Marihuana - ako ďalej?

domcek17
21. máj 2011

Zdravim vsetkych, som tu sice nova, ale stranku poznam..viem, ze diskusie sa vacsinou tocia okolo malych deti, ja mam vsak problem so 17 rocnym synom. Pred casom sa nam priznal k tomu, ze si parkrat pofajcil marihuanu. Bola som sokovana hlavne preto, lebo sa pred tym vzdy otvorene angazoval v protidrogovej tematike..No hlavne som nevedela, ako sa k tomuto problemu postavit. Vyhladala som detskeho psychologa a nasledne aj detskeho psychiatra, lenze nedozvedela som sa takmer nic..len to, ze marihuana oficialne ani nie je droga a preto oficialne nesposobuje zavislost a preto oficialne ani nie je co liecit. A ze syn ma mimoriadny intelekt, co je v tomto pripade len na skodu..To, ze je mimoriadne inteligentny, sme vedeli aj pred tym, preto navstevuje vyberovu skolu, no znamky v poslednom case isli z kopca..Samozrejme sme mu dali skontrolovat moc, ktory po mesiaci abstincie uz znamky uzivania nenesie..samozrejme bol cisty, ale po kontrole si opat pofajcil, aj ked zdoraznil, ze naozaj uz len vynimocne..Neviem ako dalej..mate niekto skusenost s niecim podobnym? Viem, ze sa o tom tazko hovori, vacsina z nas si totiz mysli, ved nam sa to stat nemoze, my sme predsa slusna rodina..podotykam, ze to je obrovsky omyl..preto Vas prosim maminy o Vase skusenosti, ja si totiz vobec neviem predstavit, ako dalej, blizia sa aj prazdniny, more casu, vobec neviem, ako ho ustriehnem..

redangel32
21. máj 2011

Ahoj. Myslim si,ze je to len nazvem to zlyhanie. Chcel to vyskusat a podobne. Objavil nieco nove,nepoznane. Ked ma vysoky intelekt tak snad pride na to sam,ze to nepotrebuje. Neviem poradit,ale som rada,ze niekto nacal aj tuto temu pretoze sama mam 16r. dceru a naozaj nikdy nevies kedy dieta do toho "vhupne". Samozrejme,ze to nezalezi na veku, skor od toho ako lahko sa k tomu dostane. Podla toho co si napisala,si spravila dost. Drzim palce. 🙂

gabriellka
21. máj 2011

@domcek17 myslím si, že nemusíš zbytočne robiť paniku. Marihuana je mäkká droga, ktorá nie je návyková. Samozrejme určité nebezpečenstvo tam hrozí. že sa mu zapáčia pocity, ktoré marihuana vyvoláva a bude ju fajčiť častejšie a častejšie, prípadne bude chcieť vyskúšať aj tvrdšie drogy. Podľa mňa keď je to inteligentný mladý chalan, tak sa s ním radšej porozprávaj, že ti na ňom strašne záleží, aby si nepobabral život a že drogami sa problémy neriešia a že ste tu pre neho celá rodina keď vás bude potrebovať, tak nech nepokazí život sebe aj vám. Veď si jeho mama, slová ti pôjdu na jazyk od srdca samé. Hlavne sa nestrachuj, komunikácia a dôvera sú najdôležitejšie, ano? Držím palčeky.

terrs
21. máj 2011

Porozpravaj sa s nim.. Je to uz takmer dospely clovek, takze sa s nim urcite dohodnes..
Sama som to vyskusala. A nie je to zlyhanie ale len zvedavost..

