepsie platenu pracu, ktora ta bude bavit. Co by som urobila ja, je ze by som sa snazila vyuzit tuto pauzu ak uz ma byt, zmysluplnejsie, napriklad ist do zahranicia studovat jazyky. (Ja som to tak urobila po prvom rocniku, s tym ale ze som vedela, ze skolu urcite dokoncit chcem. ) A potom sa uvidi ci sa vratis a nastupis na VS. Na druhej strane, ak na to naozaj mas, vyuzi sancu a urob si skolu teraz, lebo nikdy nevies, kedy ju budes potrebovat. A po rokoch ju uz neurobis, poznam takych…

h2
19. sep 2024

@chesseburger Strašne unáhlené rozhodnutie, priamo na zápise sa takto rozhodnúť. Bola to veľká chyba, odísť by sa dalo aj neskôr, ak by si zistil, že naozaj to nie je nič pre teba. Ale si dospelý, sám si zodpovedný za svoje rozhodnutia. Niekto proste potrebuje padnúť na hubu, aby sa poučil (to ti píšem z vlastnej skúsenosti).

buberova
19. sep 2024

Nie som z tých ľudí ktorí si myslia že vysoká škola je nutnosť.. takže podľa mňa ani nie je tragédia ju nemať ak vyslovene nechceš robiť povolanie kde je nutná ako lekár, právnik atď.. a vieš aj bez nej mať úplne slušný a normálny život.
Ale byť tebou si premyslím ako to chceš mať s prácami. Môj názor je že ak sa niekde zaradíš ako zamestnanec, je veľmi ťažké to neskôr zmeniť. Napríklad ak baba po škole začne robiť čašníčku, ide to tak rok, dva, päť... Bude pre ňu veľmi ťažké ukázať zamestnávateľom, že vie byť viac ako čašníčka a asi ťažko ju niekto zamestná ako pomocnú účtovníčku. A tak aj ty ak by si príliš dlho ostal na nejakej takejto pozícii, kde možno netreba žiadnu špeciálnu kvalifikáciu, je možné, že potom bude pre teba ťažké nájsť si niečo iné, ako prácu kde stačí mať len ruky a nohy (tým sa samozrejme nechcem povyšovať ani degradovať takéto manuálne práce).
A tiež si myslím, že vrátiť sa do školy, znova sa učiť, mať menej peňazí keďže asi nebudeš môcť plnohodnotne pracovať bude ťažšie ako je teraz. A možno sa na to úplne vyprdneš a už si tú výšku ani nespravíš...

lossless
19. sep 2024

@chesseburger nemal inu moznost lebo prihlasky na ine skoly boli uz uzavrete? To znie trochu ako vyhovorka ze si zmeskal deadliny. Kazdopadne na roku pauzy nevidim nic zle a urcite nebud zo seba sklamany. Nasetri si nejake peniaze, povenuj sa konickom a jazykom a utried si co naozaj chces studovat a hlavne si dopredu nastuduj kedy sa davaju prihlasky pripadne co treba vediet na prijimacky. Ukaz vasim ze nevylyhujes doma ale mas plan a ambicie ked mas pocit ze musis.

mane01
19. sep 2024

@chesseburger ja si myslim, ze studovat nieco len preto, ze nic ine nebolo uz mozne tiez nie je nejake terno. Mozno by si to aj tak nechal a o rok isiel na inu VS. Takto ta aspon nemusia ten rok zivit. Podla mna treba vysvetlit rodicom, ze mas more moznosti. Moja dvera tiez planuje rok pauzu medzi SS a VS. Zo zaciatku mi to prislo ako velmi zly napad. Ale cim dalej nad tym premyslam, tym viac vyhod v tom vidim. Ten rok moze cestovat, moze skusit rozne veci… ja sama som vhupla uz ces VS do odbornej praxe, ktorej som sa potom nechcela vzdat, takze mi pride, ze som si neuzila taku tu bezstarostnu mladost, hoci vtedy samozrejme neboli take moznosti ako dnes.

