Matka - kamarátka a dôverníčka pre dcéru

evina1151
12. mar 2018

Mile damy 😊idem k vam po radu.Mam 11ročnu dceru a preživa "uuužasne "obdobie pubertuu 😊😀😁😂a s tym prišiel dost skoro pre mna 😊😀😁prvy frajer.Dcera sa dost zmenila stale fiči na mobile je ovela podraždenejšia a vidim že mi vela veci zatajuje...nooo a tod moj problem😊V našej rodine som autoritou pre deti ja muž je dobračisko všetko detom dovoli preto som ja ta čo ich drži v "pozore"😊no dcerou mame dobry vztah aale nie som pre nu kamaratkou a doverničkou😦aj ked to skušam akosi som len stale mamou😧ako to prebehlo pripadne prebieha u vas? Ste doverničky či je aj medzi vami odstup? Dakujem za rady a postrehy pripadne vase rady ako byt aj mama aj kamaratka 😊

flavica
12. mar 2018

odstup si podla mna budu deti drzat zakazdych okolnosti. nie vsetko je pre matkine usi, aj keby sme si to my tak priali a zvlast v puberte. ono ked prejde bude to lepsie. mozno by to chcelo s viac zaujimat o veci, ktore zaujimaju ju a obcas si spravit taky den len pre vas dve

svetlana35
12. mar 2018

@evina1151 ja mam 16 rocneho syna, tiez mame skvely vztah ale nepovie mi co sa dievcat tyka 🙂 beriem to normalne tiez som vsetko matke nevesala na nos

0silvia0
12. mar 2018

@evina1151 to je povahou dieťaťa. Môj syn mal prvú frajerku tiež v 11-tich rokoch, on mi porozprával hocičo, aj že sa bozkávali, on je taká extrovertná povaha. Teraz má už tretiu frajerku a má 16 a tiež mi hocičo povie, ale teda na nejaké detaily nie som zvedavá, fakt. Sexuálnu výchovu máme za sebou, tak hádam nič nevyvedie. Dcéra má takmer 14 rokov, našťastie frajera nemá, ale u nej viem, že mi nepovie ani slovo o prípadnom frajerovi, lebo je celá po mame :D V živote by som mame nič nehovorila, žiadne dôvernosti, na to som mala kamošky.

deti95060810
12. mar 2018

moja mala frajera v 10tich... začal za ňou chodiť chalan vo veku 15 rokov....dcére som povedala, že nech fešák príde o 5 rokov a bolo pre mňa všetko vyriešené....
niekto ti aj môže napísať ako to robí že je s dcérou kamarát , ale vo vašom vzťahu to vôbec nemusí platiť... Tiež sa mi nezdá žeby som bola ja s dcérou až tak veĺká kámoška a to má dcéra 12 rokov....mám pocit, že mi niečo zatajuje. úplne iný vzťah mám so synom....ten mi vyrozpráva všéétko - a to je už dávno dospelý muž.... Nie každá slečna sa zdôveruje matke....

maminuska
12. mar 2018

ja ani netúžim byť kamarátka a dôverníčka s mojimi deťmi , som ich mama . Ak mi povie tak povie , ak nie tak z toho "neumrem". Jediné čo som vždy deťom vtĺkala do hlavy , že ak niečo vyvedú a to hocičo , prvé kroky kam budú smerovať je ku mne. Napriek tomu syn ,ktorý má 18 mi povie aj to na čo som nie práve zvedavá 🙂.

pininka
12. mar 2018

Ak mas o to zaujem,netlac na pilu, neskor mozete mat takyto vztah. Tiez by som mala rada s detmi takyto vztah,lebo doma som to nepoznala. Moja mama poznala len zakaz a prikaz a zo vsetkeho robi ohromnu vedu. Nikdy som sa jej nemohla s nicim zdoverit a tak je to doteraz. Ale chapem aj to,z deti maju urcite tajomnstva a nechcu aby o nich niekto vedel. Hlavne aby si nenechavali pre seba nejake tazke traumy.