mamutka
21. máj 2011

@domcek17 zatial nestresuj, on sa priznal, ale stavim sa, ze to v 17 dnes vyskusali takmer vsetci mladi, len sa nepriznaju. Je to zakazane, tak ich to laka. Z marihuany sa bude akurat tak rehotat, poskodi mu to ak by to fakt dlhodobo uzival. Vezmi si alkohol - je vsade, berie sa to za prirodzene, ze si mladi daju, prekrocia 18 a nikto im nezakaze objednavat si jedneho panaka za druhym, ked sa im zachce. A netreba vypit vela a ludia sa menia na agresivne hovada, alebo dorobia veci, ktore si vobec nepamataju,...kolko mas dnes mladych co suverenne fajcia bezne cigarety a zial berie sa to za normalne...je to smutne, ale chcem ta len upokojit, ze ked sa obzries okolo seba, naozaj mladez dostava na podnose alkohol aj fajcenie a je to volnopredajne a dovolene, aj ked to nici rodiny a za volantom stoji nevinnych zivoty.... travu skusili tisice ludi, aj ja - jeden jediny krat, ked mi dotycny sluboval, ze sa nasmejem dobre.....mne to nezachutilo, ale smiala som sa ako o zivot.... trava v malickych obcasnych davkach mu neublizi, su krajiny, kde ju smrtelne chori dostavaju na predpis, lebo ich zbavuje bolesti a navodzuje pocit radosti.....
skor sa pozastav nad tym, ze pred parlamentom nebojuju tisice rozumnych ludi za zakazanie alkoholu, lebo tam netreba vela a prichadza zavislost, nasilie, tragedie....ale je to kazdemu jedno, lebo na tom stat zaraba....
bud si ista, ze kym bude studovat, bude mat okolo seba neustale kopu ludi ktori travu zhanaju a vychutnavaju si to. To bolo volakedy a asi tak skoro to neskonci.....ak to ma pod kontrolou, viac asi nemozes chciet.....moj muz si obcas da, kludne to sem napisem, som rada, ze nechodi kazdy vecer na pivo a nesmrdi krcmou, vacsina chlapov pije, fajci, ten moj si tak 2 x za rok da jointa....myslim, ze by nejedna somnou menila, ked jej pride domov pijatikou nasmrdeny samec a vyvali sa na gauc...
vela pisem, ale len ta chcem upokojit.....neprenasleduj ho stylom - kontroly mocu a pod, skus mu verit, dohodnite si pravidla, aby si si podla toho dokazala rychlo uvedomit, ked sa daco zacne menit....zhorsene znamky este nemusia nic znamenat, moze byt zalubeny, alebo co.... je dobre vrhnut sa na nejaky sport naplno a zabit cas tam, ale ako pisem....rovno z ihriska moze ist partia zakazdym na pivo....to bude prijatelnejsie, lebo to nie je protizakonne, ked bude mat 18?

janka79
21. máj 2011

@domcek17 u nas v rodine bola s tymto skusenost...ak mu nahodou najdes travu, pred nim mu ju vysyp do zachoda...uvidis, co urobi...zrejme pojde hned holou rukou po nej...ak to urobi, nebrala by som to vobec na lahku vahu...a tie znamky v skole tiez nevestia nic dobre...asi sa treba so synom viac rozpravat a nedat sa odbit tym, ze povie, ze to ma pod kontrolou a je to len obcas...hovor mu, ze ti na nom velmi zalezi a tak podobne, vsak vies...tiez by bolo dobre prerusit kontakty s kamaratmi, s ktorymi huli...najlepsie pracovat niekde na vidiek, odtrhnuty od civilizacie...u nas to zabralo

lucinocka
21. máj 2011

my sme to skusali ked som mala ja 19 a brat 17..a zistili sme, ze je to blud a uz nas to viac nenapadlo.. bolo to len zaujimave, lebo to bolo nove 🙂

nelynka18
21. máj 2011

ja si myslim,ze tym ze sa vam zveril vam aj doveruje....preto by som si jeho doveru vazila a snazila sa nestratit ju.rozpravajte sa s nim ako s dospelym a nerobte mu denne kontroly,ktore by ho akurat len mozno hecovali...marihuana nie je navykova a pokial je to inteligentny chlapec ako pisete,tak postupne ho to prestane bavit 😉 a co sa tyka kamaratov,poznate ich?ak ano a viete ze su to mili mladi ludia urcite mu nezakazujte sa stretavat s nimi....poznam vela ludi co skusali alebo teda fajcili marihuanu a jeden z nich je dokonca pravnik a este studuje dalej v holandsku a ano este si sem tam zafajci ale nie je zavisly a ostatny su uz rodicmi alebo ziju normalnym zivotom...moj nazor je nerobit paniku,stat pri nom a nerobit unahlene zaveri 😉 a prazdniny?nech ide brigadovat,medzi novych ludi,to mu len prospeje...viem,ze som mlada a mnohe si poviete co ta o tom vie ale prave naopak,tym ze som mlada viem o tom viac nez dost...drzim palce 😉
@domcek17