melanta
19. sep 2024

Súhlasím s @lelelienka z toho, čo píšeš, si myslím, že sa do školy nevrátiš. A napíšem aj prečo. Napísal si, že nedostal si sa na odbor, ktorý si chcel, lebo už boli prihlášky uzatvorené. Ak si chcel naozaj niekam ísť, stihol by si si prihlášku podať v termíne. Veď na to má človek niekoľko mesiacov. Tebe niekoľko mesiacov na podanie prihlášky nestačilo. Z môjho pohľadu si ukázal svoju nedôslednosť. Na druhej strane, hodnotíme iba podľa toho, čo a ako píšeš. Mnoho ľudí, ak si dajú pauzu, sa už do školy nevráti - mnohí z nich uspejú aj tak, mnohí z nich skončia celý život s nízko kvalifikovanou prácou za málo peňazí. No a mnoho sa po pauze do školy naozaj vráti - mnohí z nich vďaka tomu uspejú, mnohí budú v živote aj tak robiť niečo iné. Dôležité je byť voči sebe úprimní, uznať si, prečo si nestihol prihlášku a či to nebola iba tvoja lenivosť a nedôslednosť. Ak áno, tak neživ v sebe nádeje, ktoré sám vieš, že nemajú šancu. Ak si však presvedčený, že chceš študovať, to čo si tento rok nestihol, tak nerieš sklamania iných. Ži svoj život pre seba. Ty musíš byť so svojim životom spokojný.

annamarin
19. sep 2024

@chesseburger Poznam ľudí, čo si dali pauzu aby si premysleli, čo chcú robiť a po roku sa prihlasili na ten odbor, čo naozaj chceli. Podľa mna tvoje myslenie je správne a hodné vzdelaného. Na čo vyhodiť rok na odbor, ktorý nechceš študovať, ked si za ten rok môžeš zarobiť. Len tak ďalej. Držím palce. ❤️

sabina_pekar
19. sep 2024
Používateľ sabina_pekar je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sabina_pekar.

určite nie je na škodu mať rok pauzu. Možno sa skús popritom prihlásiť na nejaký kurz v obore a ukážeš tak rodičom, že maš o to fakt záujem a zároveň ty neodídeš úplne z toho prostredia a pomôže ti to v budúcnu. 🙂 držím palce

katkaseiner
19. sep 2024

toto bol moj plan ked som skoncila strednu skolu a neprijali ma na vysku (pred 20 rokmi sa neprijimalo tak jednoducho ako teraz). Ked som to nasim hovorila tak sme tomu nechali otvorene dvere, ale dostala som na 3 skolach studovat dialkovo, co som teda na jednej aj vyuzila. A popravde uz nelutujem.
Ono skus sa na to pozriet z druhej strany... ak zacnes full time pracovat a zarabat, na denne studium sa s velkou pravdepodobnostou nebudes hrnut... peniaze na ktore si si zvykol padnu, pripadne zacnes dialkovo a zistis ze je to dost zahol denne pracovat a potom este studovat. Cize kym si 'skromny student' ktoremu staci par stovak mesacne, vyuzi to a studuj. Ked zacnes pracovat, bude to ovela tazsie...

zuzubb007
19. sep 2024

Že rodičia majú pravdu, začneš pracovat a už sa ti nebude chcieť začať učiť atď.v tomto s nimi súhlasim úplne, ale ako si spravis tak budeš mat

katulienkax
19. sep 2024

@annamarin lenze on chce ist robit do autoumyvarky, pre mna ako rodica by bolo OK, ze ide do zahranicia zlepsit si jazyk a nabrat samostatnost. Praca v umyvarke ako rok pauza je pre mna ako rodica pod ciaru ☹

jankafresova
19. sep 2024

@chesseburger rodičia si už dopredu predstavujú najhoršie scenáre. Povedz im

"nie, nie som debil. ja vám nenadávam, nenadávajte ani vy mne.
Som mladý a robím teraz nejaké moje rozhodnutie.
Možno to nedopadne najlepšie, ale tak sa poučím a napravím rozhodnutie.
Mnohí ludia čo ani vysokú školu nedokončili,
sa v živote uplatnili, napríklad Mark Zuckerberg , Bill Gates, Steve Jobs.
Ja možno bilionár nebudem a ani nemusím. Naučím sa o seba postarať. Nechajte mi šancu robiť aj nejaké moje omyly."

Ak ti budú ďalej nadávať, nájdi si podnájom a radšej bývaj sám alebo so spolubývajúcimi.