alaguema
12. mar 2018

@evina1151 myslím, že teraz už asi ten kurz, ktorý si určovala vášmu vzťahu doposiaľ, nezmeníš. Z autoritatívneho rodiča sa len tak zo dňa na deň nestane "kamarát". Resp. dieťa ťa tak nezačne vnímať, aj keby si sa hneď neviem ako snažila. U nás to prebieha tak, že sú situácie, kde som nekompromisná mama a sú situácie, kde deťom ponechávam možnosť sa rozhodovať, ale vždy, vždy majú priestor vyjadriť svoj názor. Aktuálne sa mi ešte zdôverujú (majú 7 a 10), bola by som rada, keby to tak bolo stále 🙂 Neviem, čo vo vašom prípade znamená držať "v pozore", ale neznie to veľmi na to, že by ste teraz zrazu boli kamošky 😉

evina1151
autor
12. mar 2018

Kočky moc ste pomohli tak nie som mrcha mater 😂😂😁😀len som sa chcela uistit že ten vztah matka dcera je ok aj ked nie sme uuuplne ksmošky.Ja sa o nu velmi zaujimam o to viac že ma handikep som bola prekvapena že už frajer 😊pravdu poviem že som bola aj dojata lebo som sa bala že sa jej budu rovestnici smiat a nieto že bude mat priatela.😊tieto prve lasky su len take začistky no nakolko mi na nej neskutočne zaleži nechcem to pokašlat hned na začiatku 😉😉Dnes sme si same sadli ked prišla zo školy a pokecali sme tak o tom našom "nadejnom zatovi"😂😂😉ale len tolko kolko ona chcela povedala....nevyzvedam necham jej priestor len som jej povedala že som tu pre nu že sa nemusi hanbit ani bat mi povedat čokolvek a že mi zaleži na tom aby sa mala dobre 😊dufam že to tak aj bude brat. 😊Inak čo sa tyka sexualnej vychovy sme ešte nič neriešili...😨😨😨neviem či už som mala či nie no ešte sme ani menzes neriešili taaaak neviem nie je to skoro ???? 😨😨😨😜😜😜😜kokos ta puberta da zabrat viac rodičom ako detom 😂😂😆😆😆

0silvia0
12. mar 2018

@evina1151 no veru sexuálnu výchovu by si mohla veru už riešiť. A tak isto aj bezpečnosť internetu, keďže píšeš že je často na mobile. Nech nekuká nevhodné veci, nech sa nedá nalákať posielať nejaké intímne foto (čo je v súčasnosti dosť časté) a hlavne nech nekomunikuje s neznámymi potencionálnymi úchylnými chlapmi. Hlavne toto treba určite už v tomto veku vysvetliť.

medovka14
12. mar 2018

@evina1151 no naša mala teraz 12, menzes sme rozoberali už dva tri roky dozadu 🙂 ja som prvý dostala 2 mesiace pred 11tym rokom 🙂

titla
12. mar 2018

Mne sa mama stala dôverníčkou až keď som už bola dospelá. Dovtedy to bola "najlepšia maminka na svete" ale boli témy, ktoré som s ňou teda fakt netúžila rozoberať. A ako sa vekom priority zmenili, tak sa aj z mamky stal dôverník č.1. Samozrejme stále sú tu veci, ktoré sú len medzi mojim mužom a mnou.

montemotherone
12. mar 2018

@evina1151 ak si ty tá autorita, asi sa to zatiaľ veľmi nezmení, ale nevzdávaj sa. S puberťákmi je to ťažké. Sú precitlivelí, čokoľvek povieš, je to zlé... Najradšej by bolo keby sme sa im odpratali z priestoru, niekde na Mars... A keď niečo potrebujú, tak mamaaaa, kde je toto, mamaaaa, daj mi hento... 🙂 My zatiaľ frajera neriešime , a to bude mať za chvíľu 16... Moja je vkuse medzi rovesníkmi, rozpráva mi zážitky, sem tam pomedzi zachytím, že sa jej nejaký chalan páčil... väčšinou ten najväčší šašo, ten "nenormálny"... úplne "od veci", až tak, že ho spomenie 5x za deň 😀 My sa aj vieme spolu zasmiať, páči sa mi ten tínedžersky humor, ale keď sú to citlivejšie veci, vždy musím ísť okľukou, opatrne, nenápadne... Vieš, im sa lepšie rozpráva s otcami. Od mamy cítia vždy väčší tlak. Myslím že je to normálne. Netráp sa. Časom sa to zmení. Hlavne si vždy, keď budeš mať chuť ju vyhodiť cez zavreté okno uvedom, že ty si matka, ktorá má rozum, vie o živote svoje a ona len malé bezbranné vtáčatko, ktoré sa musí naučiť žiť. A možno podľa tvojho vzoru, aj riešiť konflikty. Takže len zhlboka dýchať a dobre si premyslieť, čo povieš 😉

katkabg
12. mar 2018

Joj dobra teeema 😊 ja mam 8 rocnu dcerku a tiez obavy

katkabg
12. mar 2018

Mame spolu krasny vztah a tiez mama obavy ked dojde ta pubert 😐 ale napriklad o menatruacii vie lebo som jej to mysela vysvetlit lebo v jej skole videla a pocula uz kadeco.Dakujem za tuto temu budem ju sledovat 🙂))