domcek17
autor
21. máj 2011

@mamutka..dakujem za upokojujuce slova🙂, pises uplnu pravdu o tom alkohole..syn dokonca argumentoval tymto istym, vraj si to vybral ako sposob odreagovania sa namiesto alkoholu potom, co si precital skodlivost jedneho a druheho a vyhodnotil to ako mensie zlo...spoluziaci sa vraj kazdy piatok spijaju a on si da miesto toho jedneho jointa..a potom mu nie je spatne, neboli ho hlava, atd..viem, ze by som ho nemala prenasledovat, lenze on uz svoj slub raz porusil a preto sa mu velmi tazko veri..dokonca mam pocit, ze on s tym vlastne ani prestat nechce..Momentalne ma zakaz vychadzok, ale oficialne nie koli trave ale koli znamkam, ktore si musi opravit/z jedneho predmetu mu hrozi prepadnutie/, lenze viem, ze to nic neriesi, pofajcit si moze pokojne aj cestou zo skoly..
@gabriellka..dakujem aj Tebe..a obavam sa presne toho, co pises o vedlajsich nasledkoch, toto mi potvrdil aj odbornik,preto sa pytam, kde je ta hranica medzi sporadickym pofajcenim a cestou k vaznej zavislosti..? Ako sa mam spravat..ako tomu predist? Rozhovorov na tuto temu u nas prebehlo milion..ako som ale napisala, on naozaj nechape,co si moze sposobit..argumentuje tym, co ste mi vsetky napisali..a uz nehovorim o tom, ze uz len ked by nasli u neho mnozstvo na 1 jointa, mal by na krku este aj trestny cin..a o sposobe, ako sa k tomu dostane, nechcem radsej ani vediet..
Dosial som sa touto temou prilis nezaoberala, ale odrazu sa dozvedam pocnuc od detskej doktorky az po triednu ucitelku, kolko toho vsade je, osobne vsak nepoznam nikoho, kto by s tym mal osobnu skusenost z pohladu rodica..detska doktorka mi povedala akurat tolko, ze jeden z jej pacientov uz ani nezije..tiez zacal s travou a skoncil na tvrdych drogach..tak to ma teda naozaj povzbudilo..
Dievcata neviete nahodou o niecom, kde by takyto mladi ludia mohli travit letne prazdniny? Mozno nieco ako letny tabor komunitneho typu, kde by boli ako tak pod kontrolou a mohli by mozno aj nieco uzitocne robit? Ja si neviem predstavit, ako prezijeme leto..tolko casu bude bez kontroly..
Dakujem za povzbudive slova este raz...tolko som rozmyslala, kde som urobila chybu vo vychove, co som urobila zle..

ela2710
21. máj 2011

@janka79 myslim, ze je zbytocne prehnane brat detom kamaratov, len ked ,,skusaju" nieco nove, marihuana nie je navykova, len ak by slo o tvrdu drogu bolo by taketo radikalne riesenie na mieste, ´myslim, ze ten kto marihuanu len skusil nemusi po nej siahat holou rukou do zachoda... 🙂
@domcek17 mas dobreho syna, totiz vela pubertiakov berie ovela vacsie svinstva a rodicom sa vobec nepriznaju! on sa ti zdoveril, nemyslim, ze to bude robit casto, pravdepodobne to len skusal, a ked zisi, ze je to vlastne zbytocnost, sam s tym prestane, naozaj by som sa viac bala alkoholu, lebo k tomu sa dnesní mladí dostanu ovela jednoduchsie a to uz narozdiel od marihuany navykove je. Ak je tvoj syn inteligentný, nebude ju brat, pomoze len rozhovor, porozpravaj sa s nim, vysvetli mu, ze drogy ci uz makke alebo tvrde su totalne zbytocne vyhodene peniaze...znamky v skole vobec nemuseli ist dole len kvoli marihuane, to ono kazdy rok na skole je tazsi a tazsi, raz sa zadari, raz nie, nemozes to synovi vycitat, ja som rocniky na zakladnej koncila s cistymi jednotkami, dva roky na strednej som mala vyznamenania, tento rok mat nebudem, ale nie su za tym drogy, mozno ho nieco len trapi...naozaj skus najskor rozhovor, a v prvom rade mu musis verit, a musis verit aj svojej vychove, ak si ho raz vychovala na slusneho cloveka tak marisku naozaj len skusal a to je cele, nedavaj ho na ziadne mocove testy, to ho moze len nahnevat, ci lepsie povedane ,,zranit" ze mu nedoverujes... 🙂 inak taketo makke drigy skusa vela ludi, a nikoho koho poznam neostal na niecom takomto zavisly 🙂 teda drz sa, a naozaj sa s nim len porozpravaj, bud mu nielen mamou ale aj priatelkou 😉

katy1979
21. máj 2011

@domcek17 musis sa na to pozriet asi jeho ocami a nie ocami vystresovanej matky. po prve troska divny lekari ked ti na to nic nepovedali. ak mas naozaj obavy obrat sa na ludi ktorí sa priamo zaoberaju touto problematikou. jedna pozitivna vec tam je. Priznal sa ti. To znamena ze ti doveruje. Vyzera to tak ze potrebuje byt na chvilu rebelom. tomu nasvedcuje aj ta skola. je vo veku burit sa ukazat svetu ze je niekto a potrebuje najst sam seba. keby prisiel opity asi by si to az takto nebrala. ale je to presne to iste droga ako droga. Ak ide naozaj iba o skusanie ci ze si zapali raz za pol roka neublizi mu to. Tým ze mu davas robit testy nic nevyriesis a ak je to naoaj iba velmi vynimocne ci napriklad vobec si travu nezoberie je to vasa nedovera a bude sa citit ze ho kontrolujete. pozor na to: moze zacat robit naprieky uz len kvoli tomu ze mu neverite a kontrolujete ho. a on k vam prejavil doveru a povedal vam to. A ak tam nahodou aj je nejaky zavaznejsí problem tiez tým nic nevyriesis. Mozes mu ukazat svoje doveru, lasku a oporu. to je to co mlady clovek potrebuje. A pozor je rozdiel abstinovat a nezapalit si. jednoducho len drogy neberie abstinencia je troska o niecom inom.
Neviem odkial si ale urcite v okoli sa nejaky odbornik najde ak sa potrebujes poradit.