Určite si odkladaj a šetri peniaze, aby si mal niečo, ak po nejakom čase predsalen na vysokú pôjdeš.

stvura
19. sep 2024

Rok pauza ktoru vies vyuzit nejakym sposobom ci uz na cestovanie/studium/sebapoznavanie je uplne super vec...rodicia su asi staromodny alebo maju nerealne ocakavania. Ci sa na VS vratis alebo nevratis je otazka toho co zazijes v tom roku. Ja som si dala rok pauzu po VS kedze som chcela ist na nadstavbove a uz som sa nan neprihlasila...zlakala ma "cudzina". Nelutujem, ak by som mohla cas vratis spat tak teraz by som pauzu napchala medzi prvy alebo druhy rocnik VS. Nic ti neutecie. Podla toho co si napisal sa budes hlasit (aj si sa zrejme hlasil) na VS kde ta zoberu bez skusok.
Ako rodic - svoje dieta podporujem - buduci rok mi ide na rocne studium do USA (ma 16r), neviem ci zrovna praca na umyvarke by ma ale ako rodica "nadchla". Mozno ak by bol v Dansku alebo nejakej cudzine tak viem ze ten jazyk je tam a ma moznosti...ale niekde v Ruzomberku by ma to asi neoslovilo, takze...skus rok vyuzit efektivnejsie a uvidis, hned budu vsetci spokojnejsi.

jankafresova
19. sep 2024

@katulienkax Možno práve v umyvárke sa naučí mladý človek, že by chcel robiť niečo iné. Možno
o to viac bude mať chuť na iné práce alebo štúdium. A konečne, ak je plnoletý, tak je to jeho vec. Možno je to chyba a možno ani nie.

Ja poznám ľudí čo nedokončili vysokú a teraz pracujú v AT&T alebo v IBM spoločne s kolegami, ktorí ju dokončili,
a všetci majú rovnaký plat. A či sú povýšení na manažerov a teamlídrov vôbec nezávisí od toho, či majú dokončenú vysokú.

tvoj predsudok, že je to pod čiaru, je len z tvojej skúsenosti. niekto potrebuje iné vyskúšať a vidieť, či ozaj ten papier do života potrebuje,
že mu to nejaké dvere otvorí, ktoré teraz otvorené nemá.

januska12323
19. sep 2024

Povedz rovno, že študovať nechceš nie je to žiadna hanba.

katulienkax
19. sep 2024

@jankafresova no ale na to aby pracovat v v AT&T alebo v IBM, potrebuje prave vycestovat do zahranicia a naucit sa poriadne jazyk. Pre mna je rok pauza OK ak je vyuzita efektivne na vzdelavanie v jazyku v zahranici alebo nieco zmysluplne. A nie je to uplne jeho vec, ak bude byvat u rodicov za full service. Ja napriklad by som chcela aby sa moje deti osamostatnil ale ked uz tak naozaj ze nie full service doma u rodicov, bez naslednej vizie do buducna.

chesseburger
autor
19. sep 2024

Autor: Dôvod prečo som nedal prihlášku skôr na školu ktorú som chcel bol ten že som chcel ísť na policajnú školu do Pezinka, počítal som s tým teda že tam na 100% pôjdem. Rozprával som sa s ľuďmi ktorý tam pracujú a povedali mi že aj keď to chcem na polícií dotiahnuť vyššie budem potrebovať VŠ. Ak budem chcieť študovať externe popri práci na polícií, môj nadriadený mi na to nemusí dať súhlas a teda by som nemohol ísť študovať ak by som chcel stále zostať na polícií. A tieto informácie som sa bohužial dozvedel neskoro.

jankafresova
19. sep 2024

@chesseburger aha jasné. dá sa spýtať už teraz buduceho nadriadeného či ti súhlas dá?ak nedá, tak teda že akú VŠ potrebuješ a na tú sa prihlás.
alebo môžeš ísť najskôr na policajnú a až po nej na VŠ dodatočne - taká možnosť nie je?

h2
19. sep 2024

@mane01 Rozdiel medzi tvojou dcérou a autorom ale je, že tvoja dcéra to plánuje a má predstavu, čo bude ten rok robiť a prečo to tak chce. Zatiaľ čo autor išiel na zápis do školy, priamo vtedy a tam sa rozhodol, že tam nenastúpi a bude robiť z núdze v autoumyvárni, kde ho to bavilo počas leta, ako brigáda, ale niečo iné je, nastúpiť tam na plný úväzok. Možno ho ani nezoberú, keďže už nebude študent, ktorý to má, ako brigádu, ale chce byť normálny zamestnanec.