monane
12. mar 2018

ja som mala s mamou veľmi dobrý vzťah, odmalička ma viedla k tomu aby som sa s ňou o všetkom rozprávala ale aj keď to bolo takto tak som nikdy nepovedala úplne všetko 🙂

katkabg
12. mar 2018

Presne aj ja mam s maminou dodnes uzasny vztah a to uz mam 33r.a byvane 1400km od seba.A tak isto to je aj medzi mnou a dcerkou ;)))

dominika6
12. mar 2018

@evina1151 ideš na to dobre,prístup,záujem,dôvera...všetko sa cenní...
ale na vek 11r. by som určite nepodporovala žiadnych potencionálnych zaťov,ani v rámci tvorenia si otvoreného vzťahu...
a nedávala jej najavo,že je to ok,ked bude mať pomaly v 14tich s ním sex na koncoročnú rozlúčku so základnou školou..
lebo ver alebo never,deje sa to..a ver alebo never,aj v kamarátskych vzťahoch s rodičmi,kedy to nepovedia ani náhodou..

dorottka
12. mar 2018

To pride casom, netreba tlacit na pilu. Myslim, ze pravidlo cislo jedna je: ak sa ti s niecim zdoveri, nepouzi to NIKDY proti nej (ani v hadke, ani ako argument pre hocico) a veci zbytocne nenafukuj. Neviem, aka si povaha, ale ak nahodou prilis uzkostna, tak dobra rada: si uvedom, ze to je hlavne tvoj problem a za to, ze v hlave sa ti rodia katastroficke scenare zo vsetkeho, to je tvoja starost a nemusi o tom vediet kazdy a uz vobec nie kazdy to musi riesit a podla toho sa spravat. Toto robila moja mama a napriek tomu, ze stale chcela byt kamkou, tym to na dlhe roky, uspesne systematicky pochovavala.
Dalsi tip je nevychadzat v ustrety vo veciach, ktore su pre teba vacsie ustupky a za ktore ocakavas potom nieco nazad a ak sa ti to nedostane, budes to davat ukrivdene alebo extra dozadovacne (pripadne dalsimi najust zakazmi) najavo. Pubertak ti nikdy neda taku vdaku, ako by si si priala, ani ti nevyjde v ustrety tak, ako by si si priala, nema este poriadne vyvinute EQ, preto vztah s nim je skutocna skuska tej nesebeckosti, ktora sa mamam zvykne pripisovat 🙂. Pretoze je lahke lubit a vychadzat s malym dietatom, pre ktore ste bohom, u pubertaka je to uz nieco uplne ine, da sa aj o sebe cez ten vztah vela naucit, pokial je zaujem 🙂

eliska13
12. mar 2018

@evina1151 som jediná ktorej sa to zdá ešte skoro mať frajera,?🙂)
Moja mama bola a je dovernicka, ale dcéry si často od mamy počas puberty robia odstup chcú sa od nej vymaniť, všetko budem robiť ináč ako mama a pod...podľa mňa, ak doteraz Ti nevesala všetko na nos a nebol ten vzťah úzky v puberte to nečakaj.susedina dcéra má 16 r a vyslovene s mamou bojuje, nerozprava sa, každý to má inakšie
Skús nenasilnou formou a nie príkazy zakazy...
Ja by som sa tiež s takými citlivými vecami neobracala na mamu, ak bola predtým autoritatívna, ale nehovorím, že je to tvoj prípad.
Podľa mňa v puberte zozneme všetko čo sme dovtedy zasiali🙂