@redangel32 drogy nie su o zlyhani. a prave to ze ma vysoky intelekt je to co je tak troska rizikove. vacsina zavislych ludi je inteligentnych casto nadpriemerne. je to pre nich nový obzor a oni vidia v drogach viac ako tí s prepacením blbsí. drogy si nevyberaju ani pohlavie, vek, vzdelanie, zazemie.

katy1979
21. máj 2011

@domcek17 tabory nie su ale su komunity kde ziju tito ludia teda ucia sa zit inac. ale to ci to potrebuje ci nie potrebuje posudit odbornik.
ak potrebujes pocut cloveka teda rodica co si tým presiel tak moja mama by ti vedela rozpravat romany. Ano na drogy sa zomiera a marihuana je cesta k tvrdým drogam. Samozrejme nie vzdy osobne si myslim ze je to skor vynimocny stav ale vylucit to nemozes.

katy1979
21. máj 2011

@domcek17 http://www.sanatoriumat.sk/zdruzenie-mudr-ivana...
je to nizsie pisane. tyka sa to kazdorocnej akcie muran. je to velmi dobra vec. a mozete tam ist vsetci. da vam to vela a to celej rodine.

heln
21. máj 2011

@domcek17 ahoj. je to smutné, keď máš takéto starosti a chápem, že máš obavy o svojho syna. Skús to zobrať tak, že je to len experimentovanie, chcel len vyskúšať, možno pod tlakom spolužiakov, rozhodne sa k nemu nesprávaj ako k narkomanovi. Aj keď nemám osobnú skúsenosť, ale isto viem, že nejaké scény a krik určite nepomôžu, na to je dosť inteligentný, a tiež by si nemala robiť policajta. Mali by ste sa otvorene porozprávať a vyjadriť mu dôveru, že mu veríš. Štve ma, že oficiálne nie je čo riešiť a pri tom najnovšie výskumy ukazujú, že marihuana je spúšťačom psychických chorôb - psychóz, ktoré sú ťažko liečiteľné a na svedomí to má neurotransmiter dopamín v mozgu, ktorý marihuana zvyšuje. Preto je marihuana nebezpečná, hoci nespôsobuje závislosť. A stať sa to môže naozaj hocikomu. Žiaľ neporadím, ale želám, nech je to naozaj len experiment a sám príde na to, že to nepotrebuje.

klementina
21. máj 2011

nemyslim, ze marihuana je cesta k tvrdym drogam, taktiez ako ani alkohol a cigarety. je dobre sa o tom rozpravat, ale ist kvoli tomu do sanatoria, ked si parkrat pofajcil sa mi zda trochu smiesne.
pises, ze je velmi inteligentny, tak to si na vyske este parkrat pofajci, pripadne vyskusa nieco ine ale tvrde drogy a zavislost ho urcite obidu
samozrejme to netreba podcenovat, ale skolu som skoncila pred siestimi rokmi a vacsinina ludi z VSintraku vyskusalo tieto makke drogy. takze je to len o zvedavosti, ak nema ziaden iny psychicky problem sam so sebou tak do toho nespadne. 🙂

felixa
21. máj 2011

Ahoj,
mozno by ti mohla pomoct tato stranka:
http://www.infodrogy.sk/index.cfm
http://www.infodrogy.sk/ActiveWeb/c/4871/marihu...

Nie je to pravda, že marihuana nie je navykova a ze nema takmer nijake vedlajsie ucinky. Tieto nazory, ktore boli rozsirene najma v 60-tych rokoch 20 st. medzi tzv. detmi kvetov - hippies, su uz davno prekonane.

Miera možnej závislosti na marihuane sa vo všeobecnosti považuje za ľahkú a významne slabšiu než napr. závislosť na tabaku, alkohole, kokaíne alebo heroíne, ale trochu silnejšiu ako závislosť na psilocybíne, meskalíne, LSD a MDMA.

Fyzicke poruchy:
hromadí sa v mozgu, semenníkoch, vaječníkoch a v pečeni
porucha rastu
znižovanie imunitného potenciálu
zvýšenie tepovej frekvencie
poškodzovanie dýchacej sústavy

Marihuana výrazne ovplyvňuje dozrievanie spermií. Viaže sa na mužský pohlavný hormón testosterón a spôsobuje jeho degradáciu. Je takisto spojovaná s predčasnými pôrodmi, poškodením plodu počas tehotenstva a s menštruačnými problémami.

THC sa viaže na postsynaptické receptory centrálnej nervovej sústavy a spôsobuje spomalenie synaptického prenosu.

Dopady zriedkavejsieho pouzivania:
znížená kapacita vnímania a porozumenia
sťaženie koncentrácie, apatia
zmeny nálad
zvýšenie reakčného času
zmenená orientácia v čase a priestore
impulzívne chovani

Dopady chronickeho uzivania:
znížená kapacita vnímania a porozumenia
zhoršenie krátkodobej pamäti
fajčenie drogy je karcinogénne (nikdy nebolo lekársky potvrdené)
zvýšenie reakčného času
zmenená orientácia v čase a priestore
kolísanie nálad, chronická apatia
u ľudí s predispozíciou k psychickým poruchám môže pôsobiť ako ich spúšťač.

Zvyšuje riziko sedácie s inými liekmi, ktoré majú sedatívny účinky na centrálny nervový systém. Patria medzi ne anxiolytiká, hypnotiká, všetky anastetiká, antihistaminiká a alkohol.
V porovnaní s tabakom obsahuje marihuana niekoľko-násobne viac dechtu.

viac na: http://sk.wikipedia.org/wiki/Marihuana

Domcek17, ak je tvoj syn mimoriadne nadany, moze sa mu stat, ze po pravidelnom (aj ked obcasnom) uzivani marihuany sice neumrie, ale uz taky sikovny nebude. Aj toto by mozno mohol byt u neho argument, ze preco neuzivat marihuanu.

felixa
22. máj 2011

@domcek17
Mozem ti este napisat, ako riesila jedna moja pribuzna, ked mala u svojho sestnastrocneho dietata tiez taketo podozrenie. Tiez sa zhorsil v znamkach, pricom bol povodne jednotkar, to bol vlastne pre nu signal, ze nie je nieco v poriadku. Potom zistila, ze niektori jeho kamarati nie su uplne "nevinni", aj ked sa dokonca poznala s ich rodicmi. Zistila, ze si obcas zo skoly isli "sadnut", fajcili, nieco popili (15 az 17 rocne decka), niektori uz mali sex - niekedy s ochranou, niekedy bez a zrejme tiez aj fajcili marisku.

Ona to riesila tak, ze najprv zacala riesit synove znamky. Porozpravala sa s ucitelkami, ze z coho budu pisomky, z coho bude odpovedat, spravila si presny zoznam a dala ho synovi. Prebrala s nim, ze co stihne prebrat sam, co nie pomohla ona s muzom (chemia, fyzika), na matiku mu zohnala sukromne doucko a na anglictinu ho zapisala na kurz. Zacala s nim riesit buduce povolanie, ze ak nebude mat znamky na vysvecku, nemusi sa dostat kam chce, lebo dobre znamky vzdy prilepsia. Resp. moze mat neskor uz tolko vela zameskanych vedomosti, ze to nestihne dobrat ani do maturity.

Tymto ucenim ho dost zamestnala, ze nemal az tolko casu na kamaratov a tym padom na "blbosti". Ak kamarati robili nejake akcie, tak ho tam striedavo s muzom doviezli, potom prisli pre neho a odviezli. Na obcasny koncert to iste. Ak to mala byt nejaka akcia, ktora zavanala neplechou, tak mu to razne zakazali. Velmi velku autoritu vtedy zohral jej muz. Jednoducho, zakazy prikazy z jeho strany, ona ako matka bola makksia, ale vysledok bol velmi dobrou kombinaciou. Respektovali ho, nezhadzovali ho, ale nepovolili. Ziadne vykriky, hysteria. Nezabudli mu zdoraznit, ze ho maju radi a prave preto mu vela veci nedovolia. Ak tvrdil, ze ved mu mozu doverovat, tak ich odpoved bola: "ze jemu sice hej, ale jeho kamaratom nie".

Jeho kamaratov nezhadzovali, ale nenapadne mu poukazali, v com nie su "naozajstni kamarati" a v com ho dokazu podrazit. V tom case prisli aj na to, ze im syn klamal v dost zavaznej veci (a bol v tom namoceny aj jeho "kamarat"). Vtedy nedramatizovali, najprv to riesili a potom mu povedali, ze sam vidi, ze sa mu neoplatilo klamat, ze to aj tak vyplavalo na povrch.

Toto trvalo rok. Viem, ze vtedy boli obaja z neho uplne vycerpani, ale po roku sa to zrazu obratilo. Ich syn sa zacal venovat pripravam na maturitu, lebo sa chcel dostat na jednu prestiznu vysoku skolu v zahranici a potom postupne prestal sa s tymi "kamaratmi" stretavat, mal okolo seba uz iny okruh priatelov so spolocnymi zaujmami.

No, rozpisala som sa, ale snad ta to v niecom inspiruje. 🙂

domcek17
autor
22. máj 2011

@felixa ..velmi pekny pribeh..a nesie vela spolocnych znakov s tym nasim..rok je naozaj dlha doba...musim tiez povedat, ze mne je tiez najvacsou oporou manzel a pre syna autoritou..predsa len my zeny sme emotivnejsie a vyhnut sa slzam ci zvysenemu hlasu je pre nas tazsie, navyse musim sa priznat, ze prenho som vzdy mala tajnu specialnu slabost 🙂.. Co sa tyka buducnosti,tiez ju riesime denne..on totiz presne vie, co chce..chce prestupit na odborne uciliste s maturitou a robit zvaraca..V tejto suvislosti ma napada, ako som isla prasknut od pychy, ako 10-ročny nastupoval na 8-rocne gymnazium..psychologicka mi povedala, ze mu nemam branit v prestupe, lenze ja ako matka mam iny nazor..viem, ze ma na viac a raz ho to mozno bude mrziet..no na rozhodnutie mame este trochu casu, teraz sa drzime toho, ze si musi opravit tu 5, aby mohol byt ten prestup co i len teoreticky realny

bershka
22. máj 2011

@domcek17 ja neviem, ja by som z toho haloo nerobila.. aj ja som si sem tam "zahulila", zistila som, ze je to bordel, tak som to dalej nerobila.. ja si myslim, ze vacsina pubertakov to robi... ked je vysoko inteligetni a vy ste rodicia, ktori ho nezanedbavaju a venuju sa mu, tak nevidim dovod, preco by mal zacat nedajboze drogovat heroin

domcek17
autor
22. máj 2011

@ela2710 ..dakujem za tvoj pozitivny postoj..ano, je vela moznosti, ako sa k tejto veci postavit, mna zarazili slova otca synovho najlepsieho kamarata, ktory v tom lieta s nim, mimochodom velmi vysoko postaveny clovek..vraj aj on bol mlady a bolo vybavene..vies on nepofajcil travu raz alebo dvakrat, oficialne sa priznal k uzivaniu raz za tyzden od zaciatku roka, ja si ale myslim, ze to uz je dlhsie,lebo ja som citila, ze sa nieco deje, len som nevedela co..priznal sa zhruba pred dvoma mesiacmi takmer s placom, ze on si uz skoro zelal, aby sme na to prisli..a teraz, ked to uz vieme, je prirodzene, ze chceme, aby s tym prestal..Samozrejme svoj slub uz porusil..preto si myslim, ze naozaj s tym skonci vtedy, ked sam bude chciet, nie ked my budeme chciet a nie preto, ze my chceme..samozrejme sme mu sto krat povedali, ze ho mame radi a vzdy ho budeme mat radi..lenze on ked chce oklamat, urobi to, aj keby som hned teraz dala vypoved a bola mu v kuse v patach..

domcek17
autor
22. máj 2011

@janka79 ..ja mam presne tento isty nazor..neda sa to podcenovat..ja som u neho nikdy nic nenasla,aj ked sa priznam, ze pred tym sme fungovali na principe dovery, kazde z deti ma svoju izbu a ja som to povazovala za ich osobne teritorium..dnes som uz pozornejsia, aj ked dievcata, ktore tu pisu, aby som nestresovala a nadalej doverovala, maju pravdu..lenze..Priznal sa, a slubil prestat, neprestal..co dalej? Musime dalej zit, rano vstat a vecer ist spat, chodit do prace, podavat stopercentny vykon..a popritom v kuse myslim na neho..doma sa prichytim, ze mu kontrolujem v kuse zrenicky..a NEVERIM MU..proste sa to neda, nedokazem to..oni tito mladi funguju tak, ze sa poskladaju traja styria trebars, kdesi to zozenu a kdesi vyfajcia..preto to u seba nenosia a rodicia ani nespozorneju, lebo im na to stacia dve-tri eura..taku sumu maju hocikedy pri sebe..Ja som spozornela na tie zrenicky, ale samozrejme mal 5 odpovedi v style prechod z tmy do svetla..atd..A este co mi bolo najcudnejsie, bolo to, ze sa parkrat stalo, ze si popoludni pospal..tak to bolo tiez preto..a keby sa sam nepriznal, dodnes len tapam..A teraz, ked sa uz priznal, neviem, co s tym..

domcek17
autor
22. máj 2011

@katy1979 ..presne tak Katy, cesta k tvrdym drogam plus obrovske mnozstvo psychoz ako bonus..dakujem za linky..prestudujem si ich..ja som z Levic a ako prve som navstivila specialnu pedagogicku, ktoru mi odporucili, velmi zlata zienka..ta nas dalej doporucila do psych.poradne do Nitry k Mudr.Galvankovej, v LV vraj nikto kompetentny nie je.. Prve sedenie bol len taky rozhovor, kde sme sa k tomu, preco sme vlastne prisli, poriadne ani nedostali..dostali sme dalsi termin o mesiac..a ja musim dalej riesit kazdodenny zivot a nie som o nic mudrejsia..zrejme takto to na Slovensku funguje..ved uz len na termin musime cakat 4 - 6 tyzdnov, co je v takomto pripade neskutocne dlhy cas.. a za chvilu su tu prazdniny a ja neviem, co s nimi..Ako som uz pisala Janke, doma ho zavreteho drzat nemozem a ono to funguje tak, ze bud sa zidu u niekoho doma, kto nema doma rodicov alebo idu na sidlisko s basketbalovou loptou pod pazuchou a tam si to poriesia..samozrejme si zahraju aj basket..takze ich caka raj..ja uz sa pomaly bojim aj paty vytiahnut z domu..toto som si precitala na Facebooku, z ktoreho sa syn zabudol odhlasit..

felixa
22. máj 2011

@domcek17
ak fajci kazdy tyzden, tak to uz nie je nevinna zabava, uz v tom leti. Sorry, mozno so mnou nebudu suhlasit mnohe prispievatelky, ale je to tak. Ak sa vam priznal, ze fajci od zaciatku tohto roka, skutocnost moze byt taka, ze ktovie odkedy je to naozaj a ktovie co vsetko uz zazil. Decka klamu.

Ta moja pribuzna vtedy tu svoju situaciu tiez riesila s mnohymi, bola dost nestastna. Synovi sa vzdy venovali, s jej muzom chodil sportovat, absolutne ich nikdy nenapadlo, ze by niekedy museli nieco taketo riesit, ich syn bol sam vzdy proti drogam. A tiez zistila, ze pravda v podani jej syna bola vzdy len nejaka polovicna pravda. ☹ Teraz uz ma ten jej syn 22 a je uplne niekde inde ako ti jeho kamarati z povodnej partie, ktori sa topia v alkohole a cigaretach, a cudnych vztahoch, bez ukoncenych skol..., len s prilezitostnym zarobkom a nechavajuci sa zivit rodicmi. Keby ona aj so svojim muzom nezasiahla, tak ktovie ako by jej syn tiez skoncil. Ja by som to rozhodne nepodcenovala.

Napr. niekde som citala, ze len naivny rodic nekontroluje svoje decko a jeho izbu a veci, ked ma podozrenie na uzivanie drog. Ja by som sa nakontaktovala na nejakeho psychologa, ktory ma ale konkretne skusenosti s drogovo zavislymi deckami a pracuje s nimi. Taky ti najviac moze povedat, ako vytiahnut syna z tejto situacie.

Preluskala by som internet, hladala diskusie rodicov drogovo zavislych deti, popr. aj diskusie drogujucich deciek, pokupila si rozne publikacie. Ved tvoj syn nemusi vediet, ze co ty vsetko riesis. Ale cim budes mat viac informacii, tym skor mu budes moct pomoct. Ked si strcis hlavu do piesku ako mrtvy chrobach (ako napr. ten otec kamarata tvojho syna), tak nemozes mat istotu, ako to dopadne. A ked este pises, ze on je vysokopostaveny muz, tak to by som uz aj mala strach o svojho syna, ze ak sa nieco zomelie, tak to on hodi na tvojho syna, aby chranil vlastneho.

domcek17
autor
22. máj 2011

vsetkym velmi dakujem za nazory a rady, ja sa totiz o tom s nikym nerozpravam, snazim sa to drzat v tajnosti aj v ramci rodiny, ved sama som na tuto problematiku pozerala sposobom "mne sa to stat nemoze, ved moje deti maju vsetko, zazemie, milujucich rodicov,atd.."..a tiez viem, ze by to zranilo ludi, ktori ho maju radi..a tak s tym bojujeme sami medzi styrmi stenami..

felixa
22. máj 2011

@domcek17
poznam jedneho cloveka - blogera na sme, citavala som jeho clanky na sme. On sam bol alkoholik, skoro sa mu rozpadlo manzelstvo a dostal sa z toho. Zacal sa venovat drogovo zavislim detom, mnohe zachranil, ma velmi vela skusenosti v tejto oblasti. Vo svojich clankoch pisal, ze on berie tie decka k sebe a maju nejaky rezim. Neviem, ci to robi este aj teraz, nasla som jeho stranku, zacal pisat opat po rocnej prestavke. Ma na svojej stranke v pravo dolu aj uvedeny link na drogy.sos, kde pise o sebe.

Skus sa na neho nakontaktovat, mozno by zobral svojho syna k sebe na prazdniny. Ak nie, urciti by ti vedel dat cenne rady. Nachadza sa v dedinke pri Modre, asi 30 km od Bratislavy.
http://schwandtner.blog.sme.sk/

domcek17
autor
22. máj 2011

@felixa ..hovoris mi z duse..vies, trosku som si vydychla, ked kontrola mocu dopadla dobre, lenze on dobre vedel, ze ked mesiac nebude fajcit, bude to ciste a pre pokoj v dome to dodrzal, a ako som uz hovorila,nic sa u neho neda najst, lebo to u seba nedrzi, a dve tri eura odo mna vymami pod ruskom kadejakych vymyslov, trebars vychovny koncert v skole, darcek pre triednu a ine rozne blbosti, nie je predsa mozne kazde jeho slovo preverovat..navyse to co pises o tej polovicnej pravde, je snad este mensia ako polovicna..takze ak chce, najde sposob, ako oklamat..to povedala aj ta psychologicka, ze ak on nebude spolupracovat, su akekolvek sedenia zbytocne a navyse je skoro dospely..preto si neviem rady..

domcek17
autor
22. máj 2011

@felixa ..dakujem velmi pekne 🙂

felixa
22. máj 2011

@domcek17
Co sa tyka toho prestupu tvojho syna na ucnovku s maturitou, tam by som mu v tom naoko nebranila, ale urcite by som nepovolila v znamkach a nebrala to ako uzavretu vec.

martina2001
22. máj 2011

@domcek17 tie testovacie prúžky na moč sa dajú kúpiť, prípadne objednať z netu a urobíš mu ho kedy máš podozrenie. Nechcem ťa strašiť, ale mali sme to doma, synovec bol v tráve namočený jeden len tak letmo, ale u neho zas hral hlavnú úlohu alkohol a tráva bola dodatkom, dohovorili sme mu nastúpil liečenie protialkoholické, podporovali sme ho, vybavili školu aby ju vôbec dokončil, ale po roku je tam kde bol, druhý synovec ten zas hraje na drogy a tam to nie je len tráva a nič sa stým nedá robiť, lebo nezasiahli rodičia na začiatku brali to na ľahko, že čo skúsil šak aj iný to fajčia a je z neho narkoman a tráva návyková je, lebo časom to nefajčia z času na čas ale denne a normálne vidíš absťák. My máme osobne asi v tomto šťastie že máme staršie decká v rodine a my máme najmladšie tak vieme čomu sa vyhnúť 😉 aspoň zatiaľ

vlcicaa
22. máj 2011

@domcek17 Neber to na lahku vahu a hned to treba zarazit , a to ti radim moj syn stym zacal ties ako 16.r zo zvedavosti a bol dobrym ziakom skoncilo to strasne skolu nedokoncil a teraz sa snim len trapim a to ma teraz 20 a stale stim bojujem a neda si povedat myslim ze to uz ani nechce zmenit .a to sme presli psichologa ,liecenie, dohovaranie, vyhrazanie, dezim ti palce

katy1979
22. máj 2011

@vlcicaa vydrz on musi dozriet a uvedomit si to sam. trpis a trapis sa je to predsa tvoje dieta ale ak nebude chciet sam mozes sa aj na hlavu postavit a nepomoze to.
@domcek17 bacha ak uz sa on pomaly s placom priznal a ze si to zelal aby ste na to prisli to uz treba spozorniet. chlapec citi ze s tým ma problem. treba to vyuzit. a ked uz on citi ze je to problem to uz nie je len tak. ano slubil porusil. to robi vacsina zavislych ludi ci skor vsetci. je to tazke velmi tazke. samozrejme tyka sa drog tvrdých. ale ked sa uz bavime o zavislosti psychicka zavislost sa da vybudovat na comkolvek takze aj na marihuane.

@klementina nikto ho do sanatoria neposiela ani na liecenie. Ale samotní rodicia potrebuju poradit co dalej ako sa spravat zachovat co robit. nikdy totiz nevies co je este za tým. skusit nieco a fajcit pravidelne je troska rozdiel. a terenna terapia muran je troska o niecom inom ako byt zatvoreny v liecebni. da to vela rodine a clovek pride na velmi vela veci. a nielen ludia co su na niecom zavislí.