kofa77
19. sep 2024

podla mna je to silno individualne, niekto ten gap year vyuzije na novy jazyk, upevnenie toho ovladajuceho, kurzy, ide von robit nejaku charitu, moznosti je bambilion dnes, iny pricuchne k peniazom na nejakej vacsinou nizkokvalifikovanej praci a nema moral na to ist znova do skoly, lebo zas povinnosti, ulohy, skolske autority-uz to nechce zazivat, uz okusi iny dospelacky zivot.
sam si musis ty ujasnit, ako si na tom s motivaciou.
chapem aj teba, aj ako matka tvojich rodicov.

kofa77
19. sep 2024

budes byvat doma? bdues musiet prispievat na domacnost? lebo ja by som to od svojho dietata vyzadovala, ak by isiel pracovat a bol doma. a prispievat na jedlo, na hygienu, na byvanie... a to uz potom taka sranda nie je.

brrunetkaa
19. sep 2024

Ja som mala pauzu 3 roky, počas ktorých som pracovala a iba som sa utvrdila, že chcem ísť na VŠ a študovať niečo, čo sa bez školy robiť nedá. Bolo to super rozhodnutie lebo na VŠ som išla oveľa samostatnejšia a s iným nastavením ako niektorí moji spolužiaci, čo sa práve ,,odlepili od maminky”. A rozdiel vo veku mna a spolužiakov nikto nevnímal, dokonca tam boli aj starší.

pavla013
19. sep 2024

@chesseburger ahoj, je to na tebe. Ja som išla na VŠ až po 3 rokoch medzitým som pracovala s deťmi a aj v zdravotníctve a pomohli mi to ujasniť si kde by som si to viac vedela v budúcnosti predstaviť a kde sa cítim lepšie pretože rozhodovala som sa medzi pedagogickou a zdravotnou. Takže nikdy nie je neskoro podľa mňa, niektorí začnú študovať keď maju napr 40, niektorí keď maju rodiny. Je to len na tebe. Veľa šťastia kdekoľvek budeš, hlavne nech si spokojný 🙂

danielahamar
19. sep 2024

Môj najstarší išiel na výšku do Prahy, prečo dal len prvý semester radšej písať nejdem. Odvtedy brigádoval, podal si prihlášku na inú vysokú, že on robiť ešte nechce. Od pondelka chodí do školy, tam kde brigádoval už nerobí, skrz času, takže hľadá brigádu. Keď bol doma a zarábal, samozrejme dával na bývanie a stravu a splácal dlh, kt. spôsobil za prvý semester min.rok. nebol vôbec nikde, nemal čas a nezarobil toľko, aby dlh splatil. 🥱 Takže aj taký prípad sa môže stať. A ešte som chcela vybral si takú školu, že ozaj sa mohol už normálne zamestnať a zarábať a osamostatniť sa🫣 a nie študovať.

kofa77
19. sep 2024

ja poznam jedneho, co zacal 3 vysoke skoly, z kazdej odisiel. teraz si bucha hlavu, ze ho mali rodicia prinutit studovat- hahahaha😒

mofa
19. sep 2024

Za mna je to skvely napad. Trosku aj vyzrejes a rozkukas sa a zistis co naozaj chces. V zahranici je to dost bezne.mozes to vyuzit aj na cestovanie ak si zarobis v tej umyvarke a trosku spoznat svet.nestresovala by som sa.mas tolko casu🙂 drzim ti palce.

nina004
19. sep 2024

@chesseburger Urob ako to cítiš. Tiež som mala po strednej rok pauzu a potom som sa do školy vrátila. Vôbec to neľutujem

lenkakoc444
19. sep 2024

@chesseburger mala som pauzu po strednej rok na VS som si ani jednu prihlasku neposlala. Aj u nas najskor tragedia, ale zvykli si. Ja som to vravela este cez skolsky rok. Isla som do Londyna robit kavu. Tiez podradne pre niektorych. Ja som bola spokojna a na VS som po roku sla ako som od zaciatku vravela.

stvura
19. sep 2024

@chesseburger a vojensku si neskusal? vyzera to tak ze tam prijmu fakt ze kazdeho a nebude ta to stat nic /bola som so synmi na tohorocnej vojenskej parade spojenej s naborom a obaja spravili tie testy zdatnosti/, starsieho - toho 16r mi lakali ze nech k nim po SS urcite nastupi ze je skvely (on spravil aj tie psychologicke testy - take skusobne dajake). Celkom nad tym uvazujem pri mladsom. To by nebola obdobna varianta pre teba?