evina1151
autor
12. mar 2018

Kočeny moje ešte dam do pozornosti "frajer" je u nas kamarat s ktorym si pise spravy a chodi s nim zo školy a do skoly co je asi 5minut od panelaka 😊raz boli sa prejst na ihrisko a spat a inak nic 😂😁ako to ziadne pusy a ziadny facebook a podobne.. ked ona je na jednej strane decka berie ho ako kamosa a na druhej spolužiači pokrikuju že je to frajer tak už je frajer .😊ja by som isto nedovolila ziaaaaadne techtle mechtle 😂😁😁😊😅😆to v ziadnom pripade !!!som velmi zasadova a hovorim ani dcera nema fb ani masinger ani instagram a veru ani jej to nechyba chvala bohu.Len ked jej clovek zakaze ist von je to podla mna zbytocne ved sa iba idu prejst na hodinku na ihrisko 50m od panelaka teda pod kontrolou 😉inak neskutocny rozdiel medzi terajšimi pubertakmi a našou pubertou 😨😨😨😨ved my sme boli taky oneskorenci aspon teda ja ....clovek sa hanbil za ruky sa drzat a teraz ta doba taaaak leti ...😧😧😧len nie k dobremu spejeme...ja som aj podla manzela dost zasadova dcera a uci v 5rocniku na same jednotky plus ma sukromnu jazykovku a ide jej to samo som na nu pysna a verim ze rozumnym vysvetlivanim dojdeme ku kompromisu vo vsetkom ...dufam v to ...aj ked nie vzdy tie deti maju trpezlivost na nas rodicov a nase otazsky 😂😂😂😁😀dcera vobbec vecer nechodi von len poobede sa vybehaju okolo panelaku pripadne ide na ihrisko inak striktne NIE 😉este ma cas 😊noooo a menzeeees kokos nooo budem to musiet načat veru 😜😜😜😜😜😜maminky daky typy na prve vložky ??? Ja som iba na tamponoch teda prehlad nula bodov .....poradte ktore mate overene....ona vie ze dievcata maju menzes leeen sa obavam ze vooobec netusi ako to prebieha 😧😧😧😦😥to bude debata ....uz sa tesim ma brucho boli uz teraz .😊😀😁😂

eliska13
12. mar 2018

@evina1151 u syna v škole polka dievčat už má menzes:(tiež je 5 ročník.

eliska13
12. mar 2018

@evina1151 chápem toho "frajera" 🙂 to sú len také, že páči sa mi a idem s ním von, ale aj tak mi to príde skoro🙂)

evina1151
autor
12. mar 2018

@eliska13 😨😨😨😨kokos faaakt no nic dnes večer idem na nakup hyg.potrieb a bude debata 😲😲😲😲😲

evina1151
autor
12. mar 2018

@eliska13 aj mne 😦😦😦a ked si predstavim ze moja prispsta dcera tak mi je do smiechu sj plaču zaroven.....😧

moni73
12. mar 2018

@evina1151 menzes pories. Ja mam za chvilku 12rocnu, 1.menzes v piatej triede v novembri. A jasne, je to este decko. Vlozky allways ultra night - teda najdlhsie. Ona si to este stale poriadne neuvedomuje, takze s nozkami kadejako "striha", skratka potrebuje najdlhsie.😄

evina1151
autor
12. mar 2018

@moni73 kupila som aj sme podebatili kukala na mna ako teliatko 😂😂😁😀hadam som jej to dostatocne vysvetlila len som sa potila ako kon veru nie je to jednoduche taketo temy 😂😁😀😊kupila som 5baleni kazde ine nech si sama vyskusa čo jej pasuje 😊😀😁aaa veru čakam kedy aj nam dojdu "dni" aka bude jej reakcia 😊

hettinka
12. mar 2018

@evina1151 mám dcéru už staršiu, ako tá tvoja, má skoro 17. Náš vzťah prešiel viacerými fázami, tiež som dosť prísna a zásadová, vyžadujúca mama. Dcéra sa dobre učí, pomáha v domácnosti, zatiaľ v pohode ... a veľa mi aj porozpráva, ale musí byť na to taká príležitosť. Napr. ak niekam spolu cestujeme dlhšie v aute, sedíme spolu vo vírivke v aquaparku a tak. Nemá rada, ak ju "vypočúvam" a povie veľa aj otcovi.
Menzes má od 11, ale chalani ju začali zaujímať až na strednej. Na ZŠ boli všetci "trápni" a/alebo "otrasní". Teraz už má pár kamošov. Spravidla sú to spolužiaci zo školy, s kým chodí von, ale frajer ešte žiaden. Nechodí na diskotéky ani po baroch, skôr športovať, do prírody, na koncert, do tanečnej, zvyčajne vo väčšej partii (fotky vidím vždy na Instagrame, takže neklame) ... kamarátov má veľa, ale sama hovorí, že má ambície študovať a má čas na vážne vzťahy.

evina1151
autor
12. mar 2018

@hettinka joj gratulujem dufam ze aj ja si s tou mojou pubuškou poradim a vybudujeme si vztah 😊😊😀

montemotherone
13. mar 2018

@dorottka veru, je to pekná rozprávka "mám s dcérkou pekný vzťah" keď má 5, či 9 rokov... Puberta je ale iná. Ja som sa jej veľmi bála a... mala som pravdu 😂 Je to boj, ak chce človek dobre dieťa vychovať, a nepokaziť si s ním pritom vzťah 🤔 ...

nikelca
13. mar 2018

Tak ja ma mam maminu za kamaratku od mala az doteraz. Neni tema o ktorej by som s nou nemohla hovorit... nemala som zakazany facebook ani prechadzky s kamaratmi... netusim ako to spravila ale fakt to funguje